Cu privire la ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris




de saveplanet » 11/11/06, 17:27

Da, este o propunere concretă și ușor de aplicat ... în cele din urmă soluții realiste și fără divagări ale oamenilor care au pierdut toate noțiunile de bun simț.
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1

Re: Despre ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala




de Christine » 11/11/06, 18:09

bham a scris:
Christophe a scris:Ei bine, instalarea echipamentelor RE ar trebui să fie sistematică (nu am spus OBLIGATORIE), dar sistematică în mintea tuturor celor care renovează ... Prin urmare, nu ar trebui să fie un efort (încă nu treci ... . !!) dar o SATISFACȚIE pentru a face acest lucru!

Ah acolo ok, înțeleg mai bine și aprob.

Da, dar cum îi motivați pe oameni? Mai ales că sunteți împotriva primelor?

: Arrow: Taxând combustibilii fosili!

Și așa se revine la dezbaterea pe care am avut-o despre impozitarea petrolului.
Și chiar și N. Hulot gândește la fel. N / A!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 11/11/06, 18:23

dar despre ce vorbești? Combustibilul la pompă este taxat la 80% ...
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 11/11/06, 18:23

nonoLeRobot a scris:Nu prea știam propunerile lui N. Hulot, dar în emisiune l-am găsit foarte bun. În special această idee de impozitare a energiei, dar evaluarea zero funcționează.

Mi se pare foarte interesantă această idee. Aceasta arată că ecologia iese din „guetto” -ul său stâng și începe să caute soluții mai în concordanță cu realitățile societății noastre.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 11/11/06, 18:28

lau a scris:dar despre ce vorbești? Combustibilul la pompă este taxat la 80% ...

dar acest lucru nu este suficient pentru a încuraja „oamenii” să opteze pentru soluții alternative reale.
Link-ul către subiectul în care vorbeam despre el: https://www.econologie.com/forums/lisez-le-p ... t2209.html
0 x
Rulian
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 686
Înregistrare: 02/02/04, 19:46
Locul de amplasare: Caen




de Rulian » 11/11/06, 19:24

Încă nu am avut ocazia să ascult CO2 dragostea mea (promit că aș corecta asta), dar am putut să aud pe Hulot intervievat ieri pe France Info și chiar mi-a oferit mai multe, mai ales că am tocmai își învățase „strategia pentru 2007”.

Am avut îndoieli cu privire la tip, văzându-l brusc la Chirac, 2 ani mai târziu la Verzi sau chiar la UDF. Ce este acest oportunist pe care mi-l spuneam? Și, de fapt, el pieptănește tot ce poate pentru a aduce „Cauza” în prim-planul dezbaterilor politice. Dacă nu funcționează cu o astfel de politică, el va vedea o astfel de politică ... și are absolut dreptate.

Șantajul său prezidențial: pune ecologia în mijlocul tuturor problemelor de putere sau mă prezint împotriva tuturor. Excelent. El propune chiar să impoziteze și mai mult fosilele !! Acum toți politicienii îi complimentează și chiar se oferă să-l facă un post de vicepremier pentru dezvoltare durabilă. EXCELENT. Dă-i drumul Nico, ridică miza și pentru a te ajuta cu acest obiectiv, îmi declar clar sprijinul: aș vota Hulot, cel puțin atât timp cât celelalte partide nu au înțeles. (pentru că și verdele ... ne așteptăm întotdeauna să fie credibili)

Ar trebui să facem la fel toți, mai degrabă decât să ne gândim la detaliile a ceea ce propune. Cu cât facem mai mult, cu atât cresc șansele de a-l împinge în urne și cu atât mai mult va putea să șantajeze politicienii. 8)

Toate cu Nico !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
nonoLeRobot
Domnul Kyot'Home
Domnul Kyot'Home
posturi: 790
Înregistrare: 19/01/05, 23:55
Locul de amplasare: Beaune 21 / Paris
x 13




de nonoLeRobot » 11/11/06, 19:44

Rulian este de acord :D Am semnat deja pactul său! Politicienii vor fi cu atât mai repede să-l asculte și să vorbească, deoarece mulți le vor cere să acționeze:

Semnați pactul ecologic din 2007

Este posibil ca acest fir să nu fie foarte potrivit pentru a spune că hihi :P
Dernière édition alin nonoLeRobot 11 / 11 / 06, 19: 44, editate 1 ori.
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 11/11/06, 19:44

Rulian a scris:Toate cu Nico !!

Nico Sarkozizi? Nu, doar glumeam : Cheesy:

Problema este că nu este un candidat. Și, iartă-mi pesimismul, nu sunt sigur că ar strânge 500 de semnături.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 11/11/06, 22:26

Christine a scris:Problema este că nu este un candidat. Și, iartă-mi pesimismul, nu sunt sigur că ar strânge 500 de semnături.


Nu mă voi aventura la acest tip de prognostic ...
Într-un sondaj „confidențial” comandat de guvern, el colectează mai multe intenții de vot decât politicienii care ocupă scena centrală ... iar Bové nu a rămas în urmă.
Există din ce în ce mai multe comitete care s-au format încă din 29 mai (referendum privind „constituția” europeană). Se pare că opinia publică respinge politicile care sunt deja foarte puțin apreciate de opinia publică. Într-adevăr, ni se oferă ce să facem față problemelor ultraliberalismului internațional și ecologiei ... NIMIC !!!

Nicolas HULOT, DACĂ!
Vorbește despre descreștere când spune „să consumăm mai puțin, dar mai bine”.
El oferă soluții la multe probleme, cuvintele sale sunt ...
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 11/11/06, 22:31

Nu vorbeam despre opinia publică, ci despre cele 500 de semnături ale aleșilor.

Și, pe de altă parte, există o prăpastie între simpatia capitalului și votul.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 217