Energia: Bruxelles se mândrește cu beneficiile energiei nucleare

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
Henri II
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 26
Înregistrare: 29/11/06, 20:34




de Henri II » 08/01/07, 21:42

Ei bine... Găsim destul de multe lucruri interesante, de fapt, despre această mașină Z despre care nu am bănuit niciodată că există!
În special acest articol, și mai ales spre final...
http://www.jp-petit.com/science/Z-machine/z_machine2.htm

Impactul unei astfel de descoperiri este pur și simplu de neimaginat, cu condiția ca totul să fie real.

Nu-mi pot imagina că nu există un val imens de interes imediat din partea politicienilor, jurnaliştilor, oamenilor de ştiinţă, posturilor de televiziune etc., pentru că nu mai este timp de pierdut!

În ce naiba trăim?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Cuicui
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 3547
Înregistrare: 26/04/05, 10:14
x 6




de Cuicui » 08/01/07, 23:45

henryII a scris:Ei bine... Găsim destul de multe lucruri interesante, de fapt, despre această mașină Z despre care nu am bănuit niciodată că există! În special acest articol, și mai ales spre final...
http://www.jp-petit.com/science/Z-machine/z_machine2.htm
Impactul unei astfel de descoperiri este pur și simplu de neimaginat, cu condiția ca totul să fie real.
Nu-mi pot imagina că nu există un val imens de interes imediat din partea politicienilor, jurnaliştilor, oamenilor de ştiinţă, posturilor de televiziune etc., pentru că nu mai este timp de pierdut!
La naiba, în ce lume trăim?

+1 :P
Bună seara Henric al II-lea
Singura speranță de a schimba ceva este să răspândim informațiile cât mai larg posibil către cei care nu au auzit încă despre ea. Acesta este motivul pentru care copitele mele mari rezonează periodic la asta forum. Problema filozofică ridicată de producția de energie z-pinch este că aceasta contravine perspectivelor de economisire a energiei. Dar dacă am putea deja, ca prim pas, să reducem emisiile de CO2, în primul rând cele provenite de la combustibilii fosili, ar fi un progres fabulos.
Ei bine, modurilor nu le pasă puțin de mine, dar pentru moment încă nu m-au dat afară : Mrgreen:
0 x
visător
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 199
Înregistrare: 09/11/06, 14:17
Locul de amplasare: Waterloo, Belgia




de visător » 09/01/07, 01:25

Impactul unei astfel de descoperiri este pur și simplu de neimaginat, cu condiția ca totul să fie real.

Nu-mi pot imagina că nu există un val imens de interes imediat din partea politicienilor, jurnaliştilor, oamenilor de ştiinţă, posturilor de televiziune etc., pentru că nu mai este timp de pierdut!

În ce naiba trăim?


Sau credem într-o conspirație incredibilă, așa cum a fost deja cazul în trecut... dar mă dezgustă că într-o lume inteligentă, ne ascundem, mințim, trădăm pentru un scop care NU este evoluția ființei umane în fața mediului său, ma misca...

Nu pot să înțeleg cum putem alege profitul în fața evoluției unei specii... este poate mai de înțeles când avem copii, o familie etc. dar când vine vorba de evoluția unei specii, mă întreb " unde a dispărut natura umană a oamenilor care știu despre asta, sau sunt amenințați... sau au cauzat aceste scurgeri"....

Pur și simplu nu le pot înțelege gândirea, dar nu sunt în cea mai bună poziție

Merge,
Bonwi qd meme :)
Visător
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 09/01/07, 14:29

Cuicui a scris:[...]Singura speranță de a schimba ceva este să răspândim informațiile cât mai larg posibil celor care nu au auzit încă despre ea.[...]
Voi încerca să vorbesc cu Hulot despre asta...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 250