Turbulator de vortex cu economie de combustibil: CU

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13714
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1524
A lua legatura cu:

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de izentrop » 16/01/19, 08:31

Bună ziua și îți mulțumesc că te-ai întors,
nikolaj a scris:consumul de parcurgere a tuturor rutelor înainte, 6.3 l / 100 ... scoruri apoi ...
Și după asta?

salut, până în prezent, 16-01-2019, 6,5 l / 100 de rute de oraș ... doar ...
Sunt în favoarea metodei științifice: condiții perfect identice în testele comparative ... așa că în oraș este practic imposibil. : Mrgreen: Metoda de conducere poate schimba, de asemenea, toate obstacolele anticipate, oprind motorul la luminile roșii.

Nu stiu cum iti masori consumul? dacă este la debitmetru, există erori de măsurare, în special în timpul accelerației / decelerării. O fac din plin, declanșând arma de 3 ori. Călătoriile mele sunt mult mai mult pe drum decât orașul și, în ciuda tuturor, am un consum constant de 5.2 l în medie de la schimbarea injectoarelor. Anterior, a fost mai degrabă în cei 5.7 l, de la noua achiziție în 2008 a acestui Ford Fusion 1.4 TDCI. Cei care ar dori să spună că cele noi sunt mai eficiente?
Cei 80 km / h nu au schimbat nimic cu acest consum. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 16/01/19, 13:14

izentrop a scris:Bună ziua și îți mulțumesc că te-ai întors,
nikolaj a scris:consumul de parcurgere a tuturor rutelor înainte, 6.3 l / 100 ... scoruri apoi ...
Și după asta?

salut, până în prezent, 16-01-2019, 6,5 l / 100 de rute de oraș ... doar ...
Sunt în favoarea metodei științifice: condiții perfect identice în testele comparative ... așa că în oraș este practic imposibil. : Mrgreen: Metoda de conducere poate schimba, de asemenea, toate obstacolele anticipate, oprind motorul la luminile roșii.

Nu stiu cum iti masori consumul? dacă este la debitmetru, există erori de măsurare, în special în timpul accelerației / decelerării. O fac din plin, declanșând arma de 3 ori. Călătoriile mele sunt mult mai mult pe drum decât orașul și, în ciuda tuturor, am un consum constant de 5.2 l în medie de la schimbarea injectoarelor. Anterior, a fost mai degrabă în cei 5.7 l, de la noua achiziție în 2008 a acestui Ford Fusion 1.4 TDCI. Cei care ar dori să spună că cele noi sunt mai eficiente?
Cei 80 km / h nu au schimbat nimic cu acest consum. : Wink:

salut, multumesc pentru teste. în acest caz, încă nu am reușit să acopăr 1000 km, iar când completez GO, îl împărțesc după numărul de km X 100, care este foarte aproape de indicatorul meu de bord electronice, prin urmare, destul de fiabile, pentru un curent de 4 cc 150cv ... din 2007 și mai mult de 200 km ...
Cu respect ....
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Flytox » 16/01/19, 21:24

Cum vă descurcați, numărul de prototipuri pe care le faceți pentru a evalua „beneficiile” consumului pe vehiculul (vehiculele) dvs.
Din aceasta am putut măsura diferențele de consum sunt foarte mici în comparație cu originea și pentru a face măsurătorile mai fiabile, trebuie să le înmulțim, altfel variațiile consumului sunt complet scufundate în zgomotul de fundal al măsurătorilor (dispersiile). ...
Chui încă așteaptă o descriere precisă a metodologiei de măsurare. :strigăt:
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 17/01/19, 08:41

Flytox a scris:Cum vă descurcați, numărul de prototipuri pe care le faceți pentru a evalua „beneficiile” consumului pe vehiculul (vehiculele) dvs.
Din aceasta am putut măsura diferențele de consum sunt foarte mici în comparație cu originea și pentru a face măsurătorile mai fiabile, trebuie să le înmulțim, altfel variațiile consumului sunt complet scufundate în zgomotul de fundal al măsurătorilor (dispersiile). ...
Chui încă așteaptă o descriere precisă a metodologiei de măsurare. :strigăt:

Bună ziua, în calitate de producător și testându-mi ciclonii de aer în viața reală, o fac în condiții obișnuite de zi cu zi, toate rutele combinate, iar în alte cazuri pe distanțe fixe, pican inel --- honfleur (420 km aproximativ a / r), cu același traseu (puține variații) aceleași viteze care se apropie ... efectiv toate vitezele și toate rutele îmi servesc ca teste medii, raportat la numărul de litri de motorină utilizat, economiile forțelor bugetare.
de urmat ... imediat ce utilizatorii ciclonului (instalați prin colaborarea mea) îmi dau consumul mediu ...
Cu respect ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re:




de Nikolaj » 24/01/19, 09:22

rafpantone a scris:205 x peugeot testat cu două cu unul înainte de filtrul de aer, celălalt după, le-am făcut cu o bandă din oțel inoxidabil de 4 cm lățime și 5/10 ° grosime, pentru o tăietură curată, fără burrs j au preferat foarfecele electricianului cu foarfecele de benzi.Dupa 4 pline voi comunica valorile de consum.


Vedeți în detaliu etapele construcției


1) Foraj la 3mm pentru a permite tăierea cu foarfece curată și pliere bună
Imagine

2) Tăierea foarfecelor, îndepărtarea dintelor cu role și șlefuirea finisajelor
Imagine

3) Plierea aripioarelor într-un viciu
Imagine

4) 20 min mai târziu
Imagine

5) Robinetul vortex odată îndoit
Imagine

6) După o secundă maxim 30 min
Imagine

Planific să conectez curând cea mai mare parte a bobinei de aprindere HT la partea metalică a AVEC pentru a observa dacă are loc un efect electric static datorită efectului de vârf. Ești cineva care l-a încercat deja?

Vă rugăm să rețineți că aceasta este o manipulare periculoasă și ar trebui să fie efectuată doar de persoane cu experiență. Nu puneți mâinile când motorul funcționează, deoarece există între 3000 și 5000 de volți în circuitul de aprindere.[/ Quote]
salut, din partea mea, am conectat numai firul de masă - la baterie, frecarea aerului umed de pe foaia de oțel galvanizat sau oțel inoxidabil magnetizabil generează un flux electromagnetic (cum ar fi curenții eddy) ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 02/02/19, 14:06

montarea unui ciclon aerodinamic pe ford tdci de la înălțimea 2005 60 mm pas de 20 mm
10 lame (01-02-2019)
fotografia arată prima poziționare, înainte de a regla perimetrul oval pe acest furtun de aer ...
la prima opinie a șoferului, "motorul funcționează mai bine și face mai puțin zgomot"...
iata celelalte fotografii, detalii despre aripi englezi (din stânga) rostogolite la capete cu clește rotunjite, aripi cu canale care suflă ca flautele, aerul care merge spre turbo ... pentru a urmări consumul după un plin de motorină ...
jointes pièces
FORD TDCI 2005 -01-02-2019-CICLONE AIR Înălțime 60 mm 10 PALES pas cu unghi de 20 mm 60 ° .jpg
FORD TDCI 2005 -01-02-2019.jpg
detalii despre aripi englezi rulate în canalul de flaut (4) .jpg
detalii despre aripi englezi rulate în canalul de flaut (3) .jpg
detalii despre aripi englezi rulate în canalul de flaut (2) .jpg
detalii despre aripi englezi rulate în canalul de flaut (1) .jpg
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 14/02/19, 22:06

salut tuturor, pregătirea ciclonilor aerodinamici cu diametrul 58 mm înălțime 60 mm, pentru MERCI MINIX (saxo vts) (Insula Reunion) în direcția ciclonului coriolis (se întoarce spre stânga) și alții în sensul acelor de ceasornic în pregătire ... pas de 24 mm (8 aripi) și 26 mm pas (7 aripi)
jointes pièces
Saxo VTS.jpg
Saxo VTS.jpg (24.35 KB) Vizualizat de 3913 de ori
cicloni saxo vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-3.jpg
saxo cyclones vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-3.jpg (24.37 KiB) Consultat de 3913 de ori
cicloni saxo vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-2.jpg
saxo cyclones vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-2.jpg (19.44 KiB) Consultat de 3913 de ori
cicloni saxo vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-1.jpg
saxo cyclones vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm-1.jpg (22.33 KiB) Consultat de 3913 de ori
cicloni saxo vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm.jpg
saxo cyclones vts 7 și 8 lame de coriolis diametru 58 mm.jpg (22.82 KiB) Vizualizat de 3913 ori
bară ciclon 24 mm pas h 60 mm.jpg
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Janic » 15/02/19, 08:30

Atunci când direcția dată vortexului nu este eficientă, este suficient să o întoarceți.
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Avatar de l'Utilisateur
Nikolaj
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 173
Înregistrare: 17/08/17, 18:38
Locul de amplasare: inel 35120 pican
x 14

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Nikolaj » 15/02/19, 09:09

Janic a scris:Atunci când direcția dată vortexului nu este eficientă, este suficient să o întoarceți.

salut, în timpul fabricației, prin trasare, înclinarea lamelor pliate este asigurată, fie spre stânga, fie spre dreapta, în conformitate cu cerințele specifice, cu toate acestea, înclinația spre stânga (ciclon cu coriolis turbin-emisfera nordică ) se folosește și sunt foarte mulțumit de acesta ... acesta este motivul pentru care am tăiat barele în trepte de 1 mm cu 1 mm de progresie, iar tracțiunile cu două fețe sunt oglindă ... Voi da fotografia asta imediat ce Voi completa un bar cu două sensuri ...
0 x
Un mister este perpetuat doar atunci când există refuzul studierii sale (Georges Charpak?)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Un turbulator vortex care economisește combustibil: CU




de Janic » 15/02/19, 09:46

înclinare spre stânga (ciclon de vârtej al emisferei nordice Coriolis)
în teorie este valabil, dar numai în teorie. designul motoarelor, admisie, evacuare, piston adaptat la un vârtej bine definit, nu urmează neapărat acest model teoretic. Prin urmare, suntem reduși la încercări și erori cu succes sau eșec conform acestor parametri în cauză. Totuși, principalul interes al „VSLA-urilor” este reducerea turbulenței de admisie, în special prin provocarea unui vârtej care învelește supapele, în loc să se ciocnească de ele și, prin urmare, să crească turbulența.
1 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 205