Planul de dezvoltare a biocombustibililor: evaluare

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1

Planul de dezvoltare a biocombustibililor: evaluare




de Misterloxo » 04/01/08, 21:23

Iată un raport al știrilor France3 privind planul de dezvoltare a biocombustibililor care a fost lansat acum puțin peste un an (cred):

JT France3 pe 04/01/2008 - 19-20 -:
Bilanțul biocombustibililor
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 05/01/08, 10:09

bonjour

Citare
„Europa este singura zonă geografică din lume în care etanolul este împărțit cu un alt produs fosil înainte de a-l amesteca cu benzină”

Inițial, etanolul este, cred, un aditiv folosit pentru a înlocui plumbul din benzină pentru a reduce numărul octanic
Interesul ecologic al acestui agro-combustibil (a se vedea Christophe pentru definiție) fiind pus sub semnul întrebării astăzi, nu ne putem bucura decât de ratele de utilizare aici, spre deosebire de ceea ce se face în altă parte.

A+
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 05/01/08, 10:49

looping a scris:
Inițial, etanolul este, cred, un aditiv folosit pentru a înlocui plumbul din benzină pentru a reduce numărul octanic


Ai vrut să spui că cred „pentru a crește numărul octanic”, deoarece alcoolul suportă o compresie cu 15-20% mai mare decât benzina, de aceea „flex fuel” ideal ar fi un motor supraalimentat la presiune variabilă ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google [Bot] și oaspeții 192