Biocombustibili = STOP (FR5: jurnal de sănătate)

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Biocombustibili = STOP (FR5: jurnal de sănătate)




de jean63 » 08/10/07, 14:39

Tocmai am ascultat un raport (la ora 14 aprox) despre biocombustibili mai mult decât negativ, nu numai pentru emisiile globale de CO15, ci și pentru pesticide, dar și pentru mulți poluanți foarte periculoși din sol, inclusiv formaldehidă pentru HVB! !!

Nu am auzit niciodată un astfel de rechizitoriu EDIFICATIV.

Nu am timp să merg să văd site-ul FR5 imediat, dar trebuie să fie recuperabil (de mâine poate?) ==> vezi „Emisiile asupra sănătății” în jurul orei 13:40 -> 15:XNUMX prezentate de Michel Cimiès și Marina Carrère d'Encausse.

a + pentru a vorbi din nou despre asta.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 08/10/07, 14:49

Mai aveți un program ... anti-agrocombustibil ... vă mulțumesc pentru informații

Christophe înfuriat a scris:Începe să-mi pui nervii astea jurnalist € $ m € rd € ...
Și în seara asta începe din nou:
https://www.econologie.com/forums/ce-soir-su ... t4125.html

Denunțarea este bună, dar propunerea de soluții este mai bună ... așa că ar face bine să arunce o privire la „noi” ... nu din asta lipsesc alternativele ...

: Evil: : Evil: : Evil:

Și apoi ce să ținem cont de costul real al petrolului și vom discuta din nou ...Cât costă un genocid african pentru sănătate, nu? Dar un război în Irak?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 137