Se creează energii regenerabile cu dosar

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Avatar de l'Utilisateur
Arphaxad
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 09/07/08, 00:49
Locul de amplasare: Eure

Micro-cogenerare




de Arphaxad » 12/07/08, 01:24

seara tuturor,

Mi se pare foarte interesant acest dosar privind energiile regenerabile și sunt atât de multe de spus!
În ceea ce privește energia solară voltaică (cu panou mono și policristalin), am păstrat mai multe lucruri:
- panourile sunt foarte poluante atâta timp cât sunt reciclate corect. Durata lor de viață este de aproximativ 25 de ani.
- trebuie instalat un invertor în instalație pentru a regla curentul electric: este un dispozitiv care are o durată de viață de 5 ani care trebuie reînnoit și reciclat.
- în funcție de regiune, amortizarea nu este atât de interesantă.

Pe de altă parte, am descoperit microcogenerarea cu puțin peste un an în urmă. Este un set de motoare Stirling care folosesc căldură (de exemplu de la un cazan) și produc electricitate.
Cantitatea electrică nu este acolo pentru a înlocui energia eoliană sau fotovoltaică, ci pentru a recupera o căldură maximă de la un cazan.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/07/08, 07:01

microcogenerare. Este un set de motoare Stirling care folosesc căldură (

Microcogenerare: nu este doar rotire
Poate fi și un motor cu ardere internă care generează căldură și electricitate.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arphaxad
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 09/07/08, 00:49
Locul de amplasare: Eure




de Arphaxad » 12/07/08, 14:56

motorul cu ardere nu este foarte verde ... Mai ales că este zgomotos și nu prea potrivit pentru încălzirea unei case.

Un motor Stirling este silențios și absolut neutru asupra mediului.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/07/08, 15:37

nu prea verde motorul cu ardere internă ...

Lungă dezbatere despre econologie
Mai ales că e zgomotos

Am vorbit despre asta despre econologie (mică dezbatere) :D
și nu prea potrivit pentru încălzirea unei case.

Ha bun .... (putere de la alternator, recuperare de căldură de la motor, recuperare de căldură din țeava de eșapament; toate acestea împreună, fac calorii) :D
Un motor Stirling este silențios și absolut neutru asupra mediului.

Depinde cu ce îți încălzești stirling-ul : Cheesy:
Oricum, ideea mea a fost pur și simplu să subliniez că cogenerarea, sau micro-cogenerarea, nu înseamnă doar stirling.
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/07/08, 15:42

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arphaxad
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 09/07/08, 00:49
Locul de amplasare: Eure




de Arphaxad » 12/07/08, 17:18

re!

Nu am vrut să mă opresc asupra subiectului : Cheesy:

Vă informam doar că micro-cogenerarea a existat și a făcut posibilă reducerea în continuare a consumului nostru de energie.

Când vorbesc de micro-cogenerare, este în special cu o sobă sau un cazan pe lemne.

Este soluția pe care am ales-o care mi se pare cea mai bună într-un proiect de construcție bio-compatibil în legătură directă cu alte sisteme (pardoseală de încălzire la temperatură scăzută, încălzitor solar de apă, recuperare a apei de ploaie. , ...)

... și de la 53 la 72 db pentru un motor, nu este nimic : Cheesy:
(Eu personal prefer căldura unui șemineu sau a unei sobe de lemne și trosnetul focului decât ronronirea unui motor) : Wink:
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 12/07/08, 17:48

Când vorbesc de micro-cogenerare, este în special cu o sobă sau un cazan pe lemne.

Iată deci lucrurile tale :D
https://www.econologie.com/cogeneration- ... -3866.html
0 x
boubka
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 950
Înregistrare: 10/08/07, 17:22
x 2

prețul




de boubka » 13/07/08, 11:21

sursă forum stiinta futura

Prețul cazanului cu stirling: 17 € ... ouch. Dar hei când vezi prețul unor instalații de încălzire curente ...

Un alt model Sunmachine este prezentat și la 23500 €, dar există mai puține detalii tehnice.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Arphaxad
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 09/07/08, 00:49
Locul de amplasare: Eure




de Arphaxad » 13/07/08, 23:40

17ke pentru un cazan ... este foarte scump!

Făcusem cercetări cu mai mult de un an în urmă, iar în Franța nu era nimic (pentru indivizi).

Singurul brand pe care l-am găsit a fost:
http://www.stirlingpowermodule.com/

Mulțumesc pentru link-ul sunmachine (despre care nu știam).

Pentru prețuri, nu sunt sigur că voi găsi mult mai ieftin ...
Dintr-o dată ar fi mai interesant să instalați o mică turbină eoliană pe acoperiș.

Oricum, proiectul meu de construcție este în așteptare și mă tem că va fi compromis.


a+
(Vă mulțumim din nou pentru informații) : Cheesy:
0 x
Yves Thomas
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 17/08/08, 16:45

turnuri de vânt vortex




de Yves Thomas » 17/08/08, 16:56

În ceea ce privește turbinele eoliene cu efect de vortex, se pare că lipsește un parametru: cel al energiei consumate pentru a produce astfel de cantități de energie. De fapt, o suprafață de la 2 la 4 km2 reprezintă totuși o energie solară de 2 până la 4 MW utilizată pentru a produce volumul de aer necesar funcționării lor. O astfel de cantitate de energie nu ar putea fi utilizată cu structuri mult mai mici pentru a asigura volumul de aer necesar efectului vortex? Efect care se manifestă în multe condiții fizice?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217