Prețurile pompelor standard EN 1717

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52

Prețurile pompelor standard EN 1717




de val56 » 11/01/08, 19:52

M-am intrebat de pretul pompelor care indeplinesc standardele EN 1717. Trebuie sa recunosc ca nu este ieftin, in jur de 1300 euro.
Acest lucru face ca rentabilitatea investiției să fie și mai dificilă.

Există vreunul dintre voi care a instalat o pompă fără sistemul total de preaplin sau care și-ar fi schimbat preaplinul pentru a îndeplini standardele la un cost mai mic?

Când mă uit mai atent la sistemele oferite, este de fapt un sistem de spălare care este instalat sub pompă.
Acest lucru ar putea fi posibil chiar și singur.

Ce crezi?
0 x
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52




de val56 » 11/01/08, 22:04

Am văzut că ai putea folosi rezervorul și pentru a deborda, umplând rezervorul cu apă de la robinet. Trebuia să mă gândesc la asta : Cheesy:
Foloseste cineva aceasta solutie?
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 11/01/08, 23:00

Bună Val56,

pretul pe care il mentionati este unul dintre cele mai mici de pe piata, si fara taxe!!
(pentru prețuri „instalator”).

Există vreunul dintre voi care a instalat o pompă fără sistemul total de preaplin sau care și-ar fi schimbat preaplinul pentru a îndeplini standardele la un cost mai mic?

da... : Lol:


Foloseste cineva aceasta solutie?

da... : Lol:
pe de altă parte, am optat pentru acest sistem (cel mai simplu și mai puțin costisitor pe care îl știu!) dar doar pentru a „face bine”, pentru a liniști un eventual controler, pentru că nu se pune problema pentru mine să-mi injectez apă clorură de oraș în rezervoare. ..!!
pentru ca personal prin prisma rezervei mele si a consumului meu.. nu sunt pregatit sa fiu uscat..!! , deci problema nu ma deranjeaza...

dar, trebuie spus că aceste module automate de pompare sunt doar „interesante” într-o ipoteză a apei urbane relativ frecvente >< comutare EDP...
pentru ca daca ai o instalatie bine dimensionata cu marja de siguranta (ca volum) si risti doar sa fii uscat 1 X sau 2/an... se justifica investitia in acest tip de echipamente.. ??

daca vrei sa iti creezi singur si ieftin un sistem de deconectare totala, sunt 2 posibilitati pe care (personal) le propun:
dacă sosirea apei orașului care se revarsă în rezervorul EDP..
(dacă acceptăm apă din oraș în rezervorul EDP..)
dacă cele 2 prize (apa orasului / EDP) amplasate una langa alta in //, cu fata la o priza de circuit intern conectata la una OU cealalta admisie printr-un flexibil ... > in acest caz, permutarea este manuala pentru a inversa flexibilul de la una la alta admisie in functie de ... iar cele 2 ape trec prin acelasi circuit intern, dar sosirea celor 2 retele sunt nu s-au conectat niciodată între ele.

sper ca am fost suficient de clar.. : Lol:

cordialement : Wink:
0 x
Bună ziua acasă! ...
val56
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 29
Înregistrare: 14/04/07, 12:52




de val56 » 17/01/08, 18:22

mulțumesc pentru răspunsuri, micuțul Pierrot

De ce ar fi o problemă să punem apă din oraș în groapa de apă de ploaie?
Daca as face asa, l-as alimenta printr-o electrovalva care s-ar deschide cat sa treaca cateva zeci de litri (tempo), pentru a nu umple rezervorul evident. Ceea ce va fi o risipă la prima ploaie.

A doua soluție prin inversarea manuală a furtunului intern nu respectă standardul din 1717, deoarece atunci când urmează să-l treci din circuitul de ploaie în circuitul orașului există riscul de curgere reziduală, deci de dispersie a bacteriilor.

Am de gând să abordez prima soluție: preaplinul în groapa de colectare a apelor pluviale.
Dar nu știu cum să procedez. Ar trebui să contactez un profesionist sau este ușor de făcut pentru un bricolacer ca mine?

Va rog sa ma lamuriti in legatura cu acest subiect
0 x
p'tit pierrot
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 214
Înregistrare: 30/09/06, 21:23
Locul de amplasare: Regiunea Sud-Vest




de p'tit pierrot » 17/01/08, 22:57

Bună Val56,

daca injectezi apa de oras (clorinata) in EDP, vei modifica caracteristicile fizico-chimice ale EDP... probabil foarte bine inainte... (daca depozitarea betonului..) :strigăt:
Rușine ...

acest sistem este foarte simplu de instalat: trăgând țeava de pompare (PE diam 32), trageți o a doua țeavă (PE diam 25) în paralel spre rezervor pentru a vă face „admisia de urgență” pentru apa orașului.
și te costă doar această a doua țeavă și o supapă sau o supapă solenoidală dacă preferi... :P

pentru a doua solutie, tocmai la iesirea din teava flexibila, se monteaza o supapa antipoluare EA pentru a nu avea acest "retur rezidual"..

a medita... a se imbunatati dupa gustul fiecaruia..

cordialement :D
0 x
Bună ziua acasă! ...

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 129