ARTE, planetă defalcată: o locuință socială ecologică

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 03/10/07, 10:50

bonjour,
Ce este păcat este că trebuie să așteptăm un vizionar (directorul HLM-urilor germane) pentru ca o decizie să fie luată ...
și din nou în Germania, care este în fruntea (în Europa) a energiei regenerabile.
Nu e rău și micul verset despre sat (al cărui nume nu mi-l amintesc) care are autonomia sa energetică și al cărui model va îngrijora lobby-urile energetice majore (gaz, electricitate și petrol).
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/07, 11:05

renaud67 a scris:bonjour,
Ce este păcat este că trebuie să așteptăm un vizionar (directorul HLM-urilor germane) pentru ca o decizie să fie luată ...


Uh ... să-l numesc vizionar nu este o idee bună, cred.
Mai ales ceilalți sunt ... idioți ... să nu o facă!

renaud67 a scris:Nu e rău și micul verset despre sat (al cărui nume nu mi-l amintesc) care are autonomia sa energetică și al cărui model va îngrijora lobby-urile energetice majore (gaz, electricitate și petrol).


Am scris-o și o raportez chiar acum ... mi se pare că am vorbit deja despre asta pe forums... sintetizez totul și postez ...
0 x
goodeco
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 121
Înregistrare: 14/02/06, 06:54
Locul de amplasare: marseille




de goodeco » 03/10/07, 11:18

Christophe a scris:Am scris-o și o raportez chiar acum ... mi se pare că am vorbit deja despre asta pe forums... sintetizez totul și postez ...


Chiar acolo : Arrowd: pentru sat

https://www.econologie.com/forums/biogaz-et- ... t1523.html
0 x
În învățătura veșnică
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/07, 12:15

Iată un rezumat rapid cu cifrele cheie ale acestei teme.

O locuință ecologică la preț redus - Pariul lui Karlsruhe

Obosiți de creșterea facturilor, chiriașii unei clădiri au fost de acord să treacă la energiile regenerabile. Va fi imitat acest proiect?

SWR © SWR / Koßmann / Schlenker / Karnowski
Confruntați cu creșterea prețurilor la încălzire centrală, gaz și electricitate, locuitorii celor XNUMX de apartamente dintr-o clădire din Karlsruhe nu mai pot ține pasul. Singura soluție pentru a ieși din această spirală: găsiți o alternativă la energiile tradiționale. Chiriașii noștri au fost de acord să-și reamenajeze clădirea pentru a o transforma în energii regenerabile. Acest proiect intenționează să înlocuiască gazul cu pelete de lemn care ar alimenta o centrală de termoficare, care produce atât căldură, cât și electricitate. Dacă se așteaptă ca lucrarea să fie costisitoare, economiile de energie ar trebui să fie suficient de mari pentru a acoperi aceste cheltuieli. Prin urmare, chiriașii ar trebui să câștige mult din schimb și să nu vadă creșterea chiriei. Documentarul urmărește toate etapele acestei transformări conduse de Karlsruher Volkswohnung GmbH, o companie națională de construcții de clădiri. De asemenea, el se întreabă despre posibilul său impact: s-ar putea extinde la toată Germania?


- Prețul gazului înmulțit cu 2 în 2 ani. Preț la începutul proiectului: puțin peste 4 cts / kWh (m3).

- Costul renovării:

a) 70 € / m2 de izolație exterioară ... pentru 5000m².
b) 680 € / tâmplărie pentru 300 tâmplărie în total

Cost total: 1,5 milioane de euro pentru cele 2 clădiri, adică 64 de apartamente. Cost pe unitate: 23 €.

Atenție: contrar a ceea ce s-ar putea crede, renovarea aparent nu a vizat doar echilibrul termic.
Toți pereții interiori și pereții despărțitori au fost refăcute, fără îndoială, pentru a îmbunătăți indirect echilibrul termic.

- Prețul peletelor / peletelor de lemn: de la 180 la 260 € / T pe durata proiectului (18 luni).

- Studiul unei cogenerări stirling folosind pelete de la compania SOLO 161
-> soluție abandonată din cauza întârzierilor tehnologice.

Se pare că acest cogé trebuia doar să fie un „plus” pentru profitabilitatea proiectului, în orice caz, puterea termică a stirlingului singur nu ar fi fost suficientă pentru a încălzi clădirile.

Iată site-ul lor: http://www.stirling-engine.de/index2.html
și au dezvoltat, de asemenea, un sistem solar, SOLO 161: http://www.stirling-engine.de/solare_en ... steme.html
a fost prezentat în următorul raport ...

- Putere termică instalată: 2 cazane pe peleți de 300 kW

- SOLO Stirling va fi înlocuit de o mică putere de cogenerare a rapiței, nedată, dar estimată între 20 și 30 kW max.
Compania este în Baden-Baden

- Consumul anual de pelete: 90 de tone, adică echivalentul a 45 L de păcură sau m000 de gaz.

- Economii de CO2 date: 260 de tone sau echivalentul arderii a 95 de tone de gaz (raport de 2,75 kg de CO2 per kg de metan). PCI de gaz este de ordinul a 15 kWh / kg (10 kWh pe m3, volum de masă 0.65), adică o necesitate de energie înainte de transformarea a 1425 MWh sau 145 m000 de gaz!

Prin urmare, necesarul de energie prin renovare a fost redus foarte mult: de la 145 ajungem la echivalentul a 000 m45! Sau o scădere de aproape 000%! (când ți se spune că merită să îl izolezi nu degeaba ...)

- Nu s-au dat informații despre consumul de ulei, dar rezervorul care a fost instalat ar trebui să fie între 4 și 5L.

- Finanțarea renovării pe o perioadă de 35 de ani

- Rentabilitatea medie pe apartament pe factura de energie: aproximativ 20 de ani

Atât pentru primul raport
Dernière édition alin Christophe 03 / 10 / 07, 13: 41, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 03/10/07, 12:41

Christophe a scris:
renaud67 a scris:bonjour,
Ce este păcat este că trebuie să așteptăm un vizionar (directorul HLM-urilor germane) pentru ca o decizie să fie luată ...


Uh ... să-l numesc vizionar nu este o idee bună, cred.
Mai ales ceilalți sunt ... idioți ... să nu o facă!

renaud67 a scris:Nu e rău și micul verset despre sat (al cărui nume nu mi-l amintesc) care are autonomia sa energetică și al cărui model va îngrijora lobby-urile energetice majore (gaz, electricitate și petrol).


Am scris-o și o raportez chiar acum ... mi se pare că am vorbit deja despre asta pe forums... sintetizez totul și postez ...


Sunt de acord cu privire la calificativul vizionar: a fost discursul sau mai degrabă comentariul jurnalistului ... Implicația din partea mea este că ar trebui să fie într-adevăr o abordare mai „normală” ... în Provence, cel puțin în Regiunea Marsilia (aix, aubagne ...) când nu există soare, există un mistral și totuși cu greu vedem un panou solar (electric sau de încălzire) doar turbine eoliene (deși cred că sunt câteva în câmpia din cros): nu ar trebui să le spunem oamenilor că trebuie să fim vizionari pentru a trece la energiile regenerabile, dar să fim responsabili ...
din partea mea în copro, voi încerca să recuperez apa pentru udare ...
@+
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.

(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/07, 14:09

Iată continuarea:

Ruperea impasului - Europa și energia

În fața deficitului iminent de energie, politica europeană trebuie revizuită. Prezentare generală a măsurilor planificate.

SWR © SWR

Europa este foarte dependentă de energiile tradiționale precum petrolul, gazul, cărbunele și uraniul. Cu toate acestea, nu are resurse suficiente și trebuie să importe jumătate din ceea ce consumă, la care se adaugă alte două probleme. Pe de o parte, diferitele depozite vor fi epuizate în curând: în patruzeci de ani pentru petrol, aproximativ șaizeci de ani pentru gaz și nouăzeci pentru uraniu. Pe de altă parte, arderea cărbunelui eliberează CO2, ceea ce înrăutățește efectul de seră și accelerează schimbările climatice. Prin urmare, Uniunea Europeană a planificat, doar în acest an, să dezvolte o politică energetică comună. Acest plan intenționează să crească ponderea energiilor regenerabile la 20% prin utilizarea resurselor solare, a turbinelor eoliene și a biocombustibililor și să emită cu 20% mai puțin CO2 până în 2020. Dar, pentru aceasta, este necesar ca Bruxelles să reușească să facă statele membre să fie de acord asupra măsurilor concrete.


- Înțelegem termenul de dezastru economic și ecologic (economic deci?) Prin următorii factori: creșterea datoriei (pentru furnizarea fosilelor), creșterea instabilității furnizorilor și încălzirea globală.

- 2 Chirac a ținut un discurs frumos vorbind despre iresponsabilitatea noastră în fața acestor amenințări. (Cred că am trecut pe atunci pe atunci?)

- Rusia furnizează 1/3 din petrolul și gazul din Europa

- 6% din energia primară este regenerabilă în Europa (aveți grijă, fără panică: 70 până la 80% din aceste 6% sunt generate de hidroelectricitate, prin urmare Edf et cie ...)

- îl vedem pe Benjamin Dessus, expert în energie (vezi http://fr.wikipedia.org/wiki/Benjamin_Dessus ). El compară petrolul cu un medicament și face o analogie interesantă.
Pentru a fi mai puțin drogat și dependent de dealerul dvs., trebuie: fie să consumați mai puțin, fie să vă autoproduceți ...

- un manager EuroSolar este intervievat: http://www.eurosolar.de/en/
El spune că în 1993 UE a adoptat o lege care acordă subvenții atât energiei regenerabile, cât și energiei nucleare civile. Energia nucleară și-a avut partea sa, energiile regenerabile încă așteaptă ... : Evil:

Durata rezervelor mondiale la consum constant (cap nu l-am notat).

a) 40 de ani petrol
b) cărbune 300 de ani
c) gaz 80 de ani
d) uraniu: 65 de ani

- Un oficial Areva susține că generatoarele din a 4-a generație vor multiplica randamentele centralelor electrice cu ... 50 pentru același consum de uraniu, înmulțind astfel durata rezervelor mondiale care trec la ... 3000 de ani!

Având în vedere că o centrală are deja 35% eficiență termică, cum este acest lucru posibil? Crescător? Regenerarea combustibilului?

- Vedem în detaliu instalarea lui Jühnde, vezi https://www.econologie.com/forums/biogaz-et- ... t1523.html

Este prezentat ca o îndrăgostire a (idotilor?) Guvernelor care susțin că independența energetică este imposibilă. Este, de asemenea, „coșmarul” companiilor care vând energie. Prin urmare, un exemplu NU trebuie reprodus pentru ei.

- Descentralizarea și auto-producția de energie = inacceptabile pentru multinaționalele energetice actuale. Cuvântul lobby nu este pronunțat (cred), dar jurnaliștii arată clar că nu putem face orice și că aceste companii încetinesc proiectele cât mai mult posibil ...

Vorbim de o „revoluție de jos”.

- Mergem apoi la solar: stația solară termodinamică din Almeria. Vedea:
http://www.actu-environnement.com/ae/ne ... _3246.php4
et https://www.econologie.com/energie-mecan ... -3136.html

Aceste proiecte sunt foarte promițătoare, dar complet abandonate (sau aproape) mult timp de autoritățile publice ... păcat ... dar lucrurile se schimbă acum.

Vedem motorul SOLO 161 Solar Stirling (german), iar managerul de proiect este Solar Millennium, o altă companie germană: http://www.solarmillennium.de/

- 1% din combustibilii UE = biocombustibili pentru moment

- Bioetanol: înfometează America de Sud. Într-un an T porumbul a trecut de la 1 la 100 $. 250 biorefinării în producție în SUA. Cea mai mare parte a acestuia datează după 110, deci foarte recent. Apa pentru porumb este, de asemenea, o problemă.

- TOTAL face unele cercetări (buze) cu privire la lichefierea biomasei: iarbă și lemn în special.

- Creșterea (pe termen lung) a parcului auto chinez și indian: de la 5 milioane la 600 de milioane pentru India și de la 12 până la 500 de milioane pentru China.

ps: ca reamintire, există în prezent aproximativ 800 de milioane de vehicule în lume.

- În prezent suntem în zorii unei a treia revoluții energetice (prima = cărbune, a doua = petrol ...) fie am făcut-o fără probleme, fie mai târziu cu mai multă violență ... Alegerea ta ...
Dernière édition alin Christophe 03 / 10 / 07, 15: 12, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/07, 14:53

Și ultimul dintre cele 3 rapoarte:

Gata cu benzina, la sfârșitul călătoriei?

Cum vom alimenta combustibilul când se usucă câmpurile de petrol? Ar trebui să ne gândim la chestionarea automobilului?

SWR © SWR
Absorbând zece milioane de tone de petrol pe zi, sau mai mult de jumătate din producția zilnică mondială, transportul auto este de departe cel mai mare consumator. Cu toate acestea, în câteva decenii, resursele vor fi epuizate. Prin urmare, trebuie găsit un combustibil alternativ. Departamentele de cercetare ale celor trei mari producători americani de automobile, Ford, General Motors și Chrysler, caută alternative la motoarele actuale. Filmat în mare parte în Detroit, capitala industriei auto, acest documentar examinează diferitele soluții cunoscute și posibila lor aplicare. El prezintă diferitele energii „curate” (rapiță, trestie de zahăr etc.), subliniind în același timp limitele acestora. Și întrebări: va trebui într-o bună zi să renunțăm la mașină și la libertatea incredibilă de mișcare pe care o permite?


- Foarte acces la bioetanol, problemă pe care aceasta o generează la prețul bursier al unui aliment. Cu toate acestea, producția continuă să crească: + 15% în 2007!

- Operațiunea „medie” a fermierilor americani: 2000 ha de porumb : Mrgreen: pentru ... 3 angajați! Înțelegem rapid că, fără păcură, nu există bioetanol : Cheesy: 110 rafinării în SUA.

- Îmbunătățirea alimentară a resturilor fermentate de porumb

- Korn este King, a spus fermierul foarte sigur de el însuși.

- Institutul Rocky Montain este mult mai puțin sigur (cu motiv) de interesul porumbului energetic ... vezi site-ul lor: www.rmi.org (nu poate fi inventat ...)

RMI a dezvoltat un concept foarte interesant: hypercar

Hipercarul este o mașină care consumă între 0,4 și 1,6 litri / 100 km. Un adevărat miracol la îndemână, deoarece se bazează pe 2 tehnologii stăpânite: o propulsie electrică hibridă (acum disponibilă pe scară largă în serie) și o mașină ultra-ușoară (400 kg pentru un 4/5 locuri), datorită înlocuirii oțelului de aliaje moderne. Foarte simplu în design, costă la fel ca mașinile actuale, dacă nu chiar mai puțin.


Sursa: http://www.good-news.fr/2006/sortir/hypercar/

Carte electronică Hypercar

Îmi amintește ușor de Citroën Eco2000 din 1983 ... motorul electric în plus ...

- Consumul de petrol din SUA: 15 miliarde de l pe an.

- Producătorii americani au dificultăți în a accepta creșterea costului energiei: pickup-urile și alte „monstrecars” au dificultăți în vânzare. Au suferit, de asemenea, din anii '80, din cauza concurenței străine (dar nu asta este chiar punctul de vedere).

Pe scurt, populația din Detroit, cetatea automobilului mondial la vârf, a crescut de la 2 milioane la 0,9 milioane de locuitori.

- Toyota a vândut un milion de Priuses la nivel mondial din 1997 și a depășit GM în ceea ce privește vânzările.

- Mașinile viitorului trebuie să utilizeze cele 2 surse de energie prezente pe scară largă în țările noastre industrializate: petrol și electricitate.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 03/10/07, 15:34

Iată diferența exactă de eficiență dintre celulele fotovoltaice și o centrală solară termodinamică, ne apropiem de o eficiență de 60%!

Imagine
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 03/10/07, 17:30

Nu știu dacă ai urmărit sau nu această emisiune din cauza mea, dar nu am regretat.

Excelente rezumate, Christophe, ale diferitelor rapoarte.

Ceea ce mă îngrijorează în toate acestea este că nu există nicio soluție miraculoasă dacă nu ne reducem considerabil consumul de energie (asta înseamnă și tot transportul în ansamblu). Cum o să reducă suficient americanii înfometați de energie? Acolo ei înfometează Mexicul cu porumbul lor OMG (presupun) cultivat pe mii de hectare, cu un număr minim de lucrători și, prin urmare, un număr maxim de tractoare și alte mașini agricole cu singurul scop de a umple rezervoarele de mașini! Nu prea am impresia că vor să-și reducă consumul, vor să înlocuiască petrolul, asta-i tot, cu excepția de exemplu în California, dar o mică minoritate.

Milionul Toyota Prius vândut este o picătură în mare.

Când vine vorba de europeni cu obiectivul lor de 20% RE în 2020, asta mă face să râd. Eficient pentru Franța ENR = nuclear : Evil:

M-am simțit puțin neliniștit după ce am urmărit acest program: ne învârtim în cercuri: de fiecare dată când există o soluție, există o problemă care vine cu ea, cu excepția poate pentru case, soluția HLM și a satului german : Mrgreen: .
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 03/10/07, 20:37

Nu găsesc reluarea spectacolului.
Altfel l-am înregistrat (parțial) îmi lipsește 15 minute de la început și finalul se termină cu mașini americane.
Pentru a-l împărtăși celor interesați, aș avea nevoie de toate ...
Dacă ai găsit orarele. Da-mi un semn.
O mai
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 222