Ce transformator pentru bec LED?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
nialabert
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 258
Înregistrare: 02/06/05, 22:32
Locul de amplasare: Genève




de nialabert » 07/03/07, 16:38

În opinia mea, transo-ul destinat furnizării unei lămpi cu halogen are o ieșire de curent alternativ. De ce ar fi indreptat ???


- Dacă este o sursă de comutare, există într-adevăr o sarcină minimă. Trebuie să te uiți înăuntru. Dar dacă transformatorul este mare și greu, nu este. În plus, ar avea o tensiune între natură (120-249 V)


- Un LED, deși este o diodă, nu este deloc făcut pentru a corecta o tensiune. LED-uri cu luminozitate chiar mai mică.


- Un LED nu este furnizat cu tensiune, ci cu CURENT. Nu este necesar doar să le punem în serie. Dar trebuie să limitați curentul.

-Conform LED-urilor, în special LED-urile cu luminozitate ridicată au o tensiune de prag mai mare de 1.5. depinde de tip.


-Aparent, aceste becuri sunt proiectate pentru a fi furnizate cu 12V. Deci, limitatorul de curent este integrat.

În sfârșit, ar fi, prin urmare, suficient să rectificați tensiunea transformatorului sau să încărcați sursa de alimentare de comutare, dacă aceasta este una.
0 x
***************************
Cercetătorii care caută unul, dar cercetătorii care îl găsesc îl caută.
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 07/03/07, 18:45

bine, înțeleg...
Vorbiți de o sursă de alimentare cu comutare, deoarece într-adevăr, pentru halogeni, avem în general un buton pentru a regla intensitatea iluminării, nu?!
Dacă nu putem regla intensitatea iluminării, de ce o sursă de alimentare cu comutare?! Nu văd interesul ...

În caz contrar, rectificarea completă ar fi bine dacă există un singur transformator ...
0 x
nialabert
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 258
Înregistrare: 02/06/05, 22:32
Locul de amplasare: Genève




de nialabert » 07/03/07, 19:07

ThierrySan a scris:bine, înțeleg...
Vorbiți de o sursă de alimentare cu comutare, deoarece într-adevăr, pentru halogeni, avem în general un buton pentru a regla intensitatea iluminării, nu?!
Dacă nu putem regla intensitatea iluminării, de ce o sursă de alimentare cu comutare?! Nu văd interesul ...

În caz contrar, rectificarea completă ar fi bine dacă există un singur transformator ...


Chiar dacă nu există nicio reglare, poate fi vorba de o sursă de comutare. Într-adevăr, acest tip de sursă de energie ocupă mai puțin spațiu. și permite să atingă cu ușurință o putere mare.

De exemplu, am descoperit recent că sursa de alimentare pentru discul meu extern extern se comuta.

Sau chiar stația de sudură cu arc, cei cu tăiere, iau volumul unui director. În timp ce aversiunea cu transformatorul este de 25 kg și aveți nevoie de o roabă pentru a o transporta.

Dacă doriți să verificați cu ușurință dacă aveți curent continuu sau alternativ, conectați un motor electric la curent continuu. Vedeți imediat dacă funcționează sau nu. Poate cu un difuzor vechi funcționează și el. Sau chiar mai simplu: un multimetru
0 x
***************************

Cercetătorii care caută unul, dar cercetătorii care îl găsesc îl caută.
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 08/03/07, 10:50

Nialabert, ai dreptate cu privire la comutarea surselor de alimentare.
Doc de referință:
http://sitelec.free.fr/cours2.htm , apoi accesați Categoria: ELECTRONICĂ DE PUTERE
http://members.fortunecity.com/dnamer/A ... tions2.htm

Prin urmare, trebuie să verificați deja starea semnalului de tensiune cu un multimetru în paralel cu lămpile. Verifică componentele AC și DC cu ambele funcții. Ar fi trebuit să începem deja acolo ... : Hopa:

Apoi vă sfătuiți pe baza rezultatelor.

Pe de altă parte, pentru singura gestionare a lămpilor, nu știu dacă este cu adevărat util să ai o sursă de comutare ... Este totuși necesar să te uiți la puterea totală consumată de întreaga lămpi pe care vrei să o schimbi. ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
imagi-led
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/03/07, 14:28
Locul de amplasare: Beaumont / belgia

iluminare LED




de imagi-led » 20/03/07, 18:04

Salut tuturor,

Am fost întotdeauna pasionat de iluminat și de ceva vreme, ideea de a lumina folosind LED-uri m-a ispitit foarte mult.

Așa că am cumpărat o serie de leduri, am făcut două, trei teste și am făcut primul meu spot led: Imagine
leduri folosite: 20.000mcd, deschidere la 20 °, cu rezistențe de 463ohmi
Prin urmare, am conectat 20 de led-uri pentru primele mele led-uri spot și am montat circuitul mic într-un cadru al unui spot halogen de 150watt (care m-a costat 3.3 € la Brico) și pentru a alimenta totul, Am cumpărat un transformator 220 volt AC / 12VDC 500ma
acest circuit trebuie îmbunătățit:
1) dacă am 20 de leduri, consum 20 * 0.02A = 0.4A? în acest fel este dificil de montat 100 de leduri cu acest transformator?

2) nu ar fi cel mai bine să montăm mai multe led-uri în serie, pentru a reduce numărul de rezistență (și, astfel, amperajul?)
20 de leduri nu este prea rău, dar pot face mai bine, cred că refac acest loc cu 25 de leduri de 140.000mcd (știu că există leduri de 1,3 wați, dar scopul meu este să ating Iluminat cu led la un cost mai mic, spotul meu mă costă cu 20 de leduri, murdăria și un transformator, adică ieftin în comparație cu un totu făcut în magazin,)

3) Acest prim circuit poate fi îmbunătățit, protejat?

Aici sunt deschis la orice propunere, sugestie sau comentariu de orice fel, sau la orice link-uri interesante, îmi pot da @mail dacă poate interesa o persoană,
Mă gândesc să creez un site cu aceste teste ..... [/ url]
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 20/03/07, 22:43

Cred că vă puteți optimiza editarea, cum ar fi:
http://www.micromineral.org/Photo/photonum/LED/LED.html

Și câteva informații foarte bune despre LED-uri:
http://techniques-aquatiques.com/forum/fsujet1300.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 20/03/07, 23:42

în umila mea părere, există prea multe diferențe între tensiunea led-ului și tensiunea de ieșire a transformatorului, ceea ce vă face să disipați inutil energia în rezistențe!

într-adevăr, un led la o tensiune minimă de respectat, altfel, nu conduce
această tensiune depinde de tipul de led, în special de culoarea acestuia

să presupunem că această tensiune este de 0,775 volți

dacă transformatorul dvs. produce 1 volți, trebuie (legea lui ohm) să puneți un rezistor mic în serie, astfel încât, conform I = E / R, să obțineți 20m A

dacă trebuie să coborâți de la 12 V, rezistența dvs. este mult mai mare și disipează mult mai mult.

prin urmare,

fie vă echipați cu transformatoare de joasă tensiune (2,4 - 3,5 V) așa cum este produs de EREA

fie asamblați mai multe diode în serie (prin urmare, sub 12 V puteți monta n diode cu tensiune de funcționare Y volți) și produceți mai multă lumină cu aceeași rezistență limitativă (atenție, nu uitați că W = RX I², de aceea este uneori necesar să se adapteze puterea de serviciu a rezistenței)

unii multimetri au un calibru special care face posibilă măsurarea tensiunii de funcționare a diodelor
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
imagi-led
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 20/03/07, 14:28
Locul de amplasare: Beaumont / belgia




de imagi-led » 21/03/07, 10:49

vă mulțumesc pentru link, foarte bine, voi da schema următoarelor mele teste, precum și rezultatele obținute
0 x
Totul este relativ!
Obelix
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 535
Înregistrare: 10/11/04, 09:22
Locul de amplasare: Toulon

Re: iluminat cu led




de Obelix » 21/03/07, 10:58

imagi-led a scris:Salut tuturor,

Așa că am cumpărat o serie de leduri, am făcut două, trei teste și am făcut primul meu spot led:
leduri folosite: 20.000mcd, deschidere la 20 °, cu rezistențe de 463ohmi
Prin urmare, am conectat 20 de led-uri pentru primele mele led-uri spot și am montat circuitul mic într-un cadru al unui spot halogen de 150watt (care m-a costat 3.3 € la Brico) și pentru a alimenta totul, Am cumpărat un transformator 220 volt AC / 12VDC 500ma
acest circuit trebuie îmbunătățit:
1) dacă am 20 de leduri, consum 20 * 0.02A = 0.4A? în acest fel este dificil de montat 100 de leduri cu acest transformator?

Aici sunt deschis la orice propunere, sugestie sau comentariu de orice fel, sau la orice link-uri interesante, îmi pot da @mail dacă poate interesa o persoană,
Ma gandesc sa fac un site cu aceste teste .....


bonjour,

Puțină matematică:
Consum total 0.4 A la 12 volți = 4.8 W
Consum LED: 3.3 volți la 0.4 A = 1.32 W
Randament: 1.32 / 4.8 = 0.275

Nu este foarte ecologic .......

Vă sugerez să montați trei diode în serie cu o rezistență.
3 x 3.3 volți = rezistență de 9.9 volți 3 volți / 0.02 A = 150 Ohm
De 7 ori pentru a avea aproximativ aceeași iluminare!

Calcul:
Consum total: 7 x 0.02 sub 12 volți = 1.68 wați
Consum LED: 3 x 3.3 Volți sub 0.02 A = 0.198 W
Asta pentru un rând. În total 0.198 x 7 = 1.386 wați
Randament: 1.386 / 1.68 = 0.825

Restul fiind pierduți de căldură, obținem în continuare un randament mult mai mare!
În plus, cu același transformator putem monta:
0.5 / 0.02 = 25 x 3 = 75 leduri care începe să facă mulți oameni !!

Obelix
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 21/03/07, 13:48

Tocmai am găsit ambalajul unui terminal LED pe care unul dintre clienții mei îl instalase:

sursa de alimentare: 3,2 volți
16 led-uri de 0,06 wați (= 960 mW)
publicitate ca un consum total de 2 wați

și a pus acele lucruri pe transferuri erea de 3,2 volți, concepute pentru.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 122