Un nou proiect Echo-Motor 2, Douai Mines

Editări și modificări ale motoarelor, experiențe diferite, descoperiri si idei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 09/11/07, 12:01

xcom a scris:Apoi îmi voi clarifica puțin modul de gândire ... Nu sunt sigur că ne înțelegem complet și nici nu vreau să poluez (prea) firul discuției. :)

Pot să-mi returnez răspunsul în MP? Sau ați prefera să deschid un nou fir?


Nu în public este mai bine :)

Există un subiect specific de discuție aici: https://www.econologie.com/forums/explicatio ... t2917.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 10/11/07, 17:09

Salut xcom,

Sunt autorul versiunii V1. Nu chimist, ci inginer mecanic.

Vreau să-mi explicați diferența dintre ionii OH și radicalii OH ...

multumita tie

PS: stăpânești engleza, am un lipici pentru tine în următorul document:

https://www.econologie.com/explication-i ... -3522.html

PS2: aveți acces la o bancă de publicații chimice „oficiale” pentru a construi o bază teoretică mai puțin ușoară de măturat?
0 x
xcom
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/11/07, 10:05




de xcom » 10/11/07, 19:14

bob_isat a scris:Salut xcom,

Sunt autorul versiunii V1. Nu chimist, ci inginer mecanic.

Vreau să-mi explicați diferența dintre ionii OH și radicalii OH ...

multumita tie

PS: stăpânești engleza, am un lipici pentru tine în următorul document:

https://www.econologie.com/explication-i ... -3522.html

PS2: aveți acces la o bancă de publicații chimice „oficiale” pentru a construi o bază teoretică mai puțin ușoară de măturat?


Bine, quickos, pentru diferența dintre HO- (ion) și HO. (radical) ... încercând să nu intrăm în prea multe detalii, să spunem că în ionul HO-, toți orbitalii de valență sunt plini, ceea ce face ca această specie să fie foarte stabilă (ultima sa coajă de electroni este plină, deci nu va încercați să mergeți și să luați un electron de la altul și nici nu va încerca să-l dea) chiar dacă este încărcat. Tot ceea ce va face o reacție HO este sarcina netă pe care o poartă ... deci, în cel mai bun caz, va fi atrasă de speciile pozitive sau parțial pozitive (simplific).

Radicalul HO. Din contră, îi lipsește un electron pentru a avea ultima coajă completă ... așa că va încerca absolut să ia unul undeva sau să se lege cu un alt radical. Este o specie extrem de reactivă, dar neutră.

Dacă doriți mai multe informații despre radicali și ioni, pot găsi câteva pentru dvs. (există câteva site-uri de popularizare foarte bine făcute aici).

Pentru engleză, să spunem că o fac :)

Pentru editori, unitatea în care lucrez nu are suficiente bugete (publicațiile științifice sunt înspăimântător de scumpe) ... dar poate reușesc să vă aduc câteva lucrări interesante (verific filonul și vă dau știri).

Pentru ceea ce-mi oferiți ca articol, arunc o privire de îndată ce am timp. Pentru explicația V1, am aruncat deja o privire, dar încă nu am reușit să mă uit cu adevărat la ea ... de fapt, am stat puțin pe diagramă ... istoria polilor, care deranjează puțin . Apoi adnotarea „reactor endoterm” de lângă „ferește-te foarte fierbinte”, care m-a deranjat puțin ... chiar dacă a priori, nu este incompatibil. Apropo, ați încercat vreodată să izolați reactorul cu vată de sticlă pentru a crește temperatura din el? Sau chiar conectat un extra? Cât crește temperatura gazelor de eșapament? Oricum, doar m-am uitat la diagramă și îmi pun deja multe întrebări, așa că înainte de a intra în explicație, voi avea nevoie de puțin timp :)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bob_isat
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 290
Înregistrare: 26/08/05, 18:07




de bob_isat » 12/11/07, 21:59

hi

mulțumesc pentru clarificarea radicalilor și a ionilor.

gazele de eșapament cresc până la aproximativ 600 °.

pentru diagrama de pe prima pagină, aveți dreptate: e de rahat.

Dar aceasta este schema originală a lui Jean Louis Naudin, unde totul a început în Franța.

Pentru V2 al documentului, cineva are o schemă drăguță de dopare a apei?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 12/11/07, 23:21

bob_isat a scris:Pentru V2 al documentului, cineva are o schemă drăguță de dopare a apei?


Nu, în afară de schițele de mână și diagramele archi deja văzute, nu văd, dar îmi pot murdări mâinile acum că am „stăpânit” DIA ...

Îl vrei în ce nivel de detaliu? Principiu sau diagramă de cotare de bază? Răspundeți prin e-mail sau PM, dacă este posibil, altfel risc să resping răspunsul: /

Pentru radicali, Ex-Océano a scris un articol, dar se referă la 100% panton: https://www.econologie.com/reactions-rad ... -3325.html

ps: gazele de eșapament cresc puțin mai mult de 600 ° C (la încărcare maximă, în oală, putem testa 800 ° C înainte sau fără turbo)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
echo-moteur²
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 06/11/07, 13:21
Locul de amplasare: Douai, Nord




de echo-moteur² » 29/11/07, 21:51

Bonjour à tous,

În ultimele săptămâni, ne-am dedicat redactării unui „dosar de validare”, fază necesară pentru implementarea proiectului nostru în ceea ce privește școala.

Prin urmare, ne putem dedica realizării sistemului de dopare a apei.

În zilele următoare vom fi în posesia unui motor diesel aspirat natural de generație mai veche. Suntem foarte aproape de achiziționarea unuia dintre următoarele două motoare:
- Motor Renault Supercinq 1.6D
- Motor Ford Orion 1.8D

Cercetările noastre preliminare ne-au determinat să optăm pentru realizarea unui generator de abur.

Adunarea desfășurată de Asociația „La Pierre Angulaire” pe Citroën C15 D din orașul Vitry sur Orne ar putea influența puternic realizarea noastră. Prin urmare, vom contacta membrii acestei asociații de mâine.

Vă vom ține la curent.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
echo-moteur²
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 06/11/07, 13:21
Locul de amplasare: Douai, Nord




de echo-moteur² » 30/11/07, 13:31

bonjour,

Am contactat în această dimineață cu asociația „Pierre angulaire” pentru a obține detalii privind dimensionarea și realizarea. Interlocutorul nostru a fost foarte cooperant și ne-a oferit ajutorul și experiența sa pentru restul operațiunilor.

Apoi vom detalia fiecare pistă și fiecare pas luat în considerare pentru a colecta cât mai multe comentarii și sfaturi posibil.

A bientôt

Echipa Echo-Motor²
0 x
Avatar de l'Utilisateur
echo-moteur²
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 06/11/07, 13:21
Locul de amplasare: Douai, Nord




de echo-moteur² » 05/12/07, 13:29

bonjour,

În cele din urmă, am achiziționat un motor Peugeot 205 1.8d (XUD8). Pentru informații, este exact același motor cu cel al Citroën C15 d al orașului Vitry sur Orne pe care Asociația La Pierre Angulaire http://lapierreangulaire.free.fr/ a efectuat un sistem de dopare a apei cu GV.

Suntem în contact cu această asociație și vom realiza, cu acordul acesteia, o asamblare cât mai similară pentru a o testa pe o bancă de testare.

A bientot.

Echipa Echo-Motor²
0 x
Avatar de l'Utilisateur
echo-moteur²
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 23
Înregistrare: 06/11/07, 13:21
Locul de amplasare: Douai, Nord

Configurarea site-ului nostru web




de echo-moteur² » 16/01/08, 17:30

bonjour,

Echipa Echo-Motor² prezintă tuturor membrilor echipei forum cele mai bune urări pentru anul 2008.

Trimitem un mesaj pentru a vă informa despre înființarea site-ului nostru ...

La această adresă, veți putea accesa site-ul proiectului Echo-Motor 2006/2007 și site-ul nostru propriu pentru proiectul Echo-Motor².

Acesta din urmă este încă în desfășurare și este actualizat periodic.

Puteți deja să ne dați părerea pentru a o îmbunătăți.

A bientot.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Injecția apei în motoare: ansambluri și experimente"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 99