Faceți un Extruder de pelete

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 06/12/12, 19:52

Înțeleg îngrijorarea ta, Chatelot16, lignina este topită de creșterea temperaturii (180 °, dacă îmi amintesc bine) care rezultă din frecare în timpul presării.
Dacă această topire este limitată în prese mici, poate că soluția este să preîncălziți materia primă în amonte de presă?
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
manoria68
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 301
Înregistrare: 07/10/08, 12:34
Locul de amplasare: ATLANTIS
x 2




de manoria68 » 07/12/12, 10:01

da, idee bună pentru recuperarea așchilor, cunosc și un tâmplar care mi-ar putea da.
Pur și simplu nu știu dacă iau diametrul 150 sau 200
0 x
Manoria 68, cercetător prajit, tehnician al morii sale de ulei
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 24/12/12, 01:32

curvă,


praf (0.5% praf pentru dinplus) peletele și încercați să le aveți la mai puțin de 10% apă și păstrați-le așa cum sunt după depozitare ...

http://www.ecole-eme.com/formations-env ... ustion.pdf

aici este ceva de citit pe diferite materiale pentru a produce pelete.

În caz contrar, cel mai economic este să arzi cipul direct (cu excepția a ceea ce este spațiul ...).
0 x
manu76520
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/06/21, 21:05

Re:




de manu76520 » 09/06/21, 23:35

titiyador a scris:Bonjour à tous,

Dețin niște animale exotice, din pasiune. Așadar, pentru a-i hrăni, am început să cresc și rozătoare într-o cameră „rece” de 9 m², care este de fapt acum o cameră caldă (încălzită la 19 ° C) pentru reproducere regulată pe tot parcursul perioadei. an.

Pentru alimente am cumpărat încă recent pelete numite și „capace” în jargonul crescătorilor.
Două dezavantaje:
- 14 EUR pe sac de 25 kg (1 sac consumat în medie pe săptămână) pentru cele mai ieftine
- Trebuie să le iau la 2 ore de mers cu mașina de acasă (iau câteva pentru a reuși totuși să amortizez costurile de călătorie).

Așa că m-am întrebat despre procesul de fabricație a acestor granule și acum trei zile am mers să caut o mașină mică (model 9PK-120) importată din China, desigur, dar niciun producător francez de după unele cercetări pe care am putut să le fac. Vânzător foarte serios (situat în Mory Montcrux, în Oise), care nu se împinge să cumpere și care nu își ia timpul să explice problemele și cum să procedeze. De asemenea, chiar și după achiziție, am avut mai multe întrebări și el mi-a răspuns prin e-mail și foarte repede (la 2 ore după trimitere în medie).

Așa că am cumpărat această mașină pentru 800 € HT, va dura câteva luni până când va fi amortizată, ca să nu mai vorbim de timpul petrecut alături de mașină pentru a o alimenta și a acționa în caz de problemă.
Dar știu ce am pus în el, sunt independent și, mai presus de toate, 25 de kilograme m-au costat doar 5-6 €!

În timpul primei utilizări nu a ieșit nimic. De fapt „mare paranoic” că sunt, nu am pus suficient material pentru ca peletele să se formeze. Așa că am demontat întreaga mașină când mi-ar fi fost suficient să mai adaug un pic de amestec (1/3 nisip compresor (foarte fin), 1/3 ulei, 1/3 rumeguș uscat (< 10% umiditate)) ...

În cele din urmă, mi-a dat ocazia să fac un mic tur al intestinelor și să identific piesele prezente!

Așadar, al doilea test, de data aceasta cu ceea ce voi pune mai târziu: grâu, porumb, fasole, rapiță (în semințe), vitamine.

și acolo bucurie și ușurare la vederea primei pelete.

De atunci l-am mai despărțit de două ori, în timp ce după ce a trecut amestecul destinat rozătoarelor, am folosit un amestec ușor mai gras pe care îl păstrez deoparte pentru a preveni formarea găurilor. înfundați la răcirea mașinii.

De asemenea, mașina vibrează din ce în ce mai mult, așa că nu știu dacă acest lucru este normal. Am impresia că arborele orizontal al motorului vibrează. În cele din urmă vom vedea mai târziu, dar sunt mulțumit de achiziția mea. Sperăm că va dura suficient pentru a fi amortizat.
De asemenea, am cumpărat această mașină de la aceeași persoană, dar încă nu am reușit să scot peleți.
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Realizarea unui extruder de pelete




de Ahmed » 10/06/21, 08:41

Ce fel de pelete doriți să produceți? Inițial, aceste mici prese chinezești sunt concepute pentru a granula amestecuri din cereale pentru hrana animalelor și nu pentru a produce pelete de rumeguș; ultimul material fiind mult mai solicitant în ceea ce privește puterea și rezistența mecanică, există teama unei deteriorări rapide a dispozitivului.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
manu76520
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/06/21, 21:05

Re: Realizarea unui extruder de pelete




de manu76520 » 10/06/21, 09:04

Ahmed a scris:Ce fel de pelete doriți să produceți? Inițial, aceste mici prese chinezești sunt concepute pentru a granula amestecuri din cereale pentru hrana animalelor și nu pentru a produce pelete de rumeguș; ultimul material fiind mult mai solicitant în ceea ce privește puterea și rezistența mecanică, există teama unei deteriorări rapide a dispozitivului.

Granule pe bază de rumeguș. Am respectat granulozitul, higrometria, timpul de încălzire, dar matricea se înfundă imediat ce am pus rumegușul în el. Sunt într-o familie de fermieri. Crezi că dacă voi tăia cu grâu va fi mai bine?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Realizarea unui extruder de pelete




de Ahmed » 10/06/21, 09:16

Dacă mașina dvs. se potrivește cu ceea ce am descris, mă îndoiesc de posibilitatea de a produce pelete de rumeguș și, dacă nu, de longevitatea operației ...
În ceea ce privește utilizarea grâului ca aditiv, pe de o parte nu am nici o idee despre rezultat, pe de altă parte, mi se pare o prostie, cu excepția cazului în care sunt cerealele respinse.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
manu76520
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/06/21, 21:05

Re:




de manu76520 » 10/06/21, 09:21

titiyador a scris:La rândul meu, peletele nu ies la 180 ° decât dacă am pielea mâinii foarte groasă, țin peletele câteva secunde fără griji. Aș spune mai degrabă că, cu condiția ca mașina să fie alimentată corespunzător, temperatura nu depășește 80 ° C.

Ne vedem, Tim.

Titiyador Tu, care ai aceeași mașină, îmi poți spune dacă piciorul este bine poziționat? Cred că este folosit pentru tăierea peletelor, dar nu înțeleg cum?
jointes pièces
20210609_192948.jpg
0 x
manu76520
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/06/21, 21:05

Re: Realizarea unui extruder de pelete




de manu76520 » 10/06/21, 09:30

Ahmed a scris:Dacă mașina dvs. se potrivește cu ceea ce am descris, mă îndoiesc de posibilitatea de a produce pelete de rumeguș și, dacă nu, de longevitatea operației ...
În ceea ce privește utilizarea grâului ca aditiv, pe de o parte nu am nici o idee despre rezultat, pe de altă parte, mi se pare o prostie, cu excepția cazului în care sunt cerealele respinse.

Sau de rapiță. Totuși, mi se pare solid, este de 7,5 CP. Vânzătorul mi-a dat o notificare și am citit acest lucru: Există, de asemenea, o altă posibilitate prin adăugarea de apă la rumegușul umed.
Amestecul iese apoi ca un cârnat și granulele trebuie lăsate să se usuce într-un strat subțire pe o plasă de sârmă într-un loc ventilat.
Uscarea într-o mică seră este ideală.
Această soluție ar necesita mai puțin efort din partea mașinii.
0 x
manu76520
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 09/06/21, 21:05

Re:




de manu76520 » 10/06/21, 10:04

Ahmed a scris:Dedeleco a scris:

În ceea ce privește mașina de titiyadorVă rugăm să rețineți, aceste mașini chinezești mici sunt destinate preparării peletelor alimentare și nu pentru producției de pelete din lemn!
Dacă principiul este similar, eforturile dezvoltate în acest din urmă caz ​​sunt mult mai mari și necesită mașini dedicate.

Cred că această mașină este 9PK în 2200 wați, vânzătorul nu o mai face pentru că este prea slabă pentru pelete de rumeguș, am 9PK plus care este 5500 wați
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 139