VMC: argumente pro și contra, avantaje și dezavantaje

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/10/11, 00:15

CMV sau o ventilație puternică, îți pot uda foarte bine casa, precum și pereții, în loc să o usuce, așa cum am găsit acasă de câteva ori, pe un apartament nelocuit în absența mea sau pe casele mele prin ventilație !!
Și, deci, nu iese în aer, având în vedere subiectul pe VMC !!

Ceea ce începe într-o acadea este să raționeze ca niște umbre care înțeleg totul înapoi !!!!

Înțeleg mai bine, cum unii oameni au probleme de umiditate fără să o părăsească vreodată, cum ar fi umbrele să creadă că CMV pompează, în timp ce problema dispare într-o zi la locul meu, fără CMV !!!
Dernière édition alin dedeleco 15 / 10 / 11, 00: 20, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 00:17

dhaulagiri a scris:
Nu cred să tai VMC o parte din timp: modelul pe care l-am ales consumă în medie mai puțin de 15 W. Pe de altă parte, ceva care să mă facă să spun că aerul care trece prin intrări este insuficient: când te întorci de la serviciu, există un miros de fum în sufragerie / ședere. Îmi imaginez că coșul de fum (vatră deschisă, chiar dacă trapa obturatorului) creează un apel de aer pentru a compensa relativitatea etanșeității restului camerei. Presupunere simplă. Într-o zi, voi pune o sobă mică de lemne pentru a îmbunătăți lucrul, dar încă nu suntem acolo ...

.


1) VMC SF este întotdeauna probabil să provoace probleme cu un coș de fum (vatră deschisă) sau o sobă ...

Acest lucru este consolidat dacă intrările sunt insuficiente, într-adevăr!

VMC creează însă o depresie, iar aerul se va întoarce, indiferent de modul în care consideră că este potrivit, veți găsi dificultăți la poliție: prizele dvs., chiar dacă sunt uriașe, coșul de fum, partea inferioară a ușilor ...

Nu te amăgi.

2) Chiar și fără VMC, în anumite condiții, există o versiune inversă. Carcasă clasică: nu vă folosiți șemineul sau aragazul; pereții, bucșele etc. sunt reci, dar aerul din casă și de afară este fierbinte (o lovitură bruscă din sirocco): aerul se răcește în conductă „coboară” ... Un balon cu aer cald cu susul în jos ...

Dar nu trebuie să fii alarmist: din moment ce nu există foc, miroase a fum (este mirosul destul de neplăcut al bistrei de pe conducte), dar nu există CO! Nu riscați nimic, mai mult decât veți cădea înăbușit adulmecând o șuncă din Bayonne!

3) Efectiv, aduceți-vă la standard. Acest lucru nu vă va împiedica să „modulați” operația ulterior. În cele din urmă. Nu vreau să-mi impun ideea!

Problema nu este de 15 W a motorului VMC. Întrebarea este aceea a caloriilor aruncate pe fereastră de sutele de m3 de aer cald aruncat afară și înlocuite cu aer rece, chiar și înghețat. Ceea ce poate fi foarte uscat iarna ... Această pierdere este de ordinul mărimii, cu un higro VMC SF, de 1 kW! Nu este nimic! Aproximativ 10% din necesarul de încălzire ...

Altfel, nu am fi inventat VMC DF la un preț ridicat!

Vara, activez operația forțată, complet ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 00:21

dedeleco a scris:
Ceea ce începe într-o acadea este să raționeze ca niște umbre care înțeleg totul înapoi !!!!


Nu te pot opri din a insulta !!!

Această atitudine epuizantă a pre-adolescentului ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 00:28

dedeleco a scris:CMV sau o ventilație puternică, îți pot uda foarte bine casa, precum și pereții, în loc să o usuce, așa cum am găsit acasă de câteva ori, pe un apartament nelocuit în absența mea sau pe casele mele prin ventilație !!


!


Nu este dificil să înțelegem că într-o casă nelocuită, ai cărei pereți s-au răcit toată iarna, introduceți un aer mai cald și umed (de exemplu în primăvară), va exista condens pereții ... Fie prin deschidere sau cu un CMV ...

VMC, în afară de introducerea aerului, nu are nimic de-a face.

Presupun că este și vina VMC dacă apa picură pe sticla de apă dulce pentru Pastis în Var pe vreme furtunoasă ???

Idem în biserici, Liturghie duminică, transpirație a credincioșilor, condens pe pereții înghețați în primăvară ... Oamenii spun de obicei că „piatra transpiră”
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/10/11, 00:38

Sunt complet de acord cu Did67, cu adăugarea că un coș de fum poate trage cu susul în jos cu vântul în direcția greșită în ceea ce privește poziția coșului în raport cu casa și poziția intrării sale d și împingeți înapoi cu susul în jos !!
Depresiune complexă creată de vântul din spatele casei de la intrare în comparație cu coșul din față care suferă suprapresiunea vântului !!!
Poate chiar să moară din aceasta prin CO care intră în ea, pe vreme rea !!!

Vara, activez operația forțată, complet ...

De precizat, pentru că dacă aerul este foarte cald în afara 30 ° C și mai mult cu 100% umiditate ca pe coasta de est a SUA (100 ° F și 100% umiditate), atunci condensul uriaș al apei în casă și mucegai toxic !!
Din fericire în Alsacia, nu avem niciodată umiditate 100% cu căldura !!!
Acesta este motivul pentru care un VMC este adesea suficient în Franța, iar în SUA doar aerul condiționat asigură condiții aproximativ vii !!!

În sfârșit, unii au un singur umor shadok !!!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 07:55

1) Da. Am dezvoltat această configurație în altă parte. Dar atunci este mai degrabă un design rău al conductei, care nu iese destul de departe de creasta acoperișului ... În opinia mea, nu este cazul dhaulagiri, ar fi cunoscut despre casa lui ...

Dar nu are niciun efect. Părinții mei aveau o casă ca asta. Și există, într-adevăr, riscuri și cu CO, deoarece se poate întâmpla când există un incendiu ... deci CO

Nu este nevoie de detector, poți mirosi fumul!

2) Da.

Din motivul descris mai sus (aerul mai cald decât pereții și aproape de saturație), este posibil să nu fie relevant să aducem aer. Dacă nu să respire. În orice caz să nu se usuce și să evacueze umezeala.

Acum nici Alace, nici Gardul nu sunt Louisiana sau Mississippi delat ...

Acestea fiind spuse, în mod excepțional, configurația poate apărea chiar și în Alsacia: vreme furtunoasă, aer saturat și cald (așa-numita vreme „grea” - este suficient să fi avut un infarct pentru a o detecta foarte bine). Dar nu construim un proiect pe excepții ...

3) Nu!

Copilul care înfige un petard în grădina ta pe 14 iulie sau 31 decembrie, îl iertăm pentru umorul lui amuzant ...

Copilul care ia naștere unui iubit imediat ce știe că ești acolo, nu mai este umor. Dacă crede că este amuzant, este pentru că nu și-a încheiat criza pre-adolescentă ...

Nu încercați să transmiteți pentru umor rătăcirea voastră în jurul lemnului uscat și a dușurilor afară, repetate și repetate mereu și ca singură „contribuție”, pe firele în care discutăm operație sau réglage a cazanelor noastre. Pe care oricum le vom păstra. Acesta este titlul exact al acestor fii. Poluarea ta recurentă este cea mai evidentă lipsă de respect. Rămân politicos. Fără umor.

Nu am nevoie de un sondaj pentru a ști că vei fi singurul care crede că este umor. Și asta ar trebui să te strige. Dar pentru asta ar trebui deja să ieși dintr-un comportament pre-adolescent (râzând și fiind mulțumit de provocările sale, singurul obiect al căruia este să strigi: „Exist pentru că mă trag!”).
0 x
dedeleco
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9211
Înregistrare: 16/01/10, 01:19
x 10




de dedeleco » 15/10/11, 13:54

plimbarea în jurul lemnului uscat și al dușurilor exterioare,

este pur și simplu să menționez ceea ce fac cu adevărat pentru mine (toată vara asta fără un singur duș fierbinte, având în vedere marea T (83) și apa rece de la robinet aproape egală cu cea a mării, asta fără niciun efort) și pentru lemnul uscat (în plus, liber, care atârnă abandonat peste tot în fața ochilor mei), acest lucru nu pare deloc înțeles, nici măcar de profesioniști, deoarece niciun cazan (sau uscător) nu usucă bine lemnul înainte de ardere, recuperarea uscarea căldurii prin simpla condensare !!
În opinia mea, există posibilitatea dezvoltării sale industriale, căutând forma cea mai simplă, dar automată, un randament mult mai bun de lemn și o poluare mult mai mică !!
Chiar și peletele ar beneficia !!

Mi se pare că încălzirea este încă plină de progrese simple de făcut !!! (Uitarea www.dlsc.ca)

Altfel suntem de acord.
Mă apuc de această dovadă ecologică care mă lovește de ochi, dar nu de ochii majorității oamenilor !!!

Față de CO, nu te încrede prea mult în mirosul singur, care avertizează, pentru că, dacă ghinion murim bine (300 de decese pe an, conform pompierilor) (debit scăzut, somn, obiceiul mirosului etc.) !!!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 15:59

dedeleco a scris:
Altfel suntem de acord.
Mă apuc de această dovadă ecologică care mă lovește de ochi, dar nu de ochii majorității oamenilor !!!

Față de CO, nu te încrede prea mult în mirosul singur, care avertizează, pentru că, dacă ghinion murim bine (300 de decese pe an, conform pompierilor) (debit scăzut, somn, obiceiul mirosului etc.) !!!


1) Deci, asta ne aduce la ceea ce, pe firele legate de funcționarea cazanelor Okofen și parametrizarea lor, noi, care am făcut o alegere, cea a unui cazan automat cu peleți (deci biomasă), curat și care funcționează „ca combustibil "????

Credeți sincer că urmează: a) să colectăm lemn uscat de la vecinii noștri (presupunând că au ceva); b) ardeți-l într-un cazan care nu există sau într-o sobă banală, incomodând întregul cartier; c) vindeți cazanul nostru ... S-ar putea să ne deplasăm și la VAR pentru a ne agăța dușurile pe mare (nu lipsesc dorințele!).

Și ignori mereu ceea ce faci cel puțin jumătate din timp (dușuri) și cel puțin jumătate din timp în a doua casă! Deci, cel puțin, lecția dvs. de ecologie nu durează nici măcar un an și este extrem de parțială .... Când va fi bilanțul dvs. complet C fosil ???

Concluzie: rambursarea dvs., pe care o admiteți, este o provovare repetată, repetitivă și plictisitoare pe un fir în care nu aduce nimic ... și nu umbra unei urme a unei contribuții, așa cum doriți acum să ne spuneți. fă să crezi! Luați-ne pentru proști, în plus!

Puteți încerca să faceți contrariul să creadă oricine doriți și unde doriți ... dar nu mie și nu aici.

2) Din nou, în cazul inversării când nu există foc, nu există riscul de CO chiar dacă există miros de fum.

Pe de altă parte, sunt de acord cu dvs. că bazarea pe miros în cazul unui aparat de ardere funcțional nu este tactica potrivită, CO-ul fiind inodor.

Expresia ideii mele era nefericită acolo:

a) este absolut esențial să se asigure un tiraj bun și absența unei inversări a proiectului: duce la standarde, ferește-te de depresiile create de VMC SF (un VMI este mai relevant), suficientă intrare de aer în comparație cu pescajul (în mod ideal astăzi o sobă sigilată cu un canal primar de admisie a aerului)

b) și instalați un detector ...
Dernière édition alin Did67 15 / 10 / 11, 16: 11, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 15/10/11, 16:05

dedeleco a scris:CMV sau o ventilație puternică, îți pot uda foarte bine casa, precum și pereții, în loc să o usuce, așa cum am găsit acasă de câteva ori, pe un apartament nelocuit în absența mea sau pe casele mele prin ventilație !!
Și, deci, nu iese în aer, având în vedere subiectul pe VMC !!
!


@dhaulagiri, pe acest subiect

Așa cum am scris între timp, acest lucru se poate întâmpla în condiții meteo speciale cu pereți reci la sfârșitul iernii (de aceea depinde și de izolație); casă neîncălzită în caz de absență ...

Cu toate acestea, această situație particulară va fi în mod necesar scurtă, foarte scurtă și va apărea doar o dată sau de două ori pe an în climatele noastre.

Prin urmare, ea va face fara impact cu privire la orice dezvoltare de ciuperci, alergii, degradarea materialelor (dacă nu aveți Mona Lisa acasă) ...

Spre deosebire de o situație care se repetă în mod regulat pentru a nu muri zilnic, cum ar fi absența VMC într-o casă „sigilată” ...

Fără a fi fals, este, așadar, cutremur. Și nu o întrebare de luat în seamă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Dhaulagiri
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 106
Înregistrare: 07/01/11, 21:57
Locul de amplasare: Gard
x 2




de Dhaulagiri » 15/10/11, 21:23

Mărfuri.

Înțeleg criticile care sunt făcute împotriva VMC și, în special, a VMC SF.

Cred că o casă proiectată inteligent se poate descurca fără ea și poate fi mult mai sănătoasă decât o casă cu CMV. Am visat de multă vreme la această casă, dar realitatea pieței fiind ceea ce este, trebuia să fiu „mulțumită” (credeți că mă măsor în fiecare zi privilegiul meu!) Cu o vilă din anii '80. Desigur, nimeni nu m-a făcut să semnez cu un cuțit sub bărbie, dar nu am ales modul în care a fost construit, izolat, amenajat ...

Dacă putem reduce anumite imperfecțiuni, există altele cu care trebuie să ne ocupăm. Casa mea nu este pasivă: prin urmare, am acceptat ideea de a vedea câteva calorii zburând chiar înainte de a instala CMV. Evident, scopul este de a face tot posibilul, dar, din nou, o renovare este un compromis între multe constrângeri. În opinia mea, este fundamental să extragem excesul de umiditate și aerul stătut, indiferent de cost. Și, după cum ne amintește Did, nu vreau să iau în considerare toate cazurile care pot apărea înainte de realizarea proiectului meu. Viața este prea scurtă pentru asta. Putem lua în calcul o zi în care condițiile meteorologice excepționale vor face CMV-ul meu contraproductiv. În acest caz, să luăm în considerare și o zi în care un „incident” nuclear ar putea polua aerul care va intra prin mortasele ferestrelor mele, deoarece probabilitatea ca ziua respectivă să existe nu există. nu este minim. Ultimul s-a întâmplat acum o lună. Marcoule nu este atât de departe de casa mea ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 379