VMC: argumente pro și contra, avantaje și dezavantaje

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 28/11/14, 22:03

"Bon"ce?"Bonne"pub?

servenia a scris:toată lumea bună seara,
un VMI® nu încălzește în mod necesar aerul cu o rezistență electrică. Un VMI® este mulțumit de a aduce aer nou în camerele de zi (dormitoare, living), iar acest aer va fi adus în camerele de service și evacuat prin suprapresiune (precum aerul care scapă dintr-o balon mingii).

Pentru mine, acest sistem VMI® prezintă multe dezavantaje:

-dezavantajele CMV cu flux dublu: nevoie de suflare de aer = o mulțime de conducte (deci costuri ridicate ale angrenajului și forță de muncă), nevoie de mai multe ventilatoare (deci creșterea consumului electric), risc de zgomot de insuflare în camere, dacă sistemul nu este foarte bine proiectat și foarte bine instalat, riscul de punți acustice prin conductele dintre camere (dormitoare / camera de zi, în special), etc.

- dezavantajul major al CMV cu un singur flux: fără recuperare de calorii.

Câteva avantaje ale VMI® (posibilitatea de conectare la un puț canadian, punând ușor suprapresiune în casă) se regăsesc și în DF VMC.

Deci, pentru mine, fără ezitare:
- fie o instalație „ușoară” este realizată cu un VMC SF, cu orificii de reglare higro-reglabile și ventilator variabil pentru a reduce cât mai mult posibil necesitatea reînnoirii aerului,

- fie un VMC higro este instalat direct, ceea ce va costa cu 300 de euro mai mult decât un VMI® și care va face posibilă recuperarea a 1000 sau 2000 kWh de încălzire pe an.
mai multe aici: http://www.comparerdevis.net/travaux_chauffage.htm
Parerea personala simpla, desigur.


Ei bine, asta e „Servenia” sau oricare ar fi porecla ta reală, ești demascată Sabetna:

https://www.econologie.com/forums/post279611.html#279611

PUB și ... blocarea contului în perspectivă! La revedere, la revedere ...
0 x
dani wel
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 28/10/14, 18:06

re




de dani wel » 13/12/14, 19:14

Bonsoir,
un VMI® nu încălzește în mod necesar aerul cu o rezistență electrică. Un VMI® este mulțumit de a aduce aer nou în camerele de zi (dormitoare, living), iar acest aer va fi adus în camerele de service și evacuat prin suprapresiune (precum aerul care scapă dintr-o balon mingii).

Pentru mine, acest sistem VMI® prezintă multe dezavantaje:

-dezavantajele CMV cu flux dublu: nevoie de suflare de aer = o mulțime de conducte (deci costuri ridicate ale angrenajului și forță de muncă), nevoie de mai multe ventilatoare (deci creșterea consumului electric), risc de zgomot de insuflare în camere, dacă sistemul nu este foarte bine proiectat și foarte bine instalat, riscul de punți acustice prin conductele dintre camere (dormitoare / camera de zi, în special), etc.

- dezavantajul major al CMV cu un singur flux: fără recuperare de calorii.

Câteva avantaje ale VMI® (posibilitatea de conectare la un puț canadian, punând ușor suprapresiune în casă) se regăsesc și în DF VMC.

Deci, pentru mine, fără ezitare:
- fie o instalație „ușoară” este realizată cu un VMC SF, cu orificii de reglare higro-reglabile și ventilator variabil pentru a reduce cât mai mult posibil necesitatea reînnoirii aerului,

- fie un VMC higro este instalat direct, ceea ce va costa cu 300 de euro mai mult decât un VMI® și care va face posibilă recuperarea a 1000 sau 2000 kWh de încălzire pe an.
mai multe aici: http://www.comparerdevis.net/travaux_chauffage.htm
Parerea personala simpla, bineinteles ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 13/12/14, 19:27

Pentru mine, CMV cu un singur flux, igro sau nu, nu ar fi adus nicio îmbunătățire în camerele expuse spre nord și care au probleme de umiditate.

CMV cu debit dublu a îmbunătățit considerabil confortul termic al acestor camere prin suflarea unui nou aer neumid „preîncălzit” de caloriile recuperate din aerul învechit. 8)

Aceste încăperi nu mai sunt umede, lenjeria nu se mai modelează în dulapuri, nu mai are mirosuri rele. : Mrgreen:

Până să refac trotuarele din jurul casei și să instalez drenuri pentru a evacua umiditatea din partea de nord.
Dar înainte de aceasta, am toate ramele de înlocuit (îndepărtarea totală), precum și garniturile interioare care vor completa sigiliul în jurul cadrelor de înaltă performanță.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 19/12/14, 19:45

În ceea ce privește consumul de energie, VMC DF-ul meu are 2 viteze și urcă o viteză, dacă este necesar. Consumul de energie de aproximativ 40W.
De dragul conductelor, astăzi este de preferat să ne gândim la instalațiile sale (electrice, rețele, aer, apă) înainte de a efectua lucrări de construcție sau renovare, iar reînnoirea aerului trebuie să facă parte din ea.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 19/12/14, 20:18

VMC-ul meu are 8 intervale de reglare a vitezei.
Pot regla diferit vitezele de insuflare sau de extracție pentru a obține un diferențial, în general stabilim o ușoară suprapresiune (10% în cazul meu).

În general, CMV funcționează în 2 etape, viteza normală și viteza de „prezență”.
De exemplu, merge în viteză accelerată în dimineața anterioară și în timpul dușului ...

Consumul celor 2 ventilatoare cumulate oscilează între 25 și 40W, dar consumul total poate depăși 1000W în anumite perioade în care rezistența electrică activează pentru a împiedica înghețarea schimbătorului (acest lucru este rar la mine).

Am un contor de energie conectat la VMC-ul meu și iau lecturi lunare pentru a verifica funcționarea. : Mrgreen:

Prefer să cunosc consumul lunar și anual, precum și impactul asupra facturii mele de energie electrică.
Consumul meu instant este mai puțin strategic pentru mine.
0 x
Link
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 26/09/14, 13:57




de Link » 15/05/15, 11:55

Răspuns la subiect:

PENTRU evident. ea:

- Curățați aerul întregii case (bucătărie, baie, WC, poluare datorată produselor casnice etc ...)
- Previne formarea umidității
- Asigură reînnoirea aerului
- Recuperați caloriile din aerul extras în loc să recuperați aerul rece direct în timpul iernii, în cazul unui debit dublu.


Cu toate acestea, un VMC trebuie instalat corect, ținând cont de aceste puncte:

- Introduceți rețeaua de alimentare și retur în piesele potrivite
- Poziția precisă a aerisirilor în ele
- Fluxul bun al gurilor în funcție de piese
- Tipul gurii: suflare, întoarcere, autoreglare, sensibil la umiditate, silențioasă, ect cu inducție scăzută ...
- Conducte izolate (împotriva zgomotului și condensului)
- Acustica de rețea (nevoie de o capcană sonoră și altele ...)
- Luați un VMC de preferință de înaltă eficiență, cu caracteristici bune, programabile, cu mai multe viteze și care are modul de freecooling

Multe persoane iau instalarea CMV nu suficient de serios și ajung în multe probleme
în timp ce o instalație bine aleasă și bine realizată este într-adevăr un mare avantaj într-o casă.
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: VMC: pro și contra, pro și contra




de LOGIC12 » 03/03/16, 04:05

salut, Pentru cei care au aerisiri pe obloane și care simt aerul rece, ceea ce este foarte incomod, iată o legătură care vă poate ajuta:

https://www.youtube.com/watch?v=3xgc90h8A4Y

Am făcut asta într-un mic apartament de închiriat în care chiriașul s-a plâns că simte cu adevărat frigul „căzând” din aerisire.

De atunci, el nu mai are această senzație de frig, este probabil ca aerul să se încălzească puțin și să nu crească, pur și simplu trece aerul necesar către CMV. Am făcut cutia mult mai mare decât cea afișată în videoclip, mai ales că aveam mult spațiu, am pus chiar și două deflectoare, pe fiecare parte a admisiei de aer pe cutia obloanelor, dar destul de departe de intrarea aerului.

Din păcate, acest sistem este aplicabil numai în acest caz.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: VMC: pro și contra, pro și contra




de chatelot16 » 03/03/16, 11:58

Am văzut mesaje anterioare care oferă avantajele VMI, dar uit de un inconvenient catastrofal

VMI pune casa în suprapresiune și scoate aerul cald și umed prin toate scurgerile: șanse mari de a umple izolația cu umiditate ... este absolut esențial ca aerul interior să poată ieși fără a trece prin izolație

VMC clasic poate avea dezavantajul de a face vizibili curenții de aer rece, dar dacă există o trecere a aerului în izolație, acesta va fi aerul mai uscat, atunci când se încălzește în izolație

pentru efectul de curgere a aerului rece al aerisirilor de admisie clasice VMC, acesta trebuie să fie bine îndreptat către tavan pentru a dilua aerul rece în aerul cald și a face să treacă neobservat

este, de asemenea, necesar să verificați dacă aerarea are un limitator de debit care funcționează bine, nu este blocat de praf sau vopsea

bineînțeles, VMC cu flux dublu reduce foarte mult pierderea de energie, deci cu un debit dublu sau poate ventila mai mult fără a pierde ... cu un singur debit, trebuie să limitezi debitul la ceea ce este necesar
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5

Re: VMC: pro și contra, pro și contra




de LOGIC12 » 16/03/16, 23:33

salut, Dacă punem o casă de închiriat, este mai prudent că este echipată cu un VMC. Într-adevăr, nu suntem siguri că avem pe cineva conștiincios care va evacua vaporii de apă pe care îi produce: bucătărie, dușuri, rufe care se usucă în interior.

Unii chiar doresc să se usuce rufele în spații de cazare și află că aerisirile aduc frig ... Dar cum ar putea rufele să se usuce cu aer saturat de umiditate.

Deci rufele au probleme cu uscarea, iar bacteriile prosperă în ea, așa că rufele „miroase” și credem că provine de la mașină ..

Pentru ca rufele să fie sănătoase, desigur aveți nevoie de o mașină bine întreținută, lăsați tamburul deschis astfel încât apa care rămâne în partea de jos să nu putrezească, curățați filtrul des, dar rufele trebuie să se poată usca cât mai mult posibil repede posibil. Ideal ar fi să aveți un suport de uscare într-un loc vântos, dar ferit de ploaie. Și dacă este nevoie, terminăm uscarea în interior.

Având în vedere umiditatea produsă de ocupanți, dacă nu sunteți atenți și dacă vă este frică să vă deschideți din cauza frigului, este un dezastru în casă. N-ai observat: nu am auzit niciodată atât de multe despre locuințe în standarde. Cu excepția cazării la parterul cu șuruburi capilare, spațiile de cazare care sunt ventilate corespunzător, fie manual, fie de VMC nu trebuie să fie nesanitare.

Unii oameni și-au ocupat casa timp de 30 de ani fără cea mai mică problemă, o închiriază și acolo, apar probleme, caută eroarea. Și uneori, nicio problemă cu doi sau trei chiriași, dar cu următorul, dintr-o dată, există mucegai ...
0 x
vinetvinilii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 30/08/18, 10:03

Re: VMC: pro și contra, pro și contra




de vinetvinilii » 30/08/18, 10:26

Bonjour à tous
Sunt încântat să fac parte din asta forum și mai general pentru a fi înregistrat pe acest site
În general, comentariile (și sfaturile) mi se par destul de bune, dar (există un „dar” lol) îi lipsește, după gustul meu, costând ... explicație text: să rămânem pe CMV-ul „simplu” sau „dublu” ar fi interesant să cunoaștem volumul de extracție a aerului la 24 de ore proporția de aer rătăcit care „rămâne” în casă (cu alte cuvinte reînnoirea acestuia) și pierderea (acolo am radeti mai putin) incalziti asa aluat! În ceea ce mă privește, am „lipsit” de VMC dar îmi aerisesc casa ca o nebună, în lumină, de mai multe ori pe zi; prin urmare, nu sunt nici pro, nici împotrivă - este necesar să facem „funcționarea” comerțului - dar introduc un element nou în această „dezbatere”: cuantificarea și, în termeni mai generali, un sistem de evaluare a unui astfel sau altul instalare, mecanism, etc etc (așa îmi amintește de ventilatorul „asociat” cu o sobă cu lemne lol) : Roll:

Bien cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 480