Nou raport IPCC: am plecat pentru 1000 ani!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de izentrop » 01/10/21, 23:30

ABC2019 a scris:Sunt mai interesat să știu cu ce precizie se poate măsura temperatura medie a pământului în urmă cu 100 de ani!
Este ca asta : Mrgreen:

Este o obsesie pentru tine : Mrgreen: Cu toate acestea, există o mulțime de literatură pe acest subiect.

Știm acest lucru cu o precizie destul de bună de cel puțin 400000 de ani, printre altele datorită bulelor de aer prinse în miezurile de gheață.
Poate că te vei ajuta să te întorci în istoria climatologiei, bine m-a ajutat ...
Micuța poveste spune că Claude Lorius, un om de știință francez, a privit o bucată de gheață topită în whisky, luată din adâncurile stratului de gheață din Antarctica și observând sclipirea bulelor de aer vechi de zeci de mii de ani. , a avut intuiția că analiza compoziției chimice a unui aer atât de vechi ar putea fi de interes științific și poate oferi informații despre clima vremii în care aceste bule au fost prinse.

Dar înainte de a putea efectua aceste analize, era necesar să aveți gheață „veche” și, prin urmare, să o luați cât mai adânc posibil, până la roca de bază, dacă este posibil ...
Paleoclimatologia validează teoria astronomică a lui Milankovitch:
Imagine
Cel mai remarcabil rezultat, menționat mai sus, trebuie atribuit unui trio american, Hay, Imbry și Shackleton, care în 1976 au prezentat analiza a două nuclee din Oceanul Indian, acoperind întregul ultim ciclu glaciar, în care măsuraseră. mai mulți parametri diferiți legați de climă, inclusiv variații ale raportului 18O / 16O în foraminifere, conținutul de carbonat care reflectă abundența organismelor calcaroase și variații ale populațiilor de foraminifere, unele având afinități cunoscute pentru intervale de temperatură precise. Evoluția acestor parametri a fost consecventă în conformitate cu teoria astronomică a lui Milankovitch, din păcate decedată acum douăzeci de ani ...
„Modelul bazat pe teoria astronomică prezice că răcirea care a început acum 6 de ani va continua încă 000 de ani înainte ca clima să se încălzească ușor și apoi să se cufunde în condiții glaciare în aproximativ 5 de ani”.

Aceasta arată încrederea acordată acestei teorii care părea să soluționeze definitiv problema cauzelor alternanțelor glaciare-interglaciare, cel puțin cele ale cuaternarului.
Totul nu este acolo, dar în arhivele site-ului ar trebui să găsiți ...

De exemplu, Michel Petit a răspuns la întrebarea dvs. în 2015 https://argonautes.club/peut-on-parler- ... diale.html
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de ABC2019 » 02/10/21, 06:32

izentrop a scris:
ABC2019 a scris:Sunt mai interesat să știu cu ce precizie se poate măsura temperatura medie a pământului în urmă cu 100 de ani!
Este ca asta : Mrgreen:

Este o obsesie pentru tine : Mrgreen: Cu toate acestea, există o mulțime de literatură pe acest subiect.

Știm acest lucru cu o precizie destul de bună de cel puțin 400000 de ani, printre altele datorită bulelor de aer prinse în miezurile de gheață.

Deci pentru dvs. raportul 18 O / 16 O la nivelul Antarcticii este suficient pentru a măsura temperatura lumii la 0,1 ° C?
De exemplu, Michel Petit a răspuns la întrebarea dvs. în 2015 https://argonautes.club/peut-on-parler- ... diale.html

acest articol este despre măsurarea modernă a temperaturii cu termometre, deci nu are nicio legătură cu întrebarea mea.

Pe de altă parte, pune o altă problemă, dacă măsurarea 18O / 16O în Antarctica este suficientă pentru a măsura temperatura la 0,1 ° C, de ce ne-am săturat să măsurăm cu termometre în întreaga lume? și care este dezavantajul de a avea zone lipsă subliniate în articol?

Măsurarea temperaturii medii globale este mai dificilă, deoarece distribuția stațiilor de observare nu este omogenă și mai ales pentru că nu există în anumite zone inaccesibile.
Autorii nu folosesc toți aceeași metodologie pentru a compensa această absență, ceea ce explică variațiile mici ale rezultatelor obținute.



O altă întrebare este că temperatura fluctuează la toate scările de timp, când vorbim de „temperatura actuală”, se măsoară în ce interval de timp?

Imagine
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de humus » 02/10/21, 09:28

Pentru cei care au trecut de îndoiala cu privire la RCA și sunt interesați de soluții, iată un videoclip despre un colectiv radical, cuvânt de moda în acest moment.
Radical cu un motiv întemeiat, dată fiind urgența.
economie-finanțe / înțelegerea-lumii-trăim-în-t16917-10.html # p469381
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13726
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1526
A lua legatura cu:

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de izentrop » 02/10/21, 10:15

ABC2019 a scris:Deci pentru dvs. raportul 18 O / 16 O la nivelul Antarcticii este suficient pentru a măsura temperatura lumii la 0,1 ° C?
Pentru paleoclimatologi, am doar încredere. Îmi imaginez că există o corelație puternică. Deja în grafic vedem o diferență clară între temperatură, CO2, CH4, chiar dacă este deplasat în timp.
Îmi imaginez că au scări pentru a conecta toți acești factori, precum și temperatura măsurată de termometru, care este doar o măsură a expansiunii materialelor ...

Dacă un om de știință este confuz de un fel de interes personal sau de egocentricitate, dar când 99% dintre oamenii de știință sunt de acord cu versiunea oficială, trebuie doar să vă aliniați în spatele consensului, așa este : Lol:

... sau vă adresați întrebări unor nume mari precum Valérie Masson Delmotte. : Mrgreen:
1 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de ABC2019 » 02/10/21, 10:33

izentrop a scris:
ABC2019 a scris:Deci pentru dvs. raportul 18 O / 16 O la nivelul Antarcticii este suficient pentru a măsura temperatura lumii la 0,1 ° C?
Pentru paleoclimatologi, am doar încredere. Îmi imaginez că există o corelație puternică. Deja în grafic vedem o diferență clară între temperatură, CO2, CH4, chiar dacă este deplasat în timp.

dacă acesta este un proxy corelat, nu mă îndoiesc, întrebarea mea a fost despre acuratețea metodei?

Dacă un om de știință este confuz de un fel de interes personal sau de egocentricitate, dar când 99% dintre oamenii de știință sunt de acord cu versiunea oficială, trebuie doar să vă aliniați în spatele consensului, așa este : Lol:

uh ... despre ce 99% vorbești, bine cu ce versiune a ceea ce, măsurat cum?

... sau vă adresați întrebări unor nume mari precum Valérie Masson Delmotte. : Mrgreen:


Din câte văd, asta nu abordează întrebarea pe care o puneam, acuratețea reconstituirii temperaturilor din ultimii 100 de ani, vă rog să nu o amestecați Izzy ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de humus » 14/10/21, 07:41

1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de humus » 29/10/21, 19:51

0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de ABC2019 » 29/10/21, 21:09

humus a scris:https://www.youtube.com/watch?v=DGlTnDxrZ5Y

Oricine dă vina pe RC pentru companiile care au extras fosilele pe care le-au folosit toată viața este doar niște mari, ipocriți.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14979
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4371

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de GuyGadeboisTheBack » 29/10/21, 21:37

Mereu la rahat.
1 x
humus
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1951
Înregistrare: 20/12/20, 09:55
x 687

Re: Noul raport IPCC: am plecat de 1000 de ani!




de humus » 30/10/21, 08:37

ABC2019 a scris:
humus a scris:https://www.youtube.com/watch?v=DGlTnDxrZ5Y

Oricine dă vina pe RC pentru companiile care au extras fosilele pe care le-au folosit toată viața este doar niște mari, ipocriți.

Desigur, nu există nicio diferență între a fi un utilizator neinformat despre consecințele acțiunilor sale și o companie informată despre consecințe, care înșală în mod deliberat utilizatorul? : Roll:
Cum reușești să fii putred așa? Nu există oglindă în casa ta?
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 127