Cum să călătoriți rapid în timp ce emiteți maximum CO2?

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Cum să călătoriți rapid în timp ce emiteți maximum CO2?




de jean63 » 08/03/07, 16:35

Găsit în Provocările nr. 70 din martie 2007 =>
"Weekend la capătul lumii = Paris - Beijing (5 zile - 3 nopți / deci 2 zile de călătorie !!!) pentru 1021 euro / călătorii Kuoni / Air France .... rezultatul cursei: 7240 kilograme de CO2 emise ie 3 ani de mașină la 10000 km pe an ..).
..... și sunt mai bune = Paris Shanghai (5 zile - 3 nopți / emisii de CO2: 9240 kilograme).

Avioanele nu sunt „numărate” în emisiile de CO2 din protocolul de la Kyoto, nu știau unde să le pună !!!!
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 08/03/07, 18:29

1) Arg ... este „abia” 141 € pe tonă de CO2 ... prin arderea combustibilului casnic la 0,6 € / L obținem 230 € pe tonă de CO2, prin arderea benzinei la 1,2 € / L obținem 522 € pe tonă... este mai bine, dar nu atât. Câte cazane pentru câte vândute se vând?

2) De asemenea, face o mașină care emite 241g / km sau 10,5 sau 9,3 L / 100 ... Un 4x4 „mic” în oraș sau un sedan mare pe drum ...dar normal este necesar să luăm referințele cititorilor provocării...: Cheesy:

ps: în acest sens, Jean63 tu care critici mereu pe cei bogați (și pe chinezi chiar dacă sunt de 100 de ori mai săraci decât tine în prezent). Când văd de unde îți obții sursele: provocări, piață de valori, piață de valori ... Mă întreb dacă s-ar putea să nu existe un paradox cu tine? Nu te enerva, suntem cu toții făcuți din paradoxuri ...

: Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 08/03/07, 21:45

Christophe a scris:1) Arg ... este „abia” 141 € pe tonă de CO2 ... prin arderea combustibilului casnic la 0,6 € / L obținem 230 € pe tonă de CO2, prin arderea benzinei la 1,2 € / L obținem 522 € pe tonă... este mai bine, dar nu atât. Câte cazane pentru câte vândute se vând?

2) De asemenea, face o mașină care emite 241g / km sau 10,5 sau 9,3 L / 100 ... Un 4x4 „mic” în oraș sau un sedan mare pe drum ...dar normal este necesar să luăm referințele cititorilor provocării...: Cheesy:

ps: în acest sens, Jean63 tu care critici mereu pe cei bogați (și pe chinezi chiar dacă sunt de 100 de ori mai săraci decât tine în prezent). Când văd de unde îți obții sursele: provocări, piață de valori, piață de valori ... Mă întreb dacă s-ar putea să nu existe un paradox cu tine? Nu te enerva, suntem cu toții făcuți din paradoxuri ...

: Mrgreen:


Scuze pentru cifre, dar nu sunt ale mele, ci jurnalista Anne-Marie Bellaiche care a scris articolul la pagina 101 ..... L-am reprodus brut fără verificare.

iar chinezii chiar dacă sunt de 100 de ori mai săraci decât tine acum

Hervé KEMPF (jurnalist din Le Monde) îi critică pe cei bogați (dar trebuie să vedem pe ce să înțelegem), în cartea sa care nu laudă bursa sau liberalismul neînfrânat, deoarece pentru chinezi există mai multe + care sunt de un milion de ori mai bogați decât mine.

Aceasta nu este problema: ceea ce este de nesuportat, pentru asta sunt folosiți banii lor atunci când milioane de oameni și mai ales copii mor de foame în lume.

PS: Provocări L-am citit în sala de așteptare a unui doctor ... și mi-am revenit. : Lol: P
Pentru a vă liniști complet, pot confirma că citirile mele sunt variate, acesta este ceea ce permite să aveți o viziune LARGĂ și să vă formați o opinie făcând TRI.
Cum putem ști cum trăiesc ultra-bogații (ți se potrivește asta?) Dacă nu ne uităm la ceea ce se spune în literatura lor?

dacă doriți mai multe informații despre ultra-bogați și ultra-săraci, am destule ..... de exemplu, primii cumpără tot mai multe haine de blană de animale: "China eldorado of producer Blana daneză "......
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79295
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11028




de Christophe » 09/03/07, 10:50

Cifrele pe care le dai sunt bune ... le compar doar cu alte dimensiuni ...

Cu cât o tonă de CO2 este mai puțin costisitoare, cu atât este mai grav din punct de vedere ecologic!

În ceea ce privește dezbaterea asupra bogăției, vă sfătuiesc să examinați acest lucru înlocuind frumusețea cu bogăția și numărul de persoane cu cantitatea de CO2 emisă:

Imagine

http://fr.wikipedia.org/wiki/Loi_normale
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 09/03/07, 14:19

Nu am timp să extrag toate argumentele de la Hervé Kempf, cel mai bine ar fi ca tu să citești cartea, nu știu dacă e în buzunarul meu ... poate ocazional pe site-urile de tip 2Xmincher sau ministru al prețurilor; nou este de 14 euro.

Înțeleg pe deplin curba care arată că bogații reprezintă o parte foarte mică a populației lumii, dar nu putem raționa doar pe această bază. Trebuie să ținem cont de impactul enorm al modului lor de viață și de a exploata resursele epuizabile ale planetei noastre cu o frenezie de neimaginat (nu până la urmă clasa de mijloc cumpără diamante, haine de blană ... etc. ).

Va trebui să-mi iau timp pentru a arăta câteva fragmente din carte.

A fost subiectul unei dezbateri despre Franța la J..Mermet în programul „Là-bas si je y suis” (ora 15:17 / fosta ora XNUMX:XNUMX) dacă vedeți tipul de program?
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 09/03/07, 18:09

Christophe a scris:În ceea ce privește dezbaterea asupra bogăției, vă sfătuiesc să examinați acest lucru înlocuind frumusețea cu bogăția și numărul de persoane cu cantitatea de CO2 emisă:

Imagine


Comparația ta, Christophe, este înșelătoare din punct de vedere psihologic.
Pentru a estima cu adevărat gradul de responsabilitate al fiecăruia în ceea ce privește emisia de CO2, trebuie să ne gândim în termeni de emisie pe cap de țeavă.
Cu toate acestea, dacă diagrama dvs. este adevărată prin înlocuirea „frumuseții prin bogăție și numărul de persoane cu cantitatea de CO2 emis”, este doar pentru că, exact, rămâne adevărată înlocuind doar „frumusețea prin bogăție”, dar lăsând cealaltă scală .
Dacă, pe de altă parte, înlocuim „frumusețea cu bogăția și numărul de oameni cu cantitatea de CO2 emisă pe cap de locuitor„Deci acolo, curba nu are deloc aceeași față.
Intuitiv, aș spune chiar că aproape inversează:
  • cei foarte săraci produc mult CO2, deoarece nu au mijloacele necesare pentru a cumpăra echipamente economice pe această parte (mașină veche, carcasă izolată slab, echipament electric vechi și lacom)
  • Cei foarte bogați produc cel mai mult CO2 prin activitățile și gusturile lor (mașini mari, abundență de echipamente inutile de înaltă tehnologie care se schimbă foarte des, excursii la sfârșitul lumii)
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 186