Generalități și prezentare

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
Rouchouse
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/12/07, 09:40
Locul de amplasare: net.assistance.chez-alice.fr

Răspuns la detractorii mei




de Rouchouse » 12/12/07, 23:06

Înainte de a pleca de la tine, vreau să mă explic pentru că cuvintele detractorilor mei chiar mă rănesc.
Site-ul meu (asociere total gratuită) a ajutat studenții cu dificultăți de ani de zile.
Certificatul de studii superioare „Biogeografie-Mediu” a fost singura diplomă oficială a universității din 1972.
Am ales poziția de ACADEMIC HOLDER pentru a vedea cel mai mare număr de studenți din toate categoriile, de la șasea până la facultate.
Desigur, aș fi putut face o carieră de „cerc de piele”, dar asta a fost alegerea mea.
Despre „motorul cu apă” am doar idei prea generale pentru a vă fi de folos și atunci când nu știu nimic despre asta prefer să tac.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia

Re: Răspuns la detractorii mei




de Gregconstruct » 12/12/07, 23:11

Rouchouse a scris:Despre „motorul cu apă” am doar idei prea generale pentru a vă fi de folos și atunci când nu știu nimic despre asta prefer să tac.


Ce lipsă de curiozitate ... :?
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Generalități și prezentare




de jean63 » 13/12/07, 11:54

Rouchouse a scris:Sunt profesor asociat de științe fizice pensionar și mă descurajez că profesorii sunt încă bătuți.
În 40 de ani am cunoscut câțiva profesori răi, dar mulți studenți răi.
Sunt unul dintre primii absolvenți de mediu la vremea când cuvântul ecologie nu exista și am multe idei să nu fiu pus la urechile tuturor, așa că vă dau adresa mea:

Cod: Selectați toate

rouchouse . gerard @ neuf.fr


Site: http://net.assistance.chez-alice.fr

Aș dori în continuare să clarific această poveste foarte ciudată; nu am mai văzut asta aici până acum !!

1 - „Am multe idei să nu fiu pus la urechile tuturor„..... dar de ce ai venit aici atunci dacă nu pentru a da adresa site-ului dvs. web dacă o poți numi așa.

2 - „pe vremea când cuvântul ecologie nu exista” : glumești, în 1972 aveam 22 de ani și apărătorii mediului existau. A existat chiar și o revistă lunară la care m-am abonat, al cărui nume am uitat. A existat chiar și un candidat la președinție care a prevăzut poluarea actuală ... etc. (a se vedea pesticide, substanțe chimice, poluarea atmosferică ... etc). Era în 1974, cred că anul lui Giscard.
Salut, știam că nu voi lăsa oamenii indiferenți, trebuie să-mi citești cariera profesională foarte serios (20 de ani în sectorul privat și 20 de ani în public) site-ul meu este oarecum neglijat și nu este actualizat , dedicându-mă înainte de bătrânețe mă câștigă în timpul liber.
Având în vedere rândul luat de răspunsurile controversate, prefer să mă închin, totuși aveți datele mele de contact și aș fi fericit să vorbesc fără motive ulterioare cu dvs.
Înainte de a pleca de la tine, vreau să mă explic pentru că cuvintele detractorilor mei chiar mă rănesc.
Site-ul meu (asociere total gratuită) a ajutat studenții cu dificultăți de ani de zile.
Certificatul de studii superioare „Biogeografie-Mediu” a fost singura diplomă oficială a universității din 1972.
Am ales poziția de ACADEMIC HOLDER pentru a vedea cel mai mare număr de studenți din toate categoriile, de la șasea până la facultate.
Desigur, aș fi putut face o carieră de „cerc de piele”, dar asta a fost alegerea mea.
Despre „motorul cu apă” am doar idei prea generale pentru a vă fi de folos și atunci când nu știu nimic despre asta prefer să tac.

1 - „cuvintele detractorilor mei chiar mă rănesc” : încearcă să înțelegi de ce avem o îndoială.

Eu însumi am avut DUT în informatică în 1970, după ce am petrecut 15 zile la Facultatea de Științe după obținerea bac C (S astăzi). La acea vreme, DEUG nu exista, dar am obținut licența de matematică și / sau fizică în 3 ani (cred). Atunci pentru a fi profesor certificat într-o instituție publică, trebuia să treci faimosul concurs CAPES (care există încă în altă parte și pe care fiul meu cel mare l-a obținut acum câțiva ani pentru a preda PE: foarte selectiv ..).

Pe atunci, când îmi obținusem DUT și lucram la 20 de ani, prietena mea și-a luat permisul de matematică și apoi a încercat să fie admisă la CAPES. Între timp, ea înlocuia profesorii. După mai multe eșecuri, a trecut un examen competitiv pentru a intra în PTT (inspector) și apoi s-a regăsit în filiala Telecom care a devenit France Telecom. Ar fi putut intra în sectorul privat ca profesor de matematică.

Așa a făcut sora mea cu licență și fără CAPES, iar câțiva ani mai târziu au integrat profesorii fără CAPES, ea și-a continuat cariera în public (ceea ce este și mai bun pentru că un funcționar public cu unele avantaje de „securitate”) angajare "+ pensionare + MAIF + CAMIF ... pe viață).

2 - "cariera mea profesională (20 de ani în privat și 20 de ani în public)" :
de fapt un CAPESian nu a avut (și nu are astăzi) niciun interes în predarea în sectorul privat, deoarece promovează această competiție foarte dificilă de a preda exact în PUBLIC, așa că nu vă înțeleg anii în sectorul privat ; motivul este că nu ai avut concursul CAPES, punct.
Faptul de a fi agregat (dacă este cazul! Uite ciudat nu este scris în CV că ești agregat = foarte greu de obținut) nu dă dreptul de a fi profesor titular în învățământul public , și chiar cred că nu se poate trece agregarea care dacă este CAPESien ....... de aceea găsesc inconsecvențe.

Aș dori să am câteva explicații cu privire la această poziție de DEȚINENT academic.

Am mers să recitesc începutul CV-ului:
După un bacalaureat în Științe Experimentale cu distincție la 18 ani, urmat de matematica propedeutică fizică chimie (DEUG actual), obțin o licență didactică și un master în chimie.

Ei bine, deja Bac Sciences Exp (bac D la acea vreme) era mai puțin dificil decât bac C (cum ar fi S și STT astăzi).

Apoi îmi repet: licența nu permitea predarea în public !! Cu toate acestea, nu văd nicio obținere de CAPES și totuși am citit în acest CV:
După 8 ani de educație națională, mă apropi de o carieră medicală ca director al laboratorului de toxicologie pe care tocmai l-am creat la Spitalul Universitar din Saint-Étienne

1- „După 8 ani de învățământ național” : este imposibil decât ca înlocuitor cu jumătate de normă și aruncat în diferite unități ale academiei.

2 - „Abordez cariera medicală ca director al laboratorului de toxicologie pe care tocmai l-am creat la Spitalul Universitar din Saint-Étienne” :
Dar cum, după ce am fost un mic profesor suplinitor în public, ne putem găsi propulsați Director al Laboratorului de Toxicologie !!!!!!! acolo, cursul este puțin prea improbabil sau altfel, trebuie să-mi explicați cum puteți face un decalaj atât de mare; modul în care un spital poate angaja un simplu absolvent de chimie de la Facultate ca director al unui centru de cercetare.
În medicină, au studii FOARTE DIFICILE, în special anul I, iar studiile lor durează cel puțin 1 ani ........ deci, cum ar putea un spital să angajeze un pelerin lambda din 7 ani de facultate.

TREBUIE SĂ EXPLICAȚI: ESTE IMPOSIBIL.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christine
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1144
Înregistrare: 09/08/04, 22:53
Locul de amplasare: În Belgia, o dată
x 1




de Christine » 13/12/07, 13:24

Pe langa subiect
papounetjean63 a scris:în 1972 aveam 22 de ani

Ca tatăl meu Imagine
/Pe langa subiect
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/12/07, 14:50

Christine a scris:Pe langa subiect
papounetjean63 a scris:în 1972 aveam 22 de ani

Ca tatăl meu Imagine
/Pe langa subiect

Ei bine, da, nu ne putem întoarce ... dar rămâneți tineri în capul vostru. Îi vei spune tatălui tău că anii 50 sunt cei mai buni ..... sau aproape : Lol:

Cei 2 bătrâni ai mei (fiul unui profesor EPS și fiica unui inginer la CNES, angajați de ieri) au aproape 30 de ani.

Ei bine, acum știm totul ... cu excepția vârstei tale !!! și fundalul tău .... și toate acestea datorită lui Pépé Rouchouse care ne merge bine cred că ....

Pe de altă parte, aș vrea să am un răspuns la această poveste ciudată. În plus, numărul de posturi pare inconsistent și sinonim cu instabilitate .... Sincer, când ești director de laborator într-un spital, cum îți poți imagina că te vei găsi la sfârșitul carierei tale 20 de ani mai târziu ca profesor de facultate !! Dacă nu sunt concediat peste tot, cu greu văd vreo altă posibilitate.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/12/07, 15:41

bonjour

Când o persoană vine pe un forum e o forumeur ca oricine altcineva Indiferent de titlurile sale, ceea ce ne interesează pe un forum schimburile constructive, fie prin cunoștințele sale, nu trebuie să fie susținute de o diplomă (nu este un interviu care să fie admis pe forum ) sau prin experiențele sale practice trăite .. Suntem norocoși să avem o modalitate de a comunica între oameni de la un capăt la altul al lumii.

Este inutil să știm în detaliu nivelul participanților, conținutul postărilor din domenii specializate ne spune mult mai multe

Am avut profesori buni și am fost un elev prost, pentru că materiile nu mă interesau, am învățat puțin când eram în afara școlii pe materiile care mă interesează.

Pe mai multe forum de multe ori, mi se face râs și îmi amintesc să comand prin mesaje private, să merg la lecții de franceză și de limbă, că el nu înțelege nimic în ceea ce scriu, răspunsul este întotdeauna același, nu citesc postările mele merg la următoarea ..

Avem multe de învățat de la toată lumea
Uneori sunt mai bine informat despre vreme de indianul Abenaki din rezervația din apropiere decât de specialiștii în media vremii.

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 13/12/07, 15:48

jean63 a scris:
Christine a scris:Pe langa subiect
papounetjean63 a scris:în 1972 aveam 22 de ani

Ca tatăl meu Imagine
/Pe langa subiect

Ei bine, da, nu ne putem întoarce ... dar rămâneți tineri în capul vostru. Îi vei spune tatălui tău că anii 50 sunt cei mai buni ..... sau aproape : Lol:

Cei 2 bătrâni ai mei (fiul unui profesor EPS și fiica unui inginer la CNES, angajați de ieri) au aproape 30 de ani.

Ei bine, acum știm totul ... cu excepția vârstei tale !!! și fundalul tău .... și toate acestea datorită lui Pépé Rouchouse care ne merge bine cred că ....

Pe de altă parte, aș vrea să am un răspuns la această poveste ciudată. În plus, numărul de posturi pare inconsistent și sinonim cu instabilitate .... Sincer, când ești director de laborator într-un spital, cum îți poți imagina că te vei găsi la sfârșitul carierei tale 20 de ani mai târziu ca profesor de facultate !! Dacă nu sunt concediat peste tot, cu greu văd vreo altă posibilitate.


Revin la sfârșitul mesajului tău „cum să te regăsești ...”
poate pentru că nu există un loc de muncă prost și a fi profesor poate fi la fel de satisfăcător ca un director de laborator sau poate pentru că a fi profesor lasă mai mult timp liber pentru alte activități, poate pentru că vrei să te schimbi la un moment dat din viața ta (regretatul meu unchi era vinicultor, apoi profesor, apoi profesor de matematică)
aici este
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/12/07, 16:44

renaud67 a scris:
Revin la sfârșitul mesajului tău „cum să te regăsești ...”
poate pentru că nu există un loc de muncă prost și a fi profesor poate fi la fel de satisfăcător ca un director de laborator sau poate pentru că a fi profesor lasă mai mult timp liber pentru alte activități, poate pentru că vrei să te schimbi la un moment dat din viața ta (regretatul meu unchi era vinicultor, apoi profesor, apoi profesor de matematică)
aici este

da da desigur ....... Înțeleg foarte bine, dar există mai multe elemente care mă deranjează în acest proces, motiv pentru care el nu vine să dialogheze cu noi toți pe diverse subiecte.

Fă ceea ce a făcut unchiul tău, pălării !!, dar ai observat că trebuie să se fi întors la studii după viticultură pentru a deveni institut, apoi profesor, este total diferit (asta sunt 3 locuri de muncă în viața lui nu ar trebui să fie foarte obișnuit; vedem și profesori care renunță pentru că sunt sătui de studenți și merg să facă o altă treabă).

Nu putem ști totul, dar el, cu experiențele extraordinare pe care le are, aș avea o multitudine de întrebări pe care să le pun !!! Ciudat că refuză dialogul într-un forum deschideți unde ne dezbrăcăm puțin și cu atât mai bine dacă alții știu lucruri pe care nu le știm, acesta este avantajul dialogului ... murim mai puțin proști.

Dar vrea să atragă pe site-ul său, astfel încât să putem citi CV-ul său, este încă incredibil ca proces.

Timp de 2 ani că mă ocup de asta forum, Nu am mai văzut asta până acum.

Pe de altă parte, am întâlnit un mytho pe un forum de pe piața bursieră într-un moment în care tranzacționam puțin, dar acest lucru este diferit, băieții sunt cu toții mai dotați decât ceilalți să vândă sau să cumpere la momentul potrivit, este total zero cu excepții ...... ... dar aici, nu este cazul în general.

Încă nu-i înțeleg comportamentul (presupunând că CV-ul său este adevărat). Cum devii director de cercetare când ești profesor de facultate? poți lua orice spital, dacă îmi găsești unul, adu-l înapoi; Ei bine, eram în anii '70, dar totuși, în afară de crearea propriei companii, nu devii director de cercetare într-un hosto cu un val de baghetă magică.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 13/12/07, 17:01

Andre a scris:bonjour

Când o persoană vine pe un forum e o forumeur ca oricine altcineva Indiferent de titlurile sale, ceea ce ne interesează pe un forum schimburile constructive, fie prin cunoștințele sale, nu trebuie să fie susținute de o diplomă (nu este un interviu care să fie admis pe forum ) sau prin experiențele sale practice trăite .. Suntem norocoși să avem o modalitate de a comunica între oameni de la un capăt la altul al lumii.

Este inutil să știm în detaliu nivelul participanților, conținutul postărilor din domenii specializate ne spune mult mai multe

André

Sunt total de acord cu dvs., dar aruncați o privire bună asupra abordării sale, el a venit să-și facă publicitate site-ului, deci CV-ul și apoi, de îndată ce vrem să vorbim, nimeni altcineva. El anunță de la 1 că ar avea o mulțime de lucruri de spus pe care nu le putem auzi !!! că este ecologist de foarte mult timp și apoi ... nimeni.

Nimeni nu l-a respins de la bun început; el este cel care nu vrea să ne spună despre tot ce știe; Christophe i-a oferit chiar și un subiect ... nu era competent, a spus el, dar un verde de 30 de ani trebuie să aibă lucruri de spus despre alte subiecte.

Ei bine, cel mai bun este să ne oprim aici, dar sincer, aș vrea să cunosc personajul REAL.

Să nu uităm postarea inițială:
Sunt profesor asociat de științe fizice pensionar și mă descurajez că profesorii sunt încă bătuți.
În 40 de ani am cunoscut câțiva profesori răi, dar mulți studenți răi.
Sunt unul dintre primii absolvenți de mediu la vremea când cuvântul ecologie nu exista și am multe idei care nu ar trebui puse la urechile tuturor, de asemenea, vă dau adresa mea:
Cod:
rouchouse. gerard @ neuf.fr

Site: http://net.assistance.chez-alice.fr

Deci, care sunt aceste idei celebre pentru a nu pune între (mai degrabă „în”) toate urechile. ? pentru un cadru didactic AGREGÉ, nu se ridică expresia „între .... urechi.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Gregconstruct
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1781
Înregistrare: 07/11/07, 19:55
Locul de amplasare: Amay Belgia




de Gregconstruct » 13/12/07, 17:51

Ce se întâmplă dacă nu ne mai pierdem timpul în asemenea prostii ???

Acest biet domn suferă de mai multe complexe și încearcă să se facă interesant ...

Dragi prieteni, să luăm calea cea bună a Econologiei !!!

Amin
0 x
Fiecare gest contează pentru planeta noastră!

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 214