Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de Christophe » 28/04/07, 13:25

Hei, mi-am pus o întrebare stupidă...

Vorbim mult despre „puterea de cumpărare” care nu face decât să scadă... să recunoaștem... aproape că sunt de acord dar te-ai luat în considerare (tu care te plângi):

- abonamentul dvs. TPS sau canal+
- cele 4 abonamente GSM din casa ta...
- costul creditului pentru plasma dumneavoastră
- etc., etc.
- pe scurt, o mulțime de cheltuieli de care aș putea foarte bine să mă descurc dacă nu aș locui o societate de consum

Sunt sigur că părinții noștri nu au avut toate astea și cred că au trăit o viață mai fericită, de fapt. tinerii de atunci nu s-au sinucis în masă!!

Toate acestea pentru a spune că în cele din urmă există două moduri de a crește puterea de cumpărare:

1) Cea la care se gândește toată lumea: a câștiga mai mulți bani. Metoda sarkosistă: muncești mai mult dacă vrei să câștigi mai mult (și taci).

2) Cel la care ne gândim puțin mai puțin: prin scăderea prețurilor care până la urmă echivalează cu același lucru (sau chiar mai bine din moment ce nu trebuie să lucrez „mai mult”). Crezi că Liberalismul sarkosist este compatibil cu reglementarea în scădere a prețurilor?

Un alt argument sarko pipo... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
Dernière édition alin Christophe 28 / 04 / 07, 14: 13, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/04/07, 13:59

Bineînțeles că ai dreptate în privința cheltuielilor „de lux”, deși cu 2 copii mari (18 și 20) nu văd cum m-aș descurca fără cele 4 abonamente GSM și cel ADSL.

dar e mai rau:

Am cumpărat o casă în 1986, pe care am vândut-o 8 ani mai târziu.

această casă este din nou de vânzare și nu a suferit nicio dezvoltare notabilă.

să ne imaginăm situația unei gospodării care deține această casă foarte specifică, să ne imaginăm că această gospodărie are o mașină (2 litri turbo diesel)

cumpărați aceeași casă, încălziți-o, dețineți o mașină echivalentă, conduceți 30.000 km cu ea.
Toate sumele lunare (credit ipotecar peste 20 de ani pentru casa, finantare totala peste 4 ani pentru masina)
1986 sume indexate
reducerea consumului mașinii adaptate (de la 8,5 la 6,5 ​​litri)

Ei bine, acest set costă gospodăria cu 4 până la 5000 de euro în plus pe an: 3 până la 6 luni de salariu al unuia dintre cei doi soți.

singura compensatie: un anumit numar de obiecte manufacturate (haine, electronice, mobilier) au scazut in pret pcq fabricate in Asia.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 28/04/07, 14:10

Exact, m-am gândit la asta, dar nu am menționat mașini sau locuințe...

Cred situatia speculativa in domeniul imobiliar este in prezent o RUSINE in Franta (și în altă parte, cum ar fi la Londra).

Segolène, din câte puțin am auzit despre discursurile sale, a denunțat pe bună dreptate această situație: chiriile și speculațiile aduc mai mult decât muncă (în sens industrial), deci de ce muncă? Dar ceea ce creează cu adevărat bogăție este crearea de produse, nu speculația...

Mai multe puncte care probabil se vor înrăutăți cu Sarkozy (în apărarea celor bogați și înstăriți)... : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de bham » 28/04/07, 15:21

Christophe a scris:...- pe scurt, o mulțime de cheltuieli de care aș putea foarte bine să mă descurc dacă nu aș locui o societate de consum:

Câți cetățeni sunt conștienți de acest lucru?
Christophe a scris:... Cel la care ne gândim puțin mai puțin: prin scăderea prețurilor care până la urmă echivalează cu același lucru (sau chiar mai bine din moment ce nu trebuie să lucrez „mai mult”). Crezi că Liberalismul sarkosist este compatibil cu reglementarea în scădere a prețurilor?

Reducerea prețului se poate face în diferite moduri:
1-producătorul sau producătorul își reduce marjele și/sau costurile de producție prin offshoring sau automatizarea producției sale. Până la urmă, angajatul este cel care pierde.
2-intermediarul, revânzătorul, etc își scade marjele. Ne aflăm într-o societate în care acest tip de comerț este cel care predomină pentru că creează locuri de muncă directe și indirecte, generează venituri pentru Stat dar evident în detrimentul puterii de cumpărare a cetățenilor.
3-reducerea TVA-ului. În acest caz, ca și în cazul altor venituri ale statului, calculul pentru a determina ce beneficii beneficiază cel mai mult puterea de cumpărare este extrem de complex. Pentru că veniturile din impozite permit unora să beneficieze de subvenții, sau să construiască drumuri, să facă tot felul de amenajări rutiere și urbane, să creeze creșe, mediateci, să renoveze școli etc. Așa că ar trebui să beneficieze toată lumea și dacă nu ar exista (deși ne-am descurcat cu ușurință fără TVA înainte de Giscard), puterea de cumpărare ar fi cu siguranță mai mare, dar fără îndoială ar trebui să ne punem mâna în buzunare mai des pentru lucruri/activități luate. luate in considerare de catre administratii.
Așa că scăderea prețurilor nu poate depinde, după părerea mea, decât de categoria 2 fără ca aceasta să prejudicieze angajații. Dar ar fi bine și dacă veniturile din impozite nu ar fi dispersate pentru banalități precum indemnizațiile de deputat sau senator, cheltuieli de călătorie de tot felul etc.
Nu aș aborda cazul organizațiilor de asigurări, reasigurări, reasigurări și alte organizații bancare care conspiră pentru a înveli cetățeanul obișnuit prin reducerea puterii lor de cumpărare în beneficiul lor.

Christophe a scris:..Cred că situația speculativă din imobiliare este în prezent o RUSINE în Franța (și în alte părți, precum la Londra).

Este speculația artificială sau legată de piață? Poate fi artificial la început, dar atâta timp cât există cerere și, în general, mai multă ofertă, prețurile rămân ridicate. Cumpărătorii ar putea alege să cumpere mai ieftin în mediul rural, de exemplu, iar unii fac acest lucru, dar nu majoritatea. Când văd multe case care se construiesc lângă mine, sunt uimit de costul pe care îl reprezintă în ceea ce privește terenul + construcție. În plus, oamenii își doresc mereu mai mult, mai mare, mai șic, mai modern, mai automat etc. Este cursa pentru mai mult, cursa pentru consum. Prin urmare, este normal ca imobilele să crească, iar cel mai rău este că oamenii sunt gata să se îndatoreze timp de 50 de ani! :şoc: .
Așa că unor agenți nu le pasă, dar consumatorii susțin indirect sistemul aprobându-l.
Christophe a scris:...chiriile și speculațiile aduc mai mult decât muncă (în sens industrial) deci de ce să muncesc? Dar ceea ce creează cu adevărat bogăție este crearea de produse, nu speculația... .

+1
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de Christophe » 29/04/07, 10:15

bham a scris:Deci reducerea de preț nu poate depinde, după părerea mea, decât de categoria 2 fără ca aceasta să prejudicieze angajații.


Asta cred si eu si metoda asta este incompatibil cu ultraliberalismul sarkosist....

bham a scris:Dar ar fi bine și dacă veniturile din impozite nu ar fi dispersate pentru banalități precum indemnizațiile de deputat sau senator, cheltuieli de călătorie de tot felul etc.
Nu aș aborda cazul organizațiilor de asigurări, reasigurări, reasigurări și alte organizații bancare care conspiră pentru a înveli cetățeanul obișnuit prin reducerea puterii lor de cumpărare în beneficiul lor.


Cred că costul cheltuirii stilului de viață al guvernului nu este atât de mare în comparație cu alte „costuri” de stat... presupunând că putem vorbi de „costuri” din moment ce statul retușează ÎNTOTDEAUNA o mare parte din ceea ce cheltuiește el (doar în TVA pt. exemplu).

Exemplu concret: Este celebra gaură de securitate... este corectată de:

a) TVA-ul plătit de farmaciști și medici (dacă există unul în ambele cazuri?)
b) PIB-ul creat de industriile și laboratoarele farmaceutice încă prezente în Franța (și care susțin direct și indirect milioane de oameni)
c) PIB-ul creat de persoanele tratate (deci nu decedate) pe parcursul continuării și sfârșitului vieții.
d) taxe de la producatorii de produse farmaceutice... (chiar daca multi nu trebuie sa plateasca multi prin scheme de evaziune fiscala)

Sunt convins că putem găsi multe alte puncte de venit indirect legate de decalajul de securitate...

Întotdeauna e frumos să luăm doar figurile care ni se potrivesc fără să vedem totul...

bham a scris:Este speculația artificială sau legată de piață? Poate fi artificial la început, dar atâta timp cât există cerere și, în general, mai multă ofertă, prețurile rămân ridicate. Cumpărătorii ar putea alege să cumpere mai ieftin în mediul rural, de exemplu, iar unii fac acest lucru, dar nu majoritatea. Când văd multe case care se construiesc lângă mine, sunt uimit de costul pe care îl reprezintă în ceea ce privește terenul + construcție. În plus, oamenii își doresc mereu mai mult, mai mare, mai șic, mai modern, mai automat etc. Este cursa pentru mai mult, cursa pentru consum. Prin urmare, este normal ca imobilele să crească, iar cel mai rău este că oamenii sunt gata să se îndatoreze timp de 50 de ani! :şoc: .
Așa că unor agenți nu le pasă, dar consumatorii susțin indirect sistemul aprobându-l.


Sunt mai mult sau mai puțin de acord cu ceea ce spuneți despre echilibrul legii pieței dar voi pune o avertizare când vine vorba de complicitarea chiriașilor la plata chiriilor mari și la împingerea prețurilor în sus. Locuința este o nevoie de bază...Nu este o cheltuială de prisos ca „Cum să-mi schimb telefonul mobil la fiecare 6 luni pentru a-mi mângâia mândria în direcția corectă”. Prin asta vreau sa spun: ca chirias nu ai de ales, trebuie sa platesti pretul cerut, altfel e strada! În aceste condiții, mulți chiriași nu prea au de ales: plătesc fără îndoială un preț mare pentru a sta nu prea departe de locurile de muncă...

Cand 50% din venitul unei gospodarii intra in chirie (asta e cazul multor parizieni cred) exista o adevarata problema... nu? În sfârșit, un mic gând pe care l-am avut nu demult: diversele asistențe sociale pentru locuințe trebuie să fi împins în mare măsură prețurile în sus... Ceea ce demonstrează clar că piața este controlată, supraevaluată și în beneficiul proprietarilor (uneori fără scrupule)!

Pentru credit este mai puțin grav pentru că este o situație aleasă în mod deliberat de „viitorul” proprietar
0 x
ThierrySan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 406
Înregistrare: 08/01/07, 11:43
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de ThierrySan » 29/04/07, 11:17

După cum subliniați în ultimele concluzii, Christophe, piața din Franța a fost întotdeauna stimulată de injecția de bani de stat. În consecință, este distorsionat prin supralicitare, supraevaluat...

Să luăm câteva exemple:
- credite fiscale pentru produsele ecologice: ar fi piata pompelor de caldura, panourilor solare etc. la fel de importanta fara asta?!
- ajutoare pentru ocuparea forței de muncă în companii: credite fiscale, ajutoare de stat, subvenții pentru a ajuta la plata salariaților, tichete de muncă etc.
- ajutoare pentru dezvoltarea afacerilor, credite fiscale pentru dezvoltare, subventie pentru constructii, ajutoare pentru achizitia de terenuri (sub pretul terenului agricol), scutire de impozit profesional (in primii ani de activitate ..).
- acum, ceea ce vedem este și vânzarea de firme care au fost făcute înfloritoare de către stat la prețuri ridicole, vedem și subvenții care se injectează direct în sectoarele de activitate de înaltă tehnologie (aeronautică de exemplu)...

Pentru a crește puterea de cumpărare a francezilor, controlul prețurilor poate fi o modalitate bună. Dar mai presus de toate cred că ar fi mult mai interesant să eliminăm anumiți intermediari care preiau marje intolerabile la produse fără a oferi vreo valoare adăugată. Această practică este una dintre cele care denaturează sistemul de prețuri, în orice piață.
De asemenea, nu trebuie să uităm că materiile prime au crescut și că această creștere se transmite consumatorului în prețul final. Mai mult, în timpul acestor creșteri, aș paria că și intermediarii au profitat de ele pentru a-și crește marjele... Așadar, revin la faptul că ar fi necesar să verific dacă prețurile practicate sunt bine echilibrate: marje în funcție de valoare adăugată reală adusă produsului final. Un exemplu uriaș este nivelul de trai al fermierilor din Franța.
În cele din urmă, este necesară găsirea de produse în fiecare regiune a Franței. Pentru asta avem nevoie de niște intermediari: cel puțin, vânzători finali! Cu toate acestea, există o altă modalitate de a acționa asupra distribuției: să revenim la metodele care erau folosite în trecut, adică să distribuim producția între diverse regiuni. Ar fi interesant să revenim la o producție mai echilibrată bazată pe piețe. Aici nu vorbesc de relocare pentru dumping fiscal si social, ci de relocare in vederea indepartarii anumitor intermediari astfel incat pretul produsului finit sa fie readus la valoarea justa. Nu mai este posibil asta astăzi?!
De asemenea, ar fi posibilă limitarea concurenței străine care practică dumpingul fiscal și social astfel încât prețurile produselor lor să fie cele mai competitive de pe piață. Aceștia ar fi obligați fie să modifice calitatea vieții semenilor lor (ceea ce ar avea ca efect creșterea prețurilor), fie să impună o taxă asupra produselor lor, care ar reduce foarte mult diferența cu prețurile practicate pe teritoriul destinatar. ...

Puterea de cumpărare redusă cu costul locuinței:
Prețurile caselor și apartamentelor reprezintă și cea mai mare cheltuială a gospodăriei din ultimii ani. Și, este doar în creștere. Această practică a fost inițiată de dezvoltatori, care acum se răzvrătesc pentru că proprietarii își doresc și cota corectă din plăcintă. Ceea ce este normal! Când vedem teren cumpărat prin primării (adică dezvoltator) pentru un pumn de pâine ca să se încadreze în proiectul care s-a ales, sub pretextul că va fi mai ușor de controlat urbanizarea, Mă scoate din sărite! Astăzi, mi se pare normal ca anumiți proprietari locali să le facă, sau să ia o cotă mai mare din vânzarea terenului lor... Mai ales că și eu cred că nu ei fac piața supraevaluată. Acești oameni trebuie să găsească și cazare! Uneori, ei sunt nevoiți să-și vândă pământul când și ei vor trebui într-o zi să-și găsească o locuință...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de bham » 29/04/07, 16:02

Christophe a scris: Exemplu concret: Este celebra gaură de securitate... este corectată de:

a) TVA-ul plătit de farmaciști și medici (dacă există unul în ambele cazuri?)
b) PIB-ul creat de industriile și laboratoarele farmaceutice încă prezente în Franța (și care susțin direct și indirect milioane de oameni)
c) PIB-ul creat de persoanele tratate (deci nu decedate) pe parcursul continuării și sfârșitului vieții.
d) taxe de la producatorii de produse farmaceutice... (chiar daca multi nu trebuie sa plateasca multi prin scheme de evaziune fiscala)

Sunt convins că putem găsi multe alte puncte de venit indirect legate de decalajul de securitate...

Exemplul tău este un pic întortocheat. Parcă ai spune că nu contează că există o gaură, deoarece este parțial compensată de venituri indirecte. Se pare că aceste venituri ar trebui să fie directe, deoarece asigurările sociale sunt plătite de angajați. Dar Sarko va pune lucrurile în ordine, deoarece plănuiește să mărească franciza : Evil: . Este mai ușor să faci pacienții să plătească decât să impuni un management riguros.

christophe a scris: Sunt mai mult sau mai puțin de acord cu ceea ce spuneți despre echilibrul legii pieței dar voi pune o avertizare când vine vorba de complicitarea chiriașilor la plata chiriilor mari și la împingerea prețurilor în sus. Locuința este o nevoie de bază...Nu este o cheltuială de prisos ca „Cum să-mi schimb telefonul mobil la fiecare 6 luni pentru a-mi mângâia mândria în direcția corectă”. Prin asta vreau sa spun: ca chirias nu ai de ales, trebuie sa platesti pretul cerut, altfel e strada! În aceste condiții, mulți chiriași nu prea au de ales: plătesc fără îndoială un preț mare pentru a sta nu prea departe de locurile de muncă...... diversele asistențe sociale pentru locuințe trebuie să fi împins în mare măsură prețurile în sus... Ceea ce demonstrează clar că piața este manipulată, supraevaluată și în beneficiul proprietarilor (uneori fără scrupule)!

Înțeleg punctul tău de vedere ca chiriaș dar inițial vorbeai despre speculații imobiliare. Totuși, acest lucru îi afectează mult mai mult pe cei care doresc să cumpere pentru locuințe și/sau speculații decât pe chiriași. Așa că, când am vorbit de mulțumire, nu era vorba despre chiriași care, evident, trebuie să reziste pe piață, ci despre cumpărătorii de locuințe pentru prima dată.
De asemenea, cred că creșterea chiriilor (reglementată de lege) este proporțional disproporționată cu creșterea prețurilor imobiliare (nereglementate). Și atunci prețurile de închiriere sunt, fără îndoială, mai legate de cerere și ofertă și de lipsa proprietăților de închiriat decât de o explozie a prețurilor proprietăților.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
stef5555
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 151
Înregistrare: 15/01/07, 15:20

Re: Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de stef5555 » 29/04/07, 16:15

Christophe a scris:Hei, mi-am pus o întrebare stupidă...

Vorbim mult despre „puterea de cumpărare” care nu face decât să scadă... să recunoaștem... aproape că sunt de acord dar te-ai luat în considerare (tu care te plângi):

- abonamentul dvs. TPS sau canal+
- cele 4 abonamente GSM din casa ta...
- costul creditului pentru plasma dumneavoastră
- etc., etc.
- pe scurt, o mulțime de cheltuieli de care aș putea foarte bine să mă descurc dacă nu aș locui o societate de consum

Sunt sigur că părinții noștri nu au avut toate astea și cred că au trăit o viață mai fericită, de fapt. tinerii de atunci nu s-au sinucis în masă!!

Toate acestea pentru a spune că în cele din urmă există două moduri de a crește puterea de cumpărare:

1) Cea la care se gândește toată lumea: a câștiga mai mulți bani. Metoda sarkosistă: muncești mai mult dacă vrei să câștigi mai mult (și taci).

2) Cel la care ne gândim puțin mai puțin: prin scăderea prețurilor care până la urmă echivalează cu același lucru (sau chiar mai bine din moment ce nu trebuie să lucrez „mai mult”). Crezi că Liberalismul sarkosist este compatibil cu reglementarea în scădere a prețurilor?

Un alt argument sarko pipo... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


aveți perfectă dreptate la acest punct și faptul de a lucra fără a trebui să plătiți taxe suplimentare nu va încuraja angajarea altor persoane, deoarece le va fi mai ieftin să plătească ore suplimentare, deci poate fi concedierea dacă putem lucra ore suplimentare

acum pentru stanga rezultatul este exact aceeasi crestere a salariilor pana la 1500 euro + toate lucrurile pe care vrea sa le puna pe spatele companiilor rezultate daca salariile cresc companiile vor vinde mai scump deci si serviciile si asta nu va incuraja angajarea. având în vedere costurile mari ale companiilor și, în plus, anumite companii având în vedere prețul lor nu vor mai fi competitive ( : Evil: Este o eufemizare pentru că este deja cazul având în vedere numărul de firme care se închid, nu mă refer la cele care se relocează pentru mai mulți bani)

acum pentru a scădea prețurile nu există 36 de soluții, sunt cele pentru a reduce costurile de afaceri (în special taxe, taxe etc.), costul vieții va scădea în mod natural, vor exista niște angajări suplimentare.


acum sunt în favoarea ca o companie să se descurce singură, astfel încât să se poată înființa și să o ajutăm cu costurile (reducerea) mai degrabă decât să-i oferim sume colosale de înființat și apoi 5 ani mai târziu când este momentul să plătească Ea își lasă facturile și își lasă toți angajații în rahat

etc etc


: Cheesy: Ei bine, trebuie să nu mai cred în Moș Crăciun


: Evil: asa ca alegerea mea este facuta
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6989
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2913




de gegyx » 25/11/07, 16:13

Văzut într-un supermarket: Pâinea tocmai a primit o palmă de 20 de cenți.
Pâine obișnuită, merge de la 0,65 EUR la 0,84 EUR
Pâinea, mai bine făcută, merge de la 1 la 1,20€…

Ni s-a spus că va fi o creștere, din cauza creșterii prețului petrolului.
În timp ce cauza ar fi trebuit să influențeze doar o creștere de 6%, vorbeam despre o creștere de 10%...

Cu pâinea obișnuită, suntem acum la 29,23%...

Dar, în același timp, de Crăciun, vindeam animale de pluș, mari cât un copil obez de 10 ani, cu 5 euro...
Un excelent cuptor cu microunde Select-Line, la 30 EUR.
Trăiască China!
În acest timp, bunul nostru președinte VRP (însoțit de familia și amanta sa), va încheia centrale electrice EPR, va vinde și contracte de joint-venture în China. Toți industriașii care îl însoțesc vor fi convinși că producția din China (societatea Master-Slave) este un exemplu.
Falimentul francez va veni mai repede decât se aștepta.
: Evil:
Când se întoarce, ne va spune ce intenționează să facă pentru a ne îmbunătăți puterea de cumpărare...
Putem avea încredere în el, este bine sfătuit...
0 x
nofy
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 164
Înregistrare: 11/09/05, 21:08
x 1

Re: Puterea ta de cumpărare și liberalismul lui Sarkozy




de nofy » 25/11/07, 20:42

Christophe a scris:Hei, mi-am pus o întrebare stupidă...

Vorbim mult despre „puterea de cumpărare” care nu face decât să scadă... să recunoaștem... aproape că sunt de acord dar te-ai luat în considerare (tu care te plângi):

- abonamentul dvs. TPS sau canal+
- cele 4 abonamente GSM din casa ta...
- costul creditului pentru plasma dumneavoastră
- etc., etc.
- pe scurt, o mulțime de cheltuieli de care aș putea foarte bine să mă descurc dacă nu aș locui o societate de consum

Sunt sigur că părinții noștri nu au avut toate astea și cred că au trăit o viață mai fericită, de fapt. tinerii de atunci nu s-au sinucis în masă!!

Toate acestea pentru a spune că în cele din urmă există două moduri de a crește puterea de cumpărare:

1) Cea la care se gândește toată lumea: a câștiga mai mulți bani. Metoda sarkosistă: muncești mai mult dacă vrei să câștigi mai mult (și taci).

2) Cel la care ne gândim puțin mai puțin: prin scăderea prețurilor care până la urmă echivalează cu același lucru (sau chiar mai bine din moment ce nu trebuie să lucrez „mai mult”). Crezi că Liberalismul sarkosist este compatibil cu reglementarea în scădere a prețurilor?

Un alt argument sarko pipo... : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:


Christophe, Presedinte, Christophe Presedinte, Christophe Presedinte, Christophe Presedinte!!!

Nofy (visul)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 232