Liberalizarea energiei: ideea falsă?

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Liberalizarea energiei: ideea falsă?




de Christophe » 10/09/06, 12:21

Profit de o declarație UFC pentru a lansa o dezbatere privind liberalizarea energiei.

În timp ce piața „liberă” (prețuri nereglementate) este deja deschisă profesioniștilor, UFC Que Choose publică un comunicat de presă apăsător pentru noii operatori ...

Actul privind energia: Capcana consumatorilor

Deși toată atenția este concentrată asupra fuziunii SUEZ / GDF, UFC-Que Choisir denunță setul real de capcane pentru consumatori în factură.

Din 1 iulie 2007, orice consumator de energie electrică și / sau gaze care a ales să se angajeze cu un furnizor pe piață în care prețurile sunt libere nu va mai putea beneficia de tariful reglementat pentru gaz sau gaz. energia electrică, cu excepția cazului

Guvernul intenționează să blocheze consumatorul și să-l transforme în cobaiul reformei, deoarece știe, ca analisti ai sectorului, că alunecarea prețurilor este mai mult decât probabil pe termen mediu.

În următorii 5 ani, aceste piețe vor fi deschise concurenței în cadrul legii, dar cu siguranță nu în realitate!

Dimpotrivă, EDF și GDF nu trebuie să se teamă de concurență și vor fi libere să profite de poziția lor dominantă deoarece:

1 - Capacitatea de export a altor țări europene este slabă sau inexistentă,

2 - Rețelele de interconectare a energiei electrice și gazelor sunt deja saturate, limitând posibilitățile de export,

3 - Câteva companii potențial concurente percep prețurile pe piețele lor respective, care nu sunt foarte competitive, adică mai mari decât cele ale FED sau GDF pe piața franceză.

Consumatorii nu doresc să trăiască experiența amară a unor companii care au ales să se aboneze o oferta pe piata nereglementata, care a cunoscut o crestere a facturilor electrice 73% in mai putin de doi ani, fara a putea sa se "backtrack".

Textul actual va crea, de asemenea, și în consecință, o inegalitate inacceptabilă de tratament între consumatorii care beneficiază de tariful reglementat și cei blocați permanent pe piețe (gaz și electricitate) cu risc ridicat de inflație.

Pentru UFC-Que Choisir, atâta timp cât condițiile pentru concurență reală nu sunt îndeplinite, guvernul trebuie să permită consumatorilor să beneficieze de tariful reglementat în orice moment.
Dernière édition alin Christophe 07 / 11 / 06, 10: 34, editate 2 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/09/06, 12:32

Iată operatorii „gratuiți” pe care îi cunosc:

1) Pentru Belgia:

Citypower: http://www.citypower.be/fr/citypower_home.htm
Essent: http://www.essent.be/maison/
SPE: http://www.spe.be/Index-fr.cfm
Lampiris: http://www.lampiris.be/home.html

Cele 4 oferă oferte de energie „verde” dar această energie electrică este într-adevăr verde, deoarece vânzarea de energie regenerabilă, în unele cazuri, mai ieftină (cel puțin pe hârtie) decât operatorul nuclear Electrabel (filială a Suez de fapt) nu este deloc credibilă (cel puțin din punct de vedere econolog).

2) Pentru Franța:

1) Energie directă: http://www.direct-energie.com/ (oferta de energie electrică: http://www.direct-energie.com/offre_energie_purjus.php )
2) Enercoop: http://www.enercoop.fr/

O mențiune specială pentru Enercoop, care mi se pare cea mai credibilă la nivelul unei oferte cu adevărat de energie verde (consultați partenerii lor: http://www.enercoop.ouvaton.org/societaires.php ) ... acum la ce costuri reale ( http://www.enercoop.fr/images/files/tar ... ercoop.pdf ) și pentru care fiabilitatea aprovizionării?
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 10/09/06, 19:09

Nu știu ce va fi pentru consumatori în iulie 2007, dar vreau să subliniez că acest articol nu este valabil pentru situația actuală de pe piață accesibilă profesioniștilor:

Cu privire la gaz și electricitate, tarifele nereglementate rămân, în general, mai scăzute decât cele ale EDF / GDF.

În plus, faptul că persoanele fizice ar merge în altă parte, ceea ce ar forța să renunțe la tariful reglementat, am îndoieli deoarece, pentru companii, mulți operatori oferă atât tarife reglementate, cât și nereglementate. Și sincer ... dacă e să stați la prețul reglementat, care este scopul schimbării furnizorului?

Cred că UFC merge puțin mai repede ...
Și, sincer, dacă prețurile nereglementate ar urca, nu ar fi doar o întoarcere la realitate, unde vom plăti pentru energie la prețul său adevărat? Cred că e destul de bine.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/09/06, 20:20

Alte subiecte destul de recente pe același subiect: 1 Thread et 2 Thread

Poate că le-am putea fuziona? Dacă este posibil din punct de vedere tehnic ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/09/06, 21:08

Rulian a scris:Cu privire la gaz și electricitate, tarifele nereglementate rămân, în general, mai scăzute decât cele ale EDF / GDF.


Sursa?

Rulian a scris:... mulți operatori oferă atât tarife reglementate, cât și nereglementate. Și sincer ... dacă e să stați la prețul reglementat, care este scopul schimbării furnizorului?


Cred că dacă văd un alt operator implică tocmai trecerea la dereglementare, așa că nu înțeleg cu adevărat remarca dvs. ... este faptul că operatorul alternativ își dă cele mai bune rate ... cred că functioneaza asa ...

Regulamente, prin definiție, este controlul de stat al tarifelor ... când ne mutăm la un operator non-public, statul nu are nimic de spus ... în cazul în care se îngrijorează ...

Rulian a scris:... nu ar fi doar o întoarcere la realitate, unde vom plăti pentru energie la prețul său adevărat? Cred că e destul de bine.


Plătirea energiei verzi la prețul potrivit, dar plata energiei nucleare sau cărbunelui la prețul energiei regenerabile limitează dezvoltarea ultimei sale ... Mă înșel? Deci, la fel de mult semn la toate la enercoop ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/09/06, 21:27

Targol a scris:Alte subiecte destul de recente pe același subiect: 1 Thread et 2 Thread

Poate că le-am putea fuziona? Dacă este posibil din punct de vedere tehnic ...


Nu, nu este posibil din punct de vedere tehnic ... pe de altă parte, putem să blocăm unele și să redirecționăm către alte ...

Cu toate acestea, pentru mine, fuziunea GDF-Suez trebuie văzută doar foarte departe de deschiderea pieței pentru competiție ... pentru că atunci când angajații GDF nu vor mai fi funcționari publici (cel puțin în cap) ei nu este mâine cu o zi înainte ...

În cele din urmă: lăsați-i să dereglementeze și să „dracu” consumatorul în liniște ... Va ajunge doar mai repede la economie :D

Și cum dragi tehnocrați nu vor controla niciodată soarele sau lemnul ... urmați gândul meu? :)
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 10/09/06, 21:53

Christophe a scris:Cu toate acestea, pentru mine, fuziunea GDF-Suez trebuie să vadă doar foarte mult cu deschiderea pieței la concurs ...


De fapt, am ales un titlu greșit, însă este o parte foarte importantă a proiectului de lege asociat acestei fuziuni, care se ocupă exact de rezultatele acestei dereglementări.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 10/09/06, 21:59

Targol a scris:De fapt, am ales un titlu greșit, însă este o parte foarte importantă a proiectului de lege asociat acestei fuziuni, care se ocupă exact de rezultatele acestei dereglementări.


Da, am citit în detaliu după ce am citit titlul și mi-am scris mesajul (nu știu bine), așa că am blocat subiectul 2 în cauză și am redirecționat către subiectul care era deja mai mult ...
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 10/09/06, 23:44

Christophe a scris:
Rulian a scris:Cu privire la gaz și electricitate, tarifele nereglementate rămân, în general, mai scăzute decât cele ale EDF / GDF.


Sursa?

Cum spui ... o să mă omori ... Vroiam să vorbesc cu tine despre asta, dar nu te-am prins pe msn ... Am un taf, în cele din urmă. 8)
Și este o cutie care face diagnosticarea energiei și sfaturi privind cumpărarea energiei. Deci, documentele sumare de pe piață oferă, le-am citit pentru că este un instrument de lucru. (Tot ce trebuie să faceți este să căutați schema de prețuri a furnizorilor diferiți.) Când să Enercoop : Cheesy: se dovedește a fi prețurile medii.

Christophe a scris:Cred că dacă văd un alt operator implică tocmai trecerea la dereglementare, așa că nu înțeleg cu adevărat remarca dvs. ... este faptul că operatorul alternativ își dă cele mai bune rate ... cred că functioneaza asa ...
Sunt de acord cu dvs., schimbarea operatorului pentru a rămâne la rata reglementată nu are alt interes decât modificarea eventuală a prețurilor serviciilor auxiliare. Dar cred că unii noi operatori oferă contracte la tariful reglementat ... Aș încerca să verific mâine.

Christophe a scris:Plătirea energiei verzi la prețul potrivit, dar plata energiei nucleare sau cărbunelui la prețul energiei regenerabile limitează dezvoltarea ultimei sale ... Mă înșel? Deci, la fel de mult semn la toate la enercoop ...
Vezi mai sus în acest mesaj, Enercoop nu se întoarce sincer mai scump decât altul. Sperând că va face o ofertă pentru persoanele fizice în 2007.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/09/06, 09:53

Și nu numai prețurile: în Chatelet (Belgia între Namur și Charleroi) există un coafor care a fost transferat unui alt operator.
Timp de aproape un an, ea a așteptat până când Electrabel (care rămâne proprietarul contorului său) dorește să-și întărească legătura, între timp, o bucătărie mare pentru a avea apă fierbinte ......
Este, de asemenea, același hassle dacă sunteți conectat la un operator de telefonie "alternativ" (versatel, scarlett, etc ...): de îndată ce o operațiune depinde de Belgacom, de exemplu o reparație de linie, salut întârzieri .
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 350