Mașină electrică Bolloré: JT FR2 13 H din 10

Cărți, emisiuni de televiziune, filme, reviste sau muzică pentru a partaja, consilier pentru a descoperi ... Discutați cu evenimente curente legate în mod direct sau indirect, la econologic, mediu, energie, societate, consum (legi noi sau standarde) ...
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Mașină electrică Bolloré: JT FR2 13 H din 10




de jean63 » 10/01/08, 14:53

Amicul din Sarko prezintă noua sa mașină Bluecar.
Reporterul a încercat:

http://jt.france2.fr/13h/

Autonomie: 250 km. Reîncarcă bateriile în 5 ore.
Dernière édition alin jean63 14 / 01 / 08, 23: 16, editate 1 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 10/01/08, 15:44

In progres...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Misterloxo
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 480
Înregistrare: 10/02/03, 15:28
x 1




de Misterloxo » 12/01/08, 12:53

Iată raportul de la știrile France2:

JT France2 pe 10/01/2008 - 13:XNUMX -
BlueCAr de Bolloré

Pentru a economisi combustibil, există o altă soluție: este mașina electrică ... Grupul Bolloré a decis să se lanseze în aventură cu faimosul constructor italian Pinin Farina ... Un vehicul 100% electric fără emisii de CO2 și mai ales cu 250 kilometri de autonomie ... Este mult mai bun decât modelele anterioare ... Ar trebui să vadă lumina zilei la mijlocul anului 2009, dar Luc BAZIZIN și Laurent DESBOIS dezvăluie prototipul ...
0 x
Învățarea neascultării este o călătorie lungă. Este nevoie de o viață pentru a atinge perfecțiunea. Maurice Rajsfus
A gândi este să spui nu. Alain, filosof
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 12/01/08, 17:48

Mulțumesc Misterloxo pentru acest link TV!

Mașina albastră este drăguță, cu siguranță, dar din punctul meu de vedere, este nevoie de o mașină albastră echipată cu un rezervor de 30L de motorină și un mic diesel cu 3 cilindri cu injecție directă de la 50 de canale.

Acest motor diesel nu ar fi, de asemenea, neapărat cuplat la roți. Ar putea opera un generator care alimentează motorul electric al Blue Car.

Autonomia ar crește imediat la 800 km, cu capacități reale de autostradă și cu un consum urban aproape zero.

Repede, o mașină Hdi albastră !!! : Mrgreen:

@+
0 x
Imagine
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 12/01/08, 19:27

Cu siguranță vom ajunge acolo doar cu un hibrid diesel sau benzină sau E85 (dar fabricat din alge).

„Am încercat totul”: electric, aer comprimat, etanol, .... există întotdeauna un dezavantaj.

VHB în motorină ar putea să nu fie atât de rău dacă ar fi permis în Franța (deși în Germania folosesc ulei de palmier produs din palmieri în Indonezia: distrugerea pădurii primare).

În mod hotărât, mașinile actuale nu sunt atât de rele dacă nu ar fi problemele care le apar: poluare + CO2 + petrol care se vor epuiza.

Există încă hidrogen.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Avatar de l'Utilisateur
toto65
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 490
Înregistrare: 30/11/06, 20:01




de toto65 » 12/01/08, 19:41

Bonsoir,
Caut pe internet o realizare a unei mașini electrice de către un individ. (executat)
O mașină normală transformată fie într-un hibrid, fie într-unul complet electric.
A auzit cineva vreodată de asta?
Personal, nu cred.
A bientôt
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 12/01/08, 19:45

Remundo a scris:
Mașina albastră este drăguță, cu siguranță, dar din punctul meu de vedere, este nevoie de o mașină albastră echipată cu un rezervor de 30L de motorină și un mic diesel cu 3 cilindri cu injecție directă de la 50 de canale.

Acest motor diesel nu ar fi, de asemenea, neapărat cuplat la roți. Ar putea opera un generator care alimentează motorul electric al Blue Car.



Nu știu dacă un sistem diesel complet electric ar fi cu adevărat valabil pe o mașină, deoarece cântărește foarte greu și este scump ...
Pe de altă parte, acest tip de ansamblu este potrivit pentru bărci datorită cuplului ridicat de la cele mai mici turații ale motorului electric, ceea ce face posibilă compensarea scăderii eficienței globale ...
Exact în cutia mea lucrăm cu motor diesel cu 3 cilindri cu randament foarte ridicat (reducerea frecării în special) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16177
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5263




de Remundo » 12/01/08, 22:57

Bună Chatam,

Am spus asta mai ales pentru un consum mai bun și eficiență termodinamică pe un Diesel. Vă puteți ușura cu un motor mic pe benzină. În cele din urmă, un Diesel cu 3 cilindri, cred că un smart este deja echipat cu acesta (CDI), iar șasiul unui smart nu este un rezervor : Cheesy:

Pentru bărci, unele au deja principiul de acționare a elicei cu un motor electric, motorina nefiind cuplată direct, ci pur și simplu rulează un generator. Acest lucru poate da cupluri destul de monstruoase dacă generatorul oferă amperaj ...

În ce companie lucrați dacă nu este indiscretă?

@+
0 x
Imagine
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 13/01/08, 02:07

bonjour
Pentru bărci, unele au deja principiul de acționare a elicei cu un motor electric, motorina nefiind cuplată direct, ci pur și simplu rulează un generator. Acest lucru poate da cupluri destul de monstruoase dacă generatorul oferă amperaj ...

Acest tip de transmisie pentru locomotiva electrică diesel există de mult timp, permite un cuplu de decolare foarte puternic pentru trenurile cu vagoane mari (un motor electric de serie DC oferă aproape puterea maximă imediat ce se întoarce)
practic și pentru inversarea rotației (stație de sortare a trenului)

Pentru bărci, propulsia clasică necesită ca motorul să fie pus înapoi și un arbore lung care iese în apă cu rulmenți din lemn va lubrifia apa.
Acest arbore gol mare suferă deformarea bărcii în valuri și multe probleme la rulmenți,
Acest lucru necesită o cutie de viteze de reducere, adesea cu turbine de presiune înaltă și joasă presiune, unele diesel un sistem invers destul de complicat.

Cu un motor care acționează un alternator și două motoare nacelate în spatele bărcii
Acest lucru elimină cei doi arbori de acționare pentru un control lin al motoarelor cu ușurință de inversare a unui motor și nu celălalt pentru andocare dificilă.
Acest lucru permite amplasarea motorului și a alternatorului în centrul bărcii.
greutatea alternatorului este mai mică decât transmisia mecanică
cablaj electric mai puțin costisitor brichetă decât arborele cu rulmenții săi

Nu este nevoie să aveți o elice cu pas variabil, cuplul motorului este bine definit cu curentul (Drive AC).

André
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 13/01/08, 08:37

Remundo a scris:În ce companie lucrați dacă nu este indiscretă?

@+


Un grup internațional foarte mare, specializat în motoare și componente, pentru toate mărcile de motociclete și automobile, de la Porsche la Fiat, vehicule HGV și vehicule navale europene, ... nu aș spune că mai este nevoie de o discreție : Mrgreen:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Media și știri: emisiuni TV, rapoarte, cărți, știri ...»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 288