Se creează energii regenerabile cu dosar

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 21/03/07, 16:51

Am zburat peste partea solară, nu este deloc rău.

Felicitări.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 21/03/07, 16:54

Ei bine, vă mulțumesc :)

Dacă doriți să contribuiți la o viitoare parte "Wind" (mai detaliată decât cea existentă), este evident cu plăcere :)
0 x
Lumia
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 22/03/07, 18:03

ENR




de Lumia » 09/04/07, 15:08

Bună ziua, sunt în prezent pregătit de Fongécif timp de un an în pregătirea unui DUT GEA. Ca parte a acestei formări, am o teză de făcut, am decis să fac această teză cu privire la energiile regenerabile în Franța și mai ales la turbinele solare și eoliene.

Titlul tezei mele este "care sunt frânele energiei regenerabile? Și cum să le remediez". Am părăsit școala mult timp și îmi este greu să fac această teză, am găsit multe informații pe internet, dar nu este întotdeauna de încredere. De asemenea, am trimis e-mailuri diferitelor ministere, dar am fost trimis la site-ul lor.

Profesorul nostru ne cere să sunăm și să ne mutăm, dar ce să facem când lucrăm toată ziua.

Așa că caut pe cineva care să mă poată ajuta cu această teză, adică mai ales în scris, am multe probleme și orice ajutor va fi binevenit.

Dacă vreodată cineva mă poate recomanda, caut în principal studenți sau profesori cu experiență în domeniul economiei.

Mulțumesc anticipat, este foarte urgent, e-mailul meu este lumia2005@yahoo.fr
0 x
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 13/04/07, 16:48

salut lumia
pentru a vă ajuta să creați acest memoriu, nu sunt competent. Și nu am prea mult timp.
Ce este DUT GEA.
Unde este?
E interesant? Ritmul de lucru, cursurile, profesorii și munca practică ne oferă câteva informații.
0 x
parisvisa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 12/04/06, 16:35
Locul de amplasare: Paris




de parisvisa » 29/05/07, 15:49

Bună ziua tuturor.

Tocmai am văzut raportul TF1 pe motorul pantone.

În calitate de candidat legislativ în districtul 3 din Paris și pro-energii regenerabile, aș dori să se facă o comparație cu privire la viabilitatea economică a motorului pantone și a câmpurilor de alge ale companiei Greenfuel.

Și pe întreaga gamă de avantaje sau dezavantaje ale celor două soluții.

mulțumi.

Bruno Lalouette.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79322
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11043




de Christophe » 29/05/07, 16:34

parisvisa a scris:Aș dori să se facă o comparație cu privire la viabilitatea economică a motorului pantone și a câmpurilor de alge ale companiei Greenfuel.

Și pe întreaga gamă de avantaje sau dezavantaje ale celor două soluții.

mulțumi.

Bruno Lalouette.


Viabilitate economică ... îmi pare rău, dar nu-mi place acest termen ... Prea ușor de spus: nu este profitabil în comparație cu petrolul.

Acum, dacă luăm în considerare costul degradării mediului pentru soluțiile „actuale”, situația va fi schimbată ... dar sarcina nu este simplă. Exemplu: cât costă o specie de animal?

De asemenea, această solicitare este destul de off topic ... vă rugăm să recreați un subiect nou în secțiunea: https://www.econologie.com/forums/les-biocar ... -vf41.html
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 30/05/07, 15:55

Nu observasem niciodată acest subiect și aceste legături ... chiar dacă ne-ai fi spus despre anumite legături despre alt subiect, printre altele solare.

O treabă grozavă, Chris, trebuie să te fi luat mult!

Începi de la originea solară pentru toate energiile regenerabile, lanțul trebuie să fie foarte lung pentru a dovedi originea?!

În ceea ce privește energia solară, nu aș spune că există energie solară mecanică. Într-adevăr, energia solară este creată prin propagarea protonilor. În opinia mea, acești protoni permit două lucruri esențiale de bază, care sunt:
- încălzirea materialelor prin șoc și excitație: de aici termică;
- crearea de electricitate direct prin șoc și rupere: de aici electricitatea.

Așadar, aș spune că energia solară mecanică este o energie creată indirect, fie prin termică, fie prin electricitate. Așa cum creăm, de exemplu, energie mecanică prin termica motorului cu ardere sau prin electricitatea motoarelor electrice ...
Prin urmare, energia mecanică este derivată din electrică sau termică.

Pe de altă parte, este posibil, de exemplu, să creăm energie mecanică direct cu valul oceanelor sau mării, sau chiar prin căderea unui corp de apă. În aceste cazuri, energia mecanică este primară, iar celelalte sunt derivate ...

Este o meserie pe termen lung pe care ați asumat-o. Va fi lung și plictisitor !! Dar noroc, rezultatul va fi cu siguranță la înălțimea așteptărilor tale ...

Dacă aveți nevoie de ajutor, nu ezitați !!
0 x
cocoş
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/02/07, 08:12
Locul de amplasare: Sfântul Julien de Jonzy

Microîntreprindere.




de cocoş » 20/01/08, 07:46

Bucheron a scris:Felicitări! : Wink:

Aș citi de îndată ce aș avea puțin timp ...

Hei, am nevoie de câteva informații profesionale despre energia eoliană urbană (proiectul High School HQE) ... :P


bonjour,

În ceea ce privește turbinele eoliene urbane, cred că turbinele eoliene verticale sunt cele mai potrivite pentru a se integra în „peisaj” pentru un randament mai mare decât cele orizontale, fie că sunt de tip Savonius sau Darrieus. Mi se pare că un acoperiș de clădire din regiunea Parisului a fost deja echipat cu unul dintre ele.
Pentru a putea încerca să trăiesc din această pasiune care sunt energiile regenerabile și pentru a beneficia cât mai mulți oameni, am creat o microîntreprindere care are acum un site web:
www.eolie-deau-sol.com
Caut parteneri interesați de dezvoltarea acestuia, dar am încercat să rezum totul pe site.
Vă citesc fericit dacă vă spune inima.
Cocoş.
0 x
isadanne
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 11/02/08, 08:14




de isadanne » 12/02/08, 06:58

Buna ziua tuturor,

Am o întrebare pentru Christophe, am cai, ar trebui să mai am un pic când sunt instalat. Gunoiul de cai al meu produce metan și în acest caz este indicat să folosesc metan pentru a mă încălzi?
Dacă am înțeles corect, trebuie să refolosim metanul pe cât posibil pentru că provoacă mai multe daune decât CO2 ????

Ei bine, ceea ce există este că caii mei trăiesc în cea mai mare parte afară, așa că dacă colectez gunoiul de grajd afară fără paie, se simte la fel, în plus, în cele din urmă, ceea ce produce un gunoi de grajd (deci rece) atunci când chiar metan?

Aș vrea să fiu mai iluminat cu privire la acest subiect, dacă mai ai ceva de propus care să mă intereseze.

merci
isa
0 x
Iată lucrarea mea:
http://equisad.site.voila.fr/
elhadj
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 05/03/08, 19:58

Managementul energiei




de elhadj » 05/03/08, 20:07

Buna tuturor. Aș vrea să-mi spuneți despre subiectul managementului energiei în Senegal
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 337