Scăderea piețelor bursiere, începutul declinului global?

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 02/03/08, 15:12

O lumină interesantă în lumea diplomatică printr-un articol de Frederic Lordon; un extract acolo:
1987, 1997, 2000, 2007

Crizele financiare, nu învățați nimic din ea ...
În altă parte, decizia ar fi fost considerată „populistă”. Dar în Londra, fortăreața orașului și inima financiară a Europei, guvernul domnului Gordon Brown a decis să naționalizeze o bancă mare în dificultate, Northern Rock. Cu siguranță, ar fi doar un „transfer temporar de proprietate către sectorul public”. Totuși, statul intervine în patria doamnei Margaret Thatcher. Misiunile sale: să achite datoriile, după ce au garantat deja depozite pe fonduri publice, adică un angajament de 55 miliarde de lire sterline (72 miliarde de euro) ; apoi alungă pe cei răi plătitori - pe cei care au fost îndatorate fără minte. Odată ce curățenia este efectuată, banca trebuie să revină în sectorul privat, conform unui vechi principiu: naționalizarea pierderilor și privatizarea profiturilor. Germania s-a repezit în ajutorul IKB Deutsche Industriebank. În Statele Unite, Citigroup și Merrill Lynch au trebuit să apeleze la fonduri suverane din Asia și Orientul Mijlociu. Aceste crize financiare nu sunt fără precedent. Previzibile, ele fac parte dintr-o mișcare de dereglementare care, în Franța, a început cu doar douăzeci și cinci de ani în urmă.
De Frédéric Lordon

și mai departe acolo: http://www.monde-diplomatique.fr/2008/03/LORDON/15659
0 x
pumnal pitt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2081
Înregistrare: 10/01/08, 14:16
Locul de amplasare: Isere
x 68




de pumnal pitt » 05/03/08, 12:02

când aud despre „reglementarea” prețurilor la pelete sau chiar la ulei, sunt întotdeauna puțin dubios. o anumită cantitate de volatilitate există cu siguranță, deoarece aici și acolo, una sau mai multe inteligente pot specula făcând ce în cele din urmă: ?? a specula înseamnă a cumpăra sau a vinde la anumite momente de pe piață pentru a influența acea piață. Dar să nu uităm că principiul pieței este oferta și cererea și că acest principiu funcționează deoarece se bazează pe un număr mare de actori. prin urmare, speculația este limitată la procentul de influență al speculatorilor.
pentru petrol de exemplu: nimeni nu fixează prețul petrolului. Chiar și OPEC reprezintă doar 40% din producția mondială. (ei bine recunosc că 40% este deja un jucător foarte important)
dacă cererea scade, prețul scade, dacă oferta scade, prețul crește. fenomenele variațiilor sunt foarte complexe, deoarece depind de reacțiile umane: praguri psihologice de preț care scad cererea etc. Ele pot fi, de asemenea, o funcție a parametrilor externi: limitarea ofertei prin saturația producției (aceasta este ceea ce urmează să ajungă cu ulei)

aici, voi lua un exemplu pe care unii utilizatori de Internet nu l-ar fi reușit să-l experimenteze: pe Ebay, dacă vindeți ceva care nu este rar și care nu interesează mulți oameni, nu veți avea mult ofertant. pe de altă parte, dacă vindeți ultimul lucru la modă disponibil în cantități limitate, licitațiile vor crește.

pentru peleți, volatilitatea provine din faptul că, la început, numărul de jucători este scăzut. cererea crește ---> crește prețul -----> se stabilește un alt furnizor pentru că se spune că merită costul ----> prin urmare oferta crește ---> prețul scade și se stabilizează.

în economia de piață, prețul de cost nu este direct legat de prețul de vânzare, este doar o componentă a acestuia.

un coleg din Africa căruia i-am remarcat că în Africa prețul lucrurilor este rar afișat mi-a dat ca răspuns cea mai bună definiție a economiei de piață: Prețul unui lucru este compromisul dintre prețul la care vânzătorul este dispus să-l lase să plece și prețul pe care cumpărătorul este dispus să îl plătească pentru el.
0 x
Imagine
faceți clic pe semnătura mea
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 08/03/08, 09:25

bonjour,
Nou în acest sens forum, Îmi permit să revin la cuvintele lui Christophe:
Nu-mi place termenul de descreștere ... prea mult preluat de la „extremiști” .... este o descreștere mentală mai ales da ...

Scăderea este incompatibilă cu cele mai profunde sentimente ale omului care caută în cea mai mare parte: progres, evoluție, educație ... pe scurt: să știi și să vrei „mai mult”. Acest lucru nu este neapărat peiorativ, departe de el!

Prin urmare, prefer concepția creșterii care este mai umană și mai respectuoasă față de mediu, care nu se mai bazează exclusiv pe indicele PIB învechit și pe dorințele bune ale comercianților de pe bursă ...

Am observat o anumită imprecizie în mai multe posturi care duc la interpretări riscante. Acesta este cazul aici: scădea ca concept, se aplică doar aspectului pur economic. Este de la sine înțeles că nu privește aspectele umane, ci dimpotrivă: autonomia individuală și colectivă poate fi exprimată mai pe deplin prin limitarea sferei economice. Doar asta ne va permite să trecem de la statutul reductiv de producător / consumator la cel de cetățean.
Știu că, practic, asta ai vrut să spui: nu mă învinovăți pentru această cerință riguroasă, dar cred că este necesar dacă vrem să mergem mai departe.
Aș dori să dau un alt exemplu foarte simplu: PIB. Acesta este un număr care se traduce intensitatea schimburilor de piață.
A dori să îi atașăm judecăți de valoare negative înseamnă a adopta metoda celor care o folosesc pentru a justifica utopia creșterii economice.
Nu trebuie uitat niciodată că numerele nu au niciun sens în sine și că nu renunță niciodată la o analiză. Matematica a înlocuit latina pentru a ascunde realitatea și a preveni înțelegerea.
PS: Nu cred că sunt extremist!
[/ u]
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 08/03/08, 09:36

Ahmed a scris: Matematica a înlocuit latina pentru a ascunde realitatea și a preveni înțelegerea.

Analiză uimitoare, dar care nu mă nemulțumește.
Ați putea extrapola, eventual, pe un post dedicat acestui subiect și predării / educației?
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963




de Ahmed » 08/03/08, 21:21

În această propoziție nu mă refer direct la considerații educaționale. Pur și simplu, vreau să spun că autoritățile iau ostatică abordarea științifică pentru a închide mai bine dezbaterea.
Diferența este că știința este obligată constant să se justifice, să demonstreze ceea ce pretinde.
Un „scut” de cifre și curbe permite rezervarea podelei numai pentru experți și descalifică orice dezbatere de fond și, dacă există vreo dezbatere, aceasta este circumscrisă într-o manieră tehnică.
Matematica, la fel ca latina din trecut, joacă un rol ambiguu: atât un instrument de cunoaștere, cât și un instrument de dominație.
Practic, ai dreptate, școala este locul în care această abstractizare este cultivată preferențial, acest mecanism al minții care exclude lumea. Este probabil ca achiziționarea acestor automatisme să ducă la ignorarea a ceea ce acoperă cifrele.
0 x

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 140