Set etanol E85 pentru vehicule pe benzină -> Cine a încercat?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 11/01/08, 22:25

Bonjour à tous

davidex a scris:Magazinele online vând (420 €) un kit e85 sub forma unei cutii electronice care vă permite să cunoașteți compoziția combustibilului rezervorului dvs. (benzină „normală”, bioetanol sau un amestec al celor două) și calculează cel mai bun aer / combustibil pentru motor.


Acest kit este aprobat? Dacă permite creșterea puterii, cred că asigurătorii nu vor urma.


jonule a scris:... și dacă nu, putem ști unde s-a dus tot acest plumb și ce cantități reprezintă?
l


S-au făcut multe studii asupra acestei poluări cu plumb. Poluarea a fost foarte importantă în imediata apropiere a drumurilor și a scăzut rapid pe măsură ce unul s-a îndepărtat de acesta. De la interzicerea combustibilului, situația s-a îmbunătățit pe marginea drumurilor noastre, dar în orice caz, plumbul a migrat bine undeva ...: Evil:

http://www.inrp.fr/Acces/biotic/environ ... /plomb.htm

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
denis
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 944
Înregistrare: 15/12/05, 17:26
Locul de amplasare: rhone alpes
x 2




de denis » 12/01/08, 09:26

chatam a scris:Nu este nimic de dezvoltat atunci când vine vorba de o invenție grotescă rău intenționată, întrucât, din păcate, ne întâlnim foarte des când vorbim despre pantone sau super trucuri sau contracțiuni care nu au existat niciodată sau nu au dat rezultate convingător decât în ​​imaginația inventatorului lor (sunt un tehnician nu un iluminat ... cred doar ceea ce pot măsura): cauza aditivării la conducere am descris-o și putem încă adăuga protecția și ungerea supapelor din oțel pentru montarea măgăriilor și a scaunelor din fontă, în special a celor tăiate direct în chiulasa din fontă (în special Ford și Opel până la sfârșitul anilor 70) ...


destul de mult, pentru a proteja motoarele care au fost fabricate cu "aciechinois" : Lol: arata ca in prezent! , după război, deficitul de materii prime a însemnat că oțelul a fost mult mai rău !! Apropo, motoarele mai vechi rezistă mai bine !!! :şoc: un motor C4 din 1930 acceptă fără plumb! nu ultimele pull-up-uri .....
0 x
alb nu ar exista fără negru, dar încă!


http://maison-en-paille.blogspot.fr/
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 12/01/08, 10:10

Flytox a scris:Acest kit este aprobat? Dacă permite creșterea puterii, cred că asigurătorii nu vor urma.


Când observăm brusc numărul de site-uri care încep să le vândă brusc, nu cred că aceasta este prima preocupare a comercianților de truse ... la fel ca întreținerea motorului ...
0 x
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 12/01/08, 14:27

Poissnight a scris:Încă sunt eu, se pare că am găsit o modalitate de a depăși problema agresivității E85 pe supapele / scaunele supapei

Soluția: pentru a instala un grafit, un grafit este un sistem mic care permite lubrifierea motorului superior (chiulasa) printr-o injecție a unui compus „uleios” prin admisie.

Setul, simplu de instalat, este foarte recomandat pentru vehiculele GPL cu o putere de lubrifiere scăzută, un pic ca etanolul, kitul complet cu lubrifiant poate costa în jur de 80 €

Un litru poate la fiecare 10-15000km și un litru va costa în jur de 1 €.


Cred că această soluție face posibilă depășirea „fricii” față de scaunele supapelor HS și cred că, chiar și cu această achiziție, rămâne din punct de vedere economic ...

Depinde de tine, dar soluția există: un grafiter



salut, aș dori să revin la subiectul principal, punând câteva întrebări:

1- dacă l-am înțeles corect, acest grafit este un sistem pentru injectarea unui amestec uleios și, prin urmare, întrebarea mea PK nu puneți acest „ulei” direct în rezervor înainte de a fi plin, deoarece în tinerețea noastră este vechiul nostru 103 2 ori : Cheesy: sau cu aditivi de plumb pentru motoarele pe benzină

2- a fost o problemă, astfel încât motoarele cu injecție să poată recunoaște tipul de combustibil și să regleze amestecul aer / combustibil, dar pentru motoarele cu carburant cred că o ajustare a bogăției aerului poate fi suficientă și, prin urmare, sistem ca "colortune" este adaptat pentru a face această ajustare?

http://www.selectronic.fr/upload/produi ... e/7223.pdf

merci
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 12/01/08, 19:56

vassago076 a scris:
1- dacă l-am înțeles corect, acest grafit este un sistem pentru injectarea unui amestec uleios și, prin urmare, întrebarea mea PK nu puneți acest „ulei” direct în rezervor înainte de a fi plin, deoarece în tinerețea noastră este vechiul nostru 103 2 ori : Cheesy: sau cu aditivi de plumb pentru motoarele pe benzină

2- a fost o problemă, astfel încât motoarele cu injecție să poată recunoaște tipul de combustibil și să regleze amestecul aer / combustibil, dar pentru motoarele cu carburant cred că o ajustare a bogăției aerului poate fi suficientă și, prin urmare, sistem ca "colortune" este adaptat pentru a face această ajustare?



Adăugând grafit în combustibilul în care funcționează, a fost făcut, dar pe mașinile cu combustibil, însă există o mare problemă: grafitul este un solid și chiar foarte fin pulverizat, are tendința de a se stabili, în plus Nu cred că ar funcționa la o injecție din cauza filtrării și a orificiilor ultra-fine ale injectorului ...
Colortune (lumânare cu fereastră din ceramică) este bine să reglați mașina unui colecționar, dar nu este suficient de precis pentru un modern ... Rețineți că mașinile cu combustibil sunt foarte vechi acum ...
0 x
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 12/01/08, 20:04

ok ideea mea a fost buna pentru o masina cu combustibil : Cheesy:

pentru grafit vrei să spui asta? :

http://fr.wikipedia.org/wiki/Graphite

dar există o modalitate de a găsi echivalentul sub formă lichidă sau există un ulei capabil să îl înlocuiască?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 12/01/08, 20:32

nu există grafit lichid pentru că grafit, ei bine nu este solubil ..., dar probabil lichide vâscoase care îl conțin în suspensie, un pic ca vechiul moligraf Antar ..
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 12/01/08, 23:07

Bună ziua Chatam

chatam a scris:nu există grafit lichid pentru că grafit, ei bine nu este solubil ..., dar probabil lichide vâscoase care îl conțin în suspensie, un pic ca vechiul moligraf Antar ..


Acest moligraf Antar reprezenta o încărcare specială a motorului pentru 2cv, de exemplu. Partea de jos a capacului balansoarului a fost umplută cu un depozit de culoare gri, semipretin (grosime de 5 până la 8 mm?). Toate celelalte despre motor erau foarte murdare….:se încrunta:

La Citrôen, când clientul a dorit să schimbe uleiul pentru a adăuga ceva mult mai mult detergent, l-au sfătuit cu tărie că, dacă acumularea de murdărie a motorului va dispărea prea repede, poate deteriora (ucide) motorul.

Pe scurt, grafitul aditiv din ulei mă lasă septic. : Mrgreen: Pe de altă parte, adăugarea de 0.5 la 1% ulei la benzina sa este ceva ce au făcut pe Cosworth F8 V1 pentru a prelungi durata de viață a sistemului de injecție indirectă și a motorului de vârf.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.

[Eugene Ionesco]

http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
vassago076
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 80
Înregistrare: 14/09/05, 22:19




de vassago076 » 13/01/08, 02:05

da, dar va exista un ulei capabil să reproducă acest lucru cu etanol?
0 x
Chatham
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 536
Înregistrare: 03/12/07, 13:40




de Chatham » 13/01/08, 08:28

Flytox a scris:
Acest moligraf Antar reprezenta o încărcare specială a motorului pentru 2cv, de exemplu. Partea de jos a capacului balansoarului a fost umplută cu un depozit de culoare gri, semipretin (grosime de 5 până la 8 mm?). Toate celelalte despre motor erau foarte murdare….:se încrunta:



Într-adevăr, ilustrează bine dezavantajele grafitului a căror distribuție într-un fluid nu este niciodată omogenă, dar depozitele au vizat doar uleiurile vechi de Moligrafită, deoarece din anii 70 erau de asemenea detergenți și mult mai puțin încărcați cu grafit și nu mai produceau depozite.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 134