Excellium, combustibili finali: recenzii și teste

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/12/07, 21:38

Aperitivul este deja planificat, se întoarce mâine ...

BEUVERIE! ^ _ ^
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/12/07, 12:27

Ah, decizie înțeleaptă, aceasta este probabil cea mai veche metodă din lume pentru a obține informații.

Alegeți sticla de vin cu atenție :) : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 29/12/07, 16:46

sincer Maloche! : Evil:

Te citez:

Deocamdată am făcut doar 1 călătorie de întoarcere în orașul Gers 1400 km, iar consumul meu mediu verificat este de 8.2 l / 100 pentru 1800 km efectiv în principal pe autostradă. (greutatea vehiculului 1800kg, hum)


asta înseamnă o mulțime de CO² pe kilogram de foie gras!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 29/12/07, 18:05

Ce vrei,

asta sunt familiile împrăștiate, ficatul proaspăt prăjit era delicios :D
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 29/12/07, 18:19

bonjour

Christophe a scris:Un e-mail către vecinul dvs. sau cum să faceți 2000 km de un mesaj electronic în loc să mergeți să-l vedeți direct (la ora aperitivului, dacă este posibil) : Mrgreen: ) :?:


Ar fi vorba de a ști !!!!

Vorbim despre Excellium, Ultimate, CO2 plutonic sau Ethagnole
Pasque Maloche, dacă mergi să-l vezi pe vecinul său, Marea Catastrofă Ecologică
Y lucrează la TOTAL vecinul său

NORMAL VERDAMT

CATASTROFĂ TOTALĂ .....





€€€€€
0 x
PIF PAF POUM
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 29/12/07, 18:27

Liniștește-te BP(val) * pentru mine un vecin mergem pe jos ... cel mai rău cu bicicleta ...

Mă înșel?

* îmi pare rău nu m-a putut împiedica : Mrgreen:
0 x
bpval
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 561
Înregistrare: 06/10/06, 17:27




de bpval » 29/12/07, 18:31

AAAArgh....

Descoperit
Repede o altă poreclă ...

Imagine
0 x
PIF PAF POUM
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 03/01/08, 08:20

:D totul este explicat! săracul a devenit așa prin pufnirea exciliei!

Vești proaste, vecinul meu lucrează în sectorul lubrifianților, fără contact cu sectorul combustibililor ...

cutie mare la TOTAL; insigne, controale de acces, calculatoare codificate și insigne, informații confidențiale, cantină insigne, angajați insigne ...

L-am rugat totuși să întrebe să vadă
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 03/01/08, 10:29

Christophe a scris:De exemplu (și acesta este un fapt dovedit): există o mulțime de tipuri de cancer în rândul companiilor petroliere (operatorii care conduc rafinăriile de către ingineri sau acționari) din cauza benzenului ... înlocuind „ecolo” de plumb ...


Singurul loc în care poți fi expus la vapori este atunci când umpli camioane, dar, în principiu, oamenii trebuie să se protejeze, însoțitorii de benzinărie sau clienții care își alimentează mașina înghiți la fel de mult (în Franța nu stația nu are un manșon de respirație a vaporilor, în timp ce este obișnuit în Germania) ... Rata de benzen (anti-exploziv) care a fost foarte mare la începutul fără plumb (până la 20%) a fost puternic redus de la integrarea alcoolilor (de asemenea, anti-detonanți) ... rețineți că benzenul este un produs, deci nu știm ce să facem, prin urmare la un cost foarte mic ...
Nu există „înlocuitor de plumb” (în SP95 și 98) al cărui rol a fost nu numai antidetonant, ci și de lubrifiere a supapelor (ghidaje și scaune), dar acest punct nu este mai util astăzi pe motoarele moderne.
Benzinele fără plumb nu lubrifiază mai mult decât acetonă ... : Mrgreen:
0 x
Bougonnator
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 61
Înregistrare: 07/06/06, 11:06
Locul de amplasare: Ile de France




de Bougonnator » 03/01/08, 11:41

bonjour,

Mașina mea are 1 an și 16 km, doi din patru injectori au eșuat.
Dealerul m-a sfătuit să nu folosesc Excellium, Ultimate și alte motorine sofisticate.
Nu purtasem unul des pentru că mergeam mai ales la supermarket. Dar o singură dată am alimentat la granița cu Spania într-o stație în care păcura era mult mai ieftină decât în ​​Franța. De la acest plin, injectoarele au renunțat la fantomă?
În orice caz, la 700 roros (estimat) injectorul D4D, nu voi risca să încerc Excellium și alții, sau nu tot timpul. Poate funcționa foarte bine pe motoarele vechi, ușor carbogazoase cu injecție indirectă, dar injecțiile directe cu presiune foarte mare par foarte sensibile la combustibilul ingerat.
Pentru țevile de aspirație a vaporilor de benzină, deja văzusem acest lucru în 1993 (da, în mileniul anterior) în SUA pe TOATE pompele.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 163