Renovare, alegerea tâmplăriei.

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/10/06, 04:03

gampopa a scris:Bună seara tuturor, am luat decizia mea, tâmplăria va fi în pin.
Mă angajez acum la tratamentul pe care vreau să îl respect mediul. Am citit câteva informații despre sarea de bor, știi? Vreau un final lapped. :D


salut

Sarea de bor, care este foarte la modă pentru că este „naturală”, este extrem de toxică, la fel ca majoritatea produselor „chimice”.

în timp, dacă pata ta nu este perfectă, lemnul se va estompa și sarea de bor va dispărea; folosește mai degrabă un produs profesionist bun în soluție apoasă, de preferință prin înmuiere.

Dacă nu vă goliți fundul ghivecelor în grădină, veți „polua” doar inima ramelor voastre.

Dacă doriți un finisaj durabil, nu ezitați, poliuretan mono sau bi, dar primul strat diluat ȘI LEMN SECUR (nu la trei zile după tratament).
@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)
Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 20/10/06, 11:14

zac a scris:Sarea de bor, care este foarte la modă pentru că este „naturală”, este extrem de toxică, la fel ca majoritatea produselor „chimice”.


Aveți alte informații despre asta? această sare este adesea folosită în biohabitat pentru a proteja lâna brută de oaie, inul, etc.
Ce vrei să spui prin toxic?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 20/10/06, 14:45

salut

da, știu că sarea de bor este folosită „bio”, dar a fost interzisă în tratamentul polilor EDF și ptt în anii 50, deoarece era prea toxică prin contact și mai ales (în soluție lichidă) prin inhalare.:se încrunta:

: Idee: a fi un produs natural nu înseamnă sigur (încercați să mâncați hemlock sau digitalis și veți vedea).

@+

PS pentru hemlock și digital nu încearcă; altfel ai murit : Evil:
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 21/10/06, 10:16

zac a scris:salut

da, știu că sarea de bor este folosită „bio”, dar a fost interzisă în tratamentul polilor EDF și ptt în anii 50, deoarece era prea toxică prin contact și mai ales (în soluție lichidă) prin inhalare.:se încrunta: :
Ouhlà, mă îngrijorezi serios acolo, zac, voiam doar să pun ceva pe vata de oaie.

zac a scris:: idee: faptul de a fi un produs natural nu înseamnă siguranță (încercați să mâncați hemlock sau digitalis și veți vedea).

Da, mulțumesc, dar că am știut, de asemenea, azbest, ciuperci .... chikungunya (nu sunt sigur de ortografie).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 7014
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2939




de gegyx » 21/10/06, 10:40

zac a scris: a fi un produs natural nu înseamnă sigur ... pentru hemlock și digitalis nu încercați ... să mâncați ... altfel sunteți morți
Digitalis și molecula prelevată de la o plantă: digitalis (plantă frumoasă pe care o vedem de-a lungul drumurilor).
http://emmanuel.curis.online.fr/Policier/digitale.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 21/10/06, 12:29

Am putea adăuga, de asemenea, fardul de 1 mai pe care îl oferim, vă rog ... de fapt, oferim otravă.

De fapt, nimic nu este otravă, totul este o poveste de dozare, veninul de vipera sau arsenicul este un medicament excelent în doze infinitesimale.

dar hei aici mă îndepărtez de subiect cu sare de bor
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Avatar de l'Utilisateur
ZAC
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 1446
Înregistrare: 06/05/05, 20:31
Locul de amplasare: piton st leu
x 2




de ZAC » 21/10/06, 13:04

lau a scris:Am putea adăuga, de asemenea, fardul de 1 mai pe care îl oferim, vă rog ... de fapt, oferim otravă.

De fapt, nimic nu este otravă, totul este o poveste de dozare, veninul de vipera sau arsenicul este un medicament excelent în doze infinitesimale.

dar hei aici mă îndepărtez de subiect cu sare de bor


salut

Sunt complet de acord cu tine, lau.

Dar când purtați 50m 3 poli pe tricou și vă ridicați cu farfurii roșii (stil successema) pe gât, umăr și brațul superior; în timp ce nu a existat contact direct cu pielea este normal sa pui intrebari !!!

dacă după aceea ai tăiat zece posturi și vei ajunge la 40 de febră și trei zile de vărsături; te uiți mai departe.

așa că din contactul meu cu două (slabe) cu sare de bor, am dedus că chiar și la doza infinitesimală este un rahat : Evil:

@+
0 x
A spus zebră, om liber (rasă în pericol de dispariție)

Nu pentru că sunt proastă că nu încerc să fac lucruri inteligente.
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/10/06, 15:39

Cealaltă întrebare pe care trebuie să o întrebi despre aceste săruri de bor este ceea ce devin 50 de ani mai târziu dacă folosești lemn vechi pentru a da foc.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Gampopa
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 18/09/06, 15:41




de Gampopa » 21/10/06, 16:01

Așadar, după părerea ta, pentru a-mi proteja mai bine tâmplăria, este mai bine să uit totul organic și să folosesc un produs clasic de lene? :|
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 7014
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2939




de gegyx » 21/10/06, 16:21

2) Produse pe bază de săruri solubile în apă (solubile în apă). Sunt utilizate în tratamentul preventiv de către tâmplari. Silicofluorurile, arsenatele și sărurile de crom sunt foarte toxice și pot provoca intoxicații, boli cronice și eczeme.
Pe de altă parte, sărurile de bor utilizate cu precauțiile obișnuite nu prezintă o problemă. Nu sunt foarte toxice pentru oameni și nu se difuzează în aer. Sunt utilizate ca tratament preventiv împotriva ciupercilor și insectelor.


găsit în http://www.ecoconso.be/page.php?ID=78&lo=ecoconso
---
http://www.ecodis.info/Niveau_3/sel_de_bore.htm
---
http://www.eco-logis.com/news6.htm
---
Pe postări, a existat problema creozotului, abordată deja în
https://www.econologie.com/forums/la-creosote-t955.html
Dernière édition alin gegyx 21 / 10 / 06, 21: 34, editate 1 ori.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 19