Motor cu pantone și problemele veșnice ale asigurării?

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6

Re: motorul Pantone și eternele probleme de asigurare ??




de Cuicui » 21/11/06, 09:56

PoPaul a scris: Mașinile pantonizate circulă cu acordul explicit al asigurătorului lor? Paul

Salut PoPaul
Am putea pune întrebarea altfel: știe cineva un exemplu de companie de asigurări care refuză să asigure o mașină care poartă mențiunea explicită „motor echipat cu dispozitiv Pantone”?
0 x
Nicobrur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 23/02/06, 09:19




de Nicobrur » 30/01/07, 12:42

hi toată lumea,

Pentru a răspunde la întrebarea inițială, sunt mecanic de mașini/motociclete și am văzut câțiva experți care au evaluat mașini sau motociclete sparte... foarte simplu, de fapt, fie ai ucis pe cineva în „accident, fie ai fost grav rănit... .fie esti ucis sau ranit grav....cu o masina de stoc din stoc e bine, in schimb daca vreodata sunt cauciucuri prea mari sau prea mici in raport cu marja, suspensii neoriginale, frane neoriginale (si mai eficient) un motor non-original (si mai putin eficient)....sau un sistem pantone bine po de asigurare, nu mai casa, nu mai masina...si tot ce merge cu el :?

pe de alta, daca masina ta este dotata cu tuning, cu volanul Jacky Moumoute, jantele de 17”, amortizoarele de -7cm care se potrivesc bine, etrierele de frana si tamburele vopsite in rosu (franeaza mai bine de atat). se pare!) și te lovești în fundul mașinii de vizavi care are bara de protecție și hayon de schimbat, nu am văzut niciodată un expert spunând nimic...după urmă dacă este un spațiu de a 4-a ultima generație care este distrus din cauza unui mașină „manipulată”, este posibil ca expertul să fie puțin nervos :P

Am văzut chiar și un 205 GTI trecut inițial de inspecția tehnică cu un motor 405 MI16... tipul scrisese „GTI” pe motorul lui :!:

Unde sa mergi
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 30/01/07, 13:07

Nicobrur a scris:pe de alta parte daca sunt anvelope prea mari sau prea mici in raport cu marja, suspensii neoriginale, frane neoriginale (si mai eficiente) un motor neoriginal (si mai putin eficient)....sau un sistem de asigurare Pantone, nu mai sunt case, nu mai sunt mașini... și tot ce merge cu el :?


Ei bine, asta încerc să spun de... ani de zile... :|

Nicobrur a scris:Am văzut chiar și un 205 GTI trecut inițial de inspecția tehnică cu un motor 405 MI16... tipul scrisese „GTI” pe motorul lui :!:


LOL :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 30/01/07, 13:07

1) ar fi necesar să vedem jurisprudența

2) partea adversă trebuie, de asemenea, să demonstreze că cauza accidentului este modificarea: conduceți cu frâne discutabile sau cu un accesoriu periculos: OK

3) ar trebui sa vedem si daca anumite firme nu sunt pregatite sa negocieze, in schimbul unei usoare cresteri a primei RC legata de cresterea puterii, ceea ce este logic.

Apropo ce fac cei care modifica harta de injectie schimband cipul ECU??? : Cheesy:
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Nicobrur
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 23/02/06, 09:19




de Nicobrur » 31/01/07, 12:42

elefantul a scris:
Partea adversă trebuie, de asemenea, să demonstreze că cauza accidentului este modificarea: conduceți cu frâne discutabile sau cu un accesoriu periculos: OK


nu nu, conduci cu 35km/h, cu diesel-ul tau R19...ai constatat ca un spoiler din aluminiu tip fast and furius se lipeste bine de linia masinii (tu modifici doar acest spoiler desigur) si in acest moment doua mici copii care se lupta cad pe drum...trec pe sub rotile superbului R19...si nu te ridica...pai adversarul nu va trebui sa demonstreze ca este vina aripioarei daca copiii nu a supraviețuit accidentului, este propria asigurare care va dovedi că aripa nu este omologata (capetele sunt considerate „ascuțite” pentru aprobarea franceză) și nu va rambursa absolut nimic :!:

in ceea ce priveste acest tip de spoiler, spre deosebire de restul povestii, chiar din motivul pe care l-am dat ca sunt interzise pe drumurile publice : Idee:


elefantul a scris:Apropo ce fac cei care modifica harta de injectie schimband cipul ECU??? : Cheesy:


ei bine, îl pun pe client să semneze un comunicat prin care să se precizeze că mașina nu mai este omologata pentru circulație pe șosea și că trebuie să o folosească doar pe circuit.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 31/01/07, 12:48

elefantul a scris:2) partea adversă trebuie, de asemenea, să demonstreze că cauza accidentului este modificarea: conduceți cu frâne discutabile sau cu un accesoriu periculos: OK


NU, NU SI NU! : Evil: De ce persisti să răspândești astfel de idei false?

UN MOTOR CARE NU MAI ESTE ORIGINAL NU MAI ESTE OMOLOGAT POINT BARRE!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 31/01/07, 12:51

Nicobrur a scris:ei bine, îl pun pe client să semneze un comunicat prin care să se precizeze că mașina nu mai este omologata pentru circulație pe șosea și că trebuie să o folosească doar pe circuit.


Semnat nu stiu dar cand am fost mobeux a fost cu tot potul de relaxare vandut un disclaimer: "neomologat pentru drum, folosire doar pe circuit."

Evident că nu a existat niciun circuit pe o rază de 100 km și toate evacuarile au fost folosite pe șosea. (si nici macar nu vorbesc despre kitul de 75 cmc)

Un astfel de „mesaj” permite producătorului să fie eliberat de orice răspundere....dar cu siguranță nu și clientului care provoacă un accident grav.
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 31/01/07, 13:16

deci daca schimbam filtrul de motorina purflux original la o rascruce nu mai este omologat atunci?

si pentru cei care functioneaza pe petrol, intrebarea asigurarilor atunci cum fac asiguratorii?
asigură asigurătorii vehicule germane în Germania, dar nu mai sunt la graniță? si daca este aceeasi firma in Franta?
și totuși este un kit cu dublu combustibil; adăugarea a 2 electrovalve, un schimbător de plăci, un rezervor etc... cu toate acestea asta nu schimbă frânarea! nici centura de siguranta sau sistemul airbag nu exista riscul sa explodeze uleiul... kit-ul este si certificat TÜV... principiul sau electrovalvele?

Mi se pare normal sa ne intoarcem in mine daca adaugam un scaun cu centura de siguranta pentru copii, la fel daca schimbam franele etc... sau daca adaugam putere la motor...

in schimb pentru un pantone modificam evacuarea fara a schimba principiul... acelasi lucru este valabil si pentru admisia care este evacuata in conducta de aer: nu se schimba nimic!

asa ca aceasta problema de asigurare generala trebuie rezolvata cu asiguratorul! asa cum fac fermierii cumparand tractoare cu ulei, asigurarea nu se pierde la granita, la fel pentru o casa etc!

deci ar fi necesar sa o declari inainte de accident si sa completezi un formular special?

Cred că oamenii s-au lăsat păcăliți de asigurători, a căror muncă este puțin specială din punct de vedere juridic...
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 31/01/07, 16:54

bonjour

Știți că, chiar dacă schimbați asigurarea, este aceeași companie de asigurări, există doar una cu multe nume diferite, dar sediul central este în Anglia, este Loys
cel care asigură toate bărcile și avioanele din lume.
Deci, brokerii mici din diferite țări fac treaba guvernelor... care nu vor să comenteze anumite reglementări care riscă să fie nepopulare.
Am deschis un post despre baronii de oțel, e același principiu totul devine în posesia câtorva oameni, au doar subdiviziuni cu nume diferite,
Să spui că oamenii au făcut revoluții pentru a elimina regi și ce este asta? cel care are bani, putere și poate decide în toate scopurile practice mai mult decât orice rege sau imperiu, este internațional, acoperă mare.
Ne bucurăm că ne dau de lucru!!! Nu mușcăm mâna care ne hrănește!!! ținând lumea în ignoranță, se controlează mai bine..

André

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79118
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 31/01/07, 17:16

jonule a scris:deci daca schimbam filtrul de motorina purflux original la o rascruce nu mai este omologat atunci?


Nimic de-a face cu asta pentru că filtrul în cauză a fost omologat pentru a fi adaptabil... pe de altă parte, dacă te joci cu unul în garaj... asta ar putea pune o problemă...

jonule a scris:si pentru cei care functioneaza pe petrol, intrebarea asigurarilor atunci cum fac asiguratorii?


Dacă mașina este echipată cu un kit neomologat (adică 100% din kiturile vândute) și are loc un accident, nu mi-ar plăcea să fiu în locul uleios...( legal vorbind). Se pare că nu s-a întâmplat încă... și, din fericire, într-o zi sau alta...

jonule a scris:asigură asigurătorii vehicule germane în Germania, dar nu mai sunt la graniță? si daca este aceeasi firma in Franta?


Perfect....nu e germanul SAMU care vine sa te ia pe drum, nu? Deci Franța = stăpânire franceză...

jonule a scris:și totuși este un kit cu dublu combustibil; adăugarea a 2 electrovalve, un schimbător de plăci, un rezervor etc... cu toate acestea asta nu schimbă frânarea! nici centura de siguranta sau sistemul airbag nu exista riscul sa explodeze uleiul... kit-ul este si certificat TÜV... principiul sau electrovalvele?


Sunt complet de acord cu tine...dar cei care fac standardele de aprobare nu prea gandesc ca noi. Pentru ei, dacă nu este autorizat, este interzis! Nu contează dacă este periculos sau poluant sau orice altceva...

jonule a scris:in schimb pentru un pantone modificam evacuarea fara a schimba principiul... acelasi lucru este valabil si pentru admisia care este evacuata in conducta de aer: nu se schimba nimic!


Hm... nu trebuie să avem aceeași noțiune de „nimic”...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 103