Cum extrageți hidrocarburi

Petrol, gaz, cărbune, nucleare (PWR, EPR, fuziune la cald, ITER), centrale termice pe gaz și cărbune, cogenerare, tri-generare. Peakoil, epuizare, economie, tehnologii și strategii geopolitice. Prețuri, poluare, costuri economice și sociale ...
catouni
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/06/07, 18:30
Locul de amplasare: Amboise

Cum extrageți hidrocarburi




de catouni » 18/06/07, 18:17

Bună ziua, trebuie să le explic copiilor cum se extrag hidrocarburi după forare. Apoi spun: „Odată ce puțurile de producție au fost găurite, hidrocarburile apar adesea la suprafață. Un sistem de supape numit„ pom de Crăciun ”face posibilă reglarea debitului lor. Hidrocarburile sunt transportate prin conducte subterane sau aeriene către o stație de separare. Acolo separăm petrolul și gazul și apoi fiecare este trimis la destinație "(intenționez să vorbesc și despre pompele de stabilizare).
Recunosc că eu însumi am multe probleme să înțeleg subiectul care este complex. Dacă cineva m-ar putea ajuta.
mulțumesc
Catouni : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 20/06/07, 11:15

0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
catouni
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/06/07, 18:30
Locul de amplasare: Amboise




de catouni » 21/06/07, 13:05

Bună ziua căpitane Maloche, site-ul pe care mi l-ați trimis vorbește despre rafinare, dar nu extragerea hidrocarburilor, păcat. Dacă cunoașteți pe cineva care să-mi poată spune dacă micul text pe care l-am scris este corect, ar fi frumos, dacă nu, vă mulțumesc oricum pentru că mi-ați răspuns.
A+
Catouni : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 21/06/07, 13:21

:şoc: Este un subiect destul de imens.

Dacă doriți să vorbiți despre extracție, riscați și să vă apropiați de prospecțiune ...

Și apoi există mai multe tehnici de extracție, fie pe uscat sau pe mare (în larg), în funcție de dacă pata este sub presiune și în funcție de calitatea hidrocarburii.

Zăcămintele pot conține gaze, hidrocarburi ușoare sau grele, bitumuri ... și chiar nisipuri de gudron.

În cele din urmă, multe depozite sunt epuizate și metodele de extracție sunt adaptate pentru a extrage hidrocarburile grele care rămân în continuare.
Metodele de extracție variază în funcție de adâncimea și natura solului ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 21/06/07, 23:46

Da, prietenul nostru Wiki spune deja multe, mai ales o istorie

http://fr.wikipedia.org/wiki/P%C3%A9trole
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
JAF
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 24/02/07, 13:32
Locul de amplasare: Auvergne




de JAF » 22/06/07, 03:52

În general, la începutul extracției, uleiul se revarsă sub presiune.
Când ajungem la sfârșitul vieții puțului de petrol: pentru a extrage tot ce poate fi extras, injectăm apă în buzunarul de ulei. Acesta, pentru că este mai greu decât brutul se așează în partea de jos.

Dacă apa injectată este sub presiune, rata de ieșire a uleiului rămâne constantă.
0 x
Arderea mașinilor în suburbi este, până la urmă, doar autodistrugere:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Energiile fosile: petrol, gaz, cărbune și electricitate nucleară (fisiune și fuziune)”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 204