Mansardă pierdută la rece = izolație bună sau proastă?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Mansardă pierdută la rece = izolație bună sau proastă?




de Christophe » 27/01/08, 13:16

Mansardele reci înseamnă o izolare slabă? Da a priori dar nu dacă ne gândim mai atent la asta ...

Este o mică întrebare „capcană”, a priori paradoxală, pe care mi-am pus-o în timpul lucrării noastreîmbunătățirea izolației mansardelor noastre pierdute.

Am dedus 3 posibilități:

- Că sunt suficient de bine izolate ÎNAINTE (izolație între cameră și pod), deoarece căldura nu crește.

- Că sunt slab izolate DUPĂ (adică la nivelul acoperișului), deoarece căldura (există întotdeauna unele) nu reușește să ridice temperatura mansardei.

- Că nu sunt bine izolate nici ÎNAINTE, nici DUPĂ: toată căldura iese dracului ...
Dernière édition alin Christophe 27 / 01 / 08, 13: 57, editate 1 ori.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4

Re: Mansardă rece = izolare bună sau proastă?




de jean63 » 27/01/08, 13:37

Christophe a scris:Mansardele reci înseamnă o izolare slabă? Da a priori dar nu dacă ne gândim mai atent la asta ...

Este o mică întrebare „capcană”, a priori paradoxală, pe care mi-am pus-o în timpul lucrării noastreîmbunătățirea izolației mansardelor noastre pierdute.

Am dedus 3 posibilități:

- Că sunt suficient de bine izolate ÎNAINTE (izolație între cameră și pod), deoarece căldura nu crește.

- Că sunt slab izolate DUPĂ (adică la nivelul acoperișului), deoarece căldura (există întotdeauna unele) nu reușește să ridice temperatura mansardei.

- Că nu sunt bine izolate nici ÎNAINTE, nici DUPĂ: toată căldura iese dracului ...


1 - m-a deranjat de la început, acolo m-am dus să mă uit la dico și ce am crezut: cuvântul umplere este masculin (wikipedia):

În vocabularul construcțiilor, acoperișul este spațiul situat sub cadru. Poate fi accesibil doar printr-o trapă pentru vizite..


2- Am un spațiu de acoperiș neizolat (deasupra garajului atașat casei). Pe de altă parte, am izolat garajul neîncălzit de mansardă (mansardă) și vă pot spune că există o diferență uriașă între garaj și mansardă (în această noapte -10 ° C afară; garajul orientat spre nord a căzut la 10 ° și la mansardă trebuie să fie aceeași temperatură ca la exterior). Mai mult decât atât, pe vreme caldă, mansarda (mansarda) este de netezit, chiar mai fierbinte decât în ​​exterior, deoarece este limitată, în timp ce garajul este mai rece, având în vedere orientarea spre nord.

Deci, cred că acoperișul dvs. este prost izolat sau deloc; de aceea este normal să fie întotdeauna frig înainte și după izolarea plăcii. Pierderile prin acoperiș sunt mai mari decât contribuțiile prin placă.

Dar s-ar putea, de asemenea, ca izolația existentă (lambriuri + polistiren) să fie suficientă, deoarece pierderea reală ar fi prin puntea termică a plăcii menționate ieri.

Greu de știut, dar nu e de mirare că se răcește după și înainte de izolare în mansardă. Sub acoperișuri este întotdeauna foarte cald sau rece, în funcție de temperatura exterioară. Plăcile acționează ca inerție termică și amplifică temperatura într-un fel sau altul. În cazul dvs., subțire a senzorilor permite rece sau cald să „treacă” mai ușor.

Cea mai bună soluție ar fi fost să vă izolați excesiv tavanul pe partea vie, dar trebuia să scoateți oasele de pe toate panourile, să le coborâți și apoi ați intrat în meseria de tâmplar.

Toate zonele de locuit ale etajului întâi + mezanin sunt living acasă. Toate instalate de bibi: izolație 2 straturi de vată de rocă de 10 cm + barieră la vapori capsată + panouri largi - în sufragerie panourile sunt înlocuite cu placări din cedru roșu lăcuit, lamele de 6 metri lungime cu 20 cm latime și 2 cm grosime care adaugă izolație suplimentară). reprezintă un panou de 6m X 4m sub acoperiș + o altă zonă de locuit cu tavan cu grinzi + parchet + 4 cm de plută + parchet laminat în dormitoare / hol / toate încălzite prin pardoseala încălzită, inclusiv mezanin.

Nu aș vrea să încălzesc asta cu convectoare electrice! deoarece partea cea mai înaltă este de minimum 6 metri (la nivelul crestei).

În această după-amiază, am deschis fereastra care separă veranda de sufragerie și căldura intră în sufragerie (solar pasiv). Încălzirea este oprită. Cred că am 22 - 23 ° în cameră în această seară, deoarece vremea este foarte frumoasă astăzi.

Barometru în partea de sus (cea mai mare presiune din decembrie 2005 - am pus un semn) = 1038 milibari.

Duminica buna.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/01/08, 13:57

Ah rahat pentru masculin ... Am avut si eu o indoiala sa vad mansarda "pierduta" pe unele site-uri de pe net ...

Dar nu ar fi unul dintre acele cuvinte care pot fi reglate atât pentru feminin cât și pentru masculin? Ca „după-amiaza”?

Pentru a reveni la subiect:

a) nu a fost un caz specific, am pus întrebarea pentru a obține un răspuns în general.

În cazul nostru, repararea fisurilor și a diferitelor îmbinări (care se făcuseră cu mortar convențional nu special Ytong !! atât de normal încât s-au rupt) a permis deja să câștige câțiva ° C: inevitabil, era aproape ca o ușă deschisă !!

b) în caz contrar, plăcile noastre au 14 cm (și, prin urmare, nu sunt 30 ca pereții așa cum am presupus) tocmai am reușit să măsoară unul, așa că pentru o greutate de 400 până la 500 kg / m3 este o R de acoperiș mai mic de 1 ! Deci, în mare măsură insuficientă singură și îmbunătățirea mansardei nu a fost un lux ...

În acest moment nu este suficient de rece pentru a simți o diferență mare în comportamentul casei, dar data viitoare când urc la etaj Voi măsura cele 3 temperaturi: cameră, lespede și mansardă.

ps:

jean63 a scris:garajul la mansardă neîncălzit (mansardă)


Garaj mansardă? Kezako?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
jean63
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2332
Înregistrare: 15/12/05, 08:50
Locul de amplasare: Auvergne
x 4




de jean63 » 27/01/08, 14:07

Comble este un substantiv nu un adjectiv, nu este de acord cu nimic.

Este masculin:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Comble_(architecture)

Ei bine, merg la o plimbare: soare frumos cu trasee (chim?) : Lol:

jean63 a scris:
garajul la mansardă neîncălzit (mansardă)
Garaj mansardă? Kezako?

Am scris asta? .. :?

De fapt, pe partea de nord, acoperișul casei se extinde deasupra garajului, dar, deoarece era o înălțime mare, am profitat de ocazie pentru a face un tavan în garaj și, prin urmare, îmi oferă o mansardă deasupra garajului. pierdut pentru că am o mulțime de mizerie în interior printre alte rămășițe de lemn de construcție + piese de schimb de mașini + ...... etc.). Accesez-o printr-o scară de moară și o ușă de capcană din garaj.
Dernière édition alin jean63 27 / 01 / 08, 14: 16, editate 1 ori.
0 x
Doar când a renunțat la ultimul copac, a contaminat ultimul pârâu, a pescuit ultimul pește pe care omul îl va observa că banii nu sunt comestibili (MOHAWK indian).
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 27/01/08, 14:09

Jean este când putem vedea poze cu tine? :) Te face să vrei descrierea ta !!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Mansardă pierdută la rece = izolație bună sau proastă?




de bham » 27/01/08, 15:38

Christophe a scris:Mansardele reci înseamnă o izolare slabă? Da a priori dar nu dacă ne gândim mai atent la asta ...
Am dedus 3 posibilități:

- Că sunt suficient de bine izolate ÎNAINTE (izolație între cameră și pod), deoarece căldura nu crește.

- Că sunt slab izolate DUPĂ (adică la nivelul acoperișului), deoarece căldura (există întotdeauna unele) nu reușește să ridice temperatura mansardei.

- Că nu sunt bine izolate nici ÎNAINTE, nici DUPĂ: toată căldura iese dracului ...


Întrebați-vă doar dacă vă întrebați ÎNAINTE de bumbac sau DUPĂ?

Ar fi mai bine dacă prima soluție ar fi cea corectă.
Dacă am înțeles totul corect din informațiile împrăștiate dincolo, placa podului dvs. este realizată din dale Ytong, iar acoperișul este izolat cu panouri de polistiren cu grosimea de X cm. A priori, nu există surse majore de punte termică.
Rămân IPN-urile care sunt foarte bune conductoare de frig și căldură, dar dacă s-a produs o pauză termică ...
Angrenajele Ytong de 30 cm au un R de aproximativ 2,50.

Nu a fost introdusă nicio izolație între panourile din tavan și placa de mansardă?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064

Re: Mansardă pierdută la rece = izolație bună sau proastă?




de Christophe » 27/01/08, 15:54

bham a scris:Întrebați-vă doar dacă vă întrebați ÎNAINTE de bumbac sau DUPĂ?


Înainte evident ...dar nu este important, deoarece întrebarea mea se referă la toate mansardele... nu doar a noastră ...

bham a scris:Dacă am înțeles totul corect din informațiile împrăștiate dincolo, placa podului dvs. este realizată din dale Ytong, iar acoperișul este izolat cu panouri de polistiren cu grosimea de X cm. A priori, nu există surse majore de punte termică.


Deloc...

a) placa podelei mansardei este din beton celular „clasic”
b) plăcile (armăturile acoperișului) sunt din beton celular de 14 cm (măsurate în această dimineață)
c) frontoanele sunt beton celular de 30 cm
d) polistirenul extrudat este situat sub placa podelelor de mansardă și după lambriuri ...

bham a scris:Angrenajele Ytong de 30 cm au un R de aproximativ 2,50.


Nu de la 1.6 la 1.7 numai pentru că are o greutate de 450 sau 500 kg / m3 (estimarea masei / volumului făcută cu câteva bucăți întinse în jur).
https://www.econologie.com/isolation-pou ... -3474.html

bham a scris:Nu a fost introdusă nicio izolație între panourile din tavan și placa de mansardă?


Dacă polistiren de 4 cm ... nu am menționat niciodată o placă de polistiren pe șenile de acoperiș ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6

Re: Mansardă pierdută la rece = izolație bună sau proastă?




de bham » 27/01/08, 16:21

Christophe a scris:
a) placa podelei mansardei este din beton celular „clasic” ...

Ah, bine, dar aveți totuși o placă de beton de 6/7 cm pe plăci?
Christophe a scris: b) plăcile (rempantele acoperișului) sunt din beton celular de 14 cm (măsurate în această dimineață).

Ah original! Ai fi putut să răspunzi la întrebarea mea înainte :se încrunta: :D

Christophe a scris: d) polistirenul extrudat este situat sub placa podelelor de mansardă și după lambriuri ...

Acest lucru are mai mult sens pentru a elimina podurile termice și a evita încălzirea unei plăci care nu trebuie să fie.

Christophe a scris:
bham a scris:Angrenajele Ytong de 30 cm au un R de aproximativ 2,50.


Nu de la 1.6 la 1.7 numai pentru că are o greutate de 450 sau 500 kg / m3 (estimarea masei / volumului făcută cu câteva bucăți întinse în jur).
https://www.econologie.com/isolation-pou ... -3474.html .


Ah, îmi făcusem calculul pe baza unei lambda = 0,12
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79374
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11064




de Christophe » 28/01/08, 11:18

a) nu, este beton celular direct pentru plăcile de acoperiș

b) Știu că am fost rău, dar am vrut să vă rezerv surpriza prin intermediul videoclip în care încerc să explic cum este smuls

c) tot presupui, poate greșit, că placa de acoperiș face un pod termic, dar nimeni, pentru moment, nu știe nimic despre asta ... când aș lua măsurătorile T ° (cameră, placă și mansardă) vom avea un indiciu ... dar nu înainte!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 28/01/08, 11:39

Christophe a scris: a) nu, este beton celular direct pentru plăcile de acoperiș

Nu vorbeam despre plăcile de acoperiș, ci de plăcile de podea (se mai numește așa). În general, atunci când realizăm o placă cu dale și grinzi (beton sau IPN), acoperim întotdeauna întregul cu o placă de beton care preia totul și o rigidizează.


Christophe a scris:c) tot presupui, poate greșit, că placa de acoperiș face un pod termic, dar nimeni, pentru moment, nu știe nimic despre asta ... când aș lua măsurătorile T ° (cameră, placă și mansardă) vom avea un indiciu ... dar nu înainte!

Nu, nu te enerva, Nu am nicio preconcepție, vreau doar să spun că este mai bine dacă nu trebuie să încălzim plăcile de tavan.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226