Nou raport IPCC: am plecat pentru 1000 ani!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
yoananda
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 60
Înregistrare: 30/10/09, 15:32




de yoananda » 07/12/09, 16:43

O, da, de asemenea, să nu uităm că topirea capacelor este, de asemenea, legată (dacă nu mă înșel) de deplasarea polilor și, brusc, de schimbarea „protecției” magnetice ...
Deci încălzirea antropică are un spate bun.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/12/09, 16:49

Ah, va fi atât de bine să știm că nu este „vina” noastră ... nu-i așa?

In orice caz :
a) CO2 nu este la fel ca GES
b) CO2, dacă este posibil să nu fie primul declanșator al încălzirii actuale ESTE ÎN FIECARE CAZ UN FACTOR AGRADAT!


Și deci responsabilitatea DIRECTĂ pentru activitățile umane și combustibilii fosili este clară!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 07/12/09, 18:14

În orice caz, indiferent dacă schimbările climatice sunt antropice sau naturale, indiferent dacă tendința se încălzește sau se răcorește, nu schimbă în nici un fel măsurile care trebuie luate!
Vorbim mult (prea mult?) Despre C02, dar să nu uităm că arderea combustibililor fosili duce la eliberarea multor alte gaze mult mai dăunătoare (aproape 1,3 milioane de decese pe an conform OMS !!!) ).
0 x
yoananda
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 60
Înregistrare: 30/10/09, 15:32




de yoananda » 08/12/09, 00:13

Christophe a scris:Ah, va fi atât de bine să știm că nu este „vina” noastră ... nu-i așa?

In orice caz :
a) CO2 nu este la fel ca GES
b) CO2, dacă este posibil să nu fie primul declanșator al încălzirii actuale ESTE ÎN FIECARE CAZ UN FACTOR AGRADAT!


Și deci responsabilitatea DIRECTĂ pentru activitățile umane și combustibilii fosili este clară!

OK, dacă spui asta!
ce părere aveți despre acest argument vă rog?
http://www.agoravox.fr/actualites/environnement/article/les-grands-mythes-du-rechauffement-66127
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 08/12/09, 01:00

Am citit un rezumat al raportului IPCC, apoi un video de conferință oferit la Strasbourg de Vincent Courtillot, este fără îndoială același cu cel de la Nantes, în afară de partea a 4-a:

http://www.objectifliberte.fr/2009/09/r ... -giec.html

De asemenea, am găsit câteva recenzii destul de usturătoare ale raportului IPCC:


http://www.dailymotion.com/video/xb1q8w ... limat_news



http://www.dailymotion.com/video/x2bymx ... atiqu_news



http://www.dailymotion.com/video/x21zot ... c_politics



http://www.dailymotion.com/video/x21zmb ... c_politics



http://www.dailymotion.com/video/x21zjs ... c_politics

Este dificil să ne facem o idee reală a problemei, dar, în orice caz, trăim pe o rezervă finită de materii prime, nu există altă soluție decât să economisim, astfel încât generațiile viitoare să aibă una. puțin și, potrivit lui Courtillot
principalele provocări ale umanității pentru care nu suntem pregătiți sunt: ​​gestionarea deșeurilor, apa și foamea
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 08/12/09, 02:12

yoananda a scris:ce părere aveți despre acest argument vă rog?
http://www.agoravox.fr/actualites/environnement/article/les-grands-mythes-du-rechauffement-66127


Ce argument? Pentru că sunt mai multe ... și este super confuz ...

Ați făcut vreodată o simulare „efect de seră” într-o mini-seră prin creșterea concentrației de CO2 și cu o lampă cu infraroșu? Ar trebui ... și autorul articolului!

Îmi plac aceste 2 comentarii:

Buna prieteni farfurioara!

Și acesta este puiul:
http://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9cha ... climatique

Consumă, consumă, resursele sunt nesfârșite ... hahahaha

Periculos de absurd.


Deoarece unii ne critică pentru că nu analizăm conținutul textului dlui Benard, să apreciem împreună metoda sofisticată, care este bine stabilită în manualele de lobby.

El începe să afirme direct „conferința de la Copenhaga este pentru mass-media noastră ocazia de a ne servi o campanie alarmistă de propagandă climatică fără precedent” și „unul dintre cele mai extraordinare neadevăruri ale„ neo-științei ”rezultate din convingeri. a frăției încălzirii globale ”. Prin urmare, el pleacă de la premisa că totul este spălare de porc.

Fără niciun argument construit, el apoi îl discreditează pe adversar: cei care cred în această prostie sunt doar „„ alarmați militanți ”sau pur și simplu oameni de bună credință condiționați de propaganda ambientală”, adică mincinoși. sau idioti.

Apoi afirmă că CO2 nu este foarte toxic pentru oameni - ceea ce știe toată lumea - că este benefic pentru viața marină - ceea ce nu este problema - și pentru floră - este evident - și că Allègre este „totuși precaut în afirmațiile (sale)”. Deja, bifăm puțin acolo.

Apoi, citează o doamnă, „Joanne Nova, o jurnalistă științifică australiană” - a trebuit să căutăm mult -, care trebuie crezută fără să se certe, care spune că oamenii de știință trișează. Chiar așa. În cele din urmă, în cazul în care nu suntem încă convinși, el afirmă fără să râdă că „nu este evident că o temperatură puțin mai mare ar fi rău pentru planetă”. A se misca prin imprejur.

Și el încheie frumos afirmând „Nu este acesta un mod inteligent găsit de cei cărora nu le plac societățile occidentale, de a le submina”

Prin urmare, nu demonstrează nimic, în afară de rea-credință și de lipsa argumentelor sale: plecând de la un postulat, pe care nu îl infirmă, încearcă doar să explice motivațiile, desigur murdare și distructive, ale adversarilor săi. , care sunt doar nemernici sau proști.

Și, bineînțeles, ultima teză, în naivitatea sa utilitaristă, dezvăluie motivul pentru toate acestea: să nu reglementăm sau să impunem mai multe companii, care este rațiunea de a fi a grupurilor de reflecție (citiți lobby-urile) domnului Benard.

Acesta este doar un pliant de propagandă. Să fim deci detractorii pliantului.

Așteptăm încă un răspuns din partea conducerii Agoravox.

http://philippereneve.blogspot.com (pentru că enervează)


ps: CO2 este orice altceva decât un poluant, fals, poate fi fatal, totul depinde de concentrație ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 08/12/09, 07:56

Orice compus chimic în exces este letal. Oxigenul de exemplu.
Dezbaterile tale încep să mă lovească.
Timp de secole, omenirea s-a străduit să-și transforme mediul pentru a-l adapta nevoilor sale. Am creat poldere, păduri distruse, irigate terenuri aride, am construit diguri ...
Astăzi trebuie să facem un efort pentru a menține un teren adecvat vieții umane, jucând printre altele CO2 și utilizarea energiilor regenerabile.
Dacă CO2 a fost doar o variabilă a schimbărilor climatice, presupunând că nu este principala, rămâne o pârghie pentru acțiune pentru noi.
Așadar, umanitatea ar fi o prostie să nu acționeze asupra ei, deoarece este posibil să menținem cât mai mult posibil o planetă care rămâne adaptată vieții noastre de zi cu zi.
Oricum ar fi, nu trebuie să vă fie frică, deoarece umanitatea este prea mută, companiile de calculatoare fac totul mai inteligent, inclusiv planeta.
Și când planeta este inteligentă, se va grăbi să elimine umanitatea ...
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 08/12/09, 10:04

Totul este o chestiune de bun simț :

Ceea ce se colectează trebuie „reînnoit” sau reciclat, acesta ar putea fi motivul asociației din alte părți

În caz contrar, riscăm o lipsă, independent de riscurile de modificare a mediului nostru.

O planetă este un ecosistem complet, orice „dezechilibru” al uneia dintre componentele acestui sistem influențează în mod necesar restul componentelor pe o scară de timp variabilă, dar inevitabilă.

De asemenea, trebuie să integrăm căderile meteorite și activitatea solară (cel mai influent factor asupra climei noastre: 1600 10exp15 KW.h / an !!)

Dixit P. Malochet (Avatarul meu :D )
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
yoananda
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 60
Înregistrare: 30/10/09, 15:32




de yoananda » 08/12/09, 10:12

Observație pentru căldiști:
Da, băieți, nici nu o amestecați ...

Tocmai CO2, pentru mine până la dovada contrară (mai multe articole pe care le-am citit) nu este un poluant. Este un compus natural prezent în natură într-un mod natural (este bun dublu-pleonasmul?).
O doză prea mare, ca orice altceva, este fatală. Chiar și apa este fatală pentru oameni dacă bea prea mult (> 5L). Si dupa ???
Aducerea acestui tip de argument înapoi trebuie să o iau de la capăt și recunosc, puțin prea plictisitoare pentru mine dacă trebuie să explicăm acest gen de lucruri.

Nici nu am spus că trebuie să te speli pe mâini de poluare. Nu mă face să spun ceea ce nu am spus.

Spun doar și, pentru moment, argumentele tale (inexistente) nu mă fac să mă răzgândesc: CO2 este o înșelătorie minunată pentru a ne impune o taxă „Eliberez CO2 când respir”.

Și este mai presus de toate o modalitate excelentă de a:
* nu puneți adevăratele întrebări ecologice
* pentru a crea o piață speculativă și ultra-profitabilă
* pentru a stabili politici de control, supraveghere a populației
* să nu atingeți poluatorii adevărați

Nu mi-ați răspuns la argumentele mele și nici măcar nu ați întrebat despre problemele reale pe care pretind că le denunț fără a le denumi.
Pur și simplu luați o linie care nu v-a plăcut și ignorați complet restul mesajului. Procedând astfel, vă mulțumiți cu cârpa roșie pe care o fluturăm pentru a distrage atenția.
Așa că mă întreb despre intențiile tale când îmi răspunzi așa. Sunteți jurnaliști ??? laugh out Loud
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 08/12/09, 10:21

Și vorbind de bun simț, aruncă o privire la casa noastră:

Imagine

Încă nu este complicat să înțelegem că echilibrul este fragil
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 141