Mașină electrică Bolloré: JT FR2 13 H din 10

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 13/01/08, 08:55

Andre a scris:
Acest arbore gol mare suferă deformarea bărcii în valuri și multe probleme la rulmenți,
Acest lucru necesită o cutie de viteze de reducere, adesea cu turbine de presiune înaltă și joasă presiune, unele diesel un sistem invers destul de complicat.

Cu un motor care acționează un alternator și două motoare nacelate în spatele bărcii

Acest lucru permite amplasarea motorului și a alternatorului în centrul bărcii.
greutatea alternatorului este mai mică decât transmisia mecanică
cablaj electric mai puțin costisitor brichetă decât arborele cu rulmenții săi

Nu este nevoie să aveți o elice cu pas variabil, cuplul motorului este bine definit cu curentul (Drive AC).


Sistemul de transmisie a arborelui este foarte fiabil, lagărele mi se par în cupronickel (mamelon integrat de grăsime), niciodată nicio problemă de exemplu la portavioanele franceze Clemenceau și Foch (motoare cu turbină cu aburi), nici la ex. Franța, ai cărei copaci măsoară aproape 100 m. Pe de altă parte, este într-adevăr grea, dar deformările sunt limitate, deoarece astăzi navele de marfă cu motorină au mașina la pupa, prin urmare arborele este scurt, iar cele care au o mașină centrală sunt foarte rigide deoarece nu sunt nave de marfă.
Motoarele Nacelle sunt o soluție interesantă, dar nu fără dezavantaje legate de rezistența lor, de posibilele probleme de etanșare și de expunerea lor mai mare la șocuri (cum ar fi un drive Z pe o barcă mai mică)
Pe noua Queen Mary construită în St Nazaire, motoarele cu nacelă, cu numărul 4, sunt mobile pe axa lor în spate (fixate în față, mi se pare), dar elicele sunt încă la pas variabil, ceea ce, după cum know nu este doar o problemă a cuplului motor, ci și a debitului legat de turație :D

Noile locomotive electrice diesel (funcționare 100% electrică pe o linie electrificată), produse în plus de Bombardier (în Europa), echipează câteva linii franceze a căror electrificare nu este completă, ceea ce anterior a necesitat o schimbare a motorului ...
Dernière édition alin Chatham 13 / 01 / 08, 09: 00, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 13/01/08, 08:57

chatam a scris: Exact în cutia mea lucrăm cu motor diesel cu 3 cilindri cu randament foarte ridicat (reducerea frecării în special) ...

Bun chatam, înțeleg că vrei să rămâi discret, dar, în afară de faptul că compania ta se află în Alsacia, ne-ai putea spune ceva mai mult: ce întoarcere speri să obții pentru ce aplicații? Subcontractați pentru mari producători auto?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 13/01/08, 09:14

bham a scris:
chatam a scris: Exact în cutia mea lucrăm cu motor diesel cu 3 cilindri cu randament foarte ridicat (reducerea frecării în special) ...

Bun chatam, înțeleg că vrei să rămâi discret, dar, în afară de faptul că compania ta se află în Alsacia, ne-ai putea spune ceva mai mult: ce întoarcere speri să obții pentru ce aplicații? Subcontractați pentru mari producători auto?


Pentru moment ajungem la ~ -30%, dar trebuie să ne ocupăm de posibilitatea industrializării, deoarece totul nu este neapărat aplicabil seriilor mari la un preț acceptabil ... Lucrăm la specificații pentru toți producătorii ... Dar numai pe benzină de ultimă generație sau motorină avansată, deoarece „all-rounder” este produs în Europa de Est, America de Sud sau Asia ...
ar putea să-i intereseze pe unii să știe că de aproximativ 5 ani nu mai este construit niciun motor Audi în Germania, totul este subcontractat (cu excepția motorului Audi A8 de tip foarte foarte înalt ...) : Cheesy:
Ach!: Deutsche qualität sagten sie ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 13/01/08, 10:22

OK Chatam, asta îmi lasă câteva idei mici, să zicem oameni specializați în tehnologia motoarelor, cum ar fi injecția directă, pompa de înaltă presiune, schimbătoarele de căldură ... După o ipoteză riscantă, dacă grupul este german, cred că îți pot găsi angajator : Mrgreen:

Fără să o spun bineînțeles !! : Lol:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 15992
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5188




de Remundo » 13/01/08, 10:26

chatam a scris:ar putea să-i intereseze pe unii să știe că de aproximativ 5 ani nu mai este construit niciun motor Audi în Germania, totul este subcontractat (cu excepția motorului Audi A8 de tip foarte foarte înalt ...) : Cheesy:
Ach!: Deutsche qualität sagten sie ...


Da, dar cu toate standardele germane: mașinile-unelte, liniile de producție și inginerii de producție rămân germani. Doar operatorii care strâng șuruburile sau foile de ștampilă devin persoane externe : Cheesy:

Calitatea germană nu este posibilă, dar în franceză!! : Lol:
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 26/02/09, 15:00

Trag acest post (dar este corect?) Pentru o știre care nu este foarte bună:
http://www.cartech.fr/news/pininfarina- ... 387346.htm

Categoric ... :|
0 x
"Sunt un mare brute, dar eu rareori greșesc ..."

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 173