Articol Gillier Pantone în joi (luxemburg)

Injecția de apă în motoarele termice și celebrul „motor pantone”. Informații generale. Apăsați decupaje și videoclipuri Înțelegere și explicații științifice privind injectarea apei în motoare: idei pentru ansambluri, studii, analize fizico-chimice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042

Articol Gillier Pantone în joi (luxemburg)




de Christophe » 26/11/07, 10:46

Vezi un articol publicat joia trecută în Le Jeudi, un ziar săptămânal din Luxemburg ( http://www.le-jeudi.lu/edition/ ). Am vorbit o oră la telefon cu jurnalistul luni trecută, e un articol bun chiar dacă încă o dată cuvintele scrise nu sunt tocmai cele spuse de mine (în special insertul pe „nuclear”... .) plus că face prima pagină.

Pentru a descărca în .pdf aici: https://www.econologie.com/article-sur-l ... -3540.html

Imagine
Imagine

Prin intermediul unui site web dedicat tehnologiilor și combustibililor alternativi, un tânăr alsacian și inginer în devenire, Christophe Martz, a dat peste principiul „motorului” Pantone.

Intrigat, a trecut prin mașina administrativă, nu foarte entuziasmată în timpul primelor contacte, a Școlii Naționale de Arte în Industrii din Strasbourg (ENSAIS), unde, împotriva tuturor, proiectul său de teză a ajuns în continuare să fie acceptat.

Trebuie spus că foarte repede, imaginea inventatorului procesorului multicombustibil (PMC), Paul Pantone, a fost pătată. După ce l-a vizitat în Utah, studentul a devenit rapid dezamăgit. Cel care venise să învețe și să nu venereze vreun maestru spiritual, trebuie să tragă repede concluzia că nu este nimic de așteptat de la Pantone.

Individul este îndoielnic, foarte înclinat la dolari din vânzarea truselor și a seminariilor și, mai ales, incapabil să ofere dovezi științifice ale sistemului său. Ceea ce este cu atât mai grav cu cât este un sistem care funcționează.

„Motorul” Pantone nu este, de fapt, un motor stricto sensu, ci mai degrabă un „kit” care este grefat pe un motor termic existent, fie el diesel sau pe benzină.


Continuarea în .pdf: https://www.econologie.com/article-sur-l ... -3540.html
Dernière édition alin Christophe 24 / 03 / 12, 09: 57, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
louphil
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 278
Înregistrare: 22/07/05, 01:20
Locul de amplasare: Gironde (Ste Foy-la-Grande)
x 4




de louphil » 27/11/07, 19:40

Foarte bine, acest articol!!! Cu siguranta am citit-o repede, dar nu am observat nicio gafa obisnuita... Dar poate a fost dictata de Christophe, sau alt econolog???
0 x
http://wunic.fr

Acest lucru se datorează faptului că viteza luminii este mai mare decât cea a sunetului,
Unele arată strălucitor, înainte să se uite ...:D :D :D
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/11/07, 20:16

Da, cred la fel, dar se pare că nu ai citit articolul în diagonală : Mrgreen:

Christophe a scris:Am vorbit cu jurnalistul o oră la telefon luni trecută, e un articol bun chiar dacă încă o dată cuvintele scrise nu sunt tocmai cele spuse de mine (în special insertul pe „nuclear”... .) plus el face prima pagină.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 27/11/07, 21:52

:se încrunta: În afară de calificativele devalorizatoare, precum:
- „tânărul alsacian” :|
et
- "inginer în devenire": |

Articolul este foarte pozitiv. : Mrgreen:

În plus, se referă doar la jucători eficienți, constructivi și credibili din lumea francofonă a Pantone pe web. 8) Pfiu!

Pentru o dată, nu există nicio mențiune despre site-urile extremiste, anarhiste, ezoterice și altele care au tratat subiectul ca pe Sfântul Graal care este ascuns lumii întregi... : Arrowu:

Prin urmare, este un articol foarte bun! :P
0 x
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 27/11/07, 22:19

citro a scris:: încruntat: În afară de calificatorii devalorizați precum:
- „tânărul alsacian” :|


Vei face dușmani ...
Dacă îți urmez logica: „Bătrânul parizian” este atunci plin de satisfacții? :şoc:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 27/11/07, 22:33

:? Nu, protestez înainte de toate împotriva calificativelor precum „tânăr” și „aspirant” care devalorizează titlul de inginer.

De altfel, alsacianul poate fi asimilat, în mintea anumitor cititori, cu „hillbilly”.

De ce să nu fi scris pur și simplu: „un inginer alsacian, Christophe Martz,...”
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79323
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11042




de Christophe » 27/11/07, 22:55

Lasă partidul principal să vorbească, adică: ME! : Mrgreen:

Pentru tineri chiar nu vad ce te deranjeaza...sunt chiar mai tanar decat batran...dar e adevarat ca angajati mai ales juniori si seniori pentru "directori"...aia arata mai curat decat "cadru vechi". " :D

Pentru alsacian, poate adevărații hillbillii sunt cei care cred că... (și bat)... Nu știu de ce a insistat atât de mult pe originea mea, deoarece nici nu am menționat asta la telefon... el trebuie sa fi citit asta pe internet...

Dar sincer cred că furăm multe pentru nu prea mult: în orice caz nu mă deranjează deloc... și hillbillii adevărați nu mă interesează : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 28/11/07, 20:17

Christine a scris:
citro a scris:: încruntat: În afară de calificatorii devalorizați precum:
- „tânărul alsacian” :|


Vei face dușmani ...
Dacă îți urmez logica: „Bătrânul parizian” este atunci plin de satisfacții? :şoc:


nu Christine : Cheesy: dacă urmați logica lui, „Bătrânul parizian” este și el devalorizant în măsura în care „tânăr”, „bătrân” nu adaugă prea mult articolului și deci poate induce în cazul lui o impresie de mai puțin...

Cu toate acestea, Citro poate fi și plin de satisfacții, în funcție de cititor, de vârstă, eventual de locația geografică, de experiența și de prejudecățile lor.

deci +1 cu d'jeun Alsabelge : Mrgreen:
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 28/11/07, 20:50

bonjour

Și da, vânează mai bine
Mai agresiv, mai de impact, mai plin de viață în luptă

Atacăm djeunul

Scoate ghearele

Magnific ... !!!!!!

Alo
0 x
PIF PAF POUM
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 28/11/07, 22:20

bonjour


conținutul vine înaintea calificărilor,
singurul lucru este referirea la centrala nucleara pe care nu am inteles-o in acest articol, ce legatura cu dopajul apei
Doar dacă nu se referă la materialul Inconel folosit la răcitoarele centralelor electrice, pe care l-am folosit pentru a face o tijă, care este greu de obținut și care nu adaugă prea mult..

André
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Injectarea apei în motoarele termice: informații și explicații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 155