Faceți un Extruder de pelete

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 30/01/11, 19:49

hi,

Fotografiile pe care le-am făcut sunt prea mari pentru a se potrivi. Aveți o adresă de e-mail pentru a vă putea trimite?

În ceea ce privește boabele, le așez direct așa cum mi-a spus vânzătorul și nici o problemă, în câteva secunde este doar făină, apoi pelete.

Tocmai am aflat de unde provine zgomotul: o „stea” într-un fel de plastic cu 6 ramuri care permite motorului să „se conecteze” la axa orizontală care merge spre reductor are doar 3 ramuri! Alți 3 s-au topit complet, nu știu pentru ce. Am contactat vânzătorul pentru a afla ce s-ar fi putut întâmpla. Sunt surprins pentru că am respectat măsurile de precauție pentru utilizare și mașina a virat doar 4 ore maximum ...

Îmi pare rău că nu am jargonul mecanic ... [/ img]
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/01/11, 20:18

Există software gratuit pentru compactarea imaginilor imens inutil în jpg, cum ar fi irfanview, gratuit, care se reduce cu factorul dorit cu foarte puțină pierdere de calitate:
http://www.irfanview.com/
pe care le folosesc, plin de posibilități !!


Am impresia, citind câteva rânduri, că producătorii nu fac toți aceiași pelete și că adaugă lianți și produse de câteva%, care la întărire nu necesită încălzire la 180 ° C până la foarte viteză mare cu o mașină uriașă !!
Rumegusul umed cu puțin adeziv sau rășină din lemn va reține pelete neoficiale fără încălzire la 180 ° C.

Chiar și ziarul mărunțit, apoi ud cu puțină gumă arabică, pus într-o matriță, apoi uscat, face ca obiectele solide să fie foarte dure ca lemnul, fără a încălzi la mai mult de 25 ° C (amintirea capetelor de păpuși făcute ca un copil ca acesta, mai puternic decât plasticul).

De asemenea, nu sunt convins de obligația de a trece prin mașini mari, hiper-puternice și rapide, hiper-scumpe, care supraîncălzesc, pentru a compacta rumegușul cu mare violență, în timp ce compactează cu certitudine cu puțin lipici sau gumă arabică sau seva reziduală de pin care se lipeste foarte bine, fără supraîncălzire!!

În cele din urmă, lemnul la 180 ° C începe fie să ardă în aer, fie să se descompună !!!
În opinia mea, acest lucru este excesiv.

Și nu există niciun motiv științific valid pentru a nu vă putea face peletele care ard!
Chiar dacă inventăm standarde pentru a pune bețe în roți, pentru a complica viața și a bloca concurența.

La fel ca buștenii, nimic nu împiedică uscarea la soare într-un uscător solar simplu, înainte și după.

Totul este bine de blocat, chiar și gunoiul de urzică ar putea fi interzis pentru a promova erbicide, pesticide și OMG-uri !!
0 x
lv13r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 147
Înregistrare: 30/12/04, 10:09




de lv13r » 30/01/11, 20:49

Sunt total de acord cu tine dedeleco
Trebuie să merg să văd un vecin care își face capace pentru vacile sale, are un extruder, nu trebuie să fie unul mare,
Voi face poze dacă este de acord
pentru liant crezi că o cantitate mică de ulei de prăjit o va face? doar pentru peletele de paie.

ttiyador iti trimit mailul in mp
merci
Lionel
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/01/11, 21:17

Ai nevoie de ceva care se întărește cu aerul pe măsură ce se usucă: ulei de uscare pentru vopsit pe (lenjerie foarte scumpă), prăjire nu știu, dacă se întărește cu aerul pe o suprafață, probabil puțin.
Trebuie să încercați să vedeți câteva zile mai târziu și să vedeți concentrația potrivită pentru a lipi puțin rumegușul, dar nu între granule ???
Totul depinde de rezistența dorită a granulelor.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 30/01/11, 21:31

Bine, rumeguș uscat în mod normal (puneți-l în prealabil în cuptor sau în cuptorul cu microunde dacă nu este suficient de uscat) cu puțin ulei de floarea soarelui (sau cel mai ieftin din supermarket, pentru mine a fost acesta) , și se ține bine. De asemenea, dacă este necesar să „curățați” matrița sau rolele de rugina sa, este necesar să puneți 1/3 de nisip compresor (foarte fin), 1/3 de ulei și 1/3 de rumeguș uscat. Treceți granulele de mai multe ori.

bine după ce este doar experiența mea. După părerea mea cu uleiul de prăjit oricum nu doare. Trebuie sa incerci.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 30/01/11, 21:52

care este nisipul compresorului tău?

complet nedorit într-un combustibil! nici combustibil, nici liant, va face doar mai multă cenușă și abraziv pentru a uza mașina de pelet mai repede!

nisip pentru compresor, dacă este prost tradus în chineză poate fi nisip pentru sablare ... complet prost să-l pui în pelet

ulei de liant sau altul pentru a face pelet? economic catastrofal

ulei de floarea soarelui sau de rapiță, este inutil, nu este sicativ ... singurul ulei sicativ precum uleiul de in sau uleiul de nucă este prea scump pentru a fi folosit pentru asta!

singurul mod profitabil de a face bine peletul este să-l încălzești pentru a topi lignina și să o faci fără altceva decât rumeguș

dacă mașina de pelet nu este suficient de puternică și nu încălzește suficient, o soluție este să încălziți rumegușul înainte de a-l introduce în mașină ... sau să încălziți o parte a mașinii ...

mașinile puternice care se încălzesc numai prin pierderea de energie mecanică nu mi se pare soluția potrivită ... pentru a încălzi cu o energie nobilă, cum ar fi electricitatea sau energia mecanică ... mi se pare mai bine să facem o mașină care nu se încălzește prin energie mecanică, ci este încălzit de un șemineu
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 30/01/11, 22:22

Nu, nu ai înțeles la ce mă refer. Amestecul cu nisipul super fin este pentru a curăța matricea sau rolele de rugina lor. Peletele obținute nu sunt destinate arderii, dimpotrivă, trebuie să le păstrați pentru a le utiliza imediat ce ați terminat de utilizat rumegușul sau altele. Astfel, aceștia lubrifiază găurile matriței și împiedică înfundarea acesteia cu materiale care ar putea să se contracte și să se fixeze definitiv în găuri.

Prin trecerea acestui amestec gras, matrița și rolele rămân noi și curate.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/01/11, 22:54

Există o mulțime de lucruri lipicioase care costă puțin sau nimic !!
lipici de pește sau lemn = deșeuri de pește gătite care se lipesc !!
rășină nouă de pin care curge bine și se lipeste și mai bine de corpuri.
Rumegușul proaspăt de pin se lipeste bine de rășina care rămâne.
Nu trebuie mult amestecat bine cu un alt rumeguș pentru a lipi
Seva altor plante proaspete poate fi folosită ca adeziv pe măsură ce se usucă, deși mai puțin lipicioasă decât rășina.

Rumegușul la 180 ° C arde, bronzul, se înnegrește și riscă să se aprindă dacă este slab controlat.
0 x
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 30/01/11, 23:00

La rândul meu, peletele nu ies la 180 ° decât dacă am pielea mâinii foarte groasă, țin peletele câteva secunde fără griji. Aș spune mai degrabă că, cu condiția ca mașina să fie alimentată corespunzător, temperatura nu depășește 80 ° C.

Ne vedem, Tim.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 30/01/11, 23:39

La 80 ° C deja nu este rău, se usucă foarte repede.
Vă puteți lipi cu puțină parafină care se întărește la rece.
sau orice produs care se topește în jur de 30 ° sau 40 ° C.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107