Cu privire la ce greșește Nicolas Hulot! Opinie personala

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/11/06, 16:21

iota a scris:Bună tuturor,

Îmi spun că dacă hulot începe să vorbească despre pantone, energii care ies din nicăieri și așa mai departe, va trece pentru un „hulotberlu” : Cheesy:


: Evil: : Evil: : Evil: Se pare că nu știi ce este pantonul, deoarece confuzi „energia liberă” și pantone ... sau ai ascultat prea mult salatele care pot fi citite pe alte site-uri ... sau în cursuri de instruire ...

Vă sfătuiesc cu tărie să citiți sau să recitiți partea proiectului Pantone a site-ului ...

Ai decis cu toții să mă enervezi azi? :se încrunta:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
iotă
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 269
Înregistrare: 16/08/06, 13:45
Locul de amplasare: planeta pământ




de iotă » 12/11/06, 17:34

Raaaaaah nu te enerva! :şoc:
Știu ce este pantonul, mulțumesc.

Prin asta, vreau să spun că dacă începe să vorbească despre asta și este singur, va suna ca un bonker.
Pantonul nu este bine cunoscut publicului larg pentru a fi „înțeles”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 12/11/06, 23:24

iota a scris:Prin asta, vreau să spun că dacă începe să vorbească despre asta și este singur, va suna ca un bonker.
Pantonul nu este bine cunoscut publicului larg pentru a fi „înțeles”.


Trebuie doar să se adreseze specialiști în pantone... cer doar asta ... : Cheesy: și sunt mai mulți oameni aici care sunt bine versați în a nu spune prostii!

Dacă vrem să le găsim, putem fără probleme ... dar tu trebuie să vrei ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/11/06, 10:30

Christophe a scris:Nu știu dacă este gelozie ... dar știu asta Sunt foarte frustrat din cauza ipocriziei institutelor de cercetare, a presei și a asociațiilor ecologice din România niciodată nu am primit niciun sprijin!

Dimpotrivă, am impresia că am fost ... pus pe margine profesional vorbind (și să vorbesc politicos)! (ei bine este criza la ceea ce pare ...)


Mai întâi, când am vorbit despre gelozie, a fost pentru distracție : Lol:. În al doilea rând, nu cred că criza are nicio legătură cu aceasta. Cred doar că este foarte dificil să impui o idee, un concept, chiar și cu asociații verzi și chiar mai mult cu institutele de cercetare. În acestea, știți foarte bine că inginerii, oamenii de știință care lucrează acolo sunt ocupați și, dacă, ocazional, au puțin timp să vă asculte sau să vă citească, cel mai bine îl pot găsi interesant, curios, ciudat. dar nu vor merge mai departe pentru că nu au timp sau își spun că ești o nucă dulce de +, ... etc. Trebuie să fii puțin neconvențional pentru a fi interesat de acest gen de lucruri și cred că un inginer bun sau un om de știință bun ar trebui să fie neconvențional. Acest lucru se întâmplă rar, deoarece studiile furnizate tind să „formateze” elevul și, prin urmare, în mod curios, să pună ochiuri pe el, admitând doar demonstrațiile științifice sau matematice. Ceea ce este ineptitatea. Cei care reușesc să scape de această formatare pot, pe de altă parte, să devină elite, mă gândesc la Charpak, Reeves, în special. Și știi că există atât de multe căi de explorat, deci a ta sau a alteia ....
În ceea ce privește asociațiile ecologice, între cele care fac din ecologie o filozofie sau o politică și nu o realizare, cele care consideră că mașina este, în orice caz, interzisă, cele care se simt incapabile să susțină un astfel de concept, cele care nu nu au suficientă influență sau greutate ....
Și atunci tu însuți ai un a priori negativ asupra mai multor concepte, producerea de apă fierbinte prin cavitație, dispozitivul lui JM Moreau, printre altele. Nu spun că vă înșelați, ci doar să nu vă mirați că și alții au un a priori indiferent sau chiar negativ cu privire la ceea ce prezentați. Natura umană este cea care dorește asta. Și apoi studiul tău științific asupra pantonei, cine este capabil să-l analizeze, să îl disecte, să îl critice, în afară de alți ingineri sau oameni de știință? Și atunci nu este niciodată mai mult decât un studiu al + în masa studiilor, tezelor, etc.
În ceea ce privește mass-media, nu merită să vorbim.
Pe scurt, nu vă așteptați să fiți urmăriți ca mesia.
Așadar, nu conta niciodată pe alții, ci pe tine însuți ...... urmărește-ți ideea până la sfârșit până se impune.ImagineÎncet, oricum altfel doare capul. : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 13/11/06, 14:12

Christophe a scris:[..]Ai decis cu toții să mă enervezi azi? :se încrunta:
???? SPM?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/11/06, 16:04

bonjour,
citind, văd că știi mai multe despre panton decât despre politică. Colectarea semnăturilor pentru a merge la alegeri este partea ușoară, organizarea și câștigarea alegerilor este cu totul altceva.
Anumite subiecte nu trebuie abordate în timpul unei campanii electorale.
trebuie să spunem ce vrea să audă masa oamenilor, vor să fie liniștiți, siguri, nu vor să audă de probleme, vor să audă, că sunt în cea mai bună țară.
Discursul ar trebui să se concentreze asupra intereselor masei alegătorilor.
votul intelectualilor este o scădere în urna de vot.
Înainte de alegeri, toată lumea este pregătită în funcție de nivelul alegătorilor (care vor vota) pentru a seduce, dacă vă adresați într-un mediu agricol sau într-un oraș mare discursul este diferit (nu contradictoriu), scopul este să determina electoratul sa voteze.
Problema este că alegătorii au încă prejudecăți cu privire la rangul social, imaginea candidatului sau nivelul său de educație, iar cel mai rău este cel mai slab educat care se agață de titlul candidatului.
Veți observa că toate condidatele vor ține același discurs, vor vorbi cu toții despre ecologie, fără a se cuantifica, Candidatul care este închis în (verde tare) nu va trece. masa nu este încă sensibilizată. cel care va trece va trebui să radă populația și să atingă toate punctele sensibile, odată la putere va putea reglementa (ce poate reglementa) Alegerile se fac cu un procent redus de alegători care vor vota, iar rezultatele sunt rareori foarte marcat trece la 51% au terminat marile majorități. (este necesar să învățăm să facem alegeri în aceste condiții, chiar dacă doar 40% dintre alegători se prezintă la urne) o organizație bună știe cine va vota și știe cum să-și scoată simpatizanții, necesită o pregătire îndelungată.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 13/11/06, 16:25

În Franța au loc alegeri prezidențiale, cu toate acestea (din fericire ...) o prezență destul de puternică!

Sursa TNS -Sofres
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 13/11/06, 17:53

: Arrow: la bham, în ceea ce privește bonusurile:
Sunt de acord cu tine și remarca mea s-a adresat mai ales lui Christophe, care este întotdeauna împotriva tuturor, mai ales dacă ceilalți sunt pentru (sărut, draga mea).

: Arrow: lui Bham și Citro, referitor la cele 500 de semnături pentru Hulot.
Gândirea mea a fost în mare parte o reacție la valul mare de entuziasm. S-ar putea crede că Hulot este deja președinte:
1) Aveți grijă de partea inversă a entuziasmului. Ne entuziasmăm, credem că este deja în buzunarul nostru și când ne lovim de realitate, putem avea reacții extreme. Auz deja „toată putreda”, „lumea nemernicilor”, „democrația este inutilă” a doua zi după alegeri. Voiam doar să răcoresc capetele care se încălzesc puțin.
2) Deocamdată, nu are de gând să apară. Pactul este o propunere (fermă) făcută politicienilor politici. Deci, chiar dacă încearcă să meargă pe val, nu credeți că vom avea un guvern / mesia în 2007.
3) Este de la sine înțeles că sunt 100% pentru acest pact, pentru că trebuie să vă uniți pentru a realiza ceva. Îl apăr pe Hulot de mult timp în această privință forum, când a fost acuzat de oportunist, producător de bani, verde de drept care nu ar trebui să existe, mă duc și cel mai bun ...

Aici aici
0 x
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 13/11/06, 19:09

Răspunsul lui De Villepin la NH:

http://fr.news.yahoo.com/13112006/5/vil ... gique.html

Impozitul pe poluarea fonică din aer va fi, de asemenea, majorat cu 10% pentru a finanța izolarea fonică a locuințelor situate în apropierea aeroporturilor.

Te face să zâmbești: nici măcar nu vorbește despre impozitarea kerosenului. „poluarea fonică fiscală”, dar zburând cu mii de tone de kerosen zero ... Găsiți eroarea ...
0 x
saveplanet
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 128
Înregistrare: 10/11/06, 19:05
Locul de amplasare: Paris




de saveplanet » 13/11/06, 19:46

Tocmai am aruncat o privire mai profundă asupra intervenției domnului Villepinet și pot să cred că vorbim în vid!
Atâtea probleme care sunt declarate, evidențiate și propuneri ridicole oferite ca soluție.
Așa cum spune Abyssinian, te face să zâmbești, mai degrabă să plângi.
Deci, să ne mobilizăm pentru pact. Astfel încât aceste măsuri mizerabile care atacă doar consecința problemei să acționeze la sursa ei.
0 x
Împreună vom reuși să le schimbăm

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 231