Problemele OMG-urilor, o dezbatere de ascultat

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
antoinet111
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 874
Înregistrare: 19/02/06, 18:17
Locul de amplasare: 29 - Landivisiau
x 1




de antoinet111 » 21/12/06, 10:16

Bună ziua tuturor.

în primul rând, reamintesc tuturor că între mai multe partide are loc o dezbatere și că nu evoluează dacă este prezent doar unul dintre cele două partide.

GEGYX, presupui că fac parte dintr-un grup mare, am lucrat la o firmă mică cu aproximativ treizeci de angajați, astăzi sunt în faza de preluare a unei firme de selecție de legume de familie pe care bucătarul meu (58 de ani, moștenitor al începutului de munca de selecție efectuată de bunicul său, mic producător agricol). tehnologiile noastre nu sunt OMG-uri, ci doar selecție naturală, ca predecesorii noștri. Doar el, soția lui și cu mine lucrăm cu grupuri mari, nu avem resurse mari: 1 ha pentru evaluările noastre și 500 m² de tuneluri pentru crucile noastre și întreținerea liniilor noastre parentale.

Vorbesc despre OMG-uri pentru că știu ce sunt, știu despre biotehnologii în general, deci voi care presupuneți,
dacă crezi că am spus că secerătorii trebuie să fie și au rămas în închisoare, uiți cuvintele,
memento: „când aud asta, eu APROAPE vreau să-ți spun să-i lași acolo unde sunt în mărime”.
GEGYX, propunerea mea trimisă de PM este încă relevantă, multe subiecte sunt în comun între noi și îmi place să dezbat cu oameni interesanți și constructivi. dar măcar răspunde-mi.

Va salut pe toti, sarbatori fericite.
0 x
Vot pentru că scriu un mesaj concret și un sens practic.
Jos cu vorbitorii și beerbătorii!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 21/12/06, 21:23

Bună seara, am spus ceea ce am crezut profund, în raport cu ceea ce mă informasem.
Alte persoane au comentat si asta...
Mă bucur că nu ești un agent al unui grup de OMG.
---
De la MP, nu am primit niciunul.
În plus, de 3 zile mi s-a întrerupt brusc ADSL-ul... Și sunt 16 zile de așteptare pentru o recuperare. În prezent, am o viteză mică de plată (aceasta se schimbă...)
Îl cunoșteam bine pe Morlaix, după ce am petrecut doi ani ca asistent medical și monitor în tabăra St Samson, de care am amintiri excelente despre regiune și despre Bretania în general.
---
Bună seara tuturor
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/09/08, 14:07

toată lumea mănâncă OMG-uri?

nu mai intereseaza pe nimeni?

nu a spus:

Toate testele de OMG-uri ale Monsanto din 2008 au fost distruse

Miercuri, 20 august 2008. Pentru prima dată, toate testele de OMG-uri lansate în Franța în 2008 de compania de semințe au fost distruse, tocmai a anunțat grupul american, în urma cosirii, vinerea trecută, a parcelelor de porumb transgenic de către activiștii anti-MG. - OMG.

...

„În primul an, 100% dintre testele puse la punct au fost vandalizate”, a declarat grupul american într-un comunicat de presă, făcând bilanțul experimentelor sale din Franța. „O țară care permite unui pumn de obscurantiști să-și distrugă cercetările se lipsește de toate promisiunile de progres pe care le poartă pentru prezent și pentru viitor, în detrimentul cetățenilor și consumatorilor acestei țări”, s-a mers până aici. pentru a declara Laurent Martel, directorul Monsanto France, într-un comunicat de presă.

Agent portocaliu, hormon de creștere a bovinelor, PCB, terminator... „promisiunile de progres” ale Monsanto sunt înfricoșătoare.

Potrivit cositoarelor, porumbul distrus era de tip MON810, o specie de porumb a cărei cultivare și comercializare a fost interzisă oficial în Franța din februarie 2008.

...

Greenpeace se opune testelor pe teren ale OMG-urilor. Cercetările privind OMG-urile trebuie efectuate într-un mediu restrâns.

Anul 2008 va intra în analele multinaționalei americane. Începută de interzicerea în Franța asupra produsului său emblematic, MON 810, continuă cu distrugerea tuturor parcelelor de testare în câmp deschis. Este clar că nereînnoirea autorizației europene de cultivare pentru MON 810 ar încheia anul în stil.

Marșul către o lume fără Monsanto continuă și crește. Depinde de fiecare să se alăture mișcării.

Sursa:
http://blog.greenpeace.fr/ogm/la-totali ... e-detruits
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 04/09/08, 14:17

jonule a scris:
„În primul an, 100% dintre testele puse la punct au fost vandalizate”, a declarat grupul american într-un comunicat de presă, făcând bilanțul experimentelor sale din Franța. „O țară care permite unui pumn de obscurantiști să-și distrugă cercetările se lipsește de toate promisiunile de progres pe care le poartă pentru prezent și pentru viitor, în detrimentul cetățenilor și consumatorilor acestei țări”, s-a mers până aici. pentru a declara Laurent Martel, directorul Monsanto France, într-un comunicat de presă.

:strigăt: :strigăt: :strigăt: :strigăt: :strigăt: Este într-adevăr prea nedrept, bouuuuuuh!!
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 04/09/08, 14:37

De asemenea, sunt împotriva încercărilor de OMG-uri în câmpuri deschise pentru poluare, mai ales lângă câmpurile ecologice.
Cercetările privind OMG-urile trebuie efectuate într-un mediu restrâns, din nou pentru această problemă a poluării.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 04/09/08, 15:06

bham a scris:
jonule a scris:
„În primul an, 100% dintre testele puse la punct au fost vandalizate”, a declarat grupul american într-un comunicat de presă, făcând bilanțul experimentelor sale din Franța. „O țară care permite unui pumn de obscurantiști să-și distrugă cercetările se lipsește de toate promisiunile de progres pe care le poartă pentru prezent și pentru viitor, în detrimentul cetățenilor și consumatorilor acestei țări”, s-a mers până aici. pentru a declara Laurent Martel, directorul Monsanto France, într-un comunicat de presă.

:strigăt: :strigăt: :strigăt: :strigăt: :strigăt: Este într-adevăr prea nedrept, bouuuuuuh!!
+1 : Lol: : Lol: : Lol:

Dacă subiectul nu ar fi atât de serios, ieremiadele acestui mÔssieu Martel ar fi într-adevăr de cea mai înaltă comedie...
Își dorește un Oscar pentru interpretarea sa de martir sau ce?
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6931
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 07/11/08, 23:11

Deja prea multe morți!

http://contreinfo.info/article.php3?id_article=2321

India: Mii de fermieri se sinucid, ruinați de OMG-uri
5 ,noiembrie 2008


Andrew Malone s-a întâlnit cu rudele lui Shankara Mandaukar, un fermier indian care a ales să-și pună capăt vieții, neputând să-și ramburseze datoriile pe care le-a luat pentru a cumpăra semințe OMG. Unii estimează numărul fermierilor indieni care au ales să-și pună capăt vieții la 125. Recoltă după recoltă, din cauza hazardelor climatice dar și a randamentului mai mic decât au promis vânzătorii de semințe, povara datoriei acumulate i-a determinat pe acești oameni la disperare.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79125
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 23/01/11, 18:53

La mai bine de 4 ani mai târziu, emisiunea este încă disponibilă pentru difuzare pe site-ul oficial (vezi primul mesaj în subiect): http://www.la-bas.org/article.php3?id_article=1059

France Télévision ar trebui să se inspire din asta (linkurile HS și stream șterse după câteva luni)...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 399