Bulb economic variabil, o inovație globală

Consumul si dieta durabile și responsabile sfaturi de zi cu zi, pentru a reduce consumul de energie și apă, deșeuri ... Mananca: preparate și rețete, găsi hrană, informații sănătoase de conservare locale și de sezon produse alimentare ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Bulb economic variabil, o inovație globală




de Christophe » 15/01/08, 14:52

Acesta tocmai a fost lansat de Megaman: becuri de economisire a energiei care sunt variabile continuu pe un dimmer/dimmer de tensiune.

Existau deja modele debec variabil cu pas dar fără bec reglabil continuu.

Imagine

În prezent oferim un singur model în GU10 11W variabil continuu de la 10 la 100%: bec economic variabil GU10 11W

Imagine

Un model cu flacără de 9 W ar putea fi disponibil rapid și.

Becuri regulabile cu economie de energie

Evident, nu m-am putut abține să nu desenez imediat curba creșterii luminozității după cum urmează:

Imagine

Singur nu înseamnă mare lucru, așa că iată aceeași curbă, dar pentru un bec incandescent clasic:

Imagine

Teste efectuate cu un rehostat SR500 și un luxmetru „avion”:

Imagine

Imagine
Dernière édition alin Christophe 13 / 02 / 15, 23: 24, editate 1 ori.
0 x
Targol
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1897
Înregistrare: 04/05/06, 16:49
Locul de amplasare: Regiunea Bordeaux
x 2




de Targol » 15/01/08, 15:38

Ar fi interesant daca ai avea timp sa oferi o curba de consum in functie de luminozitate pentru a vedea daca consumul este proportional cu luminozitatea sau daca, dimpotriva, exista niveluri de consum sau anumite regimuri mai mari. alții.
0 x
„Oricine crede că creșterea exponențială poate continua la nesfârșit într-o lume finită este un prost sau un economist”. KEBoulding
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 15/01/08, 15:56

Așteptam cu nerăbdare această întrebare : Mrgreen:

În general, cu cât un fluorescent este mai puternic, cu atât puterea sa de lumină este mai bună. Prin urmare, foarte probabil vom avea un „randament” mai bun la 100% decât la 10%.

Problema: Nu am un oscilator si daca cos phi-ul "se umbla" nu va fi foarte precis sa fac masuratori cu 2 multimetre...dar hei pot sa incerc dar interesul pentru utilizator este sa stie aceasta curba este mai degrabă limitată. Ceea ce contează este curba de creștere a luminozității.

Mai mult, diferența de comportament dintre cele 2 tipuri de becuri este destul de uluitoare. Nu sunt inginer în electronică, așa că nu prea am o explicație. Opinii?

În rest, Targol, există un index în fișa produsului care arată clar diferențele de performanță în funcție de luminozitate, punctul 2 și 3 al caracteristicilor: https://www.econologie.com/shop/ampoule- ... p-126.html

Urmărind curba mea și aceste informații putem deduce că randamentul la 100% este de aproximativ 4.5 ori mai bun decât la 10% (estimat astfel în jur de 90 Volți, la 80 V becul este stins, de fapt, curba ar trebui să fie verticală la 90V până la 10%).

Presupun că curba de randament are exact același comportament ca și curba de luminozitate :)
Dernière édition alin Christophe 13 / 02 / 15, 23: 25, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 16/01/08, 09:34

Respectand curbele cred ca in ambele cazuri ar trebui sa putem creste tensiunea si deci sa crestem luminozitatea becurilor, fie ele economice sau clasice.

Pkoi? Deoarece curbele sunt departe de a fi asimptotice în jur de 100% luminozitate și există șanse mici de a avea un punct de inflexiune (în special pentru becul incandescent), putem deduce că luminozitatea maximă este atinsă asimptotic.

Pentru becul fluorescent: aceasta pare a fi în jur de 120 până la 130%
Pentru becul clasic: este mai greu de spus cu această curbă dar probabil mai mult de 130%. A făcut cineva vreodată o jucărie ca asta cu becuri?

Presupun că această „restricție” este legată de durata de viață a becului.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 16/01/08, 10:06

Foarte frumos, dar vezi cu ochii, nu cu luminometrul. Sensibilitatea maximă a ochiului este în jur de 0,54 µm și există o mulțime de dispozitive miracol performante cu care vedem prost pentru că luminează în principal în albastru.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/09/08, 14:20

Dernière édition alin Christophe 13 / 02 / 15, 23: 26, editate 1 ori.
0 x
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 30/09/08, 16:13

hi,
M-a interesat regulatorul pentru TL, de fapt pentru acestea, variam frecventa de comutare (intrare controlata la 10 volti pe balasturile electronice reglabile pentru TL)
Acesta este un real progres pentru coșurile compacte!
@+
Dernière édition alin Bibiphoque 01 / 10 / 08, 11: 24, editate 1 ori.
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 30/09/08, 16:38

Becuri grozave și bineînțeles că le ai pe stoc : Cheesy:

Mă interesează, voi vorbi despre asta iubitorilor de atmosfere confortabile : Lol:

O zi buna tie si jumatatii tale si bineinteles tuturor celorlalti domni extraordinari ai ECONOLOGIE site-ul care te tine in viata :D
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 30/09/08, 19:25

Bibiphoque a scris:Acesta este un progres real pentru compactele compacte!


Toutafé, dar oferta rămâne „limitată”.

Megaman are doar 4 modele, cele 2 pe care le oferim (GU10 11W și 9W flacără) + un PAR38 prea scump (45€ inclusiv TVA cred!) și un model clasic „tub” în E27 (ceea ce noi nu am făcut-o). asta pentru ca nu prea adauga in comparatie cu modelul Dors pe care il avem deja de 2 ani: https://www.econologie.com/shop/ampoule- ... -p-74.html ) si nu stiu daca alti producatori le ofera?

Lietseu a scris:Becuri grozave și bineînțeles că le ai pe stoc


Dacă nu este indicat altfel cu ROȘU în descriere, totul este în stoc și trimis de Taxipost 24 de ore (pentru Belgia).
Dernière édition alin Christophe 13 / 02 / 15, 23: 27, editate 1 ori.
0 x
christine75
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 11/02/09, 10:25




de christine75 » 11/02/09, 10:31

Aceasta este problema mea, care poate părea stupidă, dar electricianul ne face să mergem în cerc de luni de zile...

Am montat 2 circuite de spoturi încastrate în living și sufragerie (unul cu 5 spoturi și celălalt cu 6 spoturi). pana acum fara griji... Avertizam electricianul ca intentionam sa instalam becuri economice si reglabile, fara griji...
Prin urmare, cumpărăm spoturile de la Massive, precum și becurile

odata instalate nu se poate juca cu variatoarele, intrerupatoarele instalate sunt Niko, sunt variatoare dar nu functioneaza cu becurile (Bec Fluocompact Variabil Megaman Spot GU10 (dimmerabil) BR1411d)

Electricianul nostru spune că nu găsește întrerupătorul potrivit!!! ajutor.... daca vindem becurile trebuie sa vindem intrerupatoarele nu?? Massive nu vinde întrerupătoare, nu știu să ne informeze
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Consumul sustenabil: consum responsabil, alimente, sfaturi și trucuri"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 167