Econometru PM230: note privind funcționarea

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Econometru PM230: note privind funcționarea




de Christophe » 12/02/07, 10:00

Ceva de știut despre PM231 https://www.econologie.com/shop/wattmetr ... -p-20.html pentru toți cei care l-au cumpărat deja sau care intenționează să-l cumpere în curând:

Dacă nu îl utilizați pentru o perioadă lungă de timp (adică nu este conectat la o priză și niciun dispozitiv nu este conectat), scoateți cele 2 baterii de memorie pentru a le prelungi durata de viață de viață.

Dacă ați găsit alte lucruri pe care utilizatorii ar trebui să le cunoască, vă rugăm să le împărtășiți pe acest subiect.
Dernière édition alin Christophe 14 / 02 / 15, 00: 20, editate 2 ori.
0 x
dspix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 13/02/07, 12:26




de dspix » 13/02/07, 12:31

Buna...

bonjour,

Un coleg de la serviciu mi-a împrumutat PM230 pe care l-a cumpărat de pe acest site ...

După diferite teste destul de curioase acasă, am făcut teste mai aprofundate la locul de muncă ...

Concluzia este clară: acest dispozitiv nu poate măsura corect puterea redusă a dispozitivelor cu cos phi <1.

Astfel, dacă un transformator de 600VA conectat gol dă I = 320mA și cos phi = 0,28 pentru o putere afișată de 19W,

Un transformator de 30VA încă gol, îmi dă un cos phi de 1 pentru un curent de 100mA și, prin urmare, îmi arată o putere de 23W ...

Această ultimă măsurare este falsă ... dispozitivul nu poate măsura cos phi în curent redus.

Aceeași observație, de exemplu, cu tuburile fluorescente, care, atunci când sunt utilizate cu balast feromagnetic, au un curent foarte defazat. cos phi se întoarce spre 0,5 până la 0,6 și uneori mai puțin.

Ex: o lampă de 11W poate consuma un curent de 0,17A ... Puterea nu va fi de 39W, așa cum aș putea citi pe posturile de pe forum referitoare la testarea acestui dispozitiv.

Dar 230 * 0,17 * 0,47 = 18W ... Prin urmare, suntem foarte departe de valorile afișate pe forum... (0,47 este cos phi al lămpii testate)



În cele din urmă, alte teste efectuate acasă:

PC-ul cu sursa de alimentare ATX sa oprit, doar filtrul de rețea este conectat (încărcare capacitivă). Primul ministru îmi spune 30mA (ceea ce nu este necesar), dar îmi spune și o putere complet greșită de 6W ... cu un cos phi de 1 ... Cu toate acestea, o încărcare capacitivă generează un cos phi care se învecinează cu 0 ...

Chiar și testul doar cu transformatorul de putere al scanerului gol de 15VA indică o putere de 12W.

Și prin conectarea atât a transformatorului (sarcină inductivă), cât și a filtrului (sarcină capacitivă) ajung cu o putere măsurată de 0W ... deci sub pragul de măsurare al dispozitivului.

Explicația este simplă, prin conectarea unei sarcini inductive în paralel cu o sarcină capacitivă, curenții se compensează reciproc (întârziere și avans de fază). Și, în cele din urmă, curentul rezultat este mai mic cu un cos phi mai bun.

Dacă cele 2 măsurători indicau într-adevăr o putere, ar fi trebuit să am 12W + 6W sau 18W ... (puterile active sunt cumulative).

Cu o sarcină pur rezistivă (rezistență la carbon) de 10 kohm, PM măsoară o putere de 5 W, ceea ce este corect deoarece cos phi într-un rezistor este efectiv 1.
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 13/02/07, 12:53

PC-ul cu sursa de alimentare ATX sa oprit, doar filtrul de rețea este conectat (încărcare capacitivă). Primul ministru îmi spune 30mA (ceea ce nu este necesar), dar îmi spune și o putere complet greșită de 6W ... cu un cos phi de 1 ... Cu toate acestea, o încărcare capacitivă generează un cos phi care se învecinează cu 0 ...


O sarcină capacitivă generează un cos phi care este aproape de 0?! sau 1?!
0 x
dspix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 13/02/07, 12:26




de dspix » 13/02/07, 13:36

Cos phi-ul lui 1 este ceea ce afișează PM ...

Cos phi, care este aproape de 0, este ceea ce se întâmplă cu adevărat (defazare între curent și tensiune aproape de pi / 2)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/02/07, 15:30

Remarci excelente ...
PM230 are câteva limitări ...
Niciun produs nu este perfect.

La rândul meu, am observat că nu poate măsura un consum foarte scăzut, precum cele ale anumitor lămpi cu diode de 220V date pentru 1,3 W ...

Pe de altă parte, este capabil să măsoare consumuri de 3500W (cum ar fi uscătorul meu : Evil: , ceea ce produsele concurente nu pot face ...
Dernière édition alin Am citro 18 / 04 / 07, 15: 53, editate 1 ori.
0 x
dspix
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 13/02/07, 12:26




de dspix » 13/02/07, 15:55

Pentru a putea fi la fel de bun cu puteri mici, dispozitivul ar trebui să aibă mai multe calibre pentru măsurarea curentă ...

Un curent de 160mA este abia 1% din întreaga scală ...

Aceasta este una dintre regulile de aur ale instrumentației ... cu cât dispozitivul de măsurare este utilizat la scara completă, cu atât este mai bună măsurarea ...

Nu știu dacă acest site are vreo modalitate de a interveni la producător, dar dacă dispozitivul avea 2 curente nominale (1A și 16A) care ar fi deja mai echitabile la curenți mici ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 13/02/07, 18:44

dspix a scris:Nu știu dacă acest site are vreo modalitate de a interveni la producător, dar dacă dispozitivul avea 2 curente nominale (1A și 16A) care ar fi deja mai echitabile la curenți mici ...


Uh ... evident că nu avem nicio cale ... dar problema apare cu TOATE econometricele mi se pare, deoarece niciunul nu este echipat cu 2 calibre (sau atunci este automat, dar pe cele mai mici de 50 € Mă îndoiesc foarte mult ...)

După cum v-am spus prin e-mail, PM nu este vândut ca dispozitiv de măsurare de laborator de precizie (deci nu vă așteptați să obțineți performanța unui osciloscop sau a unui Fluke la 800 € ... sau mai mult) dar ca contor de energie pe o perioadă „lungă” și această ultimă funcție o îndeplinește perfect.

Aș adăuga că toate contoarele de energie vândute la 35 € sau mai puțin nu țin cont deloc de cos phi (din câte știu eu) de unde alegerea noastră pentru acest produs ... care a prezentat cel mai bun raport calitate / preț.
0 x
Cemoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/04/07, 08:18




de Cemoi » 17/04/07, 09:11

bonjour,
Cu toate acestea, doresc să cumpăr acest dispozitiv, aș dori să verific dacă este mai mare decât acest model uneori găsit la Lidl cu 10 €.
Specificațiile acesteia indică o precizie de „+/- 5% din valoarea măsurată +/- 10 VA” ceea ce nu mi se pare teribil (dacă înțeleg corect o incertitudine de +/- 10VA se adaugă la „incertitudine de +/- 5% din valoarea măsurată, deci dacă se măsoară un consum de 10 W, incertitudinea totală este ușor mai mare de 10 W sau de același ordin de mărime ca valoarea măsurată).
Care sunt specificațiile de precizie pentru PM 230? Nu am găsit nici instrucțiunile pentru descărcare pe acest site pe site-ul Brennenstuhl.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 17/04/07, 09:49

Cemoi a scris:Care sunt specificațiile de precizie pentru PM 230? Nu am găsit nici instrucțiunile pentru descărcare pe acest site pe site-ul Brennenstuhl.


Cred că nu ai arătat prea bine : Cheesy: detalii în termeni de detalii sunt la sfârșitul acestei pagini: Wattmetru pe soclul PM230 Instrucțiunile nu oferă mai mult.

Cred că modelul Lidl nu are nicio legătură cu PM în ceea ce privește eficiența (fără cos phi, fără program, fără program dublu ...) dar mai ales rezistență în timp (am cumpărat un econometer chinez fără marcă la 27 € care a măsurat pentru ... 3 săptămâni și după ce a înnebunit ...). În cele din urmă, produsele brennenstuhl sunt toate garantate timp de 2 ani.

Dar atenție, în general, nu vă așteptați la precizia multimetrului de la acest tip de dispozitiv. Funcția lor principală este de a măsura energia pe termen mai mult sau mai puțin lung și nu instantaneu.

ps: http://www.voilelec.com/vente/brocante.php ce sunt obiectele? Unii m-ar putea interesa. Sunt în proces de a face un laborator la domiciliu.
0 x
Cemoi
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 17/04/07, 08:18




de Cemoi » 18/04/07, 15:27

Christophe a scris:detalii în termeni de detalii sunt la sfârșitul acestei pagini (...) Instrucțiunile nu oferă mai multe.
Pentru mine acestea sunt valori ale intervalelor de măsurare, fără detalii.

Cred că modelul Lidl nu are nimic de-a face cu PM în ceea ce privește eficiența (fără cos phi, fără program, fără program dual ...)
da, uitați-vă bine la „notificare”, există două intervale de timp și se afișează cos phi.

dar mai presus de toate de rezistență în timp
Într-adevăr, la acest preț poate fi „de unică folosință rapidă” acest lucru, mai ales că nici producătorul și nici modelul nu sunt specificate.

Dar atenție, în general, nu vă așteptați la precizia multimetrului de la acest tip de dispozitiv.

Conform informațiilor date mai sus de dspix, am impresia că acest dispozitiv nu este potrivit pentru o măsurare corectă a consumului unui computer și a unui ecran în standby și a dispozitivelor electronice mici (transformatoare de încărcător) iPod, modem, router).

Funcția lor principală este de a măsura energia pe termen mai mult sau mai puțin lung și nu instantaneu.

Cum va fi mai puțin afectată măsurarea energiei pe termen lung de determinarea incorectă a cos phi decât măsurarea instantanee a puterii?

Nu știu, trebuie să întrebi proprietarul site-ului că nu sunt :|

În timp ce mă plimbam pe site am găsit această pagină care ar trebui să-i intereseze pe cititorii acestui lucru forum, deoarece conține numeroase rezultate ale măsurătorilor consumului de electrocasnice și informații despre luarea în considerare a cos phi de către FED.
0 x

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133