Motoare diesel în aviație ușoară și ULM, dieselis gazaile

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 08/02/08, 06:37

bonjour

DR400 nu este, a priori, un avion de acrobație sau, în orice caz, nu este certificat pentru asta.
Pentru G negativ, trebuie să știți că, în general, carburatoarele motoarelor de avioane dezamorsează în acest caz
Pentru avioanele de acrobație, un mic rezervor secundar inversat continuă să alimenteze carburatorul, dacă avionul este pe spate, de exemplu
Altfel, te duc la o plimbare cu planorul oricând vrei și vei vedea ce este imponderabilitate (plus, fără a cheltui combustibil) : Cheesy:

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/02/08, 09:15

Poate că nu a fost un DR400, dar în orice caz a fost 1 (sau 2???) „Gmeter”...

Am făcut câteva butoaie, baros, buclă... Cred că a fost un avion făcut pentru acrobație.

Pentru planor este când vrei ... (oh asta e, îți înțeleg porecla :) ) dar unde te afli?
0 x
Loubar
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/07, 10:24
Locul de amplasare: Fiecare

Oprește aerobatica




de Loubar » 08/02/08, 09:18

Locuiesc la țară, lângă Aix en Provence și sufăr în fiecare zi de pe urma evoluțiilor aeriene ale unei grămadă de idioți zgomotoși și poluanți, așa că vă rog să nu vă mai cereți scuze pentru această practică: acest site nu este, după părerea mea, făcut pentru asta!

: Evil: : Evil: : Evil:

În plus, mă gândesc la o petiție pe internet!

Loubar
0 x
Lucrez la un motor Bedini
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/02/08, 09:23

O, e în regulă, eh... Avem dreptul să luăm primul zbor o dată în viață, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 08/02/08, 12:53

bonjour

Răspuns la Loubar

În primul rând, în ciuda tonului agresiv și radical pe care îl folosești în mesajul tău, să știi că nu te judeca, eu pur și simplu încerc să deschid dezbaterea și asta forum nu își cere scuze pentru nimic.
Dacă trebuie să ne spuneți despre o problemă de mediu și cred că aveți una, ați ales locul potrivit și o puteți exprima, ca și ceilalți

Practicanții aviației ușoare nu sunt doar niște idioți zgomotoși și poluanți iar în ceea ce privește acrobația, problema deranjamentelor este pur și simplu amplificată de evoluția avionului într-un sector foarte localizat, cu emisii de zgomot cu adevărat caracteristice și neplăcute.

Aviația ușoară consumă combustibil, la fel ca majoritatea activităților de agrement și sporturilor cu motor, dar dacă ar fi să o condamnăm, aș propune și să eliminăm aviația comercială, mult mai lacomă, și la fel de inutilă pentru că transportă majoritatea pasagerilor pentru vacanțe sau afaceri. excursii.

Pentru fanii zborului silențios și „eco-friendly”, mai există zborul liber sau planarea. A ajunge singur la altitudine necesită puțină energie, apoi poți sta în aer câteva ore datorită curenților ascendente pe care ni-i oferă natura. :P

Revenind la neplăcerile din jurul aerodromurilor, argumentele celor două „tabere” sunt în general admisibile:

Unii se plâng de activitatea zgomotoasă a vecinilor și dăunează majorității oamenilor care își doresc un mediu de viață liniștit.

Ceilalți răspund că activitatea aerodromului a existat înainte de instalarea locuințelor în apropiere și că, dacă zgomotul ar dispărea complet din mediul lor, ar trebui să înceapă prin a se descurca fără mașina lor de tuns iarba.

În toate cazurile, dialogul trebuie favorizat pentru că nimic nu arată că dacă una dintre cele două tabere „câștigă” împotriva celeilalte, elementul perturbator nu va fi înlocuit cu altul și mai greu de combătut și toată lumea va fi pierdut. :se încrunta:

Bună gândire

A+
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79364
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/02/08, 13:48

Îmi propun să comparăm consumul anual al întregii aviații ușoare, inclusiv ULM, în Franța cu cel al consumului de vacanță al tuturor francezilor...doar pentru drum.

Deci, cu același tip de idee, voi face o petiție împotriva plecării în vacanță... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

ps: avionul de acrobație era cu două locuri, deci poate am fost confuz pentru că văd că DR400 este 2 + 2?
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/02/08, 16:42

bonjour
Christophe a scris:Poate că nu a fost un DR400, dar în orice caz a fost 1 (sau 2???) „Gmeter”...

Am făcut câteva butoaie, baros, buclă... Cred că a fost un avion făcut pentru acrobație.

Pentru planor este când vrei ... (oh asta e, îți înțeleg porecla :) ) dar unde te afli?


Avionul pe care l-ai folosit este un Avoin HR Heintz Robin metal aripa dreapta putin mai rezistenta decat DR400 care a avut probleme la spate si care este limitat chiar si viraje abrupte de peste 60 de grade la sarcina maxima sunt interzise.
O buclă flexibilă este de 2 până la 3 g ca o strângere strânsă.


Locuiesc la țară, lângă Aix en Provence și sufăr în fiecare zi de pe urma evoluțiilor aeriene ale unei grămadă de idioți zgomotoși și poluanți, așa că vă rog să nu vă mai cereți scuze pentru această practică: acest site nu este, după părerea mea, făcut pentru asta!

În plus, mă gândesc la o petiție pe internet!

Loubar


Un alt ecolog extremist.
(Aici suntem împușcați la 12 de cultivatorii de canabis)
problema acasă în Franța, aviația mică se limitează la piste foarte reglementate, anumite piste au uneori vechime de 90 de ani (Doncourt les Conflans) și casele s-au apropiat treptat de piste, apoi țintuiește petițiile face plângeri pentru zgomotul elice etc. Adesea este un dezvoltator care râvnește terenul pentru a face subdiviziuni)
Dacă guvernul tău ar fi puțin mai flexibil, multe avioane ar fi împrăștiate în natură la fel ca și bărcile, dar asta ar fi o dezbatere lungă, cu modul în care aviația mică este gestionată în Franța, cu aceste zone controlate și restricții. va dispărea în 10-20 de ani...

Sunt unul dintre idiotii care ard 2500 de litri de 100LL anual si nu ma simt vinovat, altii ard si mai mult pe snowmobile iarna si pe barci vara, altii e pe Quads, sau Camaros etc.
2/3 din producția noastră de petrol este vândută în SUA
iar în caz de deficit prioritatea este în SUA, este acordul (NAFTA) dintre cele două țări ale noastre, care spune totul..

Ceea ce consumă avioanele mici este o picătură în comparație cu ceea ce consumă avioanele doar atunci când rulează goale.

Diferența este că avem 1000 km de pădure peste care să zburăm, urșii și elanii nu fac tam-tam... (doar evită să zbori peste câmpurile de canabis prea jos)
Nu mă consider ecologist și sunt în acest sens forum , există și alte subiecte de discutat forum .

Daca in 1940 nu ar fi existat asta (banda de idioti cum zici tu) pe cerul Angliei nici nu ai mai vorbi in franceza si ma indoiesc ca ai avea dreptul sa faci o petitie.
Majoritatea piloților SpitFire au fost recrutați și antrenați rapid în grabă, printre acești idioți, 4 din 5 și-au dat sângele pentru tine și libertatea de a face idioți..

André
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/02/08, 22:55

bonjour
Îmi propun să comparăm consumul anual al întregii aviații ușoare, inclusiv ULM, în Franța cu cel al consumului de vacanță al tuturor francezilor...doar pentru drum.


media piloților licențiați în Franța este de aproximativ 10 ore de zbor anual, cu piloții profesioniști și cei care fac 100 de ore anual, acest lucru face cifre foarte scăzute pentru ceilalți.
aviația mică este neglijabilă. suficient chiar și că companiile petroliere franceze se gândesc să nu mai producă combustibil de 100LL pentru avioane. germanii și norvegienii au avut un pic de avans, cu un alt combustibil pentru Lycoming.

În America este diferit.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 23/05/08, 23:08

Christophe a scris:Bah va intelege femeile !! :D În caz contrar, ați observat cum își mișcă picioarele în 0 G pe cea din tribord? MDR :)[...]
Ei bine, asta este un pic normal: ea ia o gură bună de gerbi în gură! : Lol:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 23/05/08, 23:11

looping a scris:[...] Unii se plâng de activitatea zgomotoasă a vecinilor lor și fac rău majorității oamenilor care doresc un mediu de viață liniștit [...] +
Apropo, nu am înțeles niciodată de ce avioanele au zburat în evacuare liberă! Este atât de greu să îmbraci amortizoarele de zgomot?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164