[Subiect unic] Sărbători fericite și Anul Nou fericit 2007

Evoluțiile din forums și site-ul. Umor și convivialitate între membrii forum - Tout est anything - Prezentarea de noi membri înregistrați Relaxare, timp liber, timp liber, sport, vacanțe, pasiuni ... Ce faceți cu timpul liber? Forum schimburi de pasiuni, activități, agrement ... creative sau recreative! Publicați-vă anunțurile. Anunțuri, acțiuni cibernetice și petiții, site-uri interesante, calendar, evenimente, târguri, expoziții, inițiative locale, activități de asociație .... Nu vă rugăm să faceți publicitate pur comercială.
Avatar de l'Utilisateur
lau
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 814
Înregistrare: 19/11/05, 01:13
Locul de amplasare: vaucluse




de lau » 02/01/07, 10:43

Christophe a scris:Noaptea trecută a fost la 10 ° C la Strasbourg, Nu am experimentat niciodată un astfel de An Nou „fierbinte” în viața mea (și nu era încălzirea mașinilor care plângea ... :se încrunta: )


cel puțin asta are avantajul de a putea economisi la încălzire.
Pe ultimele Științe și Vie a fost deja calculat un dosar complet privind încălzirea globală și soluțiile de urgență:

100000 T / an de sulfat de fier în mări pentru a fixa Co2
Răspândirea sulfatului suferă în masă în atmosfera superioară pentru a reflecta radiația
Pomparea apelor subterane din Arctica cu pompe uriașe pentru a pulveriza la suprafață și a face mai multă gheață!

Ar lipsi mai mult decât pompele pentru a face ca Gulf Stream să funcționeze din nou, așa cum a făcut-o acum 50 de ani! : Lol:
0 x
Numărul de molecule dintr-o picătură de apă este egal cu numărul de picături de apă din Marea Neagră!
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 02/01/07, 11:01

Tate frumoase -> Imagine Imagine

Și nu, din păcate pentru voi toți, nu am luat rezoluția corectă pentru a opri umorul la 0,25 ruble anul acesta ... : Mrgreen:

La mulți ani 2007 tuturor. Sperăm că va fi favorabil deciziilor în direcția corectă și că, acum că conștientizarea problemelor încălzirii globale pare să câștige teren, urmează deciziile ....

Putem visa, nu?
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
lio74
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 333
Înregistrare: 15/03/06, 23:16
Locul de amplasare: HTE-SAVOIE și Viena




de lio74 » 02/01/07, 11:45

Targol a scris:Tate frumoase -> Imagine Imagine

Și nu, din păcate pentru voi toți, nu am luat rezoluția corectă pentru a opri umorul la 0,25 ruble anul acesta ... : Mrgreen:
...........


buna buna buna : Lol: : Cheesy:

cele mai bune urări de succes, fericire, multă economie sunt politicile noastre, multă zăpadă, o mulțime de roșii organice bune de la kokopelli, o mulțime de energii regenerabile, o mulțime de acoperișuri pentru persoanele fără adăpost ( dedicare pentru Copiii lui Donquixote) și multe lucruri bune pentru voi, ecologiști !!!!

altfel plâng și când văd munții ..... 14 ° C 31dec după-amiaza :şoc: si vom fi in furtuna de zapada in iunie !!! : Evil:

dar am făcut dansul pe zăpadă toată noaptea ... brusc a albit vârfurile și chiar picioarele munților aseară ....

drumul este lung, sinuos și presărat de capcane înainte de mântuirea economică a planetei noastre, dar nu vă descurajați !!!

@+
0 x
„A face ceva este scump, a nu face nimic va costa mult mai mult”. Koffie Annan
următoarea specie pe cale de dispariție: Omul ... și va fi bine făcut pentru el!
OMUL ESTE UN POLUANT NATURAL FOARTE PERICULOS!
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 02/01/07, 20:36

Vă trimit toate cele mai bune urări pentru acest nou an 2007.

Anul acesta, aș vrea să vedem pacea între popoare (Darfur, Orientul Mijlociu ...) și ideea că suntem O SINGURĂ umanitate. Știu că nu este câștigat, dar a spera înseamnă să le creezi.

@ ++
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 04/01/07, 11:12

Micul memento al anului 2006:

Aș dori să mulțumesc tuturor celor care mi-au trimis lanțuri de e-mail
pe tot parcursul acestui an, pentru că datorită bunătății tale:

1-Am citit de 170 de ori că MSN Hotmail îmi va șterge contul

2 - Am acumulat aproximativ 3000 de ani de nenorocire și am murit de 67 de ori în
din cauza tuturor corzilor nu m-am mai întors!

3-Când părăsesc IKEA, nu mă uit la nimeni, pentru că mă tem că el (sau
ea) mă duce la un hotel, că el (sau ea) mă drogă, după
scoateți un rinichi de la mine și vindeți-l pe piața neagră!

4- De asemenea, am plătit toate economiile mele în contul Amy BRUCE, a
bietă fetiță care era bolnavă la spital de peste 7 de ori (asta este
amuzant, această fetiță are încă 8 ani din 1995 ...)

5-Telefonul meu mobil Nokia gratuit nu a sosit niciodată, nici intrările
Disneyland pe care îl câștigasem.

6-Mi-am înregistrat prenumele printre alți 3000 la o petiție și eu
a salvat, probabil, o specie pe cale de dispariție a veveriței pitice cu fir de sârmă
Bielorusia de Est.

7-Știu rețeta pentru a nu mai fi singur îndrăgostit: este suficient
scrie numele unei persoane pe o bucată de hârtie, gândindu-te foarte bine
apoi își zgârie fundul rotind în sensul acelor de ceasornic
a unui ceas în jurul unui Renault 4L (nu este ușor să găsești un 4L)

8-Am citit cel puțin 25 de volume din toate preceptele lui DALAI LAMA și am făcut-o
fericire acumulată pentru cel puțin următorii 4690 de ani !!

9 - Fără să uit de cele 50 de ori în care am avut de scanat ecranul noaptea și ziua
detectează celebrul mesaj care conținea acest virus nenorocit care chiar
Microsoft, Mac Affee, Norton Symantec etc. nu au putut să aibă
antidotul ... și care, nefiind mulțumit să înșurubeze hard diskul, risca
trage stereo, televizor, cafetiera si rasnita !!!!!!


IMPORTANT: dacă nu trimiteți acest e-mail în următoarele 10 secunde
cel puțin 8500 de oameni, un dinozaur din spațiu va veni să mănânce
toată familia ta mâine la ora 17:30.


Fără sentimente grele, aștept deja e-mailurile dvs. din 2007. Ne vedem în curând

Crăciun fericit și Anul Nou tuturor
:D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 04/01/07, 11:15

hihihi :)
Prea bine!

Bravo Maloche!
:D
0 x
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 04/01/07, 13:16

7-Știu rețeta pentru a nu mai fi singur îndrăgostit: este suficient
scrie numele unei persoane pe o bucată de hârtie, gândindu-te foarte bine
apoi își zgârie fundul rotind în sensul acelor de ceasornic
a unui ceas în jurul unui Renault 4L (nu este ușor să găsești un 4L)


Grozav! dar r4-ul meu este un gtl :se încrunta: : Lol:
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Avatar de l'Utilisateur
Tricouri polo
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 86
Înregistrare: 17/08/06, 19:33
Locul de amplasare: Nancy și Metz




de Tricouri polo » 04/01/07, 14:40

La mulți ani la toți !!!! Suntem aproape acolo, să continuăm!
0 x
„Nu mă tem de nimic, sper pentru nimic, sunt liber” Nikos kazansakis
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 05/01/07, 11:45

Iată dorințele lui Jean-Marc Jancovici.

Dragi prieteni, dușmani (la începutul anului domnește ecumenismul),
colegi și corespondenți,

În marii maeștri ai gândirii căzuți nedrept în uitare,
este posibil ca unii dintre voi să vă amintiți umbrele,
mici fermecătoare pompoase creaturi cu voce țipătoare și
filozofie revoluționară (fotografia de mai jos pentru nostalgici).

Pentru a asigura zile fericite pe tot parcursul anului, au avut
găsit mult mai bine decât dorințele: concentrarea tuturor necazurilor pe primul an, pentru a scăpa de ele odată pentru totdeauna după aceea. Așa se face că, din zorii zilei de 1 ianuarie, mulți voluntari mergeau, unul în spatele celuilalt, conducându-se într-un platan (dacă nu era un copac?), Până când '' că se atinge numărul anual de accidente auto, garantând apoi 364 de zile de trafic rutier fără zgârieturi (mai bine decât radarele, recunosc).

Dacă o putem face cu accidente de mașină, o putem face cu scuze (proverb chinezesc, datând din epoca confuziană cred).
În loc să vă trimit dorințe, atunci sunteți deja victima supraproducției din această parte (încă una), am decis să fac asta
să vă prezint, la începutul acestui an, scuzele pe care vi le-am daturat, vă datorez sau vă voi datora într-o zi, pentru a garanta relațiile
armonios, lipsit de aceste mici formalități, până pe 31
în decembrie viitor (și mai mult dacă doriți). Pentru că îmi cer scuze, datorez foarte mult:

- tuturor celor (și mai rău, tuturor celor) cărora le-am răspuns
săptămâni sau luni de întârziere la e-mailul lor super-hyper-top-mega-urgent, care abia aștepta, când tocmai am răspuns ...

- tuturor celor pentru care urmează să fac același lucru în 2007, corpul meu apărându-se în mod evident; Oricum nu sunt un govnist complet,

- către cei 3600 înregistrați pe lista mea de corespondență cărora, din nou în acest an, mă pregătesc să reduc moralul la intervale regulate (din fericire din ce în ce mai puține), în timp ce nu am jurat să înlocuiesc Roger Gicquel de când eram mic deja,

- celor 7.741 de persoane în vârstă de 4 ani și peste care au fost deprimați în timpul uneia dintre conferințele mele din 2006, la 1.926 pentru care este deja planificat în 2007 și la 2.641.000 de cititori medii ai Nouvel Observateur cărora le-am a anunțat că Capri în mașină, sa terminat, nu, nu glumesc,

- tuturor celor care, umflați de speranță și tremurând de nerăbdare,
așteptau catastrofa grôôsse pentru 2006 și care se pregătesc să lanseze o acțiune colectivă (scuze, o acțiune colectivă!) împotriva mea, toți uniți în spatele lui Allègre, pentru publicitate falsă,

- tuturor celor care nu-mi suportă vocea la radio; M-am gândit la o ridicare a corzilor vocale, dar aștept ca asigurarea socială să mă ramburseze,

- tuturor celor care așteaptă o pagină despre asta sau alta (fuziune,
energia mării, de ce Papa tace aproape cu privire la mediul înconjurător, un comentariu la filmul lui Gore, dacă ecologia este la stânga sau la dreapta, și mai ales dacă alimentarea forțată organică schimbă gustul foie grasului) și care încă nu au văzut un sfert de jumătate,

- tuturor celor care așteaptă o actualizare a uneia dintre paginile existente pe site-ul meu, pentru că merită (aceste scuze vă sunt oferite de L'Oréal), chiar dacă http://www.manicore.com/actualites.html vă voi arăta că am făcut câteva încercări timide,

- tuturor celor care doreau o rețetă de Revelion controlată de climă
corectează că îți livrez doar acum (dar poate fi folosit din nou
anul viitor, sau de ziua ta): stridii
(creșterea stridiei sechestrează în jur de 250 g de CO2 pe kg de crustacee, chiar ținând cont de transport; mergeți gratuit) și șampanie (1 sticlă = aceeași poluare climatică ca 10 km cu mașina; toate alese) și, în plus, meniul meu minune nici măcar nu te îngrașă,

- și în cele din urmă, tuturor celor care consideră că dorințele sunt trimise
1 ianuarie înainte de miezul nopții, ștampila poștală fiind luată drept dovadă și nu
după!

După acest Everest al contriției, să revenim la filozofia Shadokiană care va puncta primele luni ale anului, deoarece sunt sigur că o veți recunoaște într-o formă mai mult sau mai puțin deghizată în diferite declarații de campanie, și în special - dar nu numai - când vine vorba de schimbările climatice. Judecați mai degrabă, întrucât aici sunt preceptele cărora le-a dat orice discipol al lui Rouxel și Piéplu
respecta:

- De ce să-l simplificăm când îl poți face complicat? (multe variante posibile și, în plus, nu vor da greș),

- Dacă nu există o soluție, nu există nicio problemă (atunci când săpăm ceva mai adânc, nu așa se iau un anumit număr de aleși și alegători?) energetic-climatic?)

- Când nu știi unde te duci, trebuie să mergi ... și cât mai repede posibil
posibil (citirea programelor prezidențiale vă va arăta că viziunea clară despre „unde trebuie să fim în 50 de ani” este o excepție extrem de rară și deloc regulă),

- Pentru a exista cât mai puțini oameni nemulțumiți, este întotdeauna necesar
atingeți aceleași (în aplicarea acestui principiu Shadokian, aproape 100% din măsurile restrictive privind emisiile sunt concentrate asupra producătorilor - 33% din emisiile naționale, inclusiv producția de energie electrică. Atâta timp cât pierdeți un vot, s-ar putea să-l pierdeți la un actor care emite mult - un industrial - decât asupra unui actor care emite puțin

- o gospodărie, în virtutea căreia sunt adesea „aceiași” cei interesați),

- Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența la rahat decât
mobilizează-ți tâmpeniile pe lucruri inteligente (dar poți încerca și să le faci pe amândouă, nimeni nu este privat de asta).

Și, cu toate acestea, toate bune pentru 2007 oricum și un bun început (și un sfârșit bun, atâta timp cât suntem la el) a unui nou an, sperând că va fi dulce pentru dvs. și nu vorbesc doar despre temperaturile, desigur!

Cu stimă tuturor,

Jean-Marc Jancovici

Imagine

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 05/01/07, 20:57

Frumos ca o odă pentru Claude Péplu
:D
Cine este Jean-Marc Jancovici?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

Întoarceți-vă la „Bistroul: viața site-ului, timp liber și relaxare, umor și convivialitate și Anunțuri”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128