C-Cactus: hibridul economic Hdi de la Citroën

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 20/11/08, 10:45

C moa a scris:...poate ar trebui să facem un test între prius și smart... : Roll:

Există o mulțime de teste comparative între Smart și Prius, asta nu este o problemă, de exemplu există cea de http://www.howfarfor100.com/ :

Imagine

Pentru 100 de dolari de combustibil, Prius, ca și Civic IMA, sunt cu mult înaintea Smart. 8)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 18:39

Remundo a scris:[...]Ești un fan al hibridului electric, ei bine suntem de acord. Nu am insinuat niciodată că ești împotrivă oricum : Cheesy:
Ventilator? :şoc: Care este definiția cuvântului „fan”?
Cred în această tehnologie hibridă de serie, da.

Remundo a scris:[...] Și returnările nu se adaugă cum spui și cum nu am scris-o niciodată, dar se înmulțește...
Ce ar fi amuzant acum este dacă m-ai găsi unde am spus asta... 8)
Remundo a scris:[...]cu 6 treceri de putere de la o treapta la alta randamentul este de doar 0.92^6=56%

O transmisie electrică pură depășește cu ușurință 90%, aproape de două ori mai mult ...
Am calculat cu 0.9, revin la același ordin de mărime (recitiți-mi postarea, vă rog!), iar cu aceasta evident că nu sunt de acord!

Mai întâi o întrebare: dacă aproape 50% din putere este „pierdută” (în căldură ...) între arborele cotit și arborii roții (suntem de acord?), Cum se face că această cutie de viteze nu este echipat cu un răcitor de ulei de dimensiuni substanțiale pe toate mașinile, în timp ce caloriile care trebuie disipate trebuie să fie aproximativ de același ordin de mărime ca cele produse de motor (1/3 din pierderile de energie pe energie inițială a combustibilului)?
Aștept cu nerăbdare explicația... 8)

Apoi o observație: UTAC (unde nu ar trebui să găsim NICIUN inginer mecanic calificat) folosește, pentru calculele sale de omologare pentru motociclete în Franța (legea 100 CP...) un randament de 96% pentru toata cutia!
Deci, desigur, o să-mi spui că o motocicletă și o cutie de mașină nu sunt chiar același lucru... Dar totuși!

In fine, nu stiu unde gasesti 6 trepte de viteze intr-o transmisie de automobile, eu as avea tendinta sa vad 3... (dar nu sunt inginer mecanic calificat... : Mrgreen: )



Remundo a scris:[...]
În ceea ce privește punctul 4, presupun că nu ar fi trebuit să fi urmărit ultimele evoluții ale motoarelor cu injecție directă supraalimentate, ale căror curbe de cuplu sunt plane (înclinate de regulă) între 1600-1800 rpm și 5000 rpm. ..

Crezi că nu țin la curent cu asta?
Dacă sunteți familiarizat, în acest caz, de ce să scrieți că un motor termic trebuie să se rotească mare pentru a-și livra cuplul maxim? Aceasta tinde să nu mai fie deloc regula, dar excepția de acum înainte...


Remundo a scris:[...]Hibridul nu pune nici dificultăți tehnice majore, nici dificultăți de vânzare (dimpotrivă...); cu excepția poate în Zimbabwe sau Groenlanda. În toate țările OCDE, acestea ar fi un succes comercial, așa cum nu l-am văzut de mult timp și ar oferi multe locuri de muncă.

În acest punct, nu este nevoie să vă tăiați părul în 4 :D
Ah, pe lângă faptul că ești multiprof - inventator - inginer mecanic calificat, ești și strateg - consilier economic la un producător de mașini pentru a fi atât de sigur pe tine (și să nu te întrebi niciodată)?

Bravo, ce CV impresionant! : Wink:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 18:46

Maximus Leo a scris:[...] Toyota a vândut 450000 hibrizi în 2007 în curs de desfășurare 37% pe 2006. Există un site olandez, întreținut de un fan Prius, care este actualizat periodic: http://www.john2211.nl/Hybride_verkoop.htm[...]
Ei bine, asta e interesant!
Acolo chiar începe să decoleze cu 280 de Prius vândute în 000... Am rămas pe la 2007 de la începutul lui PriusII

Ei bine, încă nu este mare în comparație cu producția lor totală, dar este mai semnificativă!
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 24/11/08, 20:59

Maximus Leo a scris:
C moa a scris:...poate ar trebui să facem un test între prius și smart... : Roll:

Există o mulțime de teste comparative între Smart și Prius, asta nu este o problemă, de exemplu există cea de http://www.howfarfor100.com/ :

Imagine

Pentru 100 de dolari de combustibil, Prius, ca și Civic IMA, sunt cu mult înaintea Smart. 8)
Este încă surprinzător când știm că consumul mediu al unui Prius este în jur de 5l/100 și cel al unui inteligent este 3,3 l/100 km.....

Dar hei sigur că dacă pentru test au luat versiunea Brabus 98cv : Roll:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 21:56

C moa a scris:[...]Totuși este surprinzător când știm că consumul mediu al unui Prius este în jur de 5l/100 și cel al unui inteligent este 3,3 l/100 km.....

Dar hei sigur că dacă pentru test au luat versiunea Brabus 98cv : Roll:
4.7 l/100 în ciclul combinat pentru Smart, 4.6 pentru Civic și 4.3 pentru Prius pe ciclurile europene. A priori ordinea este respectata...


Nu confundați cu Smart CDI sau Mhd...
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 22:03

Remundo a scris:[...] : Cheesy: Cu aceasta, va intra pe piață, este o ambiție formidabilă : Cheesy:

Ce trist ... :| Toyota este cea care are toast ... În curând a treia generație de Prius (care este un hibrid ușor, dar totuși hibrid) și mai bine de 3 de ani de marketing și experiență industrială ... : Idee:

Amuzant, Toyota lansează modele „Stop&Start”: http://www.autojournal.fr/actualite-aut ... 23947.html

Pentru a fi pe placul PSA, cu siguranță... : Lol:
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
C moa
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 704
Înregistrare: 08/08/08, 09:49
Locul de amplasare: Alger
x 9




de C moa » 24/11/08, 22:17

Bucheron a scris:
C moa a scris:[...]Totuși este surprinzător când știm că consumul mediu al unui Prius este în jur de 5l/100 și cel al unui inteligent este 3,3 l/100 km.....

Dar hei sigur că dacă pentru test au luat versiunea Brabus 98cv : Roll:
4.7 l/100 în ciclul combinat pentru Smart, 4.6 pentru Civic și 4.3 pentru Prius pe ciclurile europene. A priori ordinea este respectata...


Nu confundați cu Smart CDI sau Mhd...
Sigur, dar ce e amuzant este că mai puțin de 9% diferență de consum oferă cu 37% mai multă autonomie pentru Prius și e mai rău cu Honda deoarece diferența de 3% permite o autonomie de 25% în plus....

Dar hei, rămâne că în general suntem de acord asupra substanței, mașinile noastre trebuie să consume mai puțin și cu cât mai repede cu atât mai bine!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 23:03

C moa a scris:[...]Cu siguranță dar ce e amuzant este că mai puțin de 9% diferență de consum oferă 37% mai multă autonomie pentru prius și e mai rău cu honda deoarece 3% diferență permite o autonomie cu 25% mai mult....[... ]
Atenție la un lucru: vorbim de autonomie cu 100$ de combustibil, nu strict de consum...
Smart este alimentat de „Premium”, celelalte de „Regular”. (nu stiu diferentele de pret...)
În caz contrar, trebuie să comparați cifrele standardizate de consum american, adică „mpg”.
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 24/11/08, 23:18

Pentru a vă face o idee bună despre consumul „real” (dar uneori, unii caută recorduri...), o vizită pe site www.spritmonitor.de este interesant.

Astfel pentru Priuses iese consumul mediu la 5.22 l / 100 (573 date) în timp ce pentru Smart Fortwo pe benzină, obținem 5.83 l / 100(1059 date).
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 133