Bush vrea să reducă consumul de combustibil cu 20% în 10 ani.

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2

Bush vrea să reducă consumul de combustibil cu 20% în 10 ani.




de Targol » 24/01/07, 11:32

Președintele american, George W. Bush, a declarat marți că dorește să reducă consumul de benzină în Statele Unite cu 20% în termen de 10 ani, un obiectiv ambițios care va implica dezvoltarea de combustibili non-fosili și standarde de consum mai stricte.

"Să continuăm să lucrăm pe bazele pe care le-am pus deja și să reducem consumul de benzină în Statele Unite cu 20% în următorii zece ani. Acest lucru va reduce importurile noastre cu echivalentul a trei sferturi din petrolul pe care îl importăm în prezent din Statele Unite. Orientul Mijlociu ", a declarat Bush în discursul său anual privind starea Uniunii.

„Trebuie să accelerăm cercetarea bateriilor pentru mașinile hibride și să dezvoltăm utilizarea vehiculelor folosind motorină curată și motorină bio. Trebuie să continuăm să investim în noi metode de producere a etanolului, folosind tot ceea ce este disponibil. disponibil, de la așchii de lemn până la iarbă până la deșeurile agricole ”, a spus el.

Propunerea sa de întărire a standardelor de consum va încânta cu siguranță Detroit, capitala industriei auto americane, care s-a opus întotdeauna unei astfel de măsuri din cauza locului deținut în gama lor de vehicule 4x4 cu consum de combustibil.

"Plănuim să colaborăm cu Casa Albă și Congresul pentru a ne asigura că modificările sunt posibile din punct de vedere tehnic și că acestea nu vor penaliza producătorii precum GM", a declarat pentru AFP purtătorul de cuvânt al General Motors, Tom Wilkinson. .


sursa: Auto zilnic

Ei bine, ce bine, o vraja bună la rece și începem să mergem în direcția corectă. Acum, rămâne de văzut dacă aceste cuvinte fine se vor materializa ...
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Avatar de l'Utilisateur
Pollux
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 07/05/06, 23:08
Locul de amplasare: Paris
x 1




de Pollux » 24/01/07, 12:09

are vulpe cushy !!!
Este o plăcere. Am impresia că americanii au terminat să se creadă invulnerabili și că vor începe să se miște.
rămâne de sperat că India și China urmează calea cea bună și nu vor deveni americani ... pentru că la două miliarde și jumătate, va doare.
0 x
critica este necesară, dar invenția este vitală, deoarece în fiecare invenție există o critică a convenției ...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 24/01/07, 13:33

:? Industria lor auto este cutremurătoare ...

Economii de 20% atunci când ai cele mai rustice vehicule de pe planetă, este ușor, ce spun eu foarte ușor de atins.

nu degeaba industria automobilelor lor este în scădere, concurența străină oferă deja vehiculelor cu 30% mai puțin lacomi. : Cheesy:

Pentru baterii și vehicule electrice; Există o serie de companii și asociații din SUA truse de conversie de marketing pentru a vă transforma mașina într-o mașină electrică.

Dacă indivizii reușesc să se descurce mai bine în garajul lor decât ceea ce oferă producătorii ... 8)
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 24/01/07, 14:15

Voi fi o limbă proastă, dar nu ar trebui să înțelegem mai degrabă „cu 10% mai puține importuri din Orientul Mijlociu”?
0 x
bolton069
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 59
Înregistrare: 02/11/06, 13:15
Locul de amplasare: Belgique
x 1




de bolton069 » 24/01/07, 14:39

bonjour,

De fapt, conform acestui articol, George deubeuliou vrea să reducă consumul de benzină cu 20%, dar să îmbunătățească eficiența vehiculelor cu doar 10%.

De asemenea, vrea să dubleze rezervele strategice. Am impresia că practic pentru el este mai degrabă: să nu mai consumăm ulei care nu provin din colțurile instabile ale planetei de unde, unul se împinge spre nisipurile de gudron și alte alternative petroliere.

Dar încă nu pune sub semnul întrebării utilizarea petrolului cu orice preț. : Evil:

După cum spune un ales american: "e bine, președintele a pus un picior în apă, dar acum este timpul să sari în bazin.". Stropi! : Mrgreen:


http://www.physorg.com/news88794560.html
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/01/07, 17:02

bonjour,
Întotdeauna a făcut parte din metodele lor pentru prima dată folosirea resurselor de telefon în afara Americii, apoi utilizarea resurselor locale
O mină de fier majoră cu un depozit bogat în nord a fost închisă, preferă extragerea minereului în America Latină și transportată, este necesară pentru cea a nordului, aceeași pentru o mină de cupru și petrol mic, care nu este suficient de profitabil în imediat ..
Dar ei știu că vârful va fi în jurul anului 2010 sau 2012 și că toate aceste manevre se vor prelungi doar câțiva ani și că nu sunt pregătiți să înfrunte ceea ce urmează, cu alte cuvinte așa cum spunem aici liderii noștri au ( au dormit pe întrerupător) mulți nu le pasă, având în vedere vârstele lor, nu vor mai fi acolo, următoarea generație se va ocupa de această moștenire ...
André

André
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 24/01/07, 17:07

bolton069 a scris:De asemenea, vrea să dubleze rezervele strategice. Am impresia că practic pentru el este mai degrabă: să nu mai consumăm ulei care nu provin din colțurile instabile ale planetei de unde, unul se împinge spre nisipurile de gudron și alte alternative petroliere.

Dar încă nu pune sub semnul întrebării utilizarea petrolului cu orice preț. : Evil:


Tocmai asta cred și eu ...
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 24/01/07, 17:18

Suntem de acord, ar fi foarte surprinzător dacă fostul evanghelist alcoolic al Casei Albe ar fi descoperit brusc o sensibilitate ecologică: planeta, nu-i pasă de primele sale mii de morți în Irak!

Ceea ce îmi spun, pe de altă parte, este că, indiferent de motivațiile sale, dacă într-adevăr mașinile americane își reduc consumul cu 20% (trecerea de la 20l / 100Km la 16l / 100Km), va fi întotdeauna luată.

Nici nu trebuie să sperăm la minuni de la o persoană autistă ca W. (roag pe toți cei cu autism din anturajul lor să mă ierte pentru această comparație neplăcută).
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 24/01/07, 19:55

bonjour,
Ceea ce îmi spun, pe de altă parte, este că, indiferent de motivațiile sale, dacă într-adevăr mașinile americane își reduc consumul cu 20% (trecerea de la 20l / 100Km la 16l / 100Km), va fi întotdeauna luată.


Nu este gata să schimbe motivul este pur și simplu economic
Cei care cumpără cel mai recent model Jetta 2007 sunt pentru că au mijloacele, nu pentru economia de combustibil, unele pentru mediu.
Dar, în general, (mijloacele) rulouri cu o capacitate cubică de 3 litri mai mari și multe din America cumpără o mașină mai mare, mai robustă, mai sigură, în cazul în care în final se ciocnesc multe motive mai mult sau mai puțin întemeiate, dar motivul principal c „este (pace sfântă) în ceea ce privește menținerea și fiabilitatea în toate condițiile, atunci vine consumul.
Este simplu, benzina este astăzi la 0.85 $ pe litru sau 0,55 Euro, deci 12 litri sau 15 litri la 100 km pe costul total nu schimbă mult costul pe parcursul vieții de sine.
Dacă comparăm Jetta sau japonezii, necesită întreținere periodică, iar vizitele la garaj sunt destul de costisitoare, iarna începe, dar nu întotdeauna, mecanica este fragilă, etc.
La o americanie mai mare, întreținerea este aproape zero, doar puneți benzină, anvelope (cauciucurile mari nu costă mult mai scump decât cele mici la 100 km schimbarea plăcuțelor de frână din față, pe chevrolet-ul meu sistemul de evacuare și catalizatorul original, amortizorul și conducta, adică 000 ani 15 km, nu am schimbat niciodată uleiul de transmisie, uleiul de frână sau uleiul de servodirecție,
Unii nu schimbă niciodată antigelul sau uleiul de motor pe care îl adaugă .. (știu că este barbar, dar mulți fac antigel la fiecare 3 ani)
Când partea fiscală, puterea motorului nu intră în calcul este greutatea vehiculului, iar diferența nu este mare între o mașină de 1000 kg sau 2000 kg. pentru asigurare dacă vehiculul și recent costă mai mult și dacă este un rezervor de sport dacă șoferul este tânăr, acesta urcă repede.
Așadar, vedeți că motivele economice și robustetea sunt cele care ghidează majoritatea consumatorilor. putem avea un discurs ecologic în puținele orașe mari, dar cum să explicăm săteanului care locuiește la înălțimea marelui nord înconjurat de brazi că 4X4-ul său va polua sau trebuie să fie atent, nu pompează prea multă apă în lac, du-te dor! el va ridica din umeri.
Prin contra va fi sensibil să nu-și polueze lacul, îi place păstrăvul.

Este un subiect puțin înconjurător, dar îl pune în context, astfel încât să înțeleagă de ce diferă de la un continent la altul, că în final întreaga piață auto se bazează pe taxe și prețurile carburanților .. în afară de minoritățile care cred economia.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 24/01/07, 20:11

Există o rețetă foarte simplă: nu a trebuit să angajez funcționari qq din Ministerul belgian al Finanțelor: cu aproape 1000 de euro din taxa de conducere pentru un litru de 3 litri, + suprataxă de compensare pentru motorină (am găsit acest lucru , pcq când folosiți motorină, nu plătiți taxe suficiente).

Dacă americanii nu schimbă mașinile, pot finanța întotdeauna războiul din Irak cu veniturile impozitelor!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 105