Brevet de injectie de apa si EGR de Renault

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Brevet de injectie de apa si EGR de Renault




de Christophe » 14/08/07, 23:12

Uite, se pare că lucrăm aproape la același lucru:

https://www.econologie.com/brevet-renaul ... -3435.html
Dernière édition alin Christophe 16 / 08 / 07, 09: 55, editate 1 ori.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 14/08/07, 23:45

bonjour
Ce nu ar face pentru a ocoli pantonul?
Pur și simplu mi se pare puțin amuzant, facem aproximativ același lucru la care intrăm prin gaura ERG cu vapori de apă controlăm apa în funcție de temperatura motorului când spunem că trecem pentru crokigniol fundul garajului (este un pic adevărat)
De îndată ce un constructor mare, cu păturile sale de paltoane albe în (EUR) și S spune, devine important. Ca descoperirea secolului.

André
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4

Re: Injecție de apă și brevet EGR de la Renault




de lejustemilieu » 15/08/07, 09:24

Christophe a scris:Uite, se pare că lucrăm aproape la același lucru:

Traul,
Dacă îmi amintesc bine, pantone a creat un brevet de amestec combustibil / apă ... nimeni nu s-a gândit să facă un brevet de „injecție de apă”.
Dacă această companie franceză de automobile a făcut acest brevet în scopul îngropării fructelor muncii tale, este trist. (Încă o dată)
Dacă a făcut asta cu scopul de a câștiga bani și de a dezvolta sistemul și de a-l instala în vehiculele ei, atunci nu mă deranjează.
Oricum ar fi, există furt de informații. Dar, este legal. Și divulgând informațiile dvs. pe net, știați că lupul se afla în spatele ușii, ascultând și citind ...
În locul dvs. voi fi mulțumit de acest brevet, înseamnă că sunteți pe drumul cel bun; pentru că lucrarea nu este terminată.
Când citesc rezultatele experimentelor dvs. care vorbesc despre performanțe extraordinare, uneori, înseamnă că există ceva important de descoperit și că sunteți aproape acolo.
Este un sentiment personal ....
0 x
Avatar de l'Utilisateur
RolCopter
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 08/03/06, 20:29
Locul de amplasare: Val d'Oise

a câștigat o viță de aur




de RolCopter » 15/08/07, 10:05

Bună, băieți

La Renault au întârziat, ar fi făcut mai bine să breveteze un sistem de injecție a vinului, astfel încât să ne putem elimina excesul de pământ!
Deoarece șoferii trebuie să se abțină, motoarele ar putea funcționa cu puțin alcool!
Dar sunt sigur că unele teste Pantone s-au făcut deja cu vin, primul care a recunoscut că a câștigat un stoc de aur lol!
0 x
Consumul mai mic este bun
Mai puțină poluare este deja un rezultat foarte bun
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Injecție de apă și brevet EGR de la Renault




de Christophe » 15/08/07, 19:35

lejustemilieu a scris:Este un sentiment personal ....


Că o împărtășesc complet :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
crispus
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 401
Înregistrare: 08/09/06, 20:51
Locul de amplasare: Rennes
x 1




de crispus » 15/08/07, 22:40

Am înțeles că un brevet nu are valoare dacă include elemente care au fost deja publicate?
Wikipedia a scris:1. Ea (invenția) trebuie să fie nouă, adică nimic identic nu a fost vreodată accesibil publicului, prin orice mijloace (scris, oral, de utilizare,. ..), oriunde oricand.

2. Concepția sa trebuie să fie inventivă, adică nu poate urma în mod evident din stadiul tehnicii, pentru o persoană care cunoaște domeniul tehnic în cauză.

...
În prezent, un număr foarte mare de brevete atunci când sunt contestate sunt invalidate; unul dintre argumentele importante este lipsa de noutate a invenției, adică existența artei anterioare.

Dar, în ceea ce privește brevetele, dacă avem mijloacele, putem face ceea ce vrem: citiți povestea unui cercetător francez, când în timpul unui congres un industrial american a încercat să extragă informații de la el între 2 ochelari:
dar abia am băut nimic ... și Ixx a trebuit să aștepte depunerea brevetului nostru trei ani mai târziu pentru a afla ceva mai mult. Rețineți totuși că, de îndată ce brevetul a fost depus, compania Ixx s-a grăbit să-l pirateze, știind foarte bine că nu era un mic laborator francez fără bani care urma să îl acționeze în SUA.

Sursă
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 15/08/07, 23:17

Bonjour à tous

Dacă citesc corect, Renault nu pretinde că îmbunătățește consumul. De obicei, brevetele sunt foarte largi. :şoc:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 16/08/07, 09:51

crispus a scris:Am înțeles că un brevet nu are valoare dacă include elemente care au fost deja publicate?


Ei bine, nu este exact același lucru cu munca „noastră”, iar inginerii Renault sunt foarte buni la „hacking”, în plus, există zeci dintre ei care trebuie plătiți doar pentru asta ...


Dezavantaje, sunt de acord perfect cu brevetul dvs. „putem face ceea ce vrem”.

Mai mult, conform experienței mele cu ale mele, îi sfătuiesc pe indivizi să depună brevete care necesită dezvoltare industrială, deoarece pentru o majoritate covârșitoare abordarea lor este sortită eșecului. Acest lucru este cu atât mai adevărat în domeniul energiei ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 16/08/07, 09:57

ps: despre ultima mea remarcă, sfătuiesc pe toată lumea să citească acest lucru, https://www.econologie.com/forums/les-scoote ... t3850.html
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 16/08/07, 12:11

De asemenea, ai putea să țipi la profesorul care a avut grijă de tine pentru PFE.

Îl țin și îl faci să înghită brevetul :D.

Bună idee
Nu?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94