Electroliza și scuterul pe benzină

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
abyssin3
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 623
Înregistrare: 18/07/05, 15:12




de abyssin3 » 21/04/08, 18:48

Abisinian: Nici nu știu ce să spun, sunt pe fund.

zumzetmmmm ...
Da, uitasem că comunicarea nu mergea foarte bine între voi doi (bine eu crois că a fost cu tine). Din păcate, nu pot face multe în acest sens, nu este responsabilitatea mea. Deci nu prefer să mă implic (chiar dacă e cam târziu).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 21/04/08, 19:10

Între vvoi doi? Între nv-ați referit voi doi?

Nu știu, oricum nu înseamnă nimic pentru mine!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 21/04/08, 19:43

Tom a scris:Pot chiar să spun că experiențele făcute de nlc sunt de foarte bună calitate.
Îi vizitez deseori site-ul, totul este bine explicat, el este un bun bărbat care are ideea 8)


Absolut Tom!

M-am dus să văd, este foarte bine explicat și documentat.

Deci, dacă înțeleg corect, Nlc, faci un amestec H2 1/2 O2 in situ în Laguna ta și îl aspiri în mod natural printr-o țeavă care trece prin filtrul de aer.

Este sigur că veți influența sonda lamda și că este posibil ca motorul să nu reacționeze la un consum mai mic.

În plus, problema este oricum: pentru a avea o combustie termică de 100 J, luați cel puțin 100 J electric pe baterie.

Dar aceste 100 J termice generează în mecanică doar 35 J ... nu este economic in situ, face să „mănânce” combustibil pentru a reîncărca bateria

Este necesar să aveți H2 într-o sticlă și să-l hidrolizați acasă ... Dar nu este fără risc și fără dificultăți. Așa cum trebuie să vă confruntați, Nlc ...

De asemenea, întrebați BMW, au văzut încă unii să-și dezvolte seria 7 Hydrogen! :D

Totuși, mi se pare foarte interesant munca ta, Hats off Nlc 8)
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 21/04/08, 22:17

hehe :)
Scopul nu este de a adăuga energie sub formă de hidrogen, deoarece într-adevăr energia consumată pentru a-l produce este în mod necesar mai mică decât cea care va fi reinjectată în motor ...

Nu, ideea este de a face dopaj cu hidrogen astfel încât îmbunătățiți arderea combustibil original. Prin urmare, reduceți poluarea prin reducerea incendiului și, în consecință, consumați mai puțin, deoarece consumăm mai mult din combustibilul original. De fapt, este exact același principiu ca și pantonul.

Pe mașina mea, problema nu este doar senzorul lambda. Pentru că am testat și deconectându-l și nici nu am nicio îmbunătățire. În plus, în mod ciudat pe corpul meu nu consum mai mult fără sonda lambda.

Pentru mine „problema” este pur și simplu că motorul arde deja o parte foarte mare din combustibil și, prin urmare, că am puțin ars. Deci nu prea trebuie îmbunătățit în acest fel.

Acesta este motivul pentru care, în umila mea părere, dopajul cu hidrogen și / sau sistemul pantone sunt mai predispuși să funcționeze pe un motorină cu o combustie lentă și, prin urmare, este mai probabil să respingă gazele arse din evacuare.

Dar repet, obiectivul nu este de a adăuga energie prin hidrogen (cu 80L / h debit, este foarte scăzut ...), ci de a acționa ca dopant și de a îmbunătăți arderea combustibilului original.

Altfel vă mulțumesc pentru felicitări :D
0 x
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 22/04/08, 09:31

pentru sonda lambda, există o modalitate de a separa H2 de O2 prin magnetism.

care ar putea fi văzut pe oxigenul lichid, de exemplu, și la imagine, chiar și un firicel de apă este sensibil la câmpul electrostatic.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 22/04/08, 09:40

Da, cu excepția faptului că, așa cum s-a explicat de mai multe ori cu privire la electroliza îmbunătățită, alimentarea cu oxigen din electroliză este ridicol de mică în comparație cu cantitatea uriașă de oxigen pe care motorul o înghite în mod natural prin aerul ambiant.
0 x
gaudet86
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 31
Înregistrare: 03/05/08, 06:05

..




de gaudet86 » 10/10/08, 05:28

: Cheesy:
Dernière édition alin gaudet86 19 / 10 / 08, 05: 45, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Re: scuter cu hidrogen: ușor !!




de Capt_Maloche » 10/10/08, 09:45

gaudet86 a scris: uită-te la acest mic videoclip care te poate convinge ..
http://fr.youtube.com/watch?v=dFCyZmiIdCE
pwm disponibil www.pwm2008.com

ioi plimbare buna !!


hi

Aveți grijă să nu vă lăsați păcăliți de electroliza în vid
la 0.1 bar producția de gaz pare De 10 ori mai mare
în Normo m3 (debit la presiunea atmosferică) este necesar să se dea cifre

jonule a scris:pentru sonda lambda, există o modalitate de a separa H2 de O2 prin magnetism.

care ar putea fi văzut pe oxigenul lichid, de exemplu, și la imagine, chiar și un firicel de apă este sensibil la câmpul electrostatic.


Dovediți-l ... și nu trebuie să confundăm un câmp magnetic și un câmp electric

Este molecula H2O care este diamagnetică
O2 este echilibrat http://fr.wikipedia.org/wiki/Oxyg%C3%A8ne
și H2 mi se pare, de asemenea http://fr.wikipedia.org/wiki/Hydrog%C3%A8ne

O2Electronegativitate (Pauling) 3,44
Căldură specifică 920 J / (kg K)
Conductivitate electrică - S / m
Conductivitate termică 0,02674 W / (m K)
Primul potențial de ionizare 1 kJ / mol
Primul potențial de ionizare 2 kJ / mol
Primul potențial de ionizare 3 kJ / mol
Primul potențial de ionizare 4 kJ / mol


H2
Electronegativitate (Pauling) 2,2
Căldură specifică 14 J / (kg K)
Conductivitate electrică - S / m
Conductivitate termică 0,181 5 W / (m K)
Primul potențial de ionizare 1 kJ / mol


Natura dipolară a apei

model de legături de hidrogen între moleculele de apă important caracteristica apei este natura sa polară. Molecula de apă formează un unghi, cu atomi de hidrogen la vârfuri și oxigen la vârf. Deoarece oxigenul are o electronegativitate mai mare decât hidrogenul, latura moleculei cu atomul de oxigen are o sarcină negativă parțială. O moleculă cu o astfel de diferență de sarcină se numește un dipol.

Imagine
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Elect.eco
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 16/11/08, 17:18
Locul de amplasare: homosexual

producerea hidrogenului




de Elect.eco » 16/11/08, 17:46

bonjour
în urma cercetărilor dvs. aici este un site foarte interesant
http://www.conspiration.cc/energie/Frank%20Roberts.pdf
ne vedem
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 16/11/08, 17:49

Îmi întârzii loulou! Link-ul dvs. este foarte cunoscut și foarte dezamăgitor!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 161