Nou raport IPCC: am plecat pentru 1000 ani!

Încălzirea și schimbările climatice: cauze, consecințe, analiza ... Dezbatere privind CO2 și alte gaze cu efect de seră.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 09/12/09, 10:38

Este amuzant, dar cu cât avansez mai mult în gândirea mea și în cercetările pe acest subiect, cu atât mă îndoiesc de impactul principal al rolului CO2

ANUMITE, CO2 este un gaz cu efect de seră, la fel ca vaporii de apă Îl sun înapoi, vezi doar cât de blând este iarna când vremea este tulbure Variație de 9 ° C oricum în acest moment

CO2 este unul dintre numeroșii parametri ai ecuației climatice

CERTES, această politică va reduce consumul nostru de energie primară și aș dori ca taxele aferente să fie utilizate pentru a investi în energie regenerabilă în loc de datorii. : Evil: acest "impozit" total nelegitim (a se vedea articolul 104 din Maastricht sau datoria de stat în subiectele forum)

Impactul activității solare este, în opinia mea, mult mai preponderent și, în cele din urmă, experții IPCC au recunoscut că și-au stabilit ecuațiile pe un model solar CONSTANT, ceea ce este o greșeală.

Capt_Maloche a scris:pe scara perioadei noastre, T ° actual este extrem de fierbinte în comparație cu câteva mii de ani anteriori http://planet-terre.ens-lyon.fr/planett ... #id2456675

Imagine

și suntem în faza de răcire
vezi ciclurile anterioare, la fiecare 80 de ani sau cam așa am avut un vârf favorabil omului, care a durat în jur de 000 de ani și suntem la sfârșitul a ceea ce trăim astăzi

Cu excepția cazului în care, așa cum spun unii oameni de știință, eliberăm mult CO2 pentru a contracara această răcire :D
(Aceasta nu este o glumă)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 09/12/09, 10:48

Practic există aproximativ 1600 x 10exp15 KW.h de energie solară emisă pe pământ

30% se reflectă în spațiu
45% sunt transformate în căldură și radiate din atmosferă
25% transformat la suprafață și în atmosferă

25 x 10exp12 KW.h reflectat de lună pe globul nostru

Activitatea umană reprezintă 140 x 10exp12 Kw.h împrejurimi eliberate în atmosferă

Și energia economisită datorită creșterii ratei de CO2 (în PPM) este întrebarea la care trebuie să răspundă cercetătorii noștri.

este un procent din 45 + 25% din radiația solară convertită la suprafață și în atmosferă
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Aumicron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 387
Înregistrare: 16/09/09, 16:43
Locul de amplasare: Bordeaux
x 1




de Aumicron » 09/12/09, 10:53

Christophe a scris:Dacă se va schimba cu cât este mai scump, vom pierde mai puțin ... și acesta este doar începutul ...

Am îndoieli serioase cu privire la acest lucru. Pentru că, în ciuda creșterii accentuate a prețurilor la combustibil din 1990, consumul crește și în ciuda vehiculelor care consumă mult mai puțin.
0 x
Să ne certăm să facem.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/12/09, 12:33

Consum de ce, de cine, de unde mai exact? În Franța nu crește atât de mult ...

Și apoi totul este legat de „puterea de cumpărare / prețul fosilelor” ... am luat deja conducerea în ceea ce privește forum Despre asta ...

Dacă creșteți puterea de cumpărare în același timp și în aceleași proporții ca și prețul energiei, efectul este neapărat zero ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 09/12/09, 12:47

Aumicron a scris:
Christophe a scris:Dacă se va schimba cu cât este mai scump, vom pierde mai puțin ... și acesta este doar începutul ...

Am îndoieli serioase cu privire la acest lucru. Pentru că, în ciuda creșterii accentuate a prețurilor la combustibil din 1990, consumul crește și în ciuda vehiculelor care consumă mult mai puțin.
Este o dezbatere imensă ...
Cred că, de fapt, vehiculele actuale nu consumă mai puțin deoarece:
- 1 / Sunt mai grele
- 2 / Sunt mai puternici (prea mult?)
- 3 / Traficul a devenit atât de dens, încât viteza medie a scăzut foarte mult, ceea ce a crescut consumul.

Pe ocolirea aglomerată pe care o iau în fiecare zi, observ energia considerabilă irosită de o accelerare bruscă și inutilă, urmată de frânarea energetică. Încercând să-mi netezesc viteza, ceea ce mă împiedică să frân, observ comportamentul zilnic al șoferilor, care consumă probabil de 2 până la 3 ori mai multă energie decât necesită călătoria lor și fără a economisi timp. .
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 09/12/09, 13:07

Capt_Maloche a scris:...

ANUMITE, CO2 este un gaz cu efect de seră, la fel ca vaporii de apă Îl sun înapoi, vezi doar cât de blând este iarna când vremea este tulbure Variație de 9 ° C oricum în acest moment

...


Da, bine ..... dar nu.

Gazele cu efect de seră privesc clima, efectul resimțit local sub o masă tulbure, este vremea: o scară de timp și spațiu radical diferită!

Norii sunt tocmai pas vapori de apă, dar picături, astfel H2O sub formă lichidă.

Blândețea în timpul iernii sub nori se explică mult mai bine printr-o masă de aer oceanic umed și moale și prin efectul oglindă al norilor din gama infraroșie care reflectă o parte a radiațiilor terestre spre sol.

În plus, dacă vaporii de apă și CO2 sunt într-adevăr ambele GES, ciclurile lor sunt fundamental diferite, câteva săptămâni pentru H2O, câteva decenii pentru CO2.

Și cunoaștem relativ bine forțarea radiativă indusă de CO2, în timp ce cea a vaporilor de apă este mult mai complexă: formarea norilor, feedback pozitiv sau negativ în funcție de altitudinea lor: studiile sunt încă în desfășurare pentru o lungă perioadă de timp. se pare.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET
"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79361
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 09/12/09, 13:55

highflyaddict a scris:câteva săptămâni pentru H2O, câteva decenii pentru CO2.


110-120 de ani pentru CO2 din ceea ce auzisem mereu.

Pentru apă, nu sunt de acord 100% că este pur și simplu vremea, deoarece arderea fosilelor creează apă!

Transformă H2 stocat sub formă gazoasă sau „lichidă” în H2O prin preluarea de O2 din atmosferă


Cantitățile de apă „create” peste 2 secole nu sunt neapărat neglijabile! A studia...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
highfly-dependent
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 757
Înregistrare: 05/03/08, 12:07
Locul de amplasare: Pyrenees, 43 ani
x 7




de highfly-dependent » 09/12/09, 14:36

Ordinele de mărime nu sunt aceleași!

Din memorie, stocul total de combustibili fosili este de aproximativ 2 miliarde TOE, sau 000 ^ 2.10.

Volumul total al oceanului este de aproximativ 1,5 miliarde km3 sau 1,5.10 ^ 18 tone de flotă.

8 ordine de mărime diferență ... la fel ca impactul nostru direct asupra ciclului global de apă este neglijabilă.
0 x
„Dumnezeu râde de cei care deplâng efectele cărora le prețuiesc cauzele” BOSSUET

"Pe vede ce noi crede„Dennis MEADOWS
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 09/12/09, 14:36

Capt_Maloche a scris:Vedeți oameni buni, cât de ușor este să deturnați o postare :D

Fac campanie pentru terasa acoperișului, căptușeală sub fațadă + dale pe piedestale, jardiniere la periferie, astfel recuperați suprafața acoperișului pierdut (la prețul de m² în zilele noastre) și nu mai există riscuri pentru acoperiș (cu excepția meteoriților sau a războiului lumi)

Numai acoperișurile de terasă cu hidroizolație bitum MERDENT, hidroizolarea tip căptușeală sau mai bine, rășină plutitoare nu pun probleme. (cu condiția respectării suprafețelor de expansiune), în plus, plăcile de pe socluri protejează hidroizolația de atacuri directe.

http://www.toutjardindirect.fr/e_commer ... 3-c-27.htm

iată-te



Ei bine, am o îndoială cu privire la rezistența acoperișurilor plate la vânturi puternice ...
Când eram copil, am văzut că toată suprafața unui acoperiș plat se desprinde și aterizează pe stradă ... era acoperiș ... :?

Pe de altă parte, ceea ce arată grozav este faptul de a crește câteva lucruri pe acoperișul plat și se pare că și longevitatea este la întâlnire. : Cheesy:

Dar pentru a preveni o dată pentru totdeauna riscul de distrugere de către agenți chimici și timp, de ce nu foi de oțel inoxidabil care ar acoperi întreaga suprafață? (Aș fi oferit aur, dar cine ar avea mijloacele în aceste vremuri de criză?)


miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 09/12/09, 15:05

ex-oceanic a scris:Vremea nu se încălzește. Recoltăm din ce în ce mai devreme (3 săptămâni), dar asta pentru că planeta devine „mai inteligentă”, iar vița de vie merge mai devreme.
Parul meu are 2 flori, dar este normal, deoarece astăzi este 2 la prețul unuia.
Ghețarii se topesc peste tot (-25m pe an pe cel care dă naștere Gange-ului), dar acest lucru se datorează faptului că Gange trebuie să dea mai multă apă, deoarece există mai mulți indieni, astfel încât planeta inteligentă se adaptează.
Cei care sunt împotriva încălzirii globale, în loc să se încălzească, apucă o armă, pune-o pe tâmplă și răcorește-te ... Du-te să faci o mișcare pentru planetă și susține lobby-ul armelor cumpărând ultimul tău glonț.


Fără COMENTAR sau mai bine zis, dacă: +10

miau :P
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu

„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?

Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Schimbările climatice: CO2, încălzire, efect de seră ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181