Excellium, combustibili finali: recenzii și teste

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Excellium, combustibili finali: recenzii și teste




de Christophe » 28/12/07, 17:16

Sunt combustibilii de nouă generație dezvoltate de companiile petroliere cu adevărat eficiente din punct de vedere al consumului comparativ cu combustibilii „convenționali” SP95 sau SP98?

Scopul acestui subiect va fi să discutăm și să comparăm rezultatele dintre noi.

Pentru a începe un mic link de „prezentare”: http://www.caradisiac.com/php/essai_tun ... ration.php
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 28/12/07, 17:30

Ei bine, experiența BP este un protocol comparativ fin, în mod efectiv dincolo de atingerea primului comerț și, într-adevăr, este plauzibil că o schimbare a metodei de preparare a combustibilului ar putea duce la rezultate mai bune.

Acest lucru a spus: unii mecanici, fără interese financiare în marea industrie petrolieră susțin că puterea de lubrifiere a acestor combustibili este mai mică. La prețul în care sunt motoarele actuale ....
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/12/07, 17:41

Mulțumesc lui Christophe

este deja interesant

Deci, din ce fac acești aditivi?
Mai exact, mi-am schimbat doar Espace3 2.0 16v cu un Espace4 2.2DCI la care am adăugat doar o doză de metal 5 în ulei și un sistem de curățare a sistemului de injecție de combustibil, pe lângă alte două complete (da deja) de la BP Ultimate

Deocamdată am făcut doar 1 călătorie de întoarcere în orașul Gers 1400 km, iar consumul meu mediu verificat este de 8.2 l / 100 pentru 1800 km efectiv în principal pe autostradă. (greutatea vehiculului 1800kg, hum)


Pe scurt, conform link-ului de mai sus, acești combustibili au aditivi responsabili pentru menținerea motoarelor curate și, deodată, mențin consumul, dar nu pentru a le reduce dacă motorul este curat

Bine, bine, am terminat
Sugerez ca câțiva economiști care dețin dieseluri cu care își controlează consumul actual cu combustibili „clasici”, să se sacrifice puțin pentru a verifica dacă după 4 sau 5 plin există într-adevăr o reducere a consumului.

Cine urmează?
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/12/07, 17:44

Acești aditivi sunt poluanți notorii?

Poate încălzi combustibilul să beneficieze de combustie?


Haide, MULȚIȚI AN NOU tuturor :D

Champagne nu așteaptă
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/12/07, 18:00

Capt_Maloche a scris:Pe scurt, conform link-ului de mai sus, acești combustibili au aditivi responsabili pentru menținerea motoarelor curate și, deodată, mențin consumul, dar nu pentru a le reduce dacă motorul este curat


Da, și asta nu vă amintește de nimic?

Aici vă reîmprospătez puțin memoria

Pentru „poluarea” aditivilor: ne îngropăm, deoarece măsurăm doar ceea ce „vrem” să măsurăm și dacă există riscul, întrucât bolile cronice durează ani de zile, nu vom demonstra niciodată că tocmai acești aditivi sunt cauza.

De exemplu (și acesta este un fapt dovedit): există o mulțime de tipuri de cancer în rândul companiilor petroliere (operatorii care conduc rafinăriile de către ingineri sau acționari) din cauza benzenului ... înlocuind „ecolo” de plumb ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/12/07, 18:06

Evident că această spălare și menținerea motorului în „formă” se poate face foarte bine cu ... apă ... dar nu se vinde la fel de scump ca aditivul ... și atunci dacă ar funcționa s-ar ști! : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/12/07, 18:48

Christophe a scris:Da, și asta nu vă amintește de nimic?

Aici vă reîmprospătez puțin memoria


VORBEȚI CHARLES!

Voi încerca să aflu mai multe, am un vecin care lucrează la TOTAL : Cheesy:
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/12/07, 19:04

Nu eu, e tof !!

Dacă reușești să obții formularea tuturor aditivilor de la vecinul tău, îți voi lua capul meu! Cred că dacă reușiți să obțineți numele aditivului principal, acesta va fi deja „imens” (cum ar fi informațiile).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 28/12/07, 20:26

reținut, îi trimit imediat un e-mail
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 28/12/07, 21:35

Un e-mail către vecinul dvs. sau cum să faceți 2000 km de un mesaj electronic în loc să mergeți să-l vedeți direct (la ora aperitivului, dacă este posibil) : Mrgreen: ) :?:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 206