Fotovoltaic, eolian? Înșelătorii și bune practici?

Forum fotovoltaice solare fotovoltaice și generare de energie electrică solară din energie solară cu radiații directe.
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Fotovoltaic, eolian? Înșelătorii și bune practici?




de ojal » 13/10/07, 16:37

bonjour,

Aș dori să obțin informații despre contractele și condițiile de revânzare (vânzare?) a energiei electrice către EDF (sau altă companie de energie electrică).
Condițiile de răscumpărare par diferite în funcție de faptul că sursa de energie este soarele, vântul etc. Este corect???
Planul meu este să produc energie electrică fie din solar, eolian sau dintr-o sursă de căldură „prietenoasă cu mediul” – de fapt un produs reciclat care nu eliberează nicio poluare atunci când este ars.
ADEME nu pare să aibă aceste informații la îndemână, ceea ce este supărător ;-)

Vă mulțumesc anticipat pentru contribuțiile dvs. ;-)

PS: Acesta este primul meu post și aș dori să profit de această ocazie pentru a-l felicita pe moderatorul acestui site cu conținutul său excepțional. Cele mai bune gânduri!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
mnot
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 24
Înregistrare: 16/02/07, 17:45
Locul de amplasare: Mâcon




de mnot » 16/10/07, 14:15

Nu doar EDF își cumpără propria producție:
http://www.enercoop.fr/index.asp?id=396
Dacă sunteți producător și doriți să vindeți energie electrică către Enercoop, nu ezitați să ne contactați. Nu există o dimensiune minimă de instalare pentru a deveni producător Enercoop...


http://www.outilssolaires.com/pv/prin-couts.htm
Trebuie încheiate două contracte pentru a vă vinde electricitatea fotovoltaică la un tarif redus:
- Un contract tehnic de racordare la rețeaua națională de distribuție a energiei electrice.
- Un contract de cumpărare a energiei electrice de la distribuitorul dumneavoastră obișnuit.
0 x
emlaurent
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 153
Înregistrare: 17/12/05, 00:42
Locul de amplasare: Alsacia

Re: Contract de revanzare a energiei electrice catre EDF???




de emlaurent » 16/10/07, 19:32

ojal a scris:Aș dori să obțin informații despre contractele și condițiile de revânzare (vânzare?) a energiei electrice către EDF (sau altă companie de energie electrică).
Condițiile de răscumpărare par diferite în funcție de faptul că sursa de energie este soarele, vântul etc. Este corect???


Salut ojal,

Pentru condițiile achiziției de energie electrică de către EDF, vezi aici:
http://www.industrie.gouv.fr/energie/renou/se_ren_a4.htm
Condițiile depind de fapt de sursă și de câțiva alți parametri. Făcând clic pe linkurile decretelor, avem acces la detaliile condițiilor.

Vezi si pagina http://www.industrie.gouv.fr/energie/electric/textes/se_modelindicatif.htm care dă contractele pe care le semnăm cu EDF

În caz contrar, există și alte informații utile pe site-ul acestui minister.

Pentru instalațiile fotovoltaice, este extrem de util să vizitați site-ul Hespul, o asociație din Lyon, care a scris rezumate foarte cuprinzătoare pentru realizarea unui proiect fotovoltaic. http://www.hespul.org

Mult succes cu proiectul tau!
A+
0 x
Regismu
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 349
Înregistrare: 26/03/10, 17:11
Locul de amplasare: 13
x 6




de Regismu » 31/07/10, 19:04

bonjour

Le Rcumpărare nu există pentru care nu cumpărăm energie electrică Ra vinde

pe de alta in ceea ce priveste pretul deAChat

puteti gasi informatii pe acest site

http://www.edf-oasolaire.fr/login.action

sau pune întrebări mai specifice pentru a-ți oferi informațiile pe care le am : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BornToBeWild
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 11/06/06, 13:10
Locul de amplasare: Biscaya
x 8




de BornToBeWild » 22/06/12, 15:13

: Mrgreen: Îmi pare rău că mă joc de arheolog și dezgrop această postare.

Întorcându-mă de la Tropicele de Sud, unde am fost expatriat în ultimii ani, m-am întors astfel pentru a-l vedea pe această dragă. forum a oamenilor de bunăvoinţă.

Apropo de bunăvoință, am decis să produc energie fotovoltaică. Am văzut că au fost producători care au instalat magazii fotovoltaice gigantice pe pământ când, ca mine, ai câteva hectare. Sunt in Sud-Vest si orientarea poate fi spre sud fara probleme. Ei se ocupă de tot, de clădire, și de tehnica fotovoltaică, cu procedurile administrative. În plus, păstrăm utilizarea clădirilor. Mi s-a părut o modalitate bună de a ajunge la capăt. Dar prin contactarea acestor producători, recepția pare mai restrânsă (probabil din cauza scăderii prețurilor de achiziție garantate timp de 20 de ani de EDF). Vom vedea ce se întâmplă.

A încercat vreunul dintre voi asta recent?

Bună ziua!
0 x
Nici supus, nici răzvrătit ... Sălbatic!
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 22/06/12, 15:47

Bună.
Cumnatul unui coleg face asta.
El este vânzătorul companiei.
Veți beneficia de clădire, dar cecul EDF este pentru ei.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
BornToBeWild
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 11/06/06, 13:10
Locul de amplasare: Biscaya
x 8




de BornToBeWild » 23/06/12, 08:30

Da am vazut asta; pe de altă parte este logic: ei sunt cei care suportă costurile de instalare și întreținere fără a uita toate procedurile administrative. Proprietarului terenului, aceștia închiriază locația doar cu închiriere pe termen lung (20-25 de ani) în timp ce lasă proprietarului folosința hangarului. Schimb de bune practici în final. : Cheesy:

În rest, mă interesează orice feedback (recent: din moment ce aparent condițiile se schimbă cu mare viteză), știind că și eu sunt gata să investesc, în sfârșit dacă banca mă sprijină în această direcție : Roll: , pentru a deveni producător de energie electrică fotovoltaică. Avand in vedere soarele de aici, ar fi total indecent sa nu se produca electricitate fotovoltaica!!! 8) Mai trebuie să ai mijloace, iar banca mea, filantropia ei se limitează la un punct de vedere pur financiar. Da, este doar o bancă! Așadar, va avea nevoie de criterii care să o convingă că producția de suc solar din partea mea va fi profitabilă din punct de vedere financiar pentru ea la care îmi depun cecurile! :|
0 x
Nici supus, nici răzvrătit ... Sălbatic!
Avatar de l'Utilisateur
plasmanu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2847
Înregistrare: 21/11/04, 06:05
Locul de amplasare: Viaductul 07170 Lavilledieu
x 180




de plasmanu » 23/06/12, 09:16

Instalarea mea de vârf de 3000 W datează din 2010.
Nu știu ce s-a schimbat astăzi pentru noii veniți.

cost brut 22000 euro

Bancherul meu de la poștă: Ho NU NU, noi nu.
Deci, la banca de economii: pierd 0.5 puncte de credit în acest proces: la naiba.
Rata de îndatorare mă pune peste 18 ani pentru 22000 de euro inițial.
Plătesc doar 7 euro pe lună pentru asigurarea de credit.
Nu este un loc de muncă, o voi plăti înapoi când vine.
Acesta este un termen anual.
La mai puțin de un an după creditul fiscal de 8400 EUR.
restul de: 13600.
2000 EUR de la EDF după un an.
Restul de 11600.
...
In 7 ani s-a reparat.
Mai am 14 ani pentru a primi 2000 € pe an în cadouri.
Dincolo de contractul de 20 de ani: îmi voi injecta mărul.

Există închirierea contorului de răscumpărare: în jur de 50 de euro pe an.
Configurarea contorului de răscumpărare costă în jur de 500 EUR.
Creșterea asigurărilor de locuință: am trecut de la 170€/an (mini de la mini) la mai mult de 400€ pe an: pentru formula pentru toate daunele/daunele electrice înlocuite noi: le-a costat mai mult decât 'la mine.

Lucru frumos: garanția negociată de 20 de ani la invertorul SMA sunnyboy: deloc de neglijat.
0 x
„Să nu vezi răul, să nu aud răul, să nu vorbești răul” 3 maimuțe mici Mizaru
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 03/07/12, 01:05

În urma achiziționării unei ferme în Lorena cu 7800m² de teren, începem să începem lucrările.
În această după-amiază vizită la un birou de proiectare pentru instalația solară și o turbină eoliană.
Biroul de proiectare face orice externalizare pentru GDF Suez, solicitari si autorizari de la primarii, ADEME, etc etc.
Aranjamentul este autofinanțat.
20000 euro pentru 12 panouri monocristaline, fiecare 250W, invertor SMA Sunnyboy, contoare etc.
11000 de euro pentru turbina eoliană de 600W dar pentru consum imediat.
Credit fiscal pentru ambele împreună 2% în loc de 40% pe PV.
Pentru putere, cel de 3 kW îți permite să nu fii nevoit să plătești impozite pe veniturile din revânzarea energiei electrice, un TVA de 7% și să beneficiezi de autofinanțare. Revânzarea se face astăzi la 0,376 per kW, garantat pe 20 de ani, cu indexare pe prețul energiei electrice.
Dacă instalăm mai mult, TVA-ul crește la 20%, venitul devine impozabil și nu mai este posibilă autofinanțarea.
Conform simulării, aproximativ 8 ani pentru amortizare, apoi 12 ani de venit din cauza revânzării energiei electrice, 204 € pe lună sau 2450 € pe an. Nu este Peru, dar aici scopul este să-și ofere acoperișul pentru a avea o activitate ecologică de producere a energiei electrice fără să ne coste.
Instalarea este garantată 20 de ani, la final vom vedea ce putem face știind că instalația va fi a noastră:
1-Putem reînnoi un contract cu un alt preț cu siguranță mult mai mic, dar echipamentul va produce 80% din puterea inițială și de aceea va fi necesar să îl suplimentăm pentru a ajunge la 3 kW cu 3 panouri de 250W.
2-Dacă există un sistem de cumpărare a panourilor vechi și de instalare a celor noi putem calcula.
3-Păstrează-ți producția pentru tine (3kW*80%=2400W) și folosește producția din ultimii ani pentru a cumpăra baterii pentru depozitare și reglementare.
Personal as fi tentat de a 3-a solutie.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79386
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11072




de Christophe » 03/07/12, 01:22

Ne pare rău, dar 20 € în 000 (și 2012 € în 22) pentru 000kWp este foarte, foarte scump!

kWp a fost de 4.5€ fără TVA în 2009 în Belgia!!! Dovada: https://www.econologie.com/forums/rentabilit ... t8234.html

Astăzi costă între 3.5 și 4€ cu taxe incluse! Uneori văd reclame de 11 EUR pentru 000kWp...

La peste 5€ cu taxe incluse, trebuie să fugi...cu excepția cazului în care integrarea franceză justifică acest cost suplimentar...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Solar fotovoltaic: electricitate solară"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163