Faceți un Extruder de pelete

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
titiyador
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 119
Înregistrare: 26/01/09, 21:03
x 2




de titiyador » 31/01/11, 00:59

Da, cred că ai dreptate. După aceea nu am încercat, dar unii oameni spun că rumegușul și lignina prezentă în lemn acționează ca un liant. Când vorbeam despre ulei, erau doar câteva cantități pentru o mulțime de produse finite.
0 x
Cine semăna recolta vântului ... fericire !!
bobono
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 355
Înregistrare: 08/09/07, 16:58
Locul de amplasare: Bretagne
x 1

Faceți o mașină pentru peleti.




de bobono » 31/01/11, 17:09

Greu de văzut cine are o mașină cumpărată sau făcută acasă. În Bretania, industriașii care produc granule adaugă amidon de cartofi, care este un produs secundar industrial.

După ce am studiat diferitele soluții, prefer să cumpăr un concasor de ramuri pentru a avea chipsuri disponibile, într-un al doilea pas voi începe fabricarea presei pentru producția de pelete
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 31/01/11, 19:58

Dacă materialul măcinat este suficient de uscat și fin și dacă reușim să-l manipulăm în așchii astfel încât să ajungă ca niște pelete, modificând sistemul de sosire, peletele sunt inutile înainte de ardere.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 29/11/12, 21:24

Tocmai am văzut un producător de mașini de pelet
http://www.ecoworxx.de/index_en.html
http://forums.futura-sciences.com/habit ... ost4278787

ce merita?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
manoria68
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 301
Înregistrare: 07/10/08, 12:34
Locul de amplasare: ATLANTIS
x 2




de manoria68 » 06/12/12, 14:21

Se ține, această mașină.
Dar eu, sunt destul de interesat să îi fac o copie automată: http://www.aupoele.fr/index.php?option= ... &Itemid=79
dar cu un motor reductor pentru a roti la 400 rpm


apoi, pentru a face rumeguș pentru a alimenta presa, este mai complicat.
Mă gândisem să folosesc o rindelă staționară de 20-30 cm lățime și să fac o masă automată care vine și pleacă pentru a planifica buștenii ca la măcelărie. : Cheesy:

Într-o mașină de tocat, pentru a tăia buștenii, totul este exorbitant de scump și, de asemenea, le macină prea repede pentru o presă.

Și concasoarele mici de casto macină secțiuni prea mici
0 x
Manoria 68, cercetător prajit, tehnician al morii sale de ulei
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 06/12/12, 14:41

manoria68 a scris:apoi, pentru a face rumeguș pentru a alimenta presa, este mai complicat.
Mă gândisem să folosesc o rindelă staționară de 20-30 cm lățime și să fac o masă automată care vine și pleacă pentru a planifica buștenii ca la măcelărie. : Cheesy:


de ce să faci rumeguș când nu valorează aproape nimic (50 € pe tonă) în orice gater.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/12/12, 15:00

toate gaterele pe care le știu nu știu ce să facă cu rumegușul lor: îl dă gratuit oricui vrea

a face rumeguș este chiar și un avion nu funcționează: face așchii mai mari decât rumegușul

Mă îngrijorez de toate aceste mașini de tip pelet de presă ... Mă tem că este o mașină specială pentru a face furaje pentru bovine, cu material mai ușor de aglomerat decât rumeguș

cine a văzut că funcționează cu rumeguș fără a fi nevoie să adăugați un liant?

cel mai mic liant costă rapid prea mult pentru a distruge profitabilitatea afacerii
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/12/12, 16:19

chatelot16 a scris:toate gaterele pe care le știu nu știu ce să facă cu rumegușul lor: îl dă gratuit oricui vrea


Într-adevăr, prețul rumegușului este, pentru producția de pelete, de aproximativ 50 până la 60 de euro pe tonă.

Ce păcat să-l irosesc! Mai avem un drum lung de parcurs în Franța!
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 06/12/12, 17:22

chatelot16 a scris:cine a văzut că funcționează cu rumeguș fără a fi nevoie să adăugați un liant?


Confirm: nu există liant în fabricarea peletelor din lemn.
este lignina lemnului care servește ca liant în timpul extrudării sub presiune foarte mare.
0 x
Imagine

faceți clic pe semnătura mea
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 06/12/12, 18:52

Sunt de acord cu producătorul din industria peletului și mașinile mari

dar îndoiala mea este specia de presă mash, așa cum arată manoria68 ... Mă tem că nu se comprimă suficient de tare
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 121