C-Cactus: hibridul economic Hdi de la Citroën

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 19/11/08, 12:37

C moa a scris:... Chiar și Toyota, cu toate avansurile sale tehnologice, nu poate face mai bine din punct de vedere al consumului și al emisiilor decât cele mai bune motorine ....

Pur și simplu, aceasta este o problemă falsă. Prius a fost inițial conceput pentru piața japoneză unde mașinile sunt benzină (GNC sau GPL pentru taxiuri) nu diesel. Majoritatea vânzărilor Toyota în Franța sunt diesel, deoarece acest combustibil este cotat zero. Dacă motorina ar fi taxată ca benzina și-ar pierde mult din interes.
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/11/08, 14:33

Maximus Leo a scris:
C moa a scris:... Chiar și Toyota, cu toate avansurile sale tehnologice, nu poate face mai bine din punct de vedere al consumului și al emisiilor decât cele mai bune motorine ....

Pur și simplu, aceasta este o problemă falsă. Prius a fost inițial conceput pentru piața japoneză unde mașinile sunt benzină (GNC sau GPL pentru taxiuri) nu diesel. Majoritatea vânzărilor Toyota în Franța sunt diesel, deoarece acest combustibil este cotat zero. Dacă motorina ar fi taxată ca benzina și-ar pierde mult din interes.
Desigur, originea producătorului este importantă și nu întâmplător cei mai buni producători de motorină sunt europeni (în special francezi și germani).

Cu toate acestea, dezbaterea s-a rotit în jurul „de ce un start și un stop îmbunătățit atunci când hibridul nu pare atât de complicat de dezvoltat”. Remarca mea nu a vrut pur și simplu să reamintească faptul că trebuie să existe aspecte tehnologice dificile, deoarece Toyota, care pare să fie înaintea tuturor, nu reușește să facă un vehicul cu adevărat mai puțin lacom și, prin urmare, mai puțin poluant decât tovarășii săi cu ceilalți. alegeri tehnologice.

Repet, sunt convins că viitorul transportului în general și al mașinii în special trece pe lângă hibrid (probabil seria), dar pentru ca acesta să fie într-adevăr o alternativă, va fi cu adevărat necesar ca consumul să fie redus (- de 1l / 100 km pentru mine pentru o mașină de gama medie).
0 x
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 19/11/08, 15:35

Cele mai bune generatoare de motorină sunt europene, deoarece în Europa păcura este mai puțin taxată și, prin urmare, este mai mult achiziționată. Este doar o oportunitate economică, nimic mai mult.
Dacă Toyota nu se poate descurca mai bine, nu este rentabilă pentru ei. Ei preferă să valorifice lanțul de producție existent dacă este suficient și să obțină profituri pentru acționari. Este un producător de automobile, nu o organizație umanitară. Nu confunda.
Când piața o cere, cu siguranță se vor descurca mai bine, dar cu siguranță nu înainte, nu prea curând.
Pentru cei care nu au observat niciodată: Prius nu este o mașină mică de clasă A, ca un Smart, un 107 etc.
Să comparăm ce este: Prius este la fel de spațios ca un 407. Nu este o mașină mică, ci o mașină medie.
Este sigur că un scaun de birou cu roți cu motorină în stil model ar trebui să consume mai puțin.
În cele din urmă, cifrele de consum sunt date într-o călătorie tipică, dar care reflectă doar parțial datele din viața reală. Un Prius consumă mult pe autostradă în comparație cu o altă berlină diesel, dar va consuma mult mai puțin într-o călătorie aglomerată și în călătorii scurte.
Am un Prius și, din păcate, cazul ideal al autostrăzii cu viteză constantă este doar pentru vacanța rară, care din păcate este departe de a fi utilizarea majoritară a vehiculului.
Dar prefer mult un Prius care rulează de aproape 3 ani decât un concept car uitat într-un hangar, chiar dacă consumă doar 1 deci-litru la mia de km pe hârtie (dar pe care nimeni nu l-a văzut rola).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16183
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 19/11/08, 16:51

Buna tuturor, buna Lumberjack,
Bucheron a scris:Dacă ai fi ceva mai în vârstă în acest sens forum, ai ști că apăr seria hibridă de multă vreme ... A meritat pentru mine câteva reacții exacerbate de oameni (nu mai știu cine?), retrăgându-mă că ieșirea nu poate fi bună ... chiar a văzut (trebuie să-l păstrez undeva) o prezentare a unui inginer (absolvent de mecanică? 8) ) arătând că nu poate funcționa din cauza unei performanțe nu prea bune!

Oricum, am crezut în ea mult timp ...

Ești un fan al hibridului electric, bine suntem de acord. Nu am sugerat niciodată că ești împotriva altundeva : Cheesy:



Exagerarea, indiferent de unde provine, nu este niciodată un bun consilier ...

Pierdere de 10% la fiecare viteză, numărând 6 viteze la rând (este ceea ce spui?), Ceea ce ne oferă 53% din puterea transmisă între arborele cotit și roți ... : Roll: Glumești singur? Care este gradul dumneavoastră de inginerie mecanică? : Lol:

Veți întreba, iubitul meu Woodman, un angrenaj care are o pierdere de 5%, este deja de foarte bună calitate ... Cu puțină uzură și stropire în ulei, este în jur de 92%

Și randamentele nu se adaugă așa cum spui tu și așa cum nu am scris niciodată, dar se înmulțesc ...
cu 6 traversări de putere de la o roată dințată la alta, eficiența este de numai 0.92 ^ 6 = 56%

O transmisie electrică pură depășește cu ușurință 90%, aproape de două ori mai mult ...

În ceea ce privește punctul 4, presupun că nu ar fi trebuit să fi urmărit ultimele evoluții ale motoarelor cu injecție directă supraalimentate, ale căror curbe de cuplu sunt plane (înclinate de regulă) între 1600-1800 rpm și 5000 rpm. ..

Crezi că nu țin pasul cu asta? In caz contrar, nu confundați cuplul optimizat și eficiența optimă : Idee:
Dar sunt de acord cu dvs. că tracțiunea electrică este perfectă pentru mobilitatea vehiculelor private.

Și iată-te :P
Lider absolut, hi, hi, hi, hi! : Lol: Erau singuri ...
Palarii pentru pionierii acestei case minunate care au avut curajul să-și ducă proiectul până la capăt, nu au fost nevoiți să-și facă prieteni ... :?

Absolut, ei au fost singurii și mi-ai surprins din mers atingerea umorului : Cheesy:
Nu vi s-ar întâmpla niciodată că, eventual, nu ne cunoaștem niciodată (uneori, dacă altcineva decât voi are dreptate ...) s-ar putea să nu existe doar ca motive, dar și un vârf de dificultăți tehnice / poziționare economică a produselor care nu ar face atât de ușor să le vândă?

Hibridul nu prezintă nici dificultăți tehnice majore, nici dificultăți de vânzare (dimpotrivă ...); cu excepția poate în Zimbabwe sau Groenlanda. În toate țările OECD, acestea ar fi un succes comercial, așa cum nu am văzut de mult timp și ar crea o mulțime de locuri de muncă.

În acest punct, nu este nevoie să vă tăiați părul în 4 :D
0 x
Imagine
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 19/11/08, 17:40

C moa a scris:
Maximus Leo a scris:
C moa a scris:... Chiar și Toyota, cu toate avansurile sale tehnologice, nu poate face mai bine din punct de vedere al consumului și al emisiilor decât cele mai bune motorine ....

Pur și simplu, aceasta este o problemă falsă. Prius a fost inițial conceput pentru piața japoneză unde mașinile sunt benzină (GNC sau GPL pentru taxiuri) nu diesel. Majoritatea vânzărilor Toyota în Franța sunt diesel, deoarece acest combustibil este cotat zero. Dacă motorina ar fi taxată ca benzina și-ar pierde mult din interes.
Desigur, originea producătorului este importantă și nu întâmplător cei mai buni producători de motorină sunt europeni (în special francezi și germani).

Cu toate acestea, dezbaterea s-a rotit în jurul „de ce un start și un stop îmbunătățit atunci când hibridul nu pare atât de complicat de dezvoltat”. Remarca mea nu a vrut pur și simplu să reamintească faptul că trebuie să existe aspecte tehnologice dificile, deoarece Toyota, care pare să fie înaintea tuturor, nu reușește să facă un vehicul cu adevărat mai puțin lacom și, prin urmare, mai puțin poluant decât tovarășii săi cu ceilalți. alegeri tehnologice.

Repet, sunt convins că viitorul transportului în general și al mașinii în special trece pe lângă hibrid (probabil seria), dar pentru ca acesta să fie într-adevăr o alternativă, va fi cu adevărat necesar ca consumul să fie redus (- de 1l / 100 km pentru mine pentru o mașină de gama medie).

Ce este un „Start & Stop” îmbunătățit? Un „Start & Stop” deconectabil, astfel încât aerul condiționat să funcționeze când termiculul este oprit? : Lol:

Cu siguranță, Toyota s-ar descurca mai bine dacă și-ar crește% din cifra de afaceri în cercetare și dezvoltare: doar 3,9%, pentru ao aduce la nivelul Renault: 6,2% din cifra de afaceri în cercetare și dezvoltare (Les Echos).

Pentru poluare, trebuie remarcat faptul că un Prius respinge de 20 sau 30 de ori mai puțin NOx decât un HDi echivalent. Și știind că în Franța 70% din kilometraj se face în oraș (INSEE) ar fi necesar să se compare consumul în oraș.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 19/11/08, 21:37

În Franța, 70% din kilometraj se face în oraș. Iată consumul pe 100 km în oraș dat de Le Moniteur Automobile pentru Toyota Prius II și Peugeot 407 HDi 2.0:

Prius II: 5 litri de SP95
407 HDi 2.0: 7,7 litri de motorină, adică 54% mai mult.

Dar Prius-ul, precum modelul 407 HDi, are motoare termice și unii spun că comparația este valabilă doar dacă comparăm în kilocalorii:

Prius II: 2,7 kg SP95 sau 28080 kcal la 100 km în oraș
407 HDi: 6,43 kg motorină sau 78155 kcal la 100 km în oraș sau De 2,58 ori mai mult mai multă energie decât Prius pentru același kilometraj.
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 19/11/08, 22:44

Maximus Leo a scris:În Franța, 70% din kilometraj se face în oraș. Iată consumul pe 100 km în oraș dat de Le Moniteur Automobile pentru Toyota Prius II și Peugeot 407 HDi 2.0:

Prius II: 5 litri de SP95
407 HDi 2.0: 7,7 litri de motorină, adică 54% mai mult.

Dar Prius-ul, precum modelul 407 HDi, are motoare termice și unii spun că comparația este valabilă doar dacă comparăm în kilocalorii:

Prius II: 2,7 kg SP95 sau 28080 kcal la 100 km în oraș
407 HDi: 6,43 kg motorină sau 78155 kcal la 100 km în oraș sau De 2,58 ori mai mult mai multă energie decât Prius pentru același kilometraj.
De obicei, acest lucru se întâmplă atunci când nu vrem să ne confruntăm cu acesta și să comparăm ceea ce nu este comparabil.

În primul rând, de ce să comparăm două vehicule care nu au aceeași putere și nu au aceeași dimensiune? Unul produce un echivalent de 110 CP, iar celălalt 140 este sigur că partea a doua pierde în avans. Am citit o comparație într-o zi cu un Laguna de 150 CP, din nou limitat la centrul orașului și evident că a pierdut.

Apoi, a spune că 70% din călătorii se fac în oraș este un pic normal, dat fiind că 80% dintre francezi locuiesc în oraș. Ceea ce studiul nu spune este că naveta în oraș nu înseamnă conducerea constantă cu 30 pe oră. Nu facem doar centrul orașului și blocajele de trafic. În oraș asta înseamnă mai ales în aglomerare și există 4 benzi, periferice .... Nu întâmplător calculul performanței se face pe cicluri mixte !!! Dar într-adevăr, mulți nu sunt interesați, deoarece toate comparațiile au arătat că priusul pierde față de un HDI / DCI.

Personal, sunt un adevărat locuitor al orașului și 307 SW 1.6 HDI 110 CP (un pic mai mare decât prius, așadar) este folosit aproape numai pentru a conduce în jurul orașului și a făcut mereu 5.8l .... Precizez că nu nu am pantone, că nu fac un anumit amestec și că, odată cu blocajele pe care le avem, conducerea noastră nu este cu siguranță nici cea mai economică ....

FYI, acum două zile am luat un taxi echipat cu un prius precis. Centrul plin al orașului Milano, în direcția periferiei, cu o mică autostradă. Prima dată când mă urc în această mașină și mare surpriză, mașina nu este absolut tăcută !!! Cu siguranță la lumini nu o auzim, dar am totuși senzația că hibridul nu este prea ocupat !!! Nu știu, desigur, cât consumă șoferul dar am unele îndoieli cu privire la 5 litri / 100 indicați.

Repet, pentru mine un hibrid va fi cu adevărat eficient atunci când va face mai puțin de 1 litru la 100 km în ciclul combinat desigur (deja dacă ar trece de bara de - 3 litri nu ar fi rău).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 19/11/08, 23:18

+1 cu c moa! 407 și Prius, nu au aceeași dimensiune a vehiculelor !!

Turbo M6 comparase cu ceva timp în urmă Laguna dci și Prius = consumul „identic” ...

Nu este foarte riguros ca test / test, dar poate fi văzut în videoclip aici: https://www.econologie.com/comparatif-to ... -2944.html

Dar Prius este mai aproape de Megane decât de Laguna, nu-i așa?
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 20/11/08, 09:54

Christophe a scris:+1 cu c moa! 407 și Prius, nu au aceeași dimensiune a vehiculelor !!

Turbo M6 comparase cu ceva timp în urmă Laguna dci și Prius = consumul „identic” ...

Nu este foarte riguros ca test / test, dar poate fi văzut în videoclip aici: https://www.econologie.com/comparatif-to ... -2944.html

Dar Prius este mai aproape de Megane decât de Laguna, nu-i așa?

Diferența de mărime este relativ mică: 1325 kg pentru Prius și 1505 kg pentru 407, lungime 4,45 m pentru Prius și 4,67 m pentru 407.

Interesul motorinei în Franța este un sistem fiscal avantajos, excluzând taxele, este mai scump decât benzina și este în țările în care motorina este mai scumpă decât benzina pe care ma vând cel mai bine mașinile hibride. : http://www.linternaute.com/auto/magazin ... axes.shtml

Toyota a vândut 450000 hibrizi în 2007 în curs de desfășurare 37% pe 2006. Există un site olandez, întreținut de un fan Prius, care este actualizat periodic: http://www.john2211.nl/Hybride_verkoop.htm

Prius a fost conceput pentru piața japoneză, iar Toyota nu a depus eforturi mari pentru a-l adapta la piața europeană. Poate că va veni cu versiuni viitoare. Sunt forums de prusieni japonezi, consumul în oraș este de aproximativ 4 litri la 4,5 litri la 100 km: http://www.priuslife.com/ (site în japoneză)

Pentru 1 litru la 100 km este destul de fezabil, dar numai în reclama Citroën de pe televizor! : Lol:
0 x
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 20/11/08, 10:14

Maximus Leo a scris:Diferența de mărime este relativ mică: 1325 kg pentru Prius și 1505 kg pentru 407, lungime 4,45 m pentru Prius și 4,67 m pentru 407.
Ei bine, dacă pentru dvs. diferența de 200 kg + 30 CP nu este o problemă, poate ar trebui să facem un test între prius și inteligent ... : Roll:
Toyota a vândut 450000 hibrizi în 2007 în curs de desfășurare 37% pe 2006. Există un site olandez, întreținut de un fan Prius, care este actualizat periodic: http://www.john2211.nl/Hybride_verkoop.htm
Că Toyota își vinde mașinile, cu atât mai bine !!! Acest lucru va oferi idei altora și așa vom avea vehicule mai eficiente.
există forums Priussi japonezi în oraș consumul este de aproximativ 4 litri până la 4,5 litri la 100 km : http://www.priuslife.com/ (site în japoneză)

Pentru 1 litru la 100 km este destul de fezabil, dar numai în reclama Citroën de pe televizor! : Lol:
Bun pentru prietenii noștri japonezi, dar pentru mine, a face hibrizi care fac chiar și 4 litri este ca și cum ați face vehicule electrice cu 80 km de autonomie. Interesul economic este foarte limitat !!!
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 166