O idee nouă

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 18/09/06, 14:02

Da, și eu, vorbeam despre 2H2-O2, adică ce iese dintr-o electroliză.

Deci, dacă o flacără este la 800 ° C max, explozia care permite recombinarea atomilor nu se datorează temperaturii.
Într-un anumit sens pare logic, pentru că dacă disociem molecula de apă prin themoliză, ar fi prost că s-a reformat!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/09/06, 15:58

nlc a scris:[...] Pentru că se vede bine cu testele mele din această vară: contribuția hidrogenului pentru a îmbunătăți arderea combustibilului original Nu funcționează dacă motorul este deja la o eficiență maximă (dacă vehiculul consumă puțin original, de fapt ...). [...]
Este amuzant, deoarece testele tale contracarează complet argumentul lui Moreau, de exemplu ...
Ai văzut dacă te afli în condiții comparabile?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 18/09/06, 17:16

Ei bine, există neapărat o diferență undeva, dacă domnul Moreau este dispus să mi-l indice, eu sunt cel care iau!

Am făcut testele în condiții favorabile în opinia mea, deoarece:
- Într-o călătorie lungă
- La viteză constantă

Ar fi necesar să se verifice cu ce tipuri de vehicule dl Moreau certifică o economie. Pe dieseluri? Pe benzine, dar generație veche (fără electronice)?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/09/06, 17:25

Ei bine, dacă dl Moreau folosește vechiul Mistub 'care apare pe site-ul său, este sigur că va economisi bani! 8)

Pe de altă parte, un motor turbo recent optimizat, este sigur că va face mai puțin, riscă chiar să consume mai mult: în orice caz, cu siguranță va fi necesar să se introducă parametrii de reglare electronică a motorului, și asta este bine. în acest scop m-am înscris la un curs de electronică auto!

nu pierde din vedere faptul că JM Moreau recomandă un electrolizator pentru fiecare 50 CP : Cheesy:

La portofelele voastre, băieți!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 18/09/06, 17:53

elefantul a scris:Domnule Loxo, chestia dvs., este o combinație de bubbler și electrolizor? Electrolizatorul nu este foarte puternic!


Da, acesta este principiul. Dar nimic nu împiedică optimizarea electrolizei (;)).
Și apoi, cu un alternator oarecum robust (aveți grijă să nu consumați prea mult pentru a face să funcționeze), puteți echilibra qq zeci de amperi într-o electroliză.

ȘI avantajul arhiei albastre este că bulele de O2 și H2 sunt detașate de bulonare, deci o performanță mai bună.
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 18/09/06, 19:50

Este amuzant semnătura ta pachyderm, arată ca un cuvânt de la evanghelist ... 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 18/09/06, 20:04

lemnar: și ți-a trebuit tot acest timp să-l observi! Acest lucru este un citat biblic!

Misterloxo: nu intra în panică pentru surcon! Imaginați-vă că reușiți să câștigați chiar și 10% la 8 litri / 100 km consumând 500 de wați (40 A). 500 de wați ai dvs. reprezintă maximum 1 sau 2% din consum, deci este o investiție profitabilă.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: O idee nouă




de Capt_Maloche » 18/09/06, 23:33

elefantul a scris:În ultimele zile, o reflecție din partea Cpt Maloche mi-a trecut prin cap: :?

Mergem în cercuri, vezi pagina 72 https://www.econologie.com/forums/electrolys ... 8-710.html

Mai întâi trebuie să găsim o modalitate de a ioniza apa fără a o electroliza. Undele micro sunt o pistă, HT (+ HF?) Altul



OH! Eleph, prietenul meu! : Cheesy: Descoper postarea ta

Ți-a luat mult timp să reacționezi! și sunt fericit de asta!
Sigur că microundele sunt o pistă
Acest lucru este la 2450 MHz că o radiație este total absorbită de H2O, deci această frecvență rezonează cu ...?
exact asta aș vrea să știu
Toată molecula?
H?
O?
Electronii în mișcare care sar de la atomi la atomi și leagă totul împreună?

Există cu siguranță o listă întreagă de subfrecvențe (armonice) care reacționează și ele

La această frecvență, fiecare emisie de energie sub formă de radiație a undelor sau a fotonilor și a electronilor (curent) induce o schimbare de stare a moleculei

De exemplu Cesiu pentru ceasul atomic
Această unitate este a doua din Sistemul Internațional de Unități (SI). Este definită ca durata a 9 192 631 770 perioade ale radiației corespunzătoare tranziției dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale a atomului de cesiu 133.


9192 Mhz

Dar, de fapt, fiecare schimbare de stare (temperatură și presiune) corespunde unei frecvențe de rezonanță diferite
De aici și întrebarea mea de acum ceva timp cu privire la cât de des ați putea crea o montură oscilantă reglabilă; vorbim despre Gigahertz pentru wifi și telefoane mobile ...

Eficiența energetică a cuptorului cu microunde este destul de bună
Vă invit să citiți acest lucru: http://fr.wikipedia.org/wiki/Four_%C3%A0_micro-ondes

Tensiunea înaltă permite migrarea ușoară a electronilor
Ionizăm bine aerul cu nu? de ce nu încărcați apa într-un recipient izolat? ca un condensator, nu îți amintește nimic?

și odată ce această apă este încărcată cu un potențial, nu există nicio modalitate de a folosi această energie acumulată pentru a electroliza totul?

Pentru a fi continuat, am de gând să mizez eu, ouhaaaaaa! (Căscat motivat)
Dernière édition alin Capt_Maloche 19 / 09 / 06, 09: 23, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 19/09/06, 08:26

Am citit explicația de pe Wikipedia care este foarte clară, vă mulțumesc că mi-ați arătat-o.

există cu siguranță niște experiențe distractive și spectaculoase. Când mai am niște bani, voi încerca să găsesc un cuptor la mâna a doua la Cash Converter, pentru că mă îndoiesc că Bobonne mă va lăsa să fac asta cu Electrolux-ul său (are dreptate, 450 de euro :D )
Acum, pentru a testa acest lucru pe o mașină, am unele probleme, ar fi mai degrabă un grup fix pentru a începe.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 19/09/06, 09:27

Da, m-am gândit la același lucru, am să dezgrop un vechi cuptor cu microunde și să iau magnetronul

Ferește-te de radiații, care te-ar face steril.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 221