Elefant iarbă miscanthus giganteus la JT

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 02/10/07, 16:36

Bucheron a scris:Functioneaza ! Am prieteni cu motociclisti lângă Bouillon ... : Mrgreen:


Ei bine, când treci când (și, prin urmare, noi) îi vedem?

:)

Altfel dau informațiile în ziua Miscanthus:

ValBiom organizează miercuri, 7 noiembrie, la Gembloux, a 4-a întâlnire cu biomasă, intitulată:

Ce resurse pentru biocombustibilii de mâine?

Dimineața va fi dedicată unei prezentări a stării sectorului energiei lemnoase din regiunea valonă și surselor alternative de biomasă, în special miscanthus sau arboretelor cu rotație foarte scurtă.

În după-amiaza vor fi oferite prezentări privind fabricarea agro-peletelor, criteriile de calitate ale biocombustibililor solizi și specificitățile încălzitoarelor cu biomasă. Ziua se va încheia cu o masă rotundă animată de valoni și actori străini care intervin la diferite niveluri ale acestor noi sectoare.

Pentru a primi invitația: info@valbiom.be sau 081 62 71 42


http://www.valbiom.be/accueil/index.html
0 x
TPE
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/10/07, 20:10




de TPE » 12/10/07, 20:30

Buna ziua tuturor!
Suntem în primul S și pentru întreprinderile foarte mici am ales ca subiect: iarba elefantului. Știe cineva cum să obțină un eșantion? Și unde sunt producătorii din Franța? Există vreunul în regiunea Pays-de-la-Loire?
Te rog ajută-ne! multumesc anticipat
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Shai'ullud
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/10/07, 21:20




de Shai'ullud » 12/10/07, 21:23

Văzusem un raport despre această plantă și, din punct de vedere etic, prefer să fac etanol cu ​​acest „umplutură” mare decât cu porumb, din țări înfometate, cum ar fi Mexicul, în urma creșterilor pe care le provoacă.

Arderea după ce este uscată este, de asemenea, mai bună decât ceea ce face un fermier local: are un cazan care funcționează prin arderea surplusului de grâu. :şoc: Nici nu îndrăznesc să-mi imaginez reacția unui tip mic care moare de foame în Africa, care ar citi asta! :x
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 13/10/07, 12:43

Toutafé Z, cred că trebuie să distingem 2 fapte:

a) Deriva capitalistică de piață a biocombustibililor asupra prețului cerealelor alimentare, ceea ce este păcat! Pkoi prețul porumbului european sau sud-american ar trebui să fie definit de bursa din Chicago ????

b) Biocombustibilii și foamea în lume ... trebuie mai degrabă să ne punem următoarea întrebare: "Cerealele care nu merg într-un cazan sau nu sunt transformate în etanol merg în stomacul celor care au foamea?"

Știți răspunsul la fel de bine ca mine ... foamea în lume cu siguranță nu părea că biocombustibilii ...

În caz contrar, tocmai am primit cardul de invitație pentru ziua miscanthusului: https://www.econologie.com/forums/journee-co ... t3996.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 13/10/07, 22:41

Și când există prea multă producție, distrugem surplusul pentru a menține prețurile, mai degrabă decât să trimitem surplusul celor flămânzi ...

Va fi necesar să treceți la motorul termic cu ardere externă pentru a atenua problema poluării motorului cu ardere internă. Orice combustibil, inclusiv iarba elefantului, poate fi utilizabil.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 26/04/08, 12:29

Am plantat prima mea plantă ieri pentru cei interesați: https://www.econologie.com/forums/suivi-de-l ... t5256.html
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 26/04/08, 19:56

Pentru tpe: du-te pentru a vedea: http://www.bambou-bamboo.com/
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12309
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970




de Ahmed » 27/04/08, 16:22

Când s-a considerat arderea cerealelor, a existat + sau - ideea utilizării stocurilor anuale declarate improprii (mico-toxine) pentru consumul uman și animal (și care oricum sunt distruse).
Apoi, aceea de a permite cultivarea pe teren negru (deci fără efect asupra suprafețelor cultivate) pentru autoconsum de către fermier.
Creșterea prețului cerealelor a închis dezbaterea, făcând operațiunea neinteresantă din punct de vedere financiar.
În cele din urmă, scăderea stocurilor mondiale a îngropat definitiv proiectul.
După cum putem vedea, ca în multe domenii, au fost favorizate opțiunile pe termen scurt și fluctuante.
Chiar dacă, în primul caz, a fost un pas interesant, cred că riscurile derivelor au fost evidente și că, mai fundamental, având în vedere simbolismul atașat grâului, a fost extrem de șocant.
În ceea ce privește criza alimentară am postat câteva comentarii la postare: „criza cerealelor”.
0 x
jc-Tergal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 98
Înregistrare: 12/03/07, 00:53




de jc-Tergal » 01/05/08, 09:28

Christophe a scris:Am plantat prima mea plantă ieri pentru cei interesați: https://www.econologie.com/forums/suivi-de-l ... t5256.html


asta ma intereseaza !!!

Pe de altă parte, din ceea ce știu, myscanthus este produs în Anglia și Total a cumpărat toate planurile și a înmulțit prețul cu două (un instalator mare de cazane pe lemn în regiunea mea)

Deci, dacă există o modalitate de a o obține, mă interesează casa mea de-a lungul unui râu : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 01/05/08, 12:14

Bical este într-adevăr o companie engleză.

Dar ei crește miscanthus în Franța.

Nu companiile petroliere au cumpărat, ci fabricile de ciment care au un monopol virtual asupra cultivării în Franța. Este întotdeauna mai bine decât arderea gazului, nu-i așa?

Și niciun hol nu vă va împiedica să îl plantați în grădina dvs. Atenție însă, un plan nu dă mai mult decât echivalentul unui litru de păcură pe an. Și este nevoie de aproximativ un spațiu de 1 m între fiecare plan.

Deci, un ha dă, în cel mai bun caz, 10 L de combustibil echivalent ...
0 x

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118