Mâncând carne, ce impact asupra planetei?

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.

ai fost în stare să urmărești videoclipul până la sfârșit?

Puteți selecta 1 opțiune

 
 
Consultați rezultatele
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 03/09/12, 13:08

janic a scris:
Nu pot lua în considerare noțiunea de „cantitate moderată” nici măcar la nivel de cuantificare; cum ar fi: unul este în regulă, trei salut problema

Este complet exagerat!
Pareți să considerați carnea ca pe o otravă, cu excepția și este istoric, multe ființe umane își datorează supraviețuirea numai datorită consumului acesteia (greu de găsit orice altceva care să treacă o anumită latitudine).

Acesta este motivul pentru care trebuie să distingem o societate în obligația de a mânca animale pentru a supraviețui și societățile noastre moderne în care această situație a dispărut, dar nu și obiceiul.
Altfel, carnea o faceeste nu o otravă, cu atât mai mult decât ciupercile sunt otrăvuri, sunt unii dintre constituenții lor care sunt otrăvuri în cantitate mai mult sau mai puțin importantă în funcție de produs. Unele ciuperci sunt foarte otrăvitoare și chiar fatale, altele nu sunt foarte toxice, iar altele nu provoacă semne evidente. Aici intervine noțiunea de doză și compoziție a toxicului, un alcaloid. Deci, ceea ce este în discuție este alcaloidul ca cel din ceaiul de cafea (cofeina) (teina) și, în acest caz, pentru produsele din carne. http://www.kousmine.com/prod04.htm
Referirea:
în timp ce științific daunele încep de la una.

Sursa?
Niciun studiu științific nu indică faptul că carnea induce daune cu un consum moderat.

Termenul de daună trebuie folosit relativ, individul nu moare pe loc ca și cum ar fi înghițit o otravă violentă.
Problema, deci, este că, pentru a fi efectuate studii științifice independente, este necesar un sprijin financiar semnificativ pe care nici un grup VG nu și-l poate permite. Așadar, puținele studii existente sunt fie rezultatul studiilor susținute de lobby-urile din carne și, prin urmare, nu vor fi contrare intereselor lor.
Cu toate acestea, există câteva studii americane foarte generale care evidențiază diferența.
Consumul moderat al oricărui aliment nu va prezenta semne clinice particulare, deoarece alimentele majorității oamenilor sunt diversificate, de unde dificultatea de a trage concluzii. Pentru aceasta este necesar să puteți clasifica fiecare aliment pentru a măsura avantajele / dezavantajele (și este interzis să o faceți la oameni). Deci nu veți găsi aproape nimic pe această temă. În rest, acest lucru se măsoară prin comparație cu experiența anumitor grupuri țintă (atunci când este posibil, deoarece VG-urile sunt rare și în cantități mici în teritoriu)
Referirea:
Pentru „dieta VG” (nu este o dietă, ci un mod de viață)

Fiind vegetarian de mic, îl consider o dietă și nu un mod de viață.

Desigur, deoarece nu este o alegere personală, gândită, măsurată, comparată, este o cultură care se compară cu o altă cultură. (În acest caz putem spune că toate modurile alimentare sunt diete.)
Un mod de viață induce o ideologie, ceea ce nu este întotdeauna cazul.

Un changement stilul de viață, mâncare sau nu, este întotdeauna legat de o „ideologie”, deși cuvântul în sine este deviat de la sensul său de cele mai multe ori
Origini ale ideologiei [editați]
Etimologie [editați]
Din greaca veche ἰδέα (idee), „idee”, și din λόγος (logos), „știință, vorbire”. Ideologia este deci, etimologic, un discurs asupra ideilor. În greaca veche, substantivul ἰδέα legat de verbul ἰδεῖν, „a vedea”, ar sugera mai degrabă semnificația „imaginii”. Ideologia este interpretată în mod obișnuit ca:
• logica unei idei în raport cu constrângerea ei ... (cu constrângerea sa sau cu opusul ei?)
• logica unei viziuni.
• logica unei imagini dezvoltată pentru gândirea în grup.

Un copil sau un adult care urmărește doar alegerea părinților sau a societății nu este într-adevăr într-o ideologie, ci într-o cultură.
Copiii și nepoții mei sunt VG, dar subiectul nu îi interesează mai mult decât atât, a devenit o cultură pentru ei!
Pe de altă parte, dacă trebuie să facă o alegere contrară acestei culturi, poate vor fi interesați de subiect, iar alegerea lor va fi apoi ideologică.
În cele din urmă și este, de asemenea, un punct important dacă fiecare consumator, chiar moderat, ar trebui să omoare aceste animale pentru a se hrăni cu ele: câți ar face asta?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 03/09/12, 13:39

Janic a scris:
Termenul de daună trebuie utilizat relativ (...)
Cu toate acestea, există câteva studii americane foarte generale care evidențiază diferența.
(...) Pentru aceasta, este necesar să puteți clasifica fiecare aliment pentru a măsura avantajele / dezavantajele (și este interzis să o faceți la oameni). Deci nu veți găsi aproape nimic pe această temă.


Deci nu ar trebui să spunem nimic!
Este clar că niciun studiu științific nu a demonstrat că consumul moderat de carne este dăunător.
Doar carnea roșie este incriminată și aceasta în timpul consumului regulat.
Altfel, carnea nu este o otravă,


Nu asta ai sugerat mai sus.



O schimbare a stilului de viață, alimentar sau nu, este întotdeauna legată de o „ideologie”, deși cuvântul însuși este deviat de la sensul său de cele mai multe ori.


Din punct de vedere istoric, acest lucru este fals, dieta este legată de locația geografică și de posibilitățile oferite de biotop pentru hrană.
De asemenea, este legat de posibilitățile noastre biologice de a consuma unul sau alt aliment, acesta din urmă fiind extins considerabil de la stăpânirea focului.
Abia mai târziu au apărut interdicțiile (în principal religioase).


Un copil sau un adult care urmărește doar alegerea părinților sau a societății nu este într-adevăr într-o ideologie, ci într-o cultură.


Alegerea alimentară devine culturală în al doilea rând, dar nu trebuie să uităm că poate fi foarte bine legată de gustul personal simplu.
În ceea ce mă privește, urăsc carnea roșie și acest lucru nu este rezultatul culturii mele și nici al convingerii ideologice.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/09/12, 13:52

Janic: nu uitați de zâmbete când mă citați. Mulțumesc!

Janic a scris:Nu, psihicul și jocul fizic la diferite niveluri, dar care pot avea și legături strânse. Dacă înghiți o otravă și te convingi că nu este, fizicul tău va câștiga psihicul. Dar, și acolo mă alătur vouă, dacă sunteți îngrijorat, cea mai bună mâncare nu va trece, dar nu se va transforma în otravă pentru toate acestea.

Întrebați un chimist, dar este greșit!
Ok, dacă nu vrei să-i spui „otravă", Recunosc! În acest caz, carnea nu este una în cineva care o mănâncă cu acordul, exact în VG care consumă proteine ​​vegetale, prin alegere și voință personală! Totul este acolo ... .

Dar, în cele din urmă, nimic nu se schimbă, indiferent dacă mintea ta se „schimbă” într-o direcție sau alta, va produce un astfel de efect fără ca tu să îl știi în mod voluntar. Pentru că asta, mulți nu se pot abține. Nu știu pe mulți care reușesc să schimbe efectul acestor "Produits"în corp. Ultimul caz până în prezent, Jean-Luc Delarue, care dorise să alunge soarta căsătorindu-se, chiar dacă avea cancer. Ca ce ...

Janic a scris:
Obamot a scris:Pffff, observ:

- că te poți baza pe o formă de constrângere pentru a converti oamenii! (În ciuda faptului că vă refuzați, apare ...)

Nu, nu este vorba de a converti pe nimeni, ci schimbarea situației care se impune ca o secetă care va grăti vegetația și va restrânge cantitatea de alimente disponibile per individ (sau nimic daca totul este prajit)

"s-ar impune"sau"care se impune".... um?

Tu spui că „fără convingere ar putea la fel de bine să nu încerce„Deci, este bine că admiteți aspectul psihologic predominant. Asta e bine, este și părerea mea, dar nu am îndrăznit să o spun. : Cheesy:

Ei bine, cred că veți putea să-l țineți cont pe deplin mai devreme sau mai târziu și veți vedea cât de mult poate fi mai eficient decât credeți. Chiar dacă este greu de gestionat pentru că trebuie să „dai drumul”, lucru pe care încă nu am reușit să-l fac pe deplin. Dar mă uit la cereale ...

apoi, „cine are dreptate”? Nici! Acesta este motivul care ar trebui să prevaleze. Dar când vine vorba de un mecanism de șantaj emoțional, omul eșuează de nouă ori din zece. Pentru că este prea exigent. Am bine? Practic ce contează, încă o dată predomină aspectul psihologic => asta am vrut să spun.

Să spun asta „Științific daunele încep de la una” este fals, deoarece depinde de biochimia individuală (deci este caz de caz ...). Și este fals și dacă recunoaștem aspectul psihologic => de aceea răspunsul nu este admisibil pentru toți. Deși practic ai dreptate. La fel când respingi termenul „dietă” (pe care l-am folosit intenționat) încă îl aprob ... dar demonstrează încă o dată că predomină tot aspectul psihologic. (Transmit aspectul „necesitate vitală”, deoarece Sen_No_Sen l-a menționat deja pe bună dreptate ... Dacă nu este vorba că atinge nu numai afectul, ci și „nevoia de supraviețuire”, este de aceea spun „nu este atât de simplu”, chiar dacă ni se pare evident pentru dvs. și pentru mine ...!)

Idem pentru sursa de nutrienți ... (origine vegetală sau animală)

Și în plus, din moment ce crezi asta„Astăzi considerăm că nivelul de toleranță al acestui produs contează, deoarece este individual”... Ce definește acest nivel de toleranță, dacă nu în mare parte creierul. În caz contrar, dacă reacția fiziologică a intoleranței ar apărea mai degrabă (disconfort, stare generală de rău, etc.) nu am fi obosiți imunocompromiși ...

Uh ... Și spuneți-ne cum ați dori să separați „aspectul emoțional” de mâncare sau orice luare de decizii cu privire la asta ...! Și sânul pe care mama îl dă bebelușului ???? La fel cu „plăcere”, la care putem adăuga „dorință”, și tocmai asta am spus mai sus și de ce aceste „volte fețe” sunt complicate!

Apoi din nou amestecăm totul și punem totul în același coș. În timp ce pentru a înțelege, ar fi posibil să se facă o lucrare retrospectivă de conștientizare a problemei psiho-afective.

Pentru că atunci când spui că a fi VG nu este „interzis”, um ... cum să spui ... Da, există: "carne", Nu? Deci, în acest moment, este problema „catalogare»Ceea ce pune o problemă mai mult decât ceea ce este ingerat sau nu! Din nou și din nou suntem adânc în psihologie !!!

În concluzie, Janic, apărând principiul VG așa cum faceți, este posibil să folosiți contrautilizarea pe care o produceți: vă voi lăsa să vă gândiți la asta!

Înțelegem mai bine de ce luați toate acestea foarte în serios. Este meritoriu, dar ineficient.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 03/09/12, 14:15

Sen nu sen
Deci nu ar trebui să spunem nimic!
Este clar că niciun studiu științific nu a demonstrat că consumul moderat de carne este dăunător.

Asta am explicat mai sus, fără studii independente, deoarece nu există mijloace pentru a le face.
Doar carnea roșie este incriminată și aceasta în timpul consumului regulat.

Deoarece consumul său a crescut serios în ultimii ani, la care se adaugă toate produsele date animalelor și care au repercusiuni la om.
Referirea:
Altfel, carnea nu este o otravă,

Nu asta ai sugerat mai sus.


Deoarece, spre deosebire de ciupercile care nu conțin toți alcaloizi, TOATE cărnurile produc tomane.


Tu amesteci totul.
a)
Din punct de vedere istoric, acest lucru este fals, dieta este legată de locația geografică și de posibilitățile oferite de biotop pentru hrană.
Dacă considerați că orice mod alimentar este o dietă, atunci sunt de acord cu dvs. (acesta este sensul inițial al cuvântului regim)
Termenul de regim, derivat din latinescul „regere” (a direcționa), apoi din „regim” (XIII ° s: acțiune de a direcționa),

b)
De asemenea, este legat de posibilitățile noastre biologice de a consuma unul sau alt aliment, acesta din urmă fiind extins considerabil de la stăpânirea focului.
Controlul focului nu a servit la un consum mai bun al alimentelor, ci la degradarea acestuia cu consecințele sale digestive și patologice.
c)
Abia mai târziu au apărut interdicțiile (în principal religioase).
Interdicțiile sunt reglementări legate de experiența măsurată pe un număr mare de persoane și ani. În ciuda acestui fapt, un număr mare de patologii au fost legate doar de dietă de la știința modernă și mijloacele sale sofisticate. Legarea acestora de interdicțiile religioase este prea simplistă sau este de a lua observatori în fiziologie pentru manechine. Când Hipocrate spune: cum putem înțelege bolile când nu știm nimic despre mâncare, el nu face o lucrare de religie, ci de observație.
Referirea:
Un copil sau un adult care urmărește doar alegerea părinților sau a societății nu este într-adevăr într-o ideologie, ci într-o cultură.


Alegerea alimentelor devine culturală în al doilea rând, dar nu trebuie să uităm că poate fi foarte legată de gustul personal simplu.

Doar gustul poate fi educat, este doar să notăm diferitele forme alimentare în funcție de țară și unde un aliment este considerat apetisant aici, este repugnant în altă parte.
În ceea ce mă privește, urăsc carnea roșie și acest lucru nu este nici rezultatul culturii mele, nici al convingerii ideologice.

Să spunem că cele două, și chiar mai multe, pot fi confundate. Un aliment preparat într-un mod diferit poate plăcea într-o formă și să vă displacă în alta. " Gusturi și culori »O friptură într-o tigaie sau o tocană, făcută cu aceeași carne, nu dă aceeași aromă. Un piure sau cartofi sosiți nu pot fi comparați, chiar dacă sunt același produs.
Este mult mai des privirea sângelui care este respingătoare decât gustul în sine, în timp ce pentru carnea albă sângele nu este vizibil.
Dernière édition alin Janic 03 / 09 / 12, 14: 34, editate 2 ori.
0 x
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 03/09/12, 14:29

obamot
Nu trec peste tot pentru că practic suntem de acord, este modul de exprimare care diferă, dar hai să vedem acest punct deosebit de important, deoarece depinde tocmai de aspectul psihologic
Pentru că atunci când spui că a fi VG nu este „interzis”, um ... cum să spui ... Da, există: „carnea”, nu? Deci, în această etapă, problema „catalogării” reprezintă o problemă mai mult decât ceea ce este ingerat sau nu! Din nou și din nou suntem adânc în psihologie !!!

O interdicție poate avea două origini: exterior / interior. Majoritatea interdicțiilor din societățile noastre sunt de origine externă (inclusiv regimurile în cauză). Interdicția internă se numește o alegere în măsura în care nu iese din instinctul pur animal (deși!). Așa că ar trebui să spunem că mă interzic să: ucid, fure, violez, mănânc carne sau orice altceva sau să numim asta o trezire a conștiinței, cum ar fi interzicerea de la alimente rafinate, vaccinuri, tratamente chimice, etc ...
Deci, desigur, psihicul nu poate fi disociat de fizic în ceea ce privește spunerea care predomină ... personal aș spune uneori una, alteori cealaltă.

În concluzie, Janic, apărând principiul VG așa cum faceți, este posibil să folosiți contrautilizarea pe care o produceți: vă voi lăsa să vă gândiți la asta!

Aceasta nu este părerea mea! Majoritatea celor care vorbesc despre subiect au o viziune abstractă, intelectuală, în afara experienței trăite, în timp ce eu o trăiesc din interior și când citesc anumite reflecții, mi se pare doar o rușine, nu pentru vegetarianism care l-a văzut. altele decât pentru individul însuși.

Înțelegem mai bine de ce luați toate acestea foarte în serios. Este meritoriu, dar ineficient.
încă o dată nu caut eficiență, modul alimentar este o întrebare individuală și fiecare atrage avantajele sau dezavantajele aferente.
Timpul nostru vrea ca acolo unde strămoșii noștri au pus cu greu întrebări, știința, mass-media fac acum subiecte actuale despre aceasta și astfel mi se pare coerent că cei care cunosc subiectul își dau părerea ... nimic mai mult.
Dernière édition alin Janic 03 / 09 / 12, 14: 48, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jlt22
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 414
Înregistrare: 04/04/09, 13:37
Locul de amplasare: Guingamp 69 ani




de jlt22 » 03/09/12, 14:36

Această postare a fost inițial intitulată: Consumul de carne, ce impact asupra planetei?

Dar, având în vedere derivațiile răspunsurilor, ar trebui redenumită acum: Mănâncă carne, ce impact asupra sănătății?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 03/09/12, 14:42

Janic a scris:
Asta am explicat mai sus, fără studii independente, deoarece nu există mijloace pentru a le face.


Prin urmare, nu trebuie spus că carnea este dăunătoare sănătății, este o speculație din partea ta.



Deoarece, spre deosebire de ciupercile care nu conțin toți alcaloizi, TOATE cărnurile produc tomane.

Nefiind un gunoier, nu s-a pus niciodată problema consumului de carne putrezită.

Să spunem că cele două, și chiar mai multe, pot fi confundate. Un aliment preparat într-un mod diferit poate plăcea într-o formă și să vă displacă în alta.


Desigur, modul în care sunt preparate mâncarea poate schimba percepția: între două felii de pâine puteți mânca aproape orice!
Cu toate acestea, nu schimbă gusturile personale.
O friptură este o friptură, iar când nu-ți place, ei bine, nu-ți place!
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5




de Hic » 03/09/12, 14:50

Janic a scris:Sen nu sen
Deci nu ar trebui să spunem nimic!
Este clar că niciun studiu științific nu a demonstrat că consumul moderat de carne este dăunător.

Asta am explicat mai sus, fără studii independente, deoarece nu există mijloace pentru a le face.


SALUT
să schimbăm paradigma
De fapt, toate proteinele animale, inclusiv cazeina!

?????????????
EVU! - Mitul proteinelor
www.euroveg.eu/lang/fr/info/kit/starter04.php
În 1982, Consiliul Național de Cercetare a stabilit o legătură între cancer și ... Dietele bogate în proteine, în special proteinele animale, conduc, după cum știm, ...

alte experiente!
după expunerea la un agent cancerigen,
orice consum de proteine ​​animale (cazeina)
crește sever cazurile de cancer,
(consumul vizibil, intermitent de proteine ​​animale urmează celui al cancerului)

proteina din soia o menține scăzută și stabilă



Pentru sănătatea ta, deveniți vegani !!!
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491




de Janic » 03/09/12, 15:18

sen nu sen
janic a scris:


Asta am explicat mai sus, fără studii independente, deoarece nu există mijloace pentru a le face.


Prin urmare, nu trebuie spus că carnea este dăunătoare sănătății, este o speculație din partea ta.

Acesta este genul de argument pe care producătorii îl folosesc pentru a-și curăța produsele. „Nu s-a dovedit niciodată că ...”, ceea ce implică faptul că dovezile științifice sunt adesea dificil de furnizat pentru lipsa mijloacelor sau recunoașterii adecvate.
Pentru a returna această formulă aș spune: nu trebuie spus că carnea nu sunt dăunătoare sănătății, aceasta este o speculație din partea celor care susțin că aceasta nu mai are studii adecvate. Pentru o lungă perioadă de timp, s-a considerat că cancerele au fost legate de viruși (apropo, acest lucru a evoluat cu greu) până când nu ne-am dat seama că un astfel de cancer a fost legat de o astfel de dietă, cum ar fi alta de un alt mod. În prezent există vaccinuri împotriva virusului papiloame, iar oamenii de știință neagă relația cauză și efect asupra fetelor tinere ale căror vieți au fost irosite din moment ce în ceea ce privește hepatita (dar nu toate vaccinate sunt afectate) sau alegerea este în știri (și nici nu toate sunt afectate) în mine nu toate au avut silicoză etc. Afirmația se bazează pe experiență prin compararea a două stiluri de viață și verificată pe termen lung, așa cum se poate face pentru grăsimile saturate sau alimentele rafinate.

Referirea:
Deoarece, spre deosebire de ciupercile care nu conțin toți alcaloizi, TOATE cărnurile produc tomane.

Nefiind un gunoier, nu s-a pus niciodată problema consumului de carne putrezită.

Ne pare rău, un scavenger este un animal care se hrănește cu carne ucisă de alții decât el și din care consumă rămășițele. Omul omni își ucide cu greu „prăzile” și trebuie să le lase să se degradeze (floculare) deoarece carnea este prea greu pentru a fi consumată așa cum este (prin urmare, încercați!) Sau folosește gătitul pentru a accelera această degradare. Prin urmare, este într-adevăr un scavenger, deoarece își adoptă caracteristicile.
Mai mult decât atât, spre deosebire de carnivorele care consumă în primul rând părțile bogate și „proaspete” (măruntaiele), oamenii fac contrariul ca acești gunoieri.
Putrefacția, așa cum subliniază Kousmine, este un fenomen complex legat de aciditate și de flora aerobă sau anaerobă. Când tranzitul intestinal este prea lung, începe această putrefacție, motiv pentru care adevărații prădători au intestine foarte scurte și erbivore foarte lungi.
Referirea:
Să spunem că cele două, și chiar mai multe, pot fi confundate. Un aliment preparat într-un mod diferit poate plăcea într-o formă și să vă displacă în alta.


Desigur, modul în care sunt preparate mâncarea poate schimba percepția: între două felii de pâine puteți mânca aproape orice!
Cu toate acestea, nu schimbă gusturile personale.
O friptură este o friptură, iar când nu-ți place, ei bine, nu-ți place!

Desigur, unul poate fi Vg și, de asemenea, nu-i place spanacul sau conopida, ceea ce nu pune în discuție VG-ul în sine. În mod similar, unor omni nu le plac anumite carne, dar se sărbătoresc cu altele, pești, crustacee, râme, unele insecte etc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 03/09/12, 19:35

Da, în cele din urmă suntem relativ de acord cu faptul că ar fi bine să putem reduce sau renunța - dar apoi individual și voluntar - la tot consumul de carne pentru binele planetei!

Și aș spune chiar că ar putea crea noi linii de ființe umane potențial mult mai puțin agresive! (Oricum, lui Janic, deși VG, nu îi lipsește „mușcătura” ... ahahaha)

Însă un punct împotriva căruia trebuie să ne punem problema este cel al dezvoltării de ptomains în intestin!

Așa cum ne amintește Sen_No_Sen, nu suntem gunoieri care digeră pentru unii prin putrefacție (mediu favorabil proliferării ptomainelor), așa că digerăm în principiu prin fermentare! (Pentru subiecții sănătoși conform Dr. Kousmine) În acest tip de digestie, asimilați carnea, dacă este consumată la prânz și în cantități rezonabile (nu în fiecare zi, o dată pe săptămână ar fi deja suficientă, dacă înlocuim cu proteine plante ...), nu pune nici cea mai mică problemă.

Și, prin urmare, cel mai bun mod de a-i lăsa pe toți să își aleagă este cu siguranță evitarea oricărui stigmat în jurul modului în care sunt consumate proteinele! Și cu siguranță nu pentru a eticheta oamenii VG, carnivorele sau orice altceva ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 181