Mașina de spălat și consumul de apă

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
wistiti68 @
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 23/12/07, 09:07




de wistiti68 @ » 24/12/07, 10:38

Da, niciunul dintre aparatele Miele pe care le-am văzut nu a coborât sub 7.8 litri pe kilogram de rufe, în timp ce în competiție sunt mai multe care ajung la 7.
Mai mult, dacă mașinile de tip Haier Wash2o și ipoteticul Daewoo Midas își dezvoltă și își optimizează consumul de apă, nu aș fi neapărat reticent să-mi schimb mașina în 6 sau 7 ani.
Și atunci oricum nu am bugetul pentru un Miele.

Vă mulțumim pentru link-ul dvs. jessle. Cel puțin a priori putem avea încredere în caracteristicile anunțate.

Cred că când voi mai lua o mașină de mare capacitate. Au un randament de apă mai bun și este mai bine să planificați pentru viitor.
Și apoi, dacă șervețelele anti-sângerare sunt cu adevărat eficiente, aș putea amesteca alb și culoare și să vin cu o mașină completă pe săptămână, așa că ar merita.
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 24/12/07, 13:47

wistiti68 @ a scris:Da, niciunul dintre aparatele Miele pe care le-am văzut nu a coborât sub 7.8 litri pe kilogram de rufe, în timp ce în competiție sunt mai multe care ajung la 7.

Cred că când voi mai lua o mașină de mare capacitate. Au un randament de apă mai bun și este mai bine să planificați pentru viitor.
Și apoi, dacă șervețelele anti-sângerare sunt cu adevărat eficiente, aș putea amesteca alb și culoare și să vin cu o mașină completă pe săptămână, așa că ar merita.


De asemenea, este necesar să se vadă eficiența spălării / clătirii ... și nu există nici un miracol ... : Mrgreen:
Durata de viață a unei mașini depinde foarte mult de utilizarea acesteia: de exemplu, prin spălare de două ori pe zi, supraîncărcată, la 2 °, rotire temeinică, cu detergent agresiv și apă, este sigur că va ține mult mai scurt decât pentru utilizarea „normală”, dar știu 95 persoane care au avut Miele de vârste, și în ambele cazuri nu a fost reparat de cel puțin 2 ani ... Vecinii mei care au 2 copii , muriți o mașină de spălat low-end în 15-6 ani, deoarece mașina funcționează în fiecare zi cel puțin 2x ...

șervețelele absorbante funcționează bine, dar eu personal le folosesc doar atunci când spăl un articol nou de îmbrăcăminte despre care nu știu comportamentul: amestec albul * și de culoare de 25 de ani și este foarte rar să au surprize neplăcute ...

* singurul alb pe care îl am sunt tricouri și prosoape moștenite de la bunica mea în bumbac egiptean de o forță incredibilă și vechi de 80 de ani !!! sau perdelele pe care le spăl oricum cu excepția ... cămășilor albe? Nu dețin niciun ... și niciun „costum” în acest sens : Cheesy:
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 30/12/07, 09:48

bine ieri am fost in Germania
pentru mașinile de spălat este aproximativ același preț + sau - 50 euro diferență decât în ​​Franța.
Pe de altă parte, toate sunt foarte eficiente.
La aproximativ cincisprezece modele expuse au fost toate a / a / a sau b
Doar unul a consumat 1.14 kw și 52l pentru toate modelele.
Pe de altă parte, niciunul dintre aceste modele nu se vinde în Franța, presupun, pentru că nu le-am găsit pe net.

Oricine cunoaște marca EBD
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 30/12/07, 09:58

[Url] http://www.ebd.de/

Aparent vândut doar în Germania și în țările vorbitoare de limbă germană

Rețineți că, deși locuiesc la 25 km de Rin, nu cumpăr niciodată nimic în Germania ... deși anvelopele Michelin sunt mult mai ieftine acolo ...
Dernière édition alin Chatham 30 / 12 / 07, 10: 03, editate 1 ori.
0 x
wistiti68 @
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 23/12/07, 09:07




de wistiti68 @ » 30/12/07, 10:02

Ah pentru că există încă mașini de categoria B sau C vândute în Franța ??
În magazin nu pot să spun, nu mă uit niciodată. Dar pe site-urile franceze de pe internet nu am avut niciodată ocazia să găsesc unul care să nu fie în A sau A + în energie și A în spălare. doar că sunt câteva care sunt în C în filare, dar este destul de rar.
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 30/12/07, 10:33

Consumurile afișate au fost mai mici între supermarketul din apropierea casei mele, unde există o singură mașină care consumă 1.02 kW cu 52 l și în Germania, unde erau practic toate la mai puțin de 1 kW și mai puțin de 50 litri diferență.

Am găsit două modele de 5 kg care consumă 0.85kw / 45l / 1200tr
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 30/12/07, 11:41

Rămâne de văzut ce program de spălare este luat ca referință pentru măsurători: standardele de măsurare sunt aceleași în Germania (TUV) și în Franța (UTAC)? care ar putea explica unele diferențe ... ar trebui să compare un model dat disponibil pe cele 2 piețe (Bosch, Miele, Siemens, etc ...)
0 x
jessle
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 107
Înregistrare: 27/10/07, 23:08




de jessle » 30/12/07, 12:28

bumbac program 60 de grade problema este că modelele vândute în Germania nu le pot găsi în Franța.
pe de altă parte, nu miele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 02/01/08, 21:46

Pentru longevitate, prefer încărcările superioare, deoarece există 2 rulmenți pentru a ține tamburul împotriva unui singur rulment pentru încărcarea frontală.

Am încercat, de asemenea, să caut o mașină cu consum redus cu 2 prize de apă acum câțiva ani și în cele din urmă am optat pentru o mașină care cântărește rufele pentru a optimiza cantitatea de apă.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 03/01/08, 00:36

Bună, ex-oceano
ex-oceanic a scris:Pentru longevitate, prefer încărcările superioare, deoarece există 2 rulmenți pentru a ține tamburul împotriva unui singur rulment pentru încărcarea frontală.


Miele care m-a lăsat să plec de două ori în 2 ani avea 12 rulmenți (încărcare superioară) și nu a durat mai mult pentru asta. Este mai degrabă o poveste a sigiliilor buzelor care funcționează în bune condiții. Niciun depunere de var / leșie pe arbore care mănâncă sigiliul și / sau arborele, permite pătrunderea apei ... și ucide rulmentul. :se încrunta:

Atunci de ce există un depozit pe copac ??? Înălțimea anormală a apei în rezervor, temperatura favorabilă depunerii ???

De ce se mănâncă atât de „repede” ???
circularitatea de concentricitate a etanșării și a arborelui, duritatea arborelui orientat spre etanșare, efect de grămadă între diferitele materiale ??? etc ...

„Recordul” de longevitate, pentru o mașină de spălat Lincoln de acum 40 de ani aparținând mătușii mele, uriașă (un cub de 1m latură), fără nimic automat .... dar 25 de ani fără eșec înainte ca fulgerul să-l distrugă. : Mrgreen:

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 172